Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Metamorph » 24 Яну 2018, 08:47

"Ако физическото лице не го направи доброволно, то след регистрацията няма да му бъде начислен ДДС за продажбите след 50 000 лв., единствено ще му бъде съставен акт и лицето ще бъде наказано с глоба в размер от 500 до 5 000 лв. за това, че не е подало заявление за регистрация."

Това не го схванах. Някоя объркана дума да няма? Как така "няма да му бъде начислен" ?
Metamorph
 
Мнения: 395
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 12:02

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jkminkov » 24 Яну 2018, 08:51

сделките са освободени, затова няма да му начисляват ДДС, ако не бяха, щеше да има, които трябва да внесе с лихвите просрочие.
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот tjankova » 24 Яну 2018, 10:44

Ако НАП облага биткойн печалбите по аналогия с финансови активи, защо при положение , че продажбите са на официални борси ще бъдат облагаеми? Да се декларират да , но според мен печалбите от борсите би трябвало да не са признати за данъчни цели.
tjankova
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Яну 2018, 10:40

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот stylius » 24 Яну 2018, 12:27

jkminkov написа:
stylius написа:
silence написа:Да речем, че съм вкарал 500 лв през 2015, и 500 лв през 2016 мога ли да ги приспадна от печалбата за 2017 като разход или не мога???


Можеш, ако имаш регистрирано юридическо лице с регистрация по ДДС. Ако беше така, щеше да знаеш отговора. За физически лица няма такова нещо, като приспадане на разходи.

TL;DR - НЕ.


глупости, някой да ги изтрие!


Поне дай някакви аргументи.

Принципно има регистрация по ДДС и за частни лица, но там вече става дебела и не си струва усилията и ежемесечното деклариране на приходи и разходи. Има разлика между ДОД (данък върху дохода - плосък 10%) и ДДС (20%, освен ако не се занимаваш с туризъм или друг отрасъл с различни ставки). Разходи се приспадат само за да се намали дължимото ДДС. За ДоД няма такова нещо като приспадане на разходи.

Сделките с валути може да са освободени от ДДС, но това не значи, че не се дължи плосък данък върху дохода в размер на 10% за частни лица върху получените суми в лв.
stylius
 
Мнения: 202
Регистриран на: 08 Юни 2017, 19:52

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот vesko » 24 Яну 2018, 13:16

Някой може ли да отговори при следната ситуация:
Купувам биткоини при курс 20000 долара,след 5 дена продавам на 17000 защото съм се уплашил и реализирам загуба.
Независимо от това имам постъпили средства от 10000 лева в сметката.
След като е очевидна загубата то трябва да платя данък от 10% независимо че аз съм купил койните за едни пари а след продажбата на загуба имам постъпили по малко от колкото съм платил първоначално.
vesko
 
Мнения: 11
Регистриран на: 24 Юни 2017, 23:09

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 24 Яну 2018, 16:47

vesko написа:Някой може ли да отговори при следната ситуация:
Купувам биткоини при курс 20000 долара,след 5 дена продавам на 17000 защото съм се уплашил и реализирам загуба.
Независимо от това имам постъпили средства от 10000 лева в сметката.
След като е очевидна загубата то трябва да платя данък от 10% независимо че аз съм купил койните за едни пари а след продажбата на загуба имам постъпили по малко от колкото съм платил първоначално.


Ако имаш документ за покупката в декларацията пишеш точно както тук купил на толкова продал на по-малко - загуба еди колко си - 0лв. данък, но трябва да имаш документ за покупката - например банкове извлечение
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 25 Яну 2018, 13:57

Току що успешно си попълних декларацията, наистина е много лесно. Сега остава и да си платя данъка :)

Някои колеги ме питаха при доходи от чужбина, например Кракен както бе в моя случай, просто слагате отметката на доходи от чужбина и полетата ЕИК и Име на търговеца се остават празни. Накрая в част IV, в случай, че нямате заъдлжения си смятате отстъпка 5% :mrgreen:
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Dowper » 26 Яну 2018, 14:49

2GOOD написа:Токущо успешно си попълних декларацията, наистина е много лесно. Сега остава и да си платя данъка :)

Някои колеги ме питаха при доходи от чужбина, например Кракен както бе в моя случай, просто слагате отметката на доходи от чужбина и полетата ЕИК и Име на търговеца се остават празни. Накрая в част IV, в случай, че нямате заъдлжения си смятате отстъпка 5% :mrgreen:


Банково извлечение ли прекачваш или как става доказването на тоя доход? Също да попитам и като си декларирал сега, колко време имаш да внесеш данъка?
Dowper
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Дек 2017, 17:03

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 26 Яну 2018, 16:17

Dowper написа:
2GOOD написа:Току що успешно си попълних декларацията, наистина е много лесно. Сега остава и да си платя данъка :)

Някои колеги ме питаха при доходи от чужбина, например Кракен както бе в моя случай, просто слагате отметката на доходи от чужбина и полетата ЕИК и Име на търговеца се остават празни. Накрая в част IV, в случай, че нямате заъдлжения си смятате отстъпка 5% :mrgreen:


Банково извлечение ли прекачваш или как става доказването на тоя доход? Също да попитам и като си декларирал сега, колко време имаш да внесеш данъка?


Към декларацията не се прикачат извлечения от банката, но съм си ги приготвил, в случай на проверка. Данъка следва да бъде платен, т.е. да е по сметката на НАП до края на месеца за да е валидна отстъпката, иначе без отстъпка мисля, че срока е до края на Април.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Dowper » 26 Яну 2018, 18:10

2GOOD написа:
Dowper написа:
2GOOD написа:Току що успешно си попълних декларацията, наистина е много лесно. Сега остава и да си платя данъка :)

Някои колеги ме питаха при доходи от чужбина, например Кракен както бе в моя случай, просто слагате отметката на доходи от чужбина и полетата ЕИК и Име на търговеца се остават празни. Накрая в част IV, в случай, че нямате заъдлжения си смятате отстъпка 5% :mrgreen:


Банково извлечение ли прекачваш или как става доказването на тоя доход? Също да попитам и като си декларирал сега, колко време имаш да внесеш данъка?


Към декларацията не се прикачат извлечения от банката, но съм си ги приготвил, в случай на проверка. Данъка следва да бъде платен, т.е. да е по сметката на НАП до края на месеца за да е валидна отстъпката, иначе без отстъпка мисля, че срока е до края на Април.


Това, че не се искат извлечения, е добре. Значи сега трябва да ги пазиш 5 години извлеченията, така ли да разбирам? И нужно ли е да са от банката с печат или мога да ги извадя от банкирането сам на принтера (това ми се струва, че няма стойност)?
А щом трябва да се плати до края на месеца, ще пропусна отстъпката. Ако сега обменя при тия цени на монетите, за да платя данъка, тия 5% отстъпка ще ми излезнат като голяма загуба. :lol:
Dowper
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Дек 2017, 17:03

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, AJB, Google [Bot], ionicle, Kartoff, viniamin