Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Zheko » 05 Фев 2021, 19:49

Аз се оправих. Платих си данъка печалба от хоби, за 2020г. Пиша тук, защото на някого може да е от полза.
Наложи ми се да попълня годишна данъчна декларация, + приложения 1, 5 , 9 , и 10.
Помогна ми една служителка от НАП, към която ме насочиха и изненада, жената се оказа кадърна и професионал в областта си!
Доста научих от нея и вече мога и сам за напред, като знам основите. Преди това, учили недоучили счетоводителки от квартала, доста погрешна информация ми дадоха! :)
Успех на всички!
Zheko
 
Мнения: 27
Регистриран на: 01 Мар 2016, 12:34

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот 2GOOD » 05 Фев 2021, 20:01

Zheko написа:Аз се оправих. Платих си данъка печалба от хоби, за 2020г. Пиша тук, защото на някого може да е от полза.
Наложи ми се да попълня годишна данъчна декларация, + приложения 1, 5 , 9 , и 10.
Помогна ми една служителка от НАП, към която ме насочиха и изненада, жената се оказа кадърна и професионал в областта си!
Доста научих от нея и вече мога и сам за напред, като знам основите. Преди това, учили недоучили счетоводителки от квартала, доста погрешна информация ми дадоха! :)
Успех на всички!



:clap: :dance:
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот filchef » 06 Фев 2021, 00:18

Zheko написа:Аз се оправих. Платих си данъка печалба от хоби, за 2020г. Пиша тук, защото на някого може да е от полза.
Наложи ми се да попълня годишна данъчна декларация, + приложения 1, 5 , 9 , и 10.
Помогна ми една служителка от НАП, към която ме насочиха и изненада, жената се оказа кадърна и професионал в областта си!
Доста научих от нея и вече мога и сам за напред, като знам основите. Преди това, учили недоучили счетоводителки от квартала, доста погрешна информация ми дадоха! :)
Успех на всички!

Ще може ли по подробно да кажеш в тия приложения какво се попълва и името на служителката от НАП и за кой град е това.
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2264
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Zheko » 06 Фев 2021, 10:49

Преди физическо лице да отиде да попълва деклараций . с цел да плати 10% данък , затова, че е реализирало печаба от криптовалути, трябва да си извади доходите от заплати за съответната година и да си ги запише на лист. Нето, бруто и осигуровките се попълват, но аз лично само нето и бруто си извадих. Исках да си платя за 2020 г. Тогава работих над 183 дена в Швейцария и от септември до края, съм на трудовата борса с право на обещетение. Вади се само дохода от заплата, обещетението от борсата се водило необлагаемо. Имам фишове. Отворих ги, събрах сумите за 6 месеца и половина нето и бруто и с тях отидох в НАП. Който няма фишове, ще трябва тези данни да ги изиска от работодателя.
След това, ако само в България сте работили , трябва да попълните годишната данъчна декларация за физически лица + приложения 1 и 5. Ако като мен сте работили в чужбина + приложения 9 и 10.
На годишната данъчна декларация си попълвате данните и до там. Ако още нещо трябва да се нанесе, служителката на гишето ще ви каже и то ще е за секунди нанасянето.
Приложение 1 е за дохода. На 1 и на 7 подТочки се пише цялото брутно възнаграждение, което сте получили. Още егн се попълва, годината и подпис. Ако сте си ги записали данните, също може на гишето да ги въведете за секунди.
Приложение 5 е за криптовалутите. Аз го попълних така. таблица 2, кода е 508 Имате дата на прехвърляне. - Кога сте превели парите от вашата банка към борсата?. После имате : цена на придобиване. Колко пари сте вкарали? е цената на придобиване. ...Защото се предполага, че който вкара пари в борсата, ги вкарва да купи . След това е продажна цена. Това е цената, на която сте продали койните , с предполагаемата печалба. Накрая се попълва печалбата.
Например На 15 март съм вкарал 10 000 лв и съм купил крипто. 10К е цената за придобиване. Държал съм ги тези койни, увеличила се е цената, решил съм да продам. Продал съм ги за 13 000 лв. 13 к ми е продажната цена и съответно в графа печалба, обявявам 3000 лв.
И се попълва на нов ред всяко вкарване на пари през цялата година, стига да е имало и продажба и реализирана печалба.
Трябва всеки предварително да си сметне колко е спечелил и колко иска да декларира. Доказателства никой не ти търси, но за попълнени неверни данни всеки си носи отговорността!

Деклараций 9 и 10 ги попълних на място на гишето, без да съм ги чел. Служителката от нап ми диктуваше къде и какво. Накрая платих и това е!
Zheko
 
Мнения: 27
Регистриран на: 01 Мар 2016, 12:34

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот johnkill » 09 Фев 2021, 22:37

Много добре обяснено!!! Доста видове врътки, които са ви минавали през главите се споделят.

johnkill
 
Мнения: 411
Регистриран на: 24 Ное 2015, 13:23
Местоположение: Burgas

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот perla » 18 Фев 2021, 08:41

На сайта на НАП,
от 15 Февруари 2021 - Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с БАРКОД (образец 2001) за 2020 г.

Много точно направено pdf- файлче, смята автоматично всичко. Като тренировка и инфо е полезно.
Който няма ПИК или ЕП, може да изтегли и разгледа.

За хора с доходи от ТД и ГД е добре да си изкарате ПИК или ЕП и да изчакате март.2021 - доходи по приложение 1 и 3 ще са попълнени автоматично в портала на НАП
- само ги проверявате и добавяте други доходи, които имате.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Equinox » 20 Фев 2021, 13:20

Въпрос - кога се попълва данъчна декларация? След като продам на борса? След като разкешя и всичко е в банковата ми сметка? Този момент ми е малко неясен.

Мерси
Equinox
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Яну 2019, 15:09

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот niki » 20 Фев 2021, 13:34

Equinox написа:Въпрос - кога се попълва данъчна декларация? След като продам на борса? След като разкешя и всичко е в банковата ми сметка? Този момент ми е малко неясен.

Мерси


В годината, след която си получил парите по сметката си.
Последна промяна niki на 20 Фев 2021, 13:39, променена общо 1 път
"Единственото по-вълнуващо от това да забиеш кирката у нещо комунистическо, е да добавиш нова нула в банковите си сметки :D"
Niki 2023г

BTC - 1FgGVKimexvyBJKYZuXsUrk1fYF8fKZbb2
niki
 
Мнения: 798
Регистриран на: 07 Авг 2020, 01:43

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот niki » 20 Фев 2021, 13:39

Ако тази година ги получиш, следващата до април месец си подаваш декларацията
"Единственото по-вълнуващо от това да забиеш кирката у нещо комунистическо, е да добавиш нова нула в банковите си сметки :D"
Niki 2023г

BTC - 1FgGVKimexvyBJKYZuXsUrk1fYF8fKZbb2
niki
 
Мнения: 798
Регистриран на: 07 Авг 2020, 01:43

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Equinox » 20 Фев 2021, 14:27

niki написа:Ако тази година ги получиш, следващата до април месец си подаваш декларацията


Благодаря :)
Equinox
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Яну 2019, 15:09

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], Google [Bot], ionicle, Kartoff, viniamin