Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот futureworld » 31 Окт 2022, 18:40

2GOOD написа:Още пояснения за данъчното облагане на сделки от криптовалути, биткойн, етериум и други:
Директно от канала на НАП

За крипто става въпрос на 20:40 мин - цък

И още по-важно това пояснение отново директно от НАП, този път в техния сайт:
https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/god ... lni-valuti



Дадох си труда да изгледам видеото - ако мен ме облагат на база сайт скрейпинг, ще ги пусна да си пасат и ще ги осъдя. Пародия пълна!

"Таен клиент" от страна на НАП е чудесна измама, наистина много забавно видео за това какво става по сайтовете с обяви ...

ПП: та какво говорехме за следенето на гражданите и големия брат, къде били тия неща - в Америка, Китай... ? ;)
И това всичкото го използвали като доказателство? А дали като следваща стъпка няма да ви следят през телефоните, пак за доказателства?
futureworld
 
Мнения: 670
Регистриран на: 23 Апр 2019, 22:27

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 01 Ное 2022, 13:30

Някой може ли да ми обясни този текст:
Годишната данъчна основа е облагаемият доход, придобит през данъчната година. Когато облагаемият доход се включва при годишното изравняване на осигурителния доход, той се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка за здравно осигуряване (чл. 34 от ЗДДФЛ).
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jkminkov » 01 Ное 2022, 18:14

за самоосигуряващи се, авансово внесеното здравно предишните 12 месеца/28,40лв./месец, или повече/ ти го приспадат от дължимото за довнасяне за годината, колко беше ?8%? от дохода.
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 01 Ное 2022, 20:48

jkminkov написа:за самоосигуряващи се, авансово внесеното здравно предишните 12 месеца/28,40лв./месец, или повече/ ти го приспадат от дължимото за довнасяне за годината, колко беше ?8%? от дохода.


Ужас, значи трябва да се довнася здравно :doh:
/т.е. влиза в база за осигуряване, иначе да 8% е, ама не знам колко му е максимума/

П.П.
Сега видях: осигурителен доход: 3400.00 лв. - максимален
В случай, че печалбите са ви повече (дано в идните години и това да стане) се падат по 272лв. на месец или 3264лв. за година, това само ако за годината имате печалба над 40800лв.
/Не съм счетоводител, нека някой да каже дали смятам правилно/
Горното е за СОЛ, ако сте на трудов договор, най-вероятно по-бързо ще стигнете до максимума

П.П.П.
Сега примерно смятам, за доход за тази година от 4000лв., като го разхвърлим за месеците или не се разхвърля, ами е само за 1 месец... абе объркана работа. Да кажем, че го разпределяме това прави по 333.33лв. на месец, което е под минималната, т.е. нищо не се дованася :pray:
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 01 Ное 2022, 23:39

Сега прочетох коментар на потребител във ФБ:
В клипа са пропуснали да разгледат хипотезата когато доходите от продажби на финансови активи се облагат допълнително и със здравна осигуровка (това се случва когато данъкоплатецът е бил "безработен" - т.е. осигурявал се е здравно през годината след подаване на декларация образец 7). Тогава ефективната данъчна тежест е малко под 18% (вместо обичайните 10%).
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот futureworld » 02 Ное 2022, 00:51

2GOOD написа:Сега прочетох коментар на потребител във ФБ:
В клипа са пропуснали да разгледат хипотезата когато доходите от продажби на финансови активи се облагат допълнително и със здравна осигуровка (това се случва когато данъкоплатецът е бил "безработен" - т.е. осигурявал се е здравно през годината след подаване на декларация образец 7). Тогава ефективната данъчна тежест е малко под 18% (вместо обичайните 10%).


