Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот CHAPO » 29 Окт 2021, 13:34

Здравейте,

Аз имам един много прост въпрос и той е следния. Става въпрос за Binance борсата.
1. Ако съм си купил няколко криптовалути на които цената се е увеличила и съм напред с няколко десетки долара и не съм обръщал криптовалутата в фиат пари, т.е. печалбата ми стои все още в криптовалута. Трябва ли да декларирам нещо?
2. Ако спечеля от вдигането на цената на dogecoin и я обърна в TetherUS трябва ли да декларирам нещо или чак когато печалбата ми постъпи в сметката ?

Благодаря ви предварително :)
CHAPO
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Окт 2021, 13:26

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот futureworld » 29 Окт 2021, 14:06

CHAPO написа:Здравейте,

Аз имам един много прост въпрос и той е следния. Става въпрос за Binance борсата.
1. Ако съм си купил няколко криптовалути на които цената се е увеличила и съм напред с няколко десетки долара и не съм обръщал криптовалутата в фиат пари, т.е. печалбата ми стои все още в криптовалута. Трябва ли да декларирам нещо?
2. Ако спечеля от вдигането на цената на dogecoin и я обърна в TetherUS трябва ли да декларирам нещо или чак когато печалбата ми постъпи в сметката ?

Благодаря ви предварително :)



не.

Инак както Марина, така и тая тук си правят свободни съчинения:

https://www.investor.bg/kriptovaluti/491/a/a-borisova-kripto-sektoryt-nabira-skorost-v-bylgariia-338359/
futureworld
 
Мнения: 670
Регистриран на: 23 Апр 2019, 22:27

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот svetko » 05 Ное 2021, 18:52

Здравейте, имам казус който ме притеснява и научих едва днес за него и евентуалните проблеми които може да ми създаде . Искам да попитам някой запознат ли е с данъците в борсата бинанс , казуса е следния : вкарал съм 5000 $ и ги търгувам на спот , да речем от половин година имам доста сделки дневно но нямам печалби в смисъл въртя се на едни и същи пари , днес съм 300 $ на печалба а утре да речем на загуба 300 $ и си стоя на тази сума . Искам да попитам има ли данък на самите покупки и продажби които правя , на самия оборот в борсата . Освен таксите които си взема самата борса и се виждат в хронологията на търгуване . Мисълта ми е да не стане така аз половин година да въртя една сума да нямам печалба а накрая да ми искат някакви такси едва ли не съм на печалба . Моля за компетентен отговор , и благодаря предварително !
svetko
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Ное 2021, 18:42

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот niki » 05 Ное 2021, 20:12

Не - облага се само ако на края на отчетния период(годината) си на печалба - самата печалба сумарно.
"Единственото по-вълнуващо от това да забиеш кирката у нещо комунистическо, е да добавиш нова нула в банковите си сметки :D"
Niki 2023г

BTC - 1FgGVKimexvyBJKYZuXsUrk1fYF8fKZbb2
niki
 
Мнения: 798
Регистриран на: 07 Авг 2020, 01:43

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот svetko » 05 Ное 2021, 22:25

Благодаря за отговора niki . Доста се бях притеснил , че прочетох за оборот над 50 к трябвало по ддс да се минава и ако трябва да се плаща нещо за парите които съм развъртял чрез търгуване и не съм направил печалба не ми се мисли просто .
svetko
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Ное 2021, 18:42

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 06 Ное 2021, 16:51

svetko написа:Благодаря за отговора niki . Доста се бях притеснил , че прочетох за оборот над 50 к трябвало по ддс да се минава и ако трябва да се плаща нещо за парите които съм развъртял чрез търгуване и не съм направил печалба не ми се мисли просто .


Преди няколко дни гледах тази Марина (Мариана, не помня), тя обясняваше, че ако борсата има EU VAT номер, не си длъжен да се регистрираш. Но не знам доколко е достоверно това като информация.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот svetko » 08 Ное 2021, 00:05

Не ги следя така подробно и не съм запознат , ще потърся и ще попрочета по обстойно , благодаря за информацията 2GOOD . Лека вечер ви желая !
svetko
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Ное 2021, 18:42

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот someonerandom » 11 Ное 2021, 15:05

Извинявам се, ако е обсъждано. Търсих и не можах да намеря отговор точно на тези въпроси:

Нарочно питам тук, за да получа отговори по нашето законодателство. Четох по разни счетоводни сайтове, но не намерих подробни отговори.

Знам, че инцидентни сделки(редки и такива, от които не се издържаш) се облагат на 10% от чиста реализирана печалба.

Но какво се случва, ако продам, да кажем, крипто за 100 лева, и веднага използвам тези 100 лева пак да купя крипто? Или ако директно ги конвертирам от един алт в друг? Това облагаеми събития ли са?

Моля някой запознат да сподели, ще съм благодарен.
someonerandom
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Ное 2021, 15:01

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот CHAPO » 27 Дек 2021, 21:19

niki написа:Не - облага се само ако на края на отчетния период(годината) си на печалба - самата печалба сумарно.


Здрасти Ники, това означава ли че ако съм на печалба, но печалбата ми е в tether(USDT) трябва да платя данък на тази печалба. Или означава че трябва да платя данък на печалбата ако е постъпила на сметката ми в банката?
CHAPO
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Окт 2021, 13:26

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 27 Дек 2021, 21:44

CHAPO написа:
niki написа:Не - облага се само ако на края на отчетния период(годината) си на печалба - самата печалба сумарно.


Здрасти Ники, това означава ли че ако съм на печалба, но печалбата ми е в tether(USDT) трябва да платя данък на тази печалба. Или означава че трябва да платя данък на печалбата ако е постъпила на сметката ми в банката?


Тетер все още не е призната валута и остава финансов актив - крипто валута, съответно не генерира печалба.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin