Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 20 Фев 2018, 15:59

johnkill написа:
dqdo_vadi_rqpa написа:Нов съм, но доколото четох, имало е дело в Германия по този въпрос и е решено, че всички пари от обмяна срещу криптовалута са освободени от ДДС.

Това важи за територията на целия ЕС.

Не разбирам от счетоводство но едно нещо съм разбрал до сега. ДДС е местен данък и никоя държава в ЕУ не може да влияе на друга как да се разпорежда с местни данъци. Ако някоя държава иска, може да го махне на 100% или да го направи 100%. Няма как Германски съд да определя Български местен данък.


На 100% е ясно, че Биткойн е освободен от ДДС, това обаче, не отменя нуждата за регистрация по ДДС при натрупан оборот от 50к
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jamiemirror » 20 Фев 2018, 16:37

johnkill написа:
dqdo_vadi_rqpa написа:Нов съм, но доколото четох, имало е дело в Германия по този въпрос и е решено, че всички пари от обмяна срещу криптовалута са освободени от ДДС.

Това важи за територията на целия ЕС.

Не разбирам от счетоводство но едно нещо съм разбрал до сега. ДДС е местен данък и никоя държава в ЕУ не може да влияе на друга как да се разпорежда с местни данъци. Ако някоя държава иска, може да го махне на 100% или да го направи 100%. Няма как Германски съд да определя Български местен данък.


По принцип или де факто? Пускат се евро-директиви и държавите се съгласяват да ги приемат - така стана и с освободените от данък сделки с акции по всички ЕС - борси например (знам го, понеже искаха да ми обложат акциите от САП в БГто още като си бях, но понеже са търгувани на франкфуртската борса - и в БГ са освободени от данък!)
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот kmetax » 11 Мар 2018, 02:11

Имам следният въпрос: Доколкото разбрах първоначалната глоба за неподадена данъчна декларация е 500лв. Бих казал, че си заслужава човек да ги е прежалил, но това е друга тема.Да кажем, че извадя покупни документи на коини ( квитанция) от друго физическо лице закупени в пика за 20 000$. После макар и на части обменям в брой(или по банка) суми в левове от българска борса и , които съм сменил на по-ниска стойност и съм генерирал известна загуба.Това означава, че данъка който ще платя е разликата – нали така? Или по просто: Купих от бай мангал за 100к$ един коин и още не моем да излезем на плюс?
Ако ме удари селянин важи ли ми гражданската отговорност?
Аватар
kmetax
 
Мнения: 335
Регистриран на: 13 Яну 2014, 23:50
Местоположение: София

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jkminkov » 11 Мар 2018, 14:27

че, кой глупак ще ти даде квитанция, нали и на него ще се закичат 500-те лева + 10-те% данък на хх.хх * $20К.
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот kmetax » 11 Мар 2018, 23:33

Бабите изсипват хилядарки през балконите щот някой се е обадил по телефона, та няма да намеря един циганин да ми продаде коини :-)
Ако ме удари селянин важи ли ми гражданската отговорност?
Аватар
kmetax
 
Мнения: 335
Регистриран на: 13 Яну 2014, 23:50
Местоположение: София

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот freelancer » 13 Мар 2018, 10:36

За чий Х някое ФЛ ще декларира доходи от търговия с криптовалути (освен ако не е брокер с официална борсова дейност, и движения по банкови сметки)? Печалбите са малки, пък и не могат черно на бяло да се докажат с документи приходите и разходите! Какви документи ще съставяте, дневни протоколи намайнил/приел/предал/продал...и ще си ги самоподпишете? Ако на някой му трябва просто доказване на определен доход пред някого, да си пусне ГДД с произволна сума за оказани услуги, да си плати данък върху нея...такива декларации реално никой не ги проверява, не са таргет на данъчните.
Аватар
freelancer
 
Мнения: 32
Регистриран на: 11 Мар 2018, 22:29
Местоположение: Sofia-London

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот GenaDP » 15 Мар 2018, 01:13

freelancer написа:За чий Х някое ФЛ ще декларира доходи от търговия с криптовалути


Като ти влязат по банковата сметка няколкостотин бона, и решиш да си купиш нещо с тях - има голям шанс данъчните да ти почукат на портата и да попитат с какви пари си си купил къща/вила, возило за хххххх лева. Ако приходите са мижави и са реализирани през чужда борса - може и да минеш м/у капките...
GenaDP
 
Мнения: 140
Регистриран на: 01 Сеп 2017, 15:58

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот kmetax » 15 Мар 2018, 01:19

" Печалбите са малки"... Явно колегата визира дребни суми, но познавам доста хора, които реализираха 6 цифрени суми печалби за по-малко от година.Автоматично означава че трябва да платят 5 цифрен данък.Аз не бих направил това лесно.
Ако ме удари селянин важи ли ми гражданската отговорност?
Аватар
kmetax
 
Мнения: 335
Регистриран на: 13 Яну 2014, 23:50
Местоположение: София

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот cerebration » 18 Мар 2018, 22:18

Определено с малки суми (Визирам до 2 000, може би 5 000 лева) не би трябвало да имате проблеми. Ресурса на данъчните не е толкова голям, претрупани са с работа, а ако толкова им се освободи време амбулаторните търговци са мишена преди търговците на криптовалута и то просто, защото са по-лесна мишена.
cerebration
 
Мнения: 19
Регистриран на: 21 Фев 2018, 11:13

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот masterzino » 29 Мар 2018, 13:05

Колеги,

До кога е срокът за подаване на въпросните декларации като физическо лице? Т.е. само постъпления от продажби на биткойн по банков път.

Дали е след няколко дена - 2-ри Арп или е 2-ри май?

За юридическите е ясно, че е 2-ри Апр, но не мога да намеря нищо читаво за физическите.

Благодаря
masterzino
 
Мнения: 49
Регистриран на: 05 Юли 2017, 04:41

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Kartoff, viniamin