Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jkminkov » 16 Дек 2020, 19:27

За българския НАП имаме информация, но за HMRC е друго*

* -https://www.gov.uk/tax-foreign-income/non-domiciled-residents
Последна промяна jkminkov на 25 Дек 2020, 21:46, променена общо 1 път
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот CYPER » 17 Дек 2020, 01:53

2GOOD написа:Ох финала ми хареса много :)
Иначе да, ако не СОЛ и не си на работа се дължат и осигуровки. Относно ДДС регистрацията, моето "счети" каза, че лесно става само всеки месец трябва да се правят отчети - което е разход на време и пари разбира се. В случай, че не фиатните пари не са жизненоважни, винаги могат да се разтеглят до 50к на година. А и може добра услуга направят на ходлърите :mrgreen:

Каква пък е логиката да трябва да плащам осигуровки на база актив, който е поскъпнал във времето.
Ако държах злато и после го продам на по-висока цена пак ли се дължат осигуровки?

jkminkov написа:
за да се водиш "прибран" трябва да минат 183 дни, броено от 01.01.2021, иначе дължиш на нейно величество, и да най-добре е да се водиш на работа 8 часа на ден, иначе данъците са други.


Това с дните не ме притеснява особено.

2GOOD написа:До колкото знам и наличието на собствен имот, роднини, семейство определят уседналост. Относно банки приемащи преводи от крипто имам специална тема за това :mrgreen:
Ако стоиш под лимита от 10к евро за изискване на документ за произход на средствата, не би трябвало да има проблеми. За най-сигурно стой под 5к на превод!


Законът уж друго казва:
Чл. 76. (1) Лицата по чл. 4 уведомяват дирекция "Финансово разузнаване" на Държавна агенция "Национална сигурност" за всяко плащане в брой на стойност над 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, извършено от или на техен клиент в рамките на установените отношения или при случайни сделки или операции.
CYPER
 
Мнения: 136
Регистриран на: 01 Авг 2013, 19:22

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 17 Дек 2020, 08:36

@CYPER
Законите ни не правят разлика. Осигуровките и данъци се търсят върху доходите ти без значение от какво са (изключвам нелегални неща).
Купил си злато за 10000/ продаваш за 15000. Печалба 5000. Върху тези 5000 са налозите.
Ако те осигуряват/се самоосигуряваш, тогава е друго.
Но за тези неща трябва много добър счетоводител.
Виж някои обяснения в протала Въпроси и отговори на НАП
94-00-144.doc
20-21-14.doc
96-00-192.doc
94-00-15.doc

Цитираш член за плащане в брой. Не е за банков превод.
Има банкова тайна и е наистина тайна.
Всички банки имат вътрешни алгоритми (риск, АМЛ политики, анализи и всякакви други политики и правила, само те си ги знаят) по-които се уведомяват "Финансово разузнаване".
Може да получиш превод 100К и само да попълниш декларация произход на средствата (която си стои в досието ти). Може да получиш 10К и да те разкатаят от проверки. Няма логика, няма гаранция.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот CYPER » 17 Дек 2020, 16:30

perla написа:@CYPER
Законите ни не правят разлика. Осигуровките и данъци се търсят върху доходите ти без значение от какво са (изключвам нелегални неща).
Купил си злато за 10000/ продаваш за 15000. Печалба 5000. Върху тези 5000 са налозите.
Ако те осигуряват/се самоосигуряваш, тогава е друго.
Но за тези неща трябва много добър счетоводител.
Виж някои обяснения в протала Въпроси и отговори на НАП
94-00-144.doc
20-21-14.doc
96-00-192.doc
94-00-15.doc

Цитираш член за плащане в брой. Не е за банков превод.
Има банкова тайна и е наистина тайна.
Всички банки имат вътрешни алгоритми (риск, АМЛ политики, анализи и всякакви други политики и правила, само те си ги знаят) по-които се уведомяват "Финансово разузнаване".
Може да получиш превод 100К и само да попълниш декларация произход на средствата (която си стои в досието ти). Може да получиш 10К и да те разкатаят от проверки. Няма логика, няма гаранция.


Може ли да развиеш малко темата с осигуровките. Ако печалбата ми при продажба на актив е да кажем 50 хиляди лв то плащам 10% плосък данък + колко осигуровки?
Ако съм осигурен то тогава какво се променя?

