Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот ОбикновенЧовек » 21 Ное 2018, 21:41

jamiemirror написа:
johnkill написа:
dqdo_vadi_rqpa написа:Нов съм, но доколото четох, имало е дело в Германия по този въпрос и е решено, че всички пари от обмяна срещу криптовалута са освободени от ДДС.

Това важи за територията на целия ЕС.

Не разбирам от счетоводство но едно нещо съм разбрал до сега. ДДС е местен данък и никоя държава в ЕУ не може да влияе на друга как да се разпорежда с местни данъци. Ако някоя държава иска, може да го махне на 100% или да го направи 100%. Няма как Германски съд да определя Български местен данък.


По принцип или де факто? Пускат се евро-директиви и държавите се съгласяват да ги приемат - така стана и с освободените от данък сделки с акции по всички ЕС - борси например (знам го, понеже искаха да ми обложат акциите от САП в БГто още като си бях, но понеже са търгувани на франкфуртската борса - и в БГ са освободени от данък!)


T.e. ако имаш приходи от продажба на акции на ЕС борса, дължиш 0% данък?
Източник?
ОбикновенЧовек
 
Мнения: 24
Регистриран на: 21 Ное 2018, 12:45

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 21 Ное 2018, 21:56

ОбикновенЧовек написа:
jamiemirror написа:
johnkill написа:
dqdo_vadi_rqpa написа:Нов съм, но доколото четох, имало е дело в Германия по този въпрос и е решено, че всички пари от обмяна срещу криптовалута са освободени от ДДС.

Това важи за територията на целия ЕС.

Не разбирам от счетоводство но едно нещо съм разбрал до сега. ДДС е местен данък и никоя държава в ЕУ не може да влияе на друга как да се разпорежда с местни данъци. Ако някоя държава иска, може да го махне на 100% или да го направи 100%. Няма как Германски съд да определя Български местен данък.


По принцип или де факто? Пускат се евро-директиви и държавите се съгласяват да ги приемат - така стана и с освободените от данък сделки с акции по всички ЕС - борси например (знам го, понеже искаха да ми обложат акциите от САП в БГто още като си бях, но понеже са търгувани на франкфуртската борса - и в БГ са освободени от данък!)


T.e. ако имаш приходи от продажба на акции на ЕС борса, дължиш 0% данък?
Източник?


Акциите и аз знам, че са освободени. Форекса не е - декларираш плащаш 10% на печалбата, точно както е при биткойн / крипто. Относно ДДС-то многократно в тази тема е уточнено, че ДДС върху биткойн НЯМА, но възниква нуждата за регистрация при натрупан оборот от над 50к, освен ако нямаш някакъв лиценз за change/банка - не ги разбирам там нещата в детайли.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4958
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот ОбикновенЧовек » 21 Ное 2018, 22:43

В простовата ми глава тогава веднага възниква въпроса, ако криптото директно го обърнеш в акции (вече има такива платформи) и след време продадеш акциите, какво дължиш?
ОбикновенЧовек
 
Мнения: 24
Регистриран на: 21 Ное 2018, 12:45

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jamiemirror » 21 Ное 2018, 23:15

ОбикновенЧовек написа:В простовата ми глава тогава веднага възниква въпроса, ако криптото директно го обърнеш в акции (вече има такива платформи) и след време продадеш акциите, какво дължиш?


Ако добре прикриеш какво е ставало с криптото преди това - ами нищо :)
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Shmitkata » 22 Ное 2018, 13:56

Тука има 1-2 тънки момента ;)
1. Освободени са от данъци само сделките на регулирани пазари в EU (примерно фондовите борси) но е съмнително точно такива регулирани пазари да приемат плащане с нерегулираният BTC ;)
2. По принцип притежаването на акции трябва да се декларира информативно в данъчната декларация.. та там могат да почнат въпросите ..ама ти сега как си купил тия акции за 3 мил. лв. примерно ;)
Shmitkata
 
Мнения: 48
Регистриран на: 30 Окт 2015, 16:25

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 22 Ное 2018, 18:20

Аз наистина не мога да разбера, какъв е проблема с данъка, 10% са си 10%, но на фона на другите страни е изключително нисък. Плащаш си и си харчиш парите спокойно.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4958
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bmwe37 » 22 Ное 2018, 20:17

2GOOD написа:Аз наистина не мога да разбера, какъв е проблема с данъка, 10% са си 10%, но на фона на другите страни е изключително нисък. Плащаш си и си харчиш парите спокойно.


