Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот AJB » 23 Яну 2018, 13:49

Данъчната кампания вече започна и големият въпрос е кой как ще декларира доходите си от криптовалути. Към момента нито българското законодателство, нито НАП като институция, не дават категоричен отговор. Оказва се, че законите подлежат на доста широко тълкувание. Поради тази причина, екипът на BitcoinBG се консултира с одиторите Валентин Богданов и Красимир Стоянов от бургаската компания „Корект одит“ ЕООД.

Становището не е изчерпателно, тъй като е невъзможно да обханем всички възможни ситуации. Следващите редове са своеобразен ориентир за всички, реализирали доход през 2017. При наличие на специфични обстоятелства, от одиторската компания съветват да се обръщаме към тях или техни колеги данъчни консултанти.

БиткойнДанъчнаДекларация.jpg
БиткойнДанъчнаДекларация.jpg (200.33 KiB) Прегледано 74016 пъти

В общия случай, постановките са две. При всички положения, важно е да се знае, че постъпилите суми по банковата Ви сметка са достъпни като данни за НАП. При това, независимо дали използвате услугите на българска, или чужда банка, тъй като по силата на многостранно банково споразумение, властите получават информация и от чужбина.

І. Лицата, за които търговията с криптовалути не е дейност по занятие, съгласно Търговкия закон, имат два варианта:

1. ЗДДФЛ
Според последните разяснения на НАП, сделките с криптовалути се третират като сделки с финансови активи, въпреки че не присъстват в нито една легална дефиниция от данъчното и счетоводно законодателство. Поради тази причина, продажбата на криптовалута срещу законни платежни средства (български левове или чуждестранна валута) формира облагаем доход и задължение за деклариране по реда на Закон за данъците върху доходите на физическите лица.
Според НАП, облагаемият доход от продажба на криптовалута от физически лица, за които това не е дейност по занятие, се определя по реда на чл. 33, ал.3 от ЗДДФЛ. Т.е. в декларацията се посочва реализираната печалба/загуба за всяка сделка, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на съответния вид криптовалута. Данните попадат в графа „доходи от други източници“.

Когато криптовалутите от един вид, са с различни цени на придобиване и в последствие се продава част от тях и не може да бъде доказано коя част се продава, цената на придобиване на всяка една от тях е средно претеглената цена, определена въз основа на цената на придобиване на държаните към датата на продажбата криптовалути. Цената на придобиване на криптовалута е нула, когато няма документално доказана цена на придобиване (т.е. нямате документ за покупка).

ВНИМАНИЕ !!! Ако сте търгували криптовалути през регистрирани в България борси, имайте предвид, че те са длъжни да подадат в НАП справка за изплатените Ви суми. В този случай трябва да съгласувате подадените от тях данни с декларираните от Вас доходи. Наличието на разминаване между двете суми (както и в случаите на недеклариране) е основание за проверка, както и за евентуално налагане на санкция.

Що се отнася до осигуровките, ако не попадате в хипотеза на търговци по смисъла на ТЗ (т.е. не копаете крипто по занятие), не дължите здравни или социални осигуровки. Тези доходи не се попълват в Образец 2004 - Справка за окончателния размер на осигурителния доход част от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.

2. ЗДДС

Съгласно чл. 8 от ЗДДС всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обращение и от чуждестранна валута, използвани като платежно средство, се счита за услуга. В този случай продажбата на криптовалути следва да се счита, като доставка на услуга, а физическите лица, продаващи криптовалута се считат за данъчно задължени лица по смисъла на закона. Тези лица формират облагаем оборот по смисъла на чл. 96, ал. 2, т.3 за регистрация по ЗДДС.

Ако след регистрацията по ЗДДС се осъществяват доставки по чл. 46 от ЗДДС (продажба на криптовалути), същите са освободени и няма да възникне задължение за ДДС. Съгласно чл. 86, ал. 3 от ЗДДС, не се начислява данък при извършване на освободена доставка.

Що се отнася до самата регистрация, тя се извършва при достигане на облагаем оборот от 50 000 лева. Според последните промени, ако достигнете този оборот в рамките на два последователни месеца, имате 7-дневен срок да се регистрирате по ДДС. Ако физическото лице не го направи доброволно, то след регистрацията няма да му бъде начислен ДДС за продажбите след 50 000 лв., единствено ще му бъде съставен акт и лицето ще бъде наказано с глоба в размер от 500 до 5 000 лв. за това, че не е подало заявление за регистрация.