Лимитът от 30к лв е и за преводи. Досега си играх в онлан банкирането си и декларацията за произход на средстава се появява за суми над 29338лв (нямам идея що точно това число)
CYPER
 
Мнения: 136
Регистриран на: 01 Авг 2013, 19:22

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 17 Дек 2020, 18:36

Не ми е ясна материята.
Трябва да питаш счетоводител с точен казус (в момента какво работиш/не работи и как те осигуряват, здравно имаш ли ако не работиш, самоосигуряване ли си и такива).
По напред в тази тема имаше верни неща (поне същите чух от моите разговори). Прави се разбивка някаква по осигурителни фондове и месеци, независимо че ти примерно кешираш в един ден сумата. И някакви такива. Аз си работя на почти максималния осигурителен доход и не слушах кой знае колко внимателно точно тази част.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 17 Дек 2020, 19:33

perla написа:Не ми е ясна материята.
Трябва да питаш счетоводител с точен казус (в момента какво работиш/не работи и как те осигуряват, здравно имаш ли ако не работиш, самоосигуряване ли си и такива).
По напред в тази тема имаше верни неща (поне същите чух от моите разговори). Прави се разбивка някаква по осигурителни фондове и месеци, независимо че ти примерно кешираш в един ден сумата. И някакви такива. Аз си работя на почти максималния осигурителен доход и не слушах кой знае колко внимателно точно тази част.


@CYPER
Да и аз така ги знам нещата, май го имаше писано в темата. По спомен, ако си СОЛ не дължиш допълнително осигуровки, ако си безработен - задължително се плащат разбит прихода на 12 месеца колкото се падат осигуровките или до максималния праг. Сега ако си на трудов договор не знам как беше. Хубаво е да се консултираш със счетоводител.

П.С.
Мой познат преди години декларира сума от форекс търговия и си плати на максимума осигуровки.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 17 Дек 2020, 20:03

А има и още нещо - едната счети ми го разказа без да питам, а и го пише в единия посочен от мен по горе разяснение на НАП.
Ако системно правиш сделки с цел печалба влизаш в хипотеза на независима икономическа дейност - няма значение че си физическо лице приравняват те на ЕТ и отиваш на 15% данъци (пак по спомен).
Въобще дарк матерс. Няма читави закони, липсва това, липсва онова и може да се случи да зависиш от зубрача инспектор на който ще попаднеш в НАПа.

От файлчето
Данъчен статут на физическо лице, което извършва сделки:
Данъчно задължено лице, по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС, е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Съгласно ал. 2 на цитираната разпоредба, независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
В този смисъл, изречение второ на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС разширява кръга на независимата икономическа дейност, като постановява, че такава дейност “е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение”.
В ЗДДС липсва легална дефиниция на понятието „дейност, извършвана редовно или по занятие“. „Редовно или по занятие“ предполага, че лицето има намерение да превърне тази дейност в източник на постоянен доход. Това намерение е видно, ако лицето системно, с цел придобиване на доход, извършва определени дейности в свой частен интерес. Системността може да се проявява както чрез системно (регулярно) получаване на доход, така и чрез продължителност и/или многократност на действията/дейностите, при което дали фактически такъв доход е реализиран от лицето от гледна точка на ЗДДС е правно ирелевантно.
Видно от посоченият законов текст, в обхвата на данъчно задължените лица по ЗДДС попадат и физическите лица, в случаите, при които извършваната от тях дейност отговаря на критериите за независима икономическа дейност по ал. 2 на чл. 3 от ЗДДС и не е в изключенията на ал. 3 на същата разпоредба.
Предвид посоченото по-горе, ако физическото лице системно и с цел придобиване на доход извършва сделки, свързани с търговия с договори за разлики и продажба на криптовалута, като не се ограничава до обикновено управление на имуществото си, а предприема активни действия на пазара (по търговски начин), дейността му, за целите на ЗДДС има характеристиките на „независима икономическа дейност“, и лицето е данъчно задължено по смисъла на чл. 3 от ЗДДС.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот CYPER » 17 Дек 2020, 20:49

perla написа:А има и още нещо - едната счети ми го разказа без да питам, а и го пише в единия посочен от мен по горе разяснение на НАП.
Ако системно правиш сделки с цел печалба влизаш в хипотеза на независима икономическа дейност - няма значение че си физическо лице приравняват те на ЕТ и отиваш на 15% данъци (пак по спомен).
Въобще дарк матерс. Няма читави закони, липсва това, липсва онова и може да се случи да зависиш от зубрача инспектор на който ще попаднеш в НАПа.

От файлчето
Данъчен статут на физическо лице, което извършва сделки:
Данъчно задължено лице, по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗДДС, е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Съгласно ал. 2 на цитираната разпоредба, независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
В този смисъл, изречение второ на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС разширява кръга на независимата икономическа дейност, като постановява, че такава дейност “е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение”.
В ЗДДС липсва легална дефиниция на понятието „дейност, извършвана редовно или по занятие“. „Редовно или по занятие“ предполага, че лицето има намерение да превърне тази дейност в източник на постоянен доход. Това намерение е видно, ако лицето системно, с цел придобиване на доход, извършва определени дейности в свой частен интерес. Системността може да се проявява както чрез системно (регулярно) получаване на доход, така и чрез продължителност и/или многократност на действията/дейностите, при което дали фактически такъв доход е реализиран от лицето от гледна точка на ЗДДС е правно ирелевантно.
Видно от посоченият законов текст, в обхвата на данъчно задължените лица по ЗДДС попадат и физическите лица, в случаите, при които извършваната от тях дейност отговаря на критериите за независима икономическа дейност по ал. 2 на чл. 3 от ЗДДС и не е в изключенията на ал. 3 на същата разпоредба.
Предвид посоченото по-горе, ако физическото лице системно и с цел придобиване на доход извършва сделки, свързани с търговия с договори за разлики и продажба на криптовалута, като не се ограничава до обикновено управление на имуществото си, а предприема активни действия на пазара (по търговски начин), дейността му, за целите на ЗДДС има характеристиките на „независима икономическа дейност“, и лицето е данъчно задължено по смисъла на чл. 3 от ЗДДС.


Тоест това важи основно за трейдъри съдейки по "“е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение”."
За такива, които просто разпродават койните не важи.

Абе друго важно. Ако си вкарал пари у банка, подал си данъчна декларация за 10% и НАП ти отговори, че не са съгласни и оспорва, то стигаме до съд. Като знам колко време продължават такива дела в БГ ме интересува НАП има ли практика да налага запори на сметки докато не приключи делото
или по-скоро законът е в интерес на гражданина и делото се влачи пък човек си разполага с парите.
CYPER
 
Мнения: 136
Регистриран на: 01 Авг 2013, 19:22

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 17 Дек 2020, 21:04

CYPER написа:
Тоест това важи основно за трейдъри съдейки по "“е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение”."
За такива, които просто разпродават койните не важи.

Абе друго важно. Ако си вкарал пари у банка, подал си данъчна декларация за 10% и НАП ти отговори, че не са съгласни и оспорва, то стигаме до съд. Като знам колко време продължават такива дела в БГ ме интересува НАП има ли практика да налага запори на сметки докато не приключи делото
или по-скоро законът е в интерес на гражданина и делото се влачи пък човек си разполага с парите.


Да, ако си имаш редовна работа и просто си продал койните, това не ти е по занятие нищо, че си изкарал n пъти повече пари от основната дейност. Относно втория въпрос, понеже всяка година си подавам декларация, дори да съм продал за 200лв., процедурата е описана в първия пост, превеждаш си данъка и това е. Нищо друго не се случва. Важно е да се знае, че могат да ти направят ревизия за до 5г. назад, тогава трябва да се покажат документи удостоверяващи преводите поне, банкови извлечения и т.н. Чак ако се открие нередност могат да ти наложат глоба, която ти ако решиш да обжалваш вече не знам каква е процедурата, но да имат право да запорират сметки (принудително удовлетворяване на взискателя - НАП).
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот br3 » 23 Дек 2020, 00:43

2GOOD написа:Иначе да, ако не СОЛ и не си на работа се дължат и осигуровки.


Ако човекът е безработен и не се самоосигурява, наистина е логично да се дължат освен 10% данък и още около 30% осигуровки.

В случай че се осигурява, той е възможно да се осигурява (дали от фирма или като СОЛ) на сума значително под максималния осигурителен доход от 3000 лв. на месец, примерно на 1000 лв. на месец. Не значи ли това, че ако продаде криптовалути като физическо лице освен 10% данък ще дължи и още около 30% осигуровки до достигане на максималния осигурителен доход от 3000 лв. на месец, т.е. в случая ако е продал криптовалута за над 24000 лв. през годината, това прави 12 месеца х 2000 лв. х 30% или още около 7200 лв. за осигуровки само заради продажбата на криптовалутата?

Моля някой, който е добре запознат да отговори, тъй като мисля, че не всеки се осигурява върху максималния осигурителен доход от 3000 лв. месечно и съответно казусът засяга много хора.
br3
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Дек 2020, 00:17

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Kartoff, viniamin

cron