Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 16 Мар 2021, 20:25

Не мога да отговоря на въпросите ти за това приложение,
Но
ако си работил цяла година и на трудов договор или си СОЛ
ти препоръчвам да си сметнеш покупко продажби за ФИАТ и да ги усредниш и в 5/508 с 10 %. Дата пишеш 31.12.2020 г. Такава си е текущата инструкция на НАП да се пресмята при наличие на много сделки. Дори в бъдеще да те проверят и кажат че е твоя грешка, първо ще се разправяш (имаш 20 години стаж като "работа", а в последната година си продавал крипто, винаги може да се поспори кое ти е основна дейност или занятие), после ще си оправиш грешката ако въобще се стигне до там.
Има инструкция на НАП и за пояснение на основната ти дейност и там са дадени примери, (Указание №91-00-114/18.04.2008г. относно: съдържанието на понятието "основна дейност" за целите на чл. 96 от ЗДДС) ако правиш застраховки, не може да се приеме че си брокер на имоти и няма значение, колко печелиш от втората, т.е. една е основната дейност. В по широк смисъл може и да се тълкува към този казус.
Дори и в бъдеще да кажат че е грешка - ще си я оправиш, безброй грешни данни се подават и се поправят на добра воля (телефон) и от двете страни никой няма да дойде на вратата ти да те тормози или нещо.

Пример: баща ми ЕТ и СОЛ за повече от 15 години в миналото, наскоро подаде документи за пенсия и излязоха 10тина грешки (объркани осигуровки, грешки в месеците, грешно невнесени, надвнесени суми) - получи писмо точно с написани къде, колко са грешките - оправи ги, плати, взе суми, всичко по телефона. Та не е чак толкова страшна комуникацията с НАП.

Дори и когато гледаш и се облагаш 10% - при липсата на точни закони и различни тълкувания, в твой интерес е да се обложиш с 10%. Всеки си гледа интереса. Ако става въпрос за суми над 10К (голяма разлика в данъци ти се получава) и проблеми в бъдеще си струва да се отнесе и до съд работата. Да видим какво ще реши съда.

Едит: добавих още някои разсъждения.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 17 Мар 2021, 18:58

Относно авоматично попълнените данни за доходи от наложен платеж Еконт,Спиди и т.н. тук има разяснение:

Когато всички получени суми от наложен платеж във връзка с изпращани куриерски пратки са необлагаем доход, лицата не са задължени да ги декларират в декларацията и не е необходимо да се прави избор за отваряне на съответните приложения.

Например лицето е направило 3 пратки на движими вещи от бита и е получило чрез наложен платеж 700 лв., които са необлагаеми доход.
Когато всички получени суми са необлагаем доход, но лицата само информативно желаят да видят размера им, могат да заредят данни в произволно избрано приложение (№ 2, № 3 или № 5) и след това да се откажат от попълването му, като го премахнат.

Например физическо лице през 2020 г. е продало лични вещи (техника, детски дрехи и др.) чрез няколко пратки, направени през куриерска фирма, но придобитите доходи от това лице са необлагаеми, то няма да ги декларира в годишната си данъчна декларация, но може да види техния размер като зареди Приложение № 2 и след това го премахне.

https://www.tita.bg/free/taxes/753
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот plamar » 20 Мар 2021, 10:19

Интересно ...
plamar
 
Мнения: 158
Регистриран на: 15 Юли 2013, 18:21

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот crypto007 » 23 Мар 2021, 20:30

Това с 15-те процента е ново 20 за мен..добре, че още не съм подал декларацията.

Моят казус е следният. Купувал и продавал съм изцяло на един от криптоматите в София. Лошото е, че абсолютно безхаберен се оказах към всякакви документи - както за продаване, така и за купуване.
Имам доста добра представа какво съм изкарал, но лошото е, че ако НАП ми кажат "докажи, че си изкарал само 10000лв, а не 30к например? Какво правим тогава?
Някой има ли информация какво може да се очаква?
crypto007
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Мар 2021, 20:21

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот niki » 23 Мар 2021, 22:10

Теглиш си по 200 кинта без верификация, въобще не ги декларираш и оставяш НАП да го д...т. Вече ако си теглил с верификация - обаждаш се на фирмата която поддържа апарата и ги питаш за твоя телефон или егн какви суми са теглени.
"Единственото по-вълнуващо от това да забиеш кирката у нещо комунистическо, е да добавиш нова нула в банковите си сметки :D"
Niki 2023г

BTC - 1FgGVKimexvyBJKYZuXsUrk1fYF8fKZbb2
niki
 
Мнения: 798
Регистриран на: 07 Авг 2020, 01:43

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот S.K. » 01 Апр 2021, 19:36

Здравейте,

Няколко въпроса за компетентните / опитните:

(1) Някъде бях чел, че трябва да се декларират т.нар. "holdings", т.е. криптоактивите, които дръжите. Това така ли е и ако да, разполагате ли с инструкции къде в ГДД и как трябва да се декларират криптоактивите, които притежавате?