Човека е неграмотен, здравни и пенсионни отчисления не са данъци :)
futureworld
 
Мнения: 670
Регистриран на: 23 Апр 2019, 22:27

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 02 Ное 2022, 08:19

futureworld написа:
2GOOD написа:Сега прочетох коментар на потребител във ФБ:
В клипа са пропуснали да разгледат хипотезата когато доходите от продажби на финансови активи се облагат допълнително и със здравна осигуровка (това се случва когато данъкоплатецът е бил "безработен" - т.е. осигурявал се е здравно през годината след подаване на декларация образец 7). Тогава ефективната данъчна тежест е малко под 18% (вместо обичайните 10%).


Човека е неграмотен, здравни и пенсионни отчисления не са данъци :)


Хайде пак заяждане. И на мен ми е ясно, че са осигуровки, но често ги бъркам и моето счети все ме поправя.

Хайде сега дай коментар по темата със ЗОВ и какво се приспада
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jkminkov » 02 Ное 2022, 13:56

2GOOD написа:
jkminkov написа:за самоосигуряващи се, авансово внесеното здравно предишните 12 месеца/28,40лв./месец, или повече/ ти го приспадат от дължимото за довнасяне за годината, колко беше ?8%? от дохода.


Ужас, значи трябва да се довнася здравно :doh:
/т.е. влиза в база за осигуряване, иначе да 8% е, ама не знам колко му е максимума/

П.П.
Сега видях: осигурителен доход: 3400.00 лв. - максимален
В случай, че печалбите са ви повече (дано в идните години и това да стане) се падат по 272лв. на месец или 3264лв. за година, това само ако за годината имате печалба над 40800лв.
/Не съм счетоводител, нека някой да каже дали смятам правилно/
Горното е за СОЛ, ако сте на трудов договор, най-вероятно по-бързо ще стигнете до максимума

П.П.П.
Сега примерно смятам, за доход за тази година от 4000лв., като го разхвърлим за месеците или не се разхвърля, ами е само за 1 месец... абе объркана работа. Да кажем, че го разпределяме това прави по 333.33лв. на месец, което е под минималната, т.е. нищо не се дованася :pray:


не може да смяташ дохода само за месец като СОЛ да кажем примерно м.юни, ти го "работиш" това цялата година, не е инцидент, някакъв вид еднократна награда и пр., СОЛ си избира осигурителният доход, не за всяка дейност си на нивото на МРЗ, има прагове.
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Sheremon » 01 Мар 2023, 15:32

Здравейте хора,
туко що говорих със счетоводителката ми(която сама си признава че още не е много наясно как се декларират нещата),миналата година декларирахме само това което съм изтеглил и съм реализирал печалба във фиатни пари(което е логично за мен),сега обаче ми заяви че има голяма вероятност НАП да третират търговията с крипто като търговия с Ценни книжа и трябва да декларирам всяка една сделка от борсата през изминалите година и да платя за бивши печалби който аз обаче не съм изтеглил и ми каза че в най-лошият случай може да платя и 12% наказателна лихва за тези бивши печалби който аз НЕ съм реализирал във фиат(примерно как да ги реализирам като към онзи момент съм нямал достъп до портфейла ми),въпросът ми е нали се декларира това което преобръщаме към Фиатни пари(с всеки който съм говорил и по форумите ми е казвал че е така),моля запознатите да пишат!Блаогдаря
Sheremon
 
Мнения: 49
Регистриран на: 14 Юли 2020, 18:57

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bastri » 02 Мар 2023, 11:36

Здравейте приятели!
Ако сме продали крипто за 100 к (примерно) колко са данъците за физ лице?
Аз го смятам така:

12х272 лв здравни= 3264 лв
100 000 лв - 3264=96736 - 10% данък=9673,6 лв за плащане. Вярна ли е сметката или ще търсят и други осигурвки или дейност по занятие (15%), а ддс (минаваме 50к) Някой актуално инфо?
Благодаря!
bastri
 
Мнения: 20
Регистриран на: 02 Яну 2020, 19:24

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, George, ionicle, marcoin, qwertyA5, Spenchoni, svetlim, viniamin