КАК СЕ ПОПЪЛВА ДЕКЛАРАЦИЯТА:
Стоянов и колегите му от „Корект одит“ препоръчват на физическите лица да подадат декларацията си до 31-ви януари по електронен път, за да се възползват от отстъпката от 5% (до 500 лева) върху данъка за довнасяне. Трябва обаче да имате предвид, че право на това имат само лицата, които нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията и данъкът за довнасяне е внесен в срок до 31 януари.
За подаване на декларация онлайн е необходим ПИК номер (който можете да си извадите във всеки офис на НАП) или Електронен подпис. По-долу прилагаме пример за попълване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ на физическо лице, реализирало доходи от продажба на биткойни (придобити чрез копане в домашни условия, които не представляват дейност по занятие и лицето не разполага с документи доказващи придобиването) чрез българска борса за криптовалута през 2017 г. За целта е необходимо лицата да попълнят Приложение № 5 - Доходи от прехвърляне на права или имущество и по конкретно в Таблица 2 с код 508 от Годишната Декларацията чл.50 от ЗДДФЛ.:

БиткойнДанъчнаДекларация5.jpg
БиткойнДанъчнаДекларация5.jpg (221.56 KiB) Прегледано 74016 пъти

БиткойнДанъчнаДекларация51.jpg
БиткойнДанъчнаДекларация51.jpg (156.7 KiB) Прегледано 74016 пъти

БиткойнДанъчнаДекларация52.jpg
БиткойнДанъчнаДекларация52.jpg (166.32 KiB) Прегледано 74016 пъти

Тъй като лицето няма доказана цена на придобиване цялата продажба се явява печалба за него. Ако лицето е продало криптовалута на чуждестранна борса или лица слага отметка в колна 2.2 от Таблица 2, колона 8 и 9 не се попълват. Имайте предвид, че ако сте достигнали оборот от 50 000 лева и повече, е много вероятно да ви бъде назначена проверка която да установи дали имате основание за рег. по ЗДДС, затова ако попадате в това число е препоръчително да се обърнете към квалифициран данъчен консултант който да анализира всички обстоятелства.

ІІ. Съществува и друга постановка, при която лицето може да бъде приравнено на търговец, по смисъла на Търговския закон.

Закупуването на специални компютърни системи за създаване (добиване, копаене, копане и т.н.) на биткойни с цел да се реализира печалба от продажбата е аргумент за това, че дейността ще се осъществява по занятие, т.е. имате намерение тя да се превърне в постоянен източник на доход.
Съгласно чл. 1, ал. 3 от ТЗ, за търговец се смята и всяко лице, образувало предприятие, което по предмет и обем изисква неговите дела да се водят по търговски начин даже ако дейността му не е посочена в ал. 1.

В тези случаи на основание чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ облагаемият доход се определя по начина по който се отчитат доходите от стопанска дейност на едноличен търговец независимо от това, че не сте регистрирали предприятие следва да попълните Приложение № 2 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2017 г., като в Част ІІ – Данни за дейността, маркира т. 5 „Стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец“.
Физическите лица (търговци по смисъла на ТЗ) са приравнени на предприятия съгл. Закона за счетоводството и формират финансовия си резултат при прилагане на приложимите съгласно ЗСч. счетоводни стандарти и при спазване на принципа на документалната обоснованост.

Годишната данъчна основа се получава като счетоводния финансов резултат се преобразува по реда на ЗКПО, за да се формира данъчната печалба (загуба), която печалба се намалява със задължителните авансово внесени и окончателно определени (съгл. Образец 2004 - Справка за окончателния размер на осигурителния доход част от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ) осигуровки по КСО и ЗЗО. Данъкът се определя като годишната данъчна основа се умножава по данъчната ставка от 15%.

Тъй като приравненото на търговец лице извършва дейността си на свой риск и за своя сметка то е самоосигуряващо се по смисъла на Кодекса за социално осигуряване и следва да се снабди с ЕИК по регистър БУЛСТАТ, както и да се регистрира като самоосигуряващо лице, като подаде Декларация за започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на трудова дейност – задължително се подава от самоосигуряващите се лица в 7–дневен срок от започване на дейност.

Върху данъчната печалба се дължат осигуровки по КСО и ЗЗО в общ размер на 26.8% за 2017 г. но върху не повече от максимално определения за страната осигурителен доход от 2 600 лв. за календарен месец.

* * *
Забележка: BitcoinBG.eu и „Корект одит“ ЕООД не носят отговорност за неправилно попълнена данъчна декларация.
Аватар
AJB
Editor In Chief
 
Мнения: 170
Регистриран на: 11 Фев 2015, 23:17

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот filchef » 23 Яну 2018, 15:43

„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 23 Яну 2018, 17:41

(reserved)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот renter84 » 23 Яну 2018, 17:45

AJB написа:За подаване на декларация онлайн е необходим ПИК номер (който можете да си извадите във всеки офис на НАП) или Електронен подпис. По-долу прилагаме пример за попълване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ на физическо лице, реализирало доходи от продажба на биткойни (придобити чрез копане в домашни условия, които не представляват дейност по занятие и лицето не разполага с документи доказващи придобиването) чрез българска борса за криптовалута през 2017 г. За целта е необходимо лицата да попълнят Приложение № 5 - Доходи от прехвърляне на права или имущество и по конкретно в Таблица 2 с код 508 от Годишната Декларацията чл.50 от ЗДДФЛ.:[/i]

А ако борсата е чуждестранна има ли някаква промяна?
renter84
 
Мнения: 90
Регистриран на: 16 Юни 2013, 11:51

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот stylius » 23 Яну 2018, 19:38

renter84 написа:А ако борсата е чуждестранна има ли някаква промяна?


За НАП - не, пак си дължиш данъците и пак се попълва така декларацията. Разликата е само в това, че от борсата вероятно няма да подадат инфо към НАП, т.е. се разчита на твоята съвест. Естествено ако поради някаква причина попаднеш под радарите и се окаже, че не си си платил данъците, там глобите са големи, особено за големи суми. Просто няма да е борсата тази, която ще даде инфо, което да накара НАП да те проверява.

Честно казано не знам за европейски борси как стоят нещата и дали декларират такива сделки, но за български можеш да си сигурен. Това за тях се води разход и намалява техните данъци, така че нямат сметка да не обявяват такива сделки. Един приятел така изгоря със сайт с разплащане с SMS-и, където доставчика на услугата декларира трансфер към него, а той не си подаде декларация.
stylius
 
Мнения: 202
Регистриран на: 08 Юни 2017, 19:52

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот silence » 23 Яну 2018, 21:35

Да речем, че съм вкарал 500 лв през 2015, и 500 лв през 2016 мога ли да ги приспадна от печалбата за 2017 като разход или не мога???
silence
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Яну 2014, 21:45

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот stylius » 23 Яну 2018, 21:48

silence написа:Да речем, че съм вкарал 500 лв през 2015, и 500 лв през 2016 мога ли да ги приспадна от печалбата за 2017 като разход или не мога???


Можеш, ако имаш регистрирано юридическо лице с регистрация по ДДС. Ако беше така, щеше да знаеш отговора. За физически лица няма такова нещо, като приспадане на разходи.

TL;DR - НЕ.
stylius
 
Мнения: 202
Регистриран на: 08 Юни 2017, 19:52

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот silence » 23 Яну 2018, 21:51

stylius написа:
silence написа:Да речем, че съм вкарал 500 лв през 2015, и 500 лв през 2016 мога ли да ги приспадна от печалбата за 2017 като разход или не мога???


Можеш, ако имаш регистрирано юридическо лице с регистрация по ДДС. Ако беше така, щеше да знаеш отговора. За физически лица няма такова нещо, като приспадане на разходи.

TL;DR - НЕ.

В първия пост пише друго или аз те подведох.... под разходи имам в предвид закупуване на крипто валута

като продажната цена се намалява с цената на придобиване на съответния вид криптовалута.


единствено не ставя ясно дали може да са купени предходни години
silence
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Яну 2014, 21:45

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот stylius » 23 Яну 2018, 22:32

НАП облагат приходи, не печалба, освен ако не е регистрирано по ДДС юридическо лице. Който иска да си намалява разходите в данъчната декларация, но това не значи, че ще е подадена правилно. Замисли се дали за 50лв си струва да рискуваш данъчна проверка.
stylius
 
Мнения: 202
Регистриран на: 08 Юни 2017, 19:52

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jkminkov » 24 Яну 2018, 01:21

stylius написа:
silence написа:Да речем, че съм вкарал 500 лв през 2015, и 500 лв през 2016 мога ли да ги приспадна от печалбата за 2017 като разход или не мога???


Можеш, ако имаш регистрирано юридическо лице с регистрация по ДДС. Ако беше така, щеше да знаеш отговора. За физически лица няма такова нещо, като приспадане на разходи.

TL;DR - НЕ.


глупости, някой да ги изтрие!
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Следваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Pavel, Spenchoni, svetlim, viniamin