(2) Също така, когато се декларира реализираната печалба, трябва ли да се детайлизира всяка една покупка на различните цени и всяка една продажба на различните цени или може да се пресметне средна покупна цена и средна продажба цена и да се впише така обобщено?

(3) В допълнение, след като погледнах клипа по-горе, през 2020 не съм продавал нито веднъж, но съм купувал повече от 3 пъти (т.е. повече от три "сделки"), това сериозно ли е, че се дължи 15%, а не 10%? Тези 3 сделки за какъв период са? Вземете за пример, че за времето от както правя сделки с крипто, средно на година правя под 3 сделки, като през последната съм направил 2, а през пред-последната съм направил 5.

Благодаря предварително!

ПП: Благодаря за темата и простите инструкции!
S.K.
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Апр 2021, 19:31

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот ditella » 05 Апр 2021, 22:05

съжалявам, че трябваше да използвам google translate

Хей!
Ще го попитам тук, тъй като получавам много различни отговори от различни счетоводители
За онлайн търговци, които извършват много транзакции, данъкът 10% ли е или 15% от годишната печалба? Някои счетоводители ми казаха, че никой български онлайн търговец на ден (финансов пазар или крипто) не плаща 15%, а плаща 10%, вместо да прави сума до безкраен брой транзакции, друг счетоводител, казал по-горе няколко транзакции за онлайн търговци, е 15% (квалификация на едноличен търговец)?
Също така се чудех как се посъветвахте да управлявате счетоводството, с Defi и функцията като rebase, airdrop, суапове, заключено възнаграждение, придобиване, всичко това е истинско главоболие, както и дневникът на транзакциите. Избрахте ли начин просто да декларирате извадената печалба на традиционната банка, така че да останете справедливи, като платите справедливо сумата, която притежавате, но без да отделяте месец за счетоводно изчисляване? или направихте обща счетоводна транзакция по транзакция? И коя структура съветвате или сте избрали?
Трябва ли да декларирате съществуването на всички сметки за крипто холдинг и брокери (не говоря за печалби) (същото за него имах различен отговор на различен счетоводител)
Благодаря
ditella
 
Мнения: 7
Регистриран на: 05 Апр 2021, 21:33

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jkminkov » 07 Апр 2021, 13:44

S.K. написа:Здравейте,

Няколко въпроса за компетентните / опитните:

(1) Някъде бях чел, че трябва да се декларират т.нар. "holdings", т.е. криптоактивите, които дръжите. Това така ли е и ако да, разполагате ли с инструкции къде в ГДД и как трябва да се декларират криптоактивите, които притежавате?

(2) Също така, когато се декларира реализираната печалба, трябва ли да се детайлизира всяка една покупка на различните цени и всяка една продажба на различните цени или може да се пресметне средна покупна цена и средна продажба цена и да се впише така обобщено?

(3) В допълнение, след като погледнах клипа по-горе, през 2020 не съм продавал нито веднъж, но съм купувал повече от 3 пъти (т.е. повече от три "сделки"), това сериозно ли е, че се дължи 15%, а не 10%? Тези 3 сделки за какъв период са? Вземете за пример, че за времето от както правя сделки с крипто, средно на година правя под 3 сделки, като през последната съм направил 2, а през пред-последната съм направил 5.

Благодаря предварително!

ПП: Благодаря за темата и простите инструкции!


1. само притежание на акции и дялове във чужди непублични компании се декларират
2. да, среднопретеглена цена
3. не са само 15%, дължиш и осигуровки 8%, чети назад в темата.
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот ditella » 08 Апр 2021, 12:12

3. не са само 15%, дължиш и осигуровки 8%, чети назад в темата.


The 8% that you mention are capped to a small amount right ? all the earnings above 3k monthly would be taxed only at 10 or 15% without that additional 8% insurance social tax ?
ditella
 
Мнения: 7
Регистриран на: 05 Апр 2021, 21:33

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Sheremon » 10 Апр 2021, 11:23

Здравейте, ако трябва да изтеглите примерно 30-40к как е най-добре
става ли чрез iCard и после към БГ Банка или не препоръчвате iCard?
Sheremon
 
Мнения: 49
Регистриран на: 14 Юли 2020, 18:57

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], Dog, George, Google [Bot], gorgar, ionicle, Kris, Spenchoni, svetlim, viniamin