Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот primavista96 » 02 Яну 2021, 19:26

perla написа:Извън темата: сегашния булрън доказва за пореден път че само кралят BTC има значение. Поне алтове на които аз разчитах всичко е близо до нула.
Ако искаш да фиксираш курса USDT. За HODL само БТЦ. Няма нужда да сменяш за кой да е алт.


Да речем, че предвиждам моментен спад на БТЦ, преди следващaта цел от 50к :pray: . Мога ли да сменя в Tether и като падне БТЦ пак да се върна, с цел да си увелича малко биткойните? Или няма да ми излезе сметката :think:
primavista96
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Дек 2020, 14:19

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот futureworld » 02 Яну 2021, 19:34

primavista96 написа:
perla написа:Извън темата: сегашния булрън доказва за пореден път че само кралят BTC има значение. Поне алтове на които аз разчитах всичко е близо до нула.
Ако искаш да фиксираш курса USDT. За HODL само БТЦ. Няма нужда да сменяш за кой да е алт.


Да речем, че предвиждам моментен спад на БТЦ, преди следващaта цел от 50к :pray: . Мога ли да сменя в Tether и като падне БТЦ пак да се върна, с цел да си увелича малко биткойните? Или няма да ми излезе сметката :think:


Да. Ако си в Бинанс, може и да сложиш Тетките на лихва за известно време.
futureworld
 
Мнения: 674
Регистриран на: 23 Апр 2019, 22:27

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот startx » 02 Яну 2021, 21:22

2GOOD написа:
startx написа:За много години!

Добре, а например сега януари изтеглиш 10,000 лева от крипто валути и трябва ли да чакаш да ти пратят писмо и до кога трябва да се подаде тази декларация. До март 2022 ли понеже сега това ще влезе като актив за 2021?

Дали има начин да се провери и онлайн колко дължиш? Пак чрез ПИК, който трябва да ти издадат от НАП или бъркам.


Никой не ти праща писмо, трябва да ти направят проверка /ревизия/ и тогава подлежиш на глоба + дължимия данък. По закон всяко ФЛ е длъжно до края на Април да подаде декларация за приходите си през предходната година. Т.е. ако сега януари изтеглиш 10000лв. от биткойн догодина (2022-а) трябва да подадеш декларация и да платиш съответния данък. Работи се по автоматично попълване на декларацията за някой неща, но мисля че имаме доста път да извървим докато това стане и за крипто xD


Е тя тази ревизия не се ли прави по сигнал или след като съм търгувал с българска борса и те като пратят инфото към НАП после агенцията правят проверка на всички?

Не е толкова проблем данъка, а по скоро лично при мен заради една еднократна продажба на всичко, което имам не ми се занимава да ходя по агенции и да попълвам декларации. То дефакто ако изтегля 10,000 ще имам налични 9000 понеже 10% са толкова като данък. Сега вече ако си редовен на борсата и печелиш всяка година големи суми е ясно, че трябва да подаваш понеже от това се изхранваш, ама такива като мен, които го правят един път надали съм единственият. Аз сега ако ги продам надали в близките годините ще събера толкова колкото сега понеже това е събирано от доста време и не се занимавам с копаене. Просто чаках да се вдигне цената както преди около 3 години и да ги разкарам, за да знам, че нямам, а дали ще ги ползвам парите не се знае.

Смисъл не мисля всичките да ги тегля към сметката си, а просто от време на време да си щипвам по някаква сумичка като ми се наложи след като си стоят в Epay. Нещо не ми се занимава по чужди банки да ги пращам понеже не се знае какво ще стане с тези сметки и дали няма да ги загубя и затова ми се иска да е при нас както е в случаят с Epay.
startx
 
Мнения: 4
Регистриран на: 30 Дек 2020, 22:25

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот CYPER » 03 Яну 2021, 03:31

startx написа:
2GOOD написа:
startx написа:За много години!

Добре, а например сега януари изтеглиш 10,000 лева от крипто валути и трябва ли да чакаш да ти пратят писмо и до кога трябва да се подаде тази декларация. До март 2022 ли понеже сега това ще влезе като актив за 2021?

Дали има начин да се провери и онлайн колко дължиш? Пак чрез ПИК, който трябва да ти издадат от НАП или бъркам.


Никой не ти праща писмо, трябва да ти направят проверка /ревизия/ и тогава подлежиш на глоба + дължимия данък. По закон всяко ФЛ е длъжно до края на Април да подаде декларация за приходите си през предходната година. Т.е. ако сега януари изтеглиш 10000лв. от биткойн догодина (2022-а) трябва да подадеш декларация и да платиш съответния данък. Работи се по автоматично попълване на декларацията за някой неща, но мисля че имаме доста път да извървим докато това стане и за крипто xD


Е тя тази ревизия не се ли прави по сигнал или след като съм търгувал с българска борса и те като пратят инфото към НАП после агенцията правят проверка на всички?

Не е толкова проблем данъка, а по скоро лично при мен заради една еднократна продажба на всичко, което имам не ми се занимава да ходя по агенции и да попълвам декларации. То дефакто ако изтегля 10,000 ще имам налични 9000 понеже 10% са толкова като данък. Сега вече ако си редовен на борсата и печелиш всяка година големи суми е ясно, че трябва да подаваш понеже от това се изхранваш, ама такива като мен, които го правят един път надали съм единственият. Аз сега ако ги продам надали в близките годините ще събера толкова колкото сега понеже това е събирано от доста време и не се занимавам с копаене. Просто чаках да се вдигне цената както преди около 3 години и да ги разкарам, за да знам, че нямам, а дали ще ги ползвам парите не се знае.

Смисъл не мисля всичките да ги тегля към сметката си, а просто от време на време да си щипвам по някаква сумичка като ми се наложи след като си стоят в Epay. Нещо не ми се занимава по чужди банки да ги пращам понеже не се знае какво ще стане с тези сметки и дали няма да ги загубя и затова ми се иска да е при нас както е в случаят с Epay.

Отвори си сметка във fidor.de, продай ги през Кракен и ги прехвърли в сметката = profit
CYPER
 
Мнения: 136
Регистриран на: 01 Авг 2013, 19:22

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот qwertyA5 » 09 Яну 2021, 06:14

qwertyA5
 
Мнения: 77
Регистриран на: 06 Мар 2019, 16:51

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 09 Яну 2021, 09:28

Марина е в безброй групи и е компетентна в сферата си, доста инфо даде. За съжаление водещите неподготвени с въпросите си.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 09 Яну 2021, 16:21

Ignorantia juris non excusat

В темата почти всички мнения са стойностни. Първо чети.

А за Америка - също. Докато тук може и да се разбереш и минеш с глоба, там направо отиваш в затвора.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот plamar » 13 Яну 2021, 10:09

Някой може ли да осветли момента с купуването директно с BTC на апартамент да кажем (според по-горния клип това е замяна и данъци не се дължат), но когато продавача тръгне да продава BTC-то - то тогава като стойност на придобиване в декларацията се попълва стойността от договора и това трябва е достатъчен документ пред НАП? И ако е така то данъците (10% примерно) ще са за разликата.
Пример - продавам апартамент за 100 000лв - цена на BTC по време на замяната - 100 000лв - в случая - няма данък от купувача освен стандартни такси
Вече нямам апартамент но имам 1 BTC
Цената се вдига и вече BTC e 200000 лв (малко по-оптимистично да го караме)
продавам го за 200000 и в декларацията пиша цена на придобиване 100000 - продажба 200000 и реално трябва да е облагаема разликата от 100000 и данъка(ако е 10%) е 10000лв - Правилни ли са разсъжденията ми? :think: :think: :think:
plamar
 
Мнения: 158
Регистриран на: 15 Юли 2013, 18:21

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 13 Яну 2021, 10:48

От всичко написано и чуто досега на мен ми изглежда правилно.

Имаш документирана цена на придобиване (нотариален акт) и то е нещото, което искат от НАП.
Дори замяна - в нотариален акт ще има цена ФИАТ със сигурност (на която ще се удържат местен данък и такса нотариална). Това би трябвало да се приеме за цена на придобиване на БТЦто.
Интересно е дали ще се намери нотариус, който да изповяда такава сделка. Някой с по съвременно мислене.
Дори аз си го представям с посочен адрес и хеш на сделката в самия НА. От едната страна имота с всички атрибути по кадастър, от друга адрес, хеш и количество БТЦ.
Интересни времена ни чакат в следващите години несъмнено.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Sheremon » 14 Яну 2021, 01:00

Хора,много съм объркан вече всеки говори различно,някой казват че трябва да се декларира само когато се изтегли фиат към банкова сметка и имаме краен резултат,други казват че всяка замяна на крипто срещу друго крипто трябва да се декларира(стига да има някаква печалба).Та въпросът ми е не може ли да се декларира направп когато дръппнеш фиат към сметката и имаш реален краен доход?В противен случай искате да ми кажете ,че трейдърите които правят десетки заменки на ден и ту са на загуба ту на печалба, трябва да го декларират?Друго,когато има печалба от стейкинг декларира ли се и кога точно(когато обърнеш във фиат или всеки път като получиш реуарда?)Ако примерно даденият човек е държал крипто 10 години през това време е трейдвал както печалби е имал и загуби и накрая дръпне всичко във фиат, тогава се декларира със сигурно, но ще има ли някакви санкции,че през тези примерно 10 години не си декларирал заменки от една крипто към друга?Мерси!Просто много приятели са объркани.
Sheremon
 
Мнения: 49
Регистриран на: 14 Юли 2020, 18:57

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, AJB, Google [Bot], ionicle, Kartoff, UserX1XO, viniamin