Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот ginger » 29 Апр 2023, 16:45

@jkminkov - защо смятате, че има печалба само при преминаването към фиат - на база разяснения от НАП, закон или друго? Напоследък все по-често срещам мнението, че crypto-to-crypto търговия създава данъчно събитие и дължим данък, тъй като НАП приравняват криптовалутите на финансови активи за данъчни цели, а при въпросните има данъчно събитие и при "замяна".

Благодаря за отговора предварително.
ginger
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Апр 2023, 16:30

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jamesdavidso » 08 Май 2023, 01:40

Практиката на НАП е такава, трябва да има "продажба".
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 369
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот niki » 08 Май 2023, 01:56

Това с "преминаването към фиат" е пълна глупост - четете законите буква по буква без да прескачате - ако правите свободни интерпретации, крайния резултат няма да ви хареса !
Като за начало се запознайте с това какво е "данъчно събитие".
"Единственото по-вълнуващо от това да забиеш кирката у нещо комунистическо, е да добавиш нова нула в банковите си сметки :D"
Niki 2023г

BTC - 1FgGVKimexvyBJKYZuXsUrk1fYF8fKZbb2
niki
 
Мнения: 798
Регистриран на: 07 Авг 2020, 01:43

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jkminkov » 08 Май 2023, 09:31

някакви тик-ток счетоводителки бъркат фирмено счетоводство с личното, при фирменото всичко се смята превалутирано в лева в деня на покупката/придобиването/ затова създават фонов шум, в българското законодателство/за момента/ за физически лица, на които основната им дейност е друга, за продажба се смята обръщане през фиат, натуралните замени на физически лица НЕ СА данъчно събитие точка
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Sheremon » 20 Май 2023, 19:04

За мен има много повече логика за фицически лица да се счита за данъчно събитие само когато е минал към фиат,какво правим ако си декларирал данъчно събитие крипто срещу друго крипто и изведнъж това крипто изчезне а ти физически нямаш никаква печалба,обаче си платил все едно имаш...другото което е за да се докаже всяка една подобна размяна на всеки един човек който се занимава с това...не мисля че е възможно, трябва да работят стотици хора само за да свиряват всяка една от общо милионите транзакции на бг граждани..третото което е, има слухове че има хора които са направили милиони,но не са преминавали във фиат и в последствие са загубили тези милиони защото криптовалутата се е сринала или изчезнала,тоест ако ги хванат от НАП за тези транзакции ще накарат тези хора да платят стотици хиляди лева данъци,въпреки че не са преминали във фиат?
Sheremon
 
Мнения: 49
Регистриран на: 14 Юли 2020, 18:57

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Sheremon » 31 Авг 2023, 18:23

Здравейте,
Мисля че от НАП ми звъняха ,но не успях да вдигна понеже работя,предполагам че скоро пак ще звъннат,декларирал съм си всички изтеглени средства и няма от какво да се притеснявам,просто интересно ми е някой ако е минал по този път да го търсят какво питат,какво имат право да изискат ?
Благодаря!
Sheremon
 
Мнения: 49
Регистриран на: 14 Юли 2020, 18:57

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 31 Авг 2023, 18:39

Sheremon написа:Здравейте,
Мисля че от НАП ми звъняха ,но не успях да вдигна понеже работя,предполагам че скоро пак ще звъннат,декларирал съм си всички изтеглени средства и няма от какво да се притеснявам,просто интересно ми е някой ако е минал по този път да го търсят какво питат,какво имат право да изискат ?
Благодаря!


Дори и да са звънели от НАП/НОИ, най-вероятно е за някакъв болничен, или нещо подобно... прекратяване на трудов договор или и аз не знам. Все пак дръж ни в течение какво става.

Иначе е хубаво да си имате отчетност за годините назад - дори в екселски файл, кога какво е станало за да може да се покаже при поискване.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Sheremon » 18 Дек 2023, 22:08

Здравейте
искам да попитам чисто хипотетично ако се занимавате с инвестиции,не само в криптовалути,но и в акции,облигации и т.н и сте искарали повечко пари,има ли смисъл да се създава фирма,има ли някакви позитиви от това да си регистриран като фирма или си е най-добре като физическо лице,това е просто хипотетичен въпрос който ми изкочи в съзнанието.
Благодаря!
Sheremon
 
Мнения: 49
Регистриран на: 14 Юли 2020, 18:57

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 19 Дек 2023, 11:13

Sheremon написа:Здравейте
искам да попитам чисто хипотетично ако се занимавате с инвестиции,не само в криптовалути,но и в акции,облигации и т.н и сте искарали повечко пари,има ли смисъл да се създава фирма,има ли някакви позитиви от това да си регистриран като фирма или си е най-добре като физическо лице,това е просто хипотетичен въпрос който ми изкочи в съзнанието.
Благодаря!


Ами на фирмата, ще имате допълнителни 5% данък дивидент, иначе е по-чисто от към разходи, регистрация по ДДС и т.н.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Sheremon » 20 Дек 2023, 19:34

Здравейте,значи всичко си зависи от числата,благодаря!
Sheremon
 
Мнения: 49
Регистриран на: 14 Юли 2020, 18:57

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, svetlim, viniamin