10% е ако бачкаш за някого на трудов договор, иначе парите, които се дават може да са до 17%.
Всеки български гражданин освен данък плаща и задължителни здравни осигуровки, който са в размер на 8%.
А безработните плащат 8% от половината минимална заплата(255лв), или както го казват на прост език безработните плащат по 20лв и 40 стотинки на месец здравно.

Ако безработния получи доход да кажем от наем или в случая крипто освен 10% данък доплаща и здравни осигуровки до максималния осигурителен праг(2600лв.).

Например доход 15 000лв от крипто = 15 000/12 = 1250 на месец х 0.08 = 100лв на месец за осигуровки - 20,40(тези дето плащаме всеки месец) и става 79,60 на месец доплащане х 12 = 955.2лв трябва да дадем за доход от 15 000лв.
Сега данъка: парите дадени за здравни осигуровки се приспадат от годишната данъчна основа:
Общо през годината сме дали общо 1200лв. за здравно 20.40 всеки месец х 12 + накрая презичисляването от 955.2
15000 - 1200 = 13800лв. х 10% = 1380лв. данък

И накрая смятаме общите пари дето даваме 1380лв. данък + 955.2лв осигуровки доплащане = 2 335.2лв или това са 15.57% , не 10%. А за по големи суми може да стигнат до 17%.

Дължа да уточня, че винаги сумата се дели на месеците, през който сте давали тея 20,40 като безработни т.е ако кешаутнете 15 000лв. в един месец няма да платите за един месец 8% от 2600лв. Доства време изгубих, докато потвърдя тази информация, но за жалост е така.

Колкото парадокслано да звучи,в този случай закона е направен да работи за бедните, не богатите.

Давам и пример продали сте крипто за 1500лв., само че през годината сте платили осигуровки за общо 244.8лв(20.40 х 12), който щете не щете си ги давате така или иначе. Тези дадени за здравно се приспадат от данъчната основа: 1500 - 244.8 = 1255.2лв х 0.10 = 125.5лв данък, което е 8.4%

За 244.8лв доход от крипто пак няма да дължите никакъв данък.
А от 3060лв. почвате да доплащате за осигуровки.

Мен много ме е яд, че вместо редовно писах задочно магистратура, за да имам повече време и в този случай плащам здравно като безработен, ако беше редовно щах да съм държавна поръчка и здравното да се плаща от държавата в този случай няма нужда от доплащане на здравно аналогия все едно съм на трудов договор, тъй като някой друг го плаща за мен.
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Herzog » 22 Ное 2018, 20:21

Не си сериозен!
Ама изобщо........
Бачкаш в Макдоналдс, осигуряват си те както си му е реда и изведнъж - хоп - декларираш 1000 кинта на края на отчетния период приход от крипто действия.
Кви здравни?
GIGABYTE GA-990FXA-UD3
AMD FX-8320 Octa-Core 3.5GHz AM3+
5xMSI Black Radeon RX Vega 64
4xRX 5700 XT
1xRadeon VII
Windows 3.11
Аватар
Herzog
 
Мнения: 489
Регистриран на: 29 Дек 2013, 21:17
Местоположение: София

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bmwe37 » 22 Ное 2018, 20:44

Herzog написа:Не си сериозен!
Ама изобщо........
Бачкаш в Макдоналдс, осигуряват си те както си му е реда и изведнъж - хоп - декларираш 1000 кинта на края на отчетния период приход от крипто действия.
Кви здравни?

Или си студент задочно като мене вашите ти дават пари, ама понеже си задочно или редовно(недържавна поръчка) си плащаш осигуровките като безработен и тва дето го изписах те касае.
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Herzog » 22 Ное 2018, 21:00

bmwe37 написа:Или си студент задочно като мене вашите ти дават пари, ама понеже си задочно или редовно(недържавна поръчка) си плащаш осигуровките като безработен и тва дето го изписах те касае.


Напротив, в гимназията съм още! :)
GIGABYTE GA-990FXA-UD3
AMD FX-8320 Octa-Core 3.5GHz AM3+
5xMSI Black Radeon RX Vega 64
4xRX 5700 XT
1xRadeon VII
Windows 3.11
Аватар
Herzog
 
Мнения: 489
Регистриран на: 29 Дек 2013, 21:17
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Spenchoni, UserX1XO

cron