Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 20 Фев 2021, 16:51

https://www.minfin.bg/bg/827

Според мен момента в който ги получиш в борсата. Това е събитието, което законът визира.

Доходът се смята за придобит на датата на:

плащането - при плащане в брой;

заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека - при безналично плащане;

получаването на престацията - за непаричен доход;

прехвърлянето на правата или имуществото - за доход от продажба, замяна или друго възмездно прехвърляне на права или имущество;

друго събитие, посочено в закона.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот niki » 20 Фев 2021, 17:31

Че аз мога 1000 пъти да си ги купя и продам на борсата - нали в крайна сметка плащаш данък върху печалбата която си получил накрая като теглиш чертата :)
"Единственото по-вълнуващо от това да забиеш кирката у нещо комунистическо, е да добавиш нова нула в банковите си сметки :D"
Niki 2023г

BTC - 1FgGVKimexvyBJKYZuXsUrk1fYF8fKZbb2
niki
 
Мнения: 798
Регистриран на: 07 Авг 2020, 01:43

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Metamorph » 23 Фев 2021, 09:58

Вкараш в борсата пари, обърнеш ги за биткоин, след време курса му се вдига, обръщаш пак в пари и имаш дадена печалба.
Това добре, печалбата е ясна.
А в другия случай:
Даваш пари за ток и изкопаваш 1 биткоин, той е в някоя борса. Обръщаш го в пари и ги теглиш. И кое е печалбата?
Разликата между цената която си взел от борсата и цената която си дал за ток :)
Metamorph
 
Мнения: 394
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 12:02

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот puffyto » 23 Фев 2021, 17:56

Ако не е фирма и нямаш фактури и всички разходи за хардуер и ток не са на фирмата НАП няма да ти признае нито тока нито хардуера за разход.Сътветно плащаш на всичко което си осребрил така да го кажем.
Аватар
puffyto
 
Мнения: 146
Регистриран на: 31 Мар 2017, 13:51

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 27 Фев 2021, 10:53

Преди няколко дни попаднах на това покрай други търсения
Накратко: фирма копаеща начислявала данъчен кредит за копачките получава ревизионен акт от НАП за неправомерен данъчен кредит, обжалван в съда, съда потвърждава че нямаш право. Има и цитирани експертизи и други интересни неща, като подобава на съдебно решение

http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/imag ... 5b1219.htm

.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот sdkvolt » 02 Мар 2021, 23:42

Някой има ли точна информация ако се копае като физическо лице с идеята да се платят 15% следващата година понеже е е дейност по занятие как се процедира с осигуровките. Моето разбиране е, че трябва да се самоосигуряваш през годината примерно на минималната 650 лв и догодина да се плати една изравнителна. Обаче за да се осигуряваш през годината трябва да пуснеш декларация за самоосигурващ се, а за да пуснеш такава трябва да се впишеш в агенцията по вписвания където да предоставиш и диплома някаква за свободната професия която ще упражняваш. Ако пък решиш да не се самоосигуряваш през годината а директно накрая с една изравнителна декларация, до колкото знам НАП няма да ти го признае като стаж и осигуровки и парите за осигуровките отиват в кофата буквално. Има ли някакъв начин да се направи като хората като частно лице? Разбира се ще се внимава да не се минава 50к оборот за цялата година.
sdkvolt
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Мар 2021, 23:36

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот jumparo » 07 Мар 2021, 12:38

Здравейте, кои счетоводни фирми бихте препоръчали?
jumparo
 
Мнения: 29
Регистриран на: 24 Ное 2013, 18:15

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот scorpy » 15 Мар 2021, 02:03

Полезна статия, поне на мен ми помогна да се ориентирам :D
Как се декларират доходи от криптовалута
scorpy
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Фев 2018, 13:32

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 16 Мар 2021, 12:43

Вече мога да се отчета с подадена данъчна декларация.

Подадена с ПИК.
Бяха попълнени данните за трудов договор (прил.1), граждански договор (прил.3), данъчно облекчение (прил.10) - всичко беше точно както бележките, които съм получил.
Появиха се някакви 700 лв. ЕКОНТ 5 бр. пратки (няма разбивка или не видях), които направо изтрих (освен едно детско колело и един харддиск дори не помня какво съм продал).
За крипто - Приложение 5, част 2 (както е в първи пост от тази тема) добавих 4 сделки, от 2020 (~23000 лв). Придобиване нула (няма документи).
Както съм писал, аз смятам че когато само обменяш крипто->фиат (без търговия) трябва да се пише прихода фиат в борсата, а не по брой банкови преводи (а и тези пари съм ги изтеглил в различни банки по няколко пъти 1000/2000/5000).
Декларацията автоматично сметна 10% данък. Автоматично и 5% отстъпка. Данъчното облекчение по-принцип работещи на ТД го взимат предварително в месец 12.
Потвърди и подаване.
Получава се емейл за успешно подаване. След около 28 минути втори емейл с "резултат от обработка" декларацията е приета. Преполагам в, който регион се подава там някой ги преглежда за груби грешки.
В момента в част СПРАВКА ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА ми се появи дължимият данък, който ще платя утре електронно.
Като платя смятам да си принт всичко дан декларация, протвърждение, бележки, включително скрийн от кракен със сумите от сделка и преводите withdraw които отговарят и един ексцел къде сметнах ЕУР -> БГН. При евентуална проверка да са пълен пакет хронологично и достоверно.
Това е.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Flipz » 16 Мар 2021, 17:39

Здравейте,

Аз за първа година търговам с крипо валута и за първа година попълвам данъчна декларация. След прочитането на няколко статии за декларирането не печалба от търговия с криптовалути разбирам, че поради броя на сделките, които съм направил през последната година (повече от 3) трябва да декларирам печалбата не в приложение 5 с код 508, а в приложение 2 като "търговец" с дейност по занятие и да заплатя 15% данък върху това. Днес реших да седна и да попълня приложение 2, но имам няколко въпроса за него, за който е попълвал по този начин, а не през приложение 5:

1. Не успявам да намеря подходящ код за самата дейност, единственото, близко до търговия на валута (поради дигиталната му същност) са следните два кода:

4778 Търговия на дребно с други нехранителни стоки, некласифицирана другаде
6209 Други дейности в областта на информационните технологии

Според вас кой код е най-подходящ при такъв тип търговия?

2. Искам да попитам без да имам регистрирано дружество, как точно се попълва ЕИК/Служебен № от регистъра на НАП в този случай - използвам ЕГН-то си като индификатор или има допълнителна стъпка?

3. След вписване на печалбата в Част III, т. 1.1 ми се калкулира правино данъка. До колкото разбирам има нужда от начисляване на осигуровки към тази сума, но само ако нямам такива до максималния осигурителен праг. Аз съм осигурен по трудов договор във фирма и там се внасят пълни осигуровки до максималния праг, трябва ли да се попълва допълнително нещо в това приложение в този случай или поради липса на довнасяне на осигуровки не е необходимо?

4. В самото приложение не намирам нещо друго релевантно към този случаи и съм попълнил само печалбата и отметка за "Стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец". Някой, който е попълвал приложение 2 може ли да сподели дали има нужда от попълване на допълнителни полета ако реално не съм едноличен търговец?

Благодаря предварително за вниманието.
Flipz
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Мар 2021, 17:37

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, svetlim, viniamin