Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот haly17 » 21 Яну 2021, 14:51

Доколкото разбирам когато търгуваме крипо двойки няма нужда сделките да бъдат декларирани, но какво се случва при крипто/фиат, когато фиата си стой на борсата, а не го теглим. Примерно депозирали сме с крипто в бинанс и сме продали част от него за евро. Нямаме намерение да кешираме фиата, а решаваме да чакаме по-ниска цена на крипто за да купим, но годината свършва. Следва ли да декларираме този фиат, който е на борсата?
haly17
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Авг 2020, 10:21

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот plamar » 22 Яну 2021, 12:05

На въпрос към нотариус дали може да се изповяда сделка по замяна на BTC срещу кола, имот и т.н. Отговора е - няма проблем но срещу официален документ от лицензиран оценител. Та тука с оценителя ми стана леко мъглява, дали всеки лицензиран оценител може да издава такъв документ или трябва някакъв специален оценител :think: :think: :think: :think: :think:
plamar
 
Мнения: 158
Регистриран на: 15 Юли 2013, 18:21

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 22 Яну 2021, 12:41

plamar написа:На въпрос към нотариус дали може да се изповяда сделка по замяна на BTC срещу кола, имот и т.н. Отговора е - няма проблем но срещу официален документ от лицензиран оценител. Та тука с оценителя ми стана леко мъглява, дали всеки лицензиран оценител може да издава такъв документ или трябва някакъв специален оценител :think: :think: :think: :think: :think:


Хм, те като нотариус не могат ли да заверят един скрийншот от цената на някоя борса в евро - кракен, битстамп, ако искат и от coindesk или дори google в лева... а защо не е и "водомера" :mrgreen:
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот plamar » 22 Яну 2021, 18:12

2GOOD написа:Хм, те като нотариус не могат ли да заверят един скрийншот от цената на някоя борса в евро - кракен, битстамп, ако искат и от coindesk или дори google в лева... а защо не е и "водомера" :mrgreen:


Дано когато дойде време да потрябва да са се научили, ако имат много запитвания, току виж взели да отговорят на търсенето :mrgreen: :mrgreen:
plamar
 
Мнения: 158
Регистриран на: 15 Юли 2013, 18:21

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот filchef » 27 Яну 2021, 13:26

Благодарение на потребителя @perla успях да сваля от сайта на НАП свързаните с криптовалути запитвания и отговори свързани с облагането и декларирането както и някой въпроси с обжалване на решения по казуси с търсачката им в Въпроси и отговори по ключовата дума "криптовалути" - НАП-Документи
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 28 Яну 2021, 15:49

Още по темата за регистрация по ДДС при натрупан оборот от сделки с биткойн и криптовалути, мнението е на Marina Muchakova. Реално е това което се дава като становище в последния отговор на НАП.

Питат ме, ако продам/ продавам инвестиции за над 50к, следва ли да се регистрирам по ДДС?
Ето моят отговор.
Ако дейността ви не е занятие, а просто управление на лично имущество, не, не трябва, защото излизате от обхвата на чл. 3 ал. 1 ЗДДС.
За малък на брой борсови сделки, ако имате и други доходи и те са значителни, по-скоро отговорът е не, не трябва, защото сделките от търговия на борси не са вашата основна дейност. Все пак нека получите становище на АДЕКВАТЕН И РАЗБИРАЩ счетоводител или данъчен консултант за вашият конкретен случай.
Ако борсовите сделки са на пазар, (борса) извън България, отново не трябва. Тук няма да навлизам в детайли. Правната рамка е чл. 21 ал. 2, ЗДДС, във връзка с чл. 18, ал. 3 от Регламент 282/2011( ЕО).
Ако сделките ви са в България, представляват вашата основна дейност и надхвърлят 50 000 оборот, регистрацията ви е задължителна. НО! НЕ ДЪЛЖИТЕ И НЕ НАЧИСЛЯВАТЕ ДДС. Сделките ви са освободени. Ангажимент имате само да го декларирате ежемесечно.
При инвестиции на стойност над 50 000 лв в чужбина, имате задължение да информирате и БНБ със специална форма СПБ. Ако го пропуснете, не е фатално. Все още глоби за това не се налагат.
П.С. Това 100 % важи и за биткойни, както и за всички други криптовалути!!!
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars


Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Zheko » 03 Фев 2021, 19:44

Днес ми се случи случка в НАП, която много ме изнерви. Отидох да си плащам здравните осигуровки и данъка от хобито ми с крипто( печалба за 2020г). Още за осигуровките ми вдигнаха кръвното, но върха беше, че след като подадох декларацийте за криптовалути, както е описано най горе, в началото на тази тема, ми поискаха да подам още една декларация, относно сумите които съм получил, като заплати от 2020 г. Понеже аз съм работил и са ме осигурявали в чужбина . по съвсем други стандарти от ВЕЛИКА БЪЛГАРИЯ , ми се стори много чудно, от къде на къде ВЕЛИК НАП , иска да си вре носът в чуждестранна компания и да знае заплатите на служителя им!!! Защо НОЙ , по служебен път си взеха, каквото им трябва, като ми се наложи да изляза на борсата за безработни? Защо ЗДРАВНА КАСА също по служебен път си взе каквото и трябва, за да ми нанесе здравните, за времето работено в чужбина, А ВЕЛИК НАП, не може и ме кара да попълвам деклараций относно колко пари ми е изплатила компанията?
Някой може ли да помогне или да ходя тези дни при счетоводител?

Само да уточня че 2020 излезе ковид година и реално компанията за която работя, прекрати всякаква търговска дейност. Реално, заплатите ми ги плащаше държавата Швейцария. форсмажорно, заради ковид19. и... явно ще се ходи на счетоводител!
Последна промяна Zheko на 03 Фев 2021, 20:33, променена общо 1 път
Zheko
 
Мнения: 27
Регистриран на: 01 Мар 2016, 12:34

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 03 Фев 2021, 19:56

Счетоводител с опит за прилагане на Споразумението за избягване на двойно данъчно облагане СИДДО. Според точния казус и числа ще си подготвиш декларацията.
Тука по-вероятно да напишем различни (грешни) съвети.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот aclass » 03 Фев 2021, 20:28

И се научи как се пишат думите в множествено число.
aclass
 
Мнения: 575
Регистриран на: 29 Ное 2013, 15:03

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin