Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот hannoslm » 11 Яну 2022, 10:37

Здравейте,

Благодарности за детайлната информация относно попълването на данъчната декларация. Тази година ще попълвам за първи път и като стигна до таблица 2 в сайта на НАП, таблицата не е същата, като на скрийншота от първия пост. Изглежда така:

table2.png
table2.png (42.19 KiB) Прегледано 5176 пъти


От НАП също пишат, че това е правилната таблица. Но тук няма дати, няма инфо кой е платеца и пр. Дали това е правилната таблица за попълване или аз нещо бъркам?

Мерси и поздрави
hannoslm
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Яну 2022, 10:29

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 11 Яну 2022, 13:32

Точно така, все пак снимката от първия пост е от 2018-а година. Таблицата е променена и вече не е нужно да се описва платеца.

Това за датите е интересно, защото практиката при форекс търговците досега бе да пишат само един ред с дата 31.12 за да не описват всяка сделка. Препдолагам това е и идеята на НАП. Все още не съм стигнал до попълване, но ако има и колега да се изкаже. Например ако имаме примерно две сделки, една март и една юли без разходи по тях дали трябва да ги пишем заедно на един ред.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот hannoslm » 11 Яну 2022, 13:40

2GOOD написа:Точно така, все пак снимката от първия пост е от 2018-а година. Таблицата е променена и вече не е нужно да се описва платеца.

Това за датите е интересно, защото практиката при форекс търговците досега бе да пишат само един ред с дата 31.12 за да не описват всяка сделка. Препдолагам това е и идеята на НАП. Все още не съм стигнал до попълване, но ако има и колега да се изкаже. Например ако имаме примерно две сделки, една март и една юли без разходи по тях дали трябва да ги пишем заедно на един ред.


Благодаря за инфото, имам същото усещане - че искат един ред, иначе нямаше да махнат колоната с датите. Имам общо 4 превода и се чудя дали да ги впиша на един ред сумарно или на отделни редове. Май е по-лесно да са на един ред и вече ако питат, да им се покажат отделните транзакции.

Всеки който може да сподели някакво допълнително инфо ще е от полза.

Мерси и поздрави
hannoslm
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Яну 2022, 10:29

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот hannoslm » 13 Яну 2022, 13:18

да споделя, че попълних декларацията, целия приход, общата сума на транзакциите, вписани на един ред, с нула разходи. Приеха е я, даже я платих. Надявам се всичко да е било точно.
hannoslm
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Яну 2022, 10:29

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Kokii » 14 Яну 2022, 22:30

Здравейте,
Относно декларацията може ли да помоля счетоводител да свърши всичко попълване и т.н и аз само да я подам.Също така в офиси на НАП от града в който човек се води по лична карта ли трябва да се плати или може и в офис на НАП в града в който съм в момента?
Kokii
 
Мнения: 13
Регистриран на: 25 Авг 2021, 22:57

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот mitchcrypto » 23 Яну 2022, 13:22

Ето още една статия за попълване на данъчна декларация при различни доходи от крипто. Има инфо в коя таблица и приложение трябва да ходят различните неща и малко FAQs. :)
https://outsidia.com/tax-return/
mitchcrypto
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Мар 2020, 16:06

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот hasty » 15 Апр 2022, 07:46

Здравейте, съвсем нов съм в абсолютно всичко свързано с майнинг, а скоро разбрах и за данъчната страна на това занимание :) Какво направих - изкопах няколко ЕРГО-та, за да мога да си поръчам карта от Binance, остатъка го обърнах във фиатни пари ~12лв. и с 10 от тях платих в алиекспрес с виртуалната карта. Въпросът ми е - трябва ли да попълвам данъчна декларация догодина и ако да - за 10 или 12лв?
hasty
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Апр 2022, 07:37

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 15 Апр 2022, 11:12

hasty написа:Здравейте, съвсем нов съм в абсолютно всичко свързано с майнинг, а скоро разбрах и за данъчната страна на това занимание :) Какво направих - изкопах няколко ЕРГО-та, за да мога да си поръчам карта от Binance, остатъка го обърнах във фиатни пари ~12лв. и с 10 от тях платих в алиекспрес с виртуалната карта. Въпросът ми е - трябва ли да попълвам данъчна декларация догодина и ако да - за 10 или 12лв?


По закон всяка печалба се декларира, но ми се струва загуба на време за 10-на лева. Една позната имаше да плаща 7лв. данък и за него си попълни. Ако трябва да сме точни стойността на картата също е някаква печалба, но наистина няма кой да се занимава с 10, пък и 40лв. еднократна печалба.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 29 Юли 2022, 12:32

Марина Мучакова за данъците и крипто ЗДДФЛ

Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 31 Окт 2022, 17:26

Още пояснения за данъчното облагане на сделки от криптовалути, биткойн, етериум и други:
Директно от канала на НАП

За крипто става въпрос на 20:40 мин - цък

И още по-важно това пояснение отново директно от НАП, този път в техния сайт:
https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/god ... lni-valuti
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin