Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 22 Дек 2023, 17:27

От около месец се чува за подобни запитвания от страна на НАП, идеята май е да проверят дали не е преминат оборота за регистрация по ДДС. Преди няколко седмици Марина имаше пост по темата, мисля, че е ще е полезен. Разбира се в самия отговор си опишете нащата както са, не знам дали е нужно да изпадаме в подробности за DCA и т.н.

Marina Muchakova:
Здравейте, Данъчни Хакери,
:!: Тази тема е по повод на честитките на НАП, които започнаха да валят обилно от ноември месец насам. И в тези честитики (покани по член 103 ДОПК), ако сте декларирали единствено печалби/загуби от финансови активи (пазари), изискват от вас цена на придобиване на актива и цена на продажба на актива.
⁉️ Причината? Искат да проверят дали случайно не подлежите на регистрация по ДДС :) Или се интересуват от обема на трейдинга, за да не би случайност да прикривате занятие, което се декларира в приложение 2 на годишните декларации.
:!: Ето един примерен отговор, който можете да им представите, ако/когато не желаете да предоставите на НАП информация или изобщо не разполагате с нея.
:romance-heart: :romance-heart: :romance-heart:
"На вниманието на ..... (името на данъчната служителка и нейната длъжност)
Във връзка с изпратена ми покана на основание на чл 103 от ДОПК номер …….., дата ………, получена на ………….. подавам корекция на годишната си декларация и отговарям по следния начин.
От години инвестирам на финансовите пазари, като следвам инвестиционна стратегия DCA или dollar cost averaging. Това е стратегия за инвестиране, при която непрекъснато и често инвеститорите купуват по малко от даден актив или кошница от активи. Така натрупват спестявания в тези въпросни активи и едновременно с това осредненат цена на придобиване, като тя не се влияе в такава степен от волатилността на пазара в посока надолу или нагоре. Цената на придобиване е осреднена.
През 2022 година ми се наложи за задоволяване на лични нужди да ликвидирам част от инвестициите си. Обърнах се към счетоводители (към Счетоводна къща Веста Консулт) и те ми обясниха, че за да се изчисли печалбата с точност, им трябва информация за всички покупки,за всички години назад, както и за всички продажби за всички години назад, за да се изчисли транзакция по транзакция цена на придобиване, продажна цена, марж, евентуална печалба, ако и когато има такива, купени , продадени и останали бройки, през всички години назад във времето (защото крайното салдо за предходна година е начално салдо за текущата година и няма как да се дадат единствено продажите цени в текущата година, до колкото чрез това няма как да се определи печалбата), през годините, през които не съм продавала, ами само съм държала. След това трябва да се изчисли колко от този актив/ активи са продадени по брой и каква е била цената на продадените бройки към момента на закупуването им, за да се определи разликата в цена на придооване и цена на продажба към момента на продажбата им. А това е много трудоемък и времеемък процес.
Оказа се, че това би излязло неоправдано скъпа за мен услуга (с оглед на кратките срокове такова нещо излиза обикновено от няколко хиляди до няколко десетки хиляди лева защото означава всяка транзакция да се обработи на ръка и да се засекат моментните курсове в борсата, през която е преминала), ако се направи ръчно, поради което ми предложиха да поискам от брокера си информация единствено за реализираната през 2022 година печалба или загуба, доколкото брокера пресмята тази информация със софтуера си автоматично, дори да не може да ми извади справка за средна претеглена цена. Счетохме това за разумен вариант, доколкото в годишните декларации не се изискват задължително попълване на колона 3 и на колона 4, в таблица 2 от приложение 5, поради което тези колони в таблица 2, от приложение 5 не са попълнени.
С уважение: ....."
:!: Ако е относимо и вярно, може да обясните, че с брокера ви имате договор за доверително управление на средства, нищо не купувате, нищо не продавате, ами брокера ви управлява парите и единствено отчита пред вас печалбите и загубите ви.
Знам знам ;) :romance-heart: Обичате ме. :romance-heart: И аз ви обичам :) :romance-heart:
Хай наздраве за Никулдена! :beer: :beer: :beer: :beer:


Линк към поста: https://www.facebook.com/muchakova/post ... 3017466516
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот futureworld » 22 Дек 2023, 17:43

Тая ако я слушаш, ще те отръска като брашнян чувал и после ще те вкара в затвора след глоби хахахаха :)
futureworld
 
Мнения: 681
Регистриран на: 23 Апр 2019, 22:27

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jkminkov » 22 Дек 2023, 18:09

Sheremon написа:Не съм сложил цена на придобиване колега,просто декларирах каквото съм изкарал :) ,а иначе ще им пратя каквото ми дадът от борсата,няма проблем


то само ти попълва нули в 3 и 4, а ти си попълнил само 5 и 6
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот DeKs » 10 Яну 2024, 10:11

Здравейте.
Има ли данъчни счетоводители на криптовалута във Варна?
Благодаря.
DeKs
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Яну 2024, 10:08

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Chokoo » 22 Мар 2024, 09:54

Здравейте, прочетох голяма част от коментарите и вероятно само едно-две мнение се доближаваше максимално до моя случай. Имам известно количество btc/ltc и doge - 7 цифрена сума в USD, натрупана от преди 10г като известна част са придобити чрез партньорски маркетинг, като по-общо крипто казина, алткойн проекти и отделно майнинг на стари алткойни, които отдавна не са синхронизирани и не съществуват. Монетите са търгувани без задължителните KYC регулаторни глупости през това време, на борси като cryptsy, mintpal и btce, които вече не съществуват. Та идеята ми е да продам през ОТЦ бюро + фактуриране и да изкарам парите в офшорка, после на годишната данъчна декларация попълвам цена на придобиване нула, плащам си 10% и започвам да стискам палци, тъй като съм дал голяма сума данъци на корумпираните ни правителства те ще са щастливи да ги прахосат, пратят в Украйна или раздадат на обръчи от фирми т.н. оставяйки ме намира или дори по-веселата част, да ме погнат за повече.

Главната ми цел е след това да диверсифицирам в имоти, някои в България други в Дубай и други традиционни активи.


В случая няма начин да изкарам или обясня всички txID които съм извършил тогава, когато борсите вече ги няма и съм сменил стотици портфейли преминавайки от шиткойни в btc и обратно, многократно... това което съм придобил законно всъщност регулациите днешно време виждат като незаконно защото съм притежател на монети, които са невъзможни за обяснение.


Колегата тук ми се струва най близо до моя случай със стари койни и цена на придобиване нула:
perla написа:Здравейте,

планирам да обменя около 10 БТЦ от време ~2010 (цена на придобиване е нула).
Работя на ТД, имам и няколко граждански, подавам данъчна декларация всяка година (приложение 1 и 3 попълвам).

Въпроси: (счетоводители които познавам лично не са чували за биткоин и се чудят какво да ми отговорят).
Български ексчейндж на части? (да кажем по 5-6000 лева)?
Или кракен - верифицирах се и преведох няколко пъти по 100 евра. Но какво става ако преведа 10000 евро?
Какви данъци трябва да декларирам - само 10% накрая на данъчния период ли?
Някакъв авансов данък трябва ли?
Здравни?
Регистрация по ДДС за физическо лице? Кога - в момента на обмяна?
Други?
Съвети?
Читав счетоводител/фирма за консултация? Кой?

Благодаря предварително за отговорите.


И отговора от друг колега който е получил :

bruter написа:Ако преведеш 10000 евро директно от Кракен вероятността да ти ги блокират е огромна, не рискувай. Направи си сметка в Fidor Bank, превеждай си там парите от Кракен и след това от тази сметка ги пращай към българска банка. Миналата година изрично питах и радара беше 30000 лева. Ако превеждаш суми към БГ под радара никой не те закача освен ако не прехвърлиш сумарно 500000 лева. За да си абсолютно сигурен най-добре отиди в българската банка където ще превеждаш парите и директно ги попитай до каква сума не се попълва декларация за произход, ако произхода те притеснява. Не споменавай в банката по никакъв повод Биткоин, криптовалути и т.н. Ако се стигне до попълване на декларация за произход на парите, пишеш "Доходи от продажба на финансови активи".

При попълване следващата година на данъчната декларация не ти трябва никакъв счетоводител. Попълваш си Декларация чл.50 (Образец 2001) от ЗДДФЛ като в Таблица 2 на Приложение 5 попълваш отделните сделки в Кракен, слагаш код 508 "Доходи от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи" и цена на придобиване 0. Ще платиш 10% данък върху цялата сума, но щом ще получаваш парите по банков път това ти е най-добрия вариант.

Кратко описание как да си направиш акаунт в Fidor Bank: viewtopic.php?f=3&t=6280#p58601



Въпроса ми е, към днешната дата какви са вариантите ми за деклариране на средствата и какво да очаквам като най-лош сценарий?

Благодаря предварително за съветите.
Чоко
Chokoo
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Мар 2024, 09:18

Предишна

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, filchef, ionicle, julyboy, Kartoff, viniamin