Криптовалутите в данъчните декларации

Модератор: Moderators

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bmwe37 » 22 Ное 2018, 21:39

Herzog написа:
bmwe37 написа:Или си студент задочно като мене вашите ти дават пари, ама понеже си задочно или редовно(недържавна поръчка) си плащаш осигуровките като безработен и тва дето го изписах те касае.


Напротив, в гимназията съм още! :)

Е тогава нямаш проблеми :D

Сега сериозно всеки остава с впечатлението 10 процента, 10 процента и си викат тва не е нищо и то си е така, но както казах може да има и изключения. Още повече, че вече криминализираха и укриването на осигуровки т.е ако не платите 3 000лв. осигуровки, както при данъците следва затвор. Представи си, че някой 2 години подред кешаутва по 30 000лв. плаща си 10% данък и спи спокойно, човека си има имоти и пари и неработи т.е плаща си по 20.40 осигуровки на месец и в един бял ден го съдят, че не платил осигуровки, а той човека не знаел, а ако е знаел нямало да избере да остане безработен или пак би ги платил.

Аз за това осъзнах чак след като си подадох декларацията да си плащам осигуровките сам и с платен семесър. Ама сега знам като кешаутвам, че до 3040лв. закона е в моя полза, а на горе мога да ползвам роднина за кешаут :)
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот ОбикновенЧовек » 22 Ное 2018, 21:42

bmwe37 написа:
Herzog написа:
bmwe37 написа:Или си студент задочно като мене вашите ти дават пари, ама понеже си задочно или редовно(недържавна поръчка) си плащаш осигуровките като безработен и тва дето го изписах те касае.


Напротив, в гимназията съм още! :)

Е тогава нямаш проблеми :D

Сега сериозно всеки остава с впечатлението 10 процента, 10 процента и си викат тва не е нищо и то си е така, но както казах може да има и изключения. Още повече, че вече криминализираха и укриването на осигуровки т.е ако не платите 3 000лв. осигуровки, както при данъците следва затвор. Представи си, че някой 2 години подред кешаутва по 30 000лв. плаща си 10% данък и спи спокойно, човека си има имоти и пари и неработи т.е плаща си по 20.40 осигуровки на месец и в един бял ден го съдят, че не платил осигуровки, а той човека не знаел, а ако е знаел нямало да избере да остане безработен или пак би ги платил.

Аз за това осъзнах чак след като си подадох декларацията да си плащам осигуровките сам и с платен семесър. Ама сега знам като кешаутвам, че до 3040лв. закона е в моя полза, а на горе мога да ползвам роднина за кешаут :)


Това за неплатените осигуровки не е ли криминално (затвор) само ако не плащаш осигуровки на свои служители?
ОбикновенЧовек
 
Мнения: 24
Регистриран на: 21 Ное 2018, 12:45

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bmwe37 » 22 Ное 2018, 21:46

ОбикновенЧовек написа:
bmwe37 написа:
Herzog написа:
bmwe37 написа:Или си студент задочно като мене вашите ти дават пари, ама понеже си задочно или редовно(недържавна поръчка) си плащаш осигуровките като безработен и тва дето го изписах те касае.


Напротив, в гимназията съм още! :)

Е тогава нямаш проблеми :D

Сега сериозно всеки остава с впечатлението 10 процента, 10 процента и си викат тва не е нищо и то си е така, но както казах може да има и изключения. Още повече, че вече криминализираха и укриването на осигуровки т.е ако не платите 3 000лв. осигуровки, както при данъците следва затвор. Представи си, че някой 2 години подред кешаутва по 30 000лв. плаща си 10% данък и спи спокойно, човека си има имоти и пари и неработи т.е плаща си по 20.40 осигуровки на месец и в един бял ден го съдят, че не платил осигуровки, а той човека не знаел, а ако е знаел нямало да избере да остане безработен или пак би ги платил.

Аз за това осъзнах чак след като си подадох декларацията да си плащам осигуровките сам и с платен семесър. Ама сега знам като кешаутвам, че до 3040лв. закона е в моя полза, а на горе мога да ползвам роднина за кешаут :)


Това за неплатените осигуровки не е ли криминално (затвор) само ако не плащаш осигуровки на свои служители?


Чл. 255б. (Нов - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) (1) Който укрие задължителни осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване или за здравно осигуряване в големи размери, като:
1. обяви осигурителен доход в по-малък размер от действителния за осигуреното лице;
2. не подаде декларация;
3. потвърди неистина или затаи истина в подадена декларация;
4. състави или използва документ с невярно съдържание, неистински или преправен документ при упражняване на стопанска дейност, при водене на счетоводство или при представяне на информация пред органите по приходите;
5. унищожи или укрие в законоустановените срокове счетоводни документи, счетоводни регистри или ведомости за заплати;
се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до две хиляди лева.


Така както го чета НЕ.
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bmwe37 » 22 Ное 2018, 22:04

Що се отнася до осигуровките, ако не попадате в хипотеза на търговци по смисъла на ТЗ (т.е. не копаете крипто по занятие), не дължите здравни или социални осигуровки. Тези доходи не се попълват в Образец 2004 - Справка за окончателния размер на осигурителния доход част от ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ.


Това не е напълно вярно и доста подвеждащо!
Ако сте безработен и си внасяте здравните осигуровки сами (чл.40 ал. 5) при доход(в случая от крипто) се довнасят здравни осигуровки.

Няколко поста преди това съм опилсъл подробно!
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Herzog » 22 Ное 2018, 23:06

bmwe37 написа:Ако сте безработен и си внасяте здравните осигуровки сами (чл.40 ал. 5) при доход(в случая от крипто) се довнасят здравни осигуровки.


А ако не си безработен(Макдоналдс) както споменах?
GIGABYTE GA-990FXA-UD3
AMD FX-8320 Octa-Core 3.5GHz AM3+
5xMSI Black Radeon RX Vega 64
4xRX 5700 XT
1xRadeon VII
Windows 3.11
Аватар
Herzog
 
Мнения: 489
Регистриран на: 29 Дек 2013, 21:17
Местоположение: София

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bmwe37 » 23 Ное 2018, 10:35

Herzog написа:
bmwe37 написа:Ако сте безработен и си внасяте здравните осигуровки сами (чл.40 ал. 5) при доход(в случая от крипто) се довнасят здравни осигуровки.


А ако не си безработен(Макдоналдс) както споменах?

Тогава само 10% данък и си живееш живота :)
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот nikolayr680 » 23 Ное 2018, 11:56

Колега "bmwe37", сигурен ли си, че не бъркаш понятията "безработен" и "само-осигуряващ се" ???

Всичко, което си показал като препратки към закони, сметки и т.н е вярно, само че не за безработен в България, а за лице избрало само да си плаща осигуровките, по смисъла на закона!

Безработните в България, дължат единствено здравни осигуровки, както посочи в размер на 20,40 лв на месец, но само ако пребивават повече от 180 дни на територията на България. Прост пример, от 13ти януари 2017 до началото на януари 2018 (тъй като не се знае точно кога ще се прибера), имам по-малко от 180 дни на територията на България, и това се доказва с Паспорта/Моряшкия Паспорт в частния случай, съм освободен и от задължителните здравни осигуровки, т.е. държавата ще ми ги покрие и статусът ми на здравно-осигурено лице няма да се промени.

Малко подвеждащо звучат сметките ти, така че всеки е добре да проучи въпроса в своя частен случай.
nikolayr680
 
Мнения: 47
Регистриран на: 11 Окт 2014, 16:13

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот nikolayr680 » 23 Ное 2018, 11:57

Поправям се, датите за които говоря за 13ти Януари 2018, до началото на Януари 2019 !
nikolayr680
 
Мнения: 47
Регистриран на: 11 Окт 2014, 16:13

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот Herzog » 23 Ное 2018, 12:07

nikolayr680 написа:Колега "bmwe37", сигурен ли си, че не бъркаш понятията "безработен" и "само-осигуряващ се" ???

Всичко, което си показал като препратки към закони, сметки и т.н е вярно, само че не за безработен в България, а за лице избрало само да си плаща осигуровките, по смисъла на закона!

Безработните в България, дължат единствено здравни осигуровки, както посочи в размер на 20,40 лв на месец, но само ако пребивават повече от 180 дни на територията на България. Прост пример, от 13ти януари 2017 до началото на януари 2018 (тъй като не се знае точно кога ще се прибера), имам по-малко от 180 дни на територията на България, и това се доказва с Паспорта/Моряшкия Паспорт в частния случай, съм освободен и от задължителните здравни осигуровки, т.е. държавата ще ми ги покрие и статусът ми на здравно-осигурено лице няма да се промени.

Малко подвеждащо звучат сметките ти, така че всеки е добре да проучи въпроса в своя частен случай.


Колегата "bmwe37" се е объркал! :)
GIGABYTE GA-990FXA-UD3
AMD FX-8320 Octa-Core 3.5GHz AM3+
5xMSI Black Radeon RX Vega 64
4xRX 5700 XT
1xRadeon VII
Windows 3.11
Аватар
Herzog
 
Мнения: 489
Регистриран на: 29 Дек 2013, 21:17
Местоположение: София

Re: Криптовалутите в данъчните декларации

Мнениеот bmwe37 » 23 Ное 2018, 12:52

Herzog написа:
nikolayr680 написа:Колега "bmwe37", сигурен ли си, че не бъркаш понятията "безработен" и "само-осигуряващ се" ???

Всичко, което си показал като препратки към закони, сметки и т.н е вярно, само че не за безработен в България, а за лице избрало само да си плаща осигуровките, по смисъла на закона!

Безработните в България, дължат единствено здравни осигуровки, както посочи в размер на 20,40 лв на месец, но само ако пребивават повече от 180 дни на територията на България. Прост пример, от 13ти януари 2017 до началото на януари 2018 (тъй като не се знае точно кога ще се прибера), имам по-малко от 180 дни на територията на България, и това се доказва с Паспорта/Моряшкия Паспорт в частния случай, съм освободен и от задължителните здравни осигуровки, т.е. държавата ще ми ги покрие и статусът ми на здравно-осигурено лице няма да се промени.

Малко подвеждащо звучат сметките ти, така че всеки е добре да проучи въпроса в своя частен случай.


Колегата "bmwe37" се е объркал! :)


Искаше ми се да е така, но за жалост не е. Няма смисъл да спорите с мен доста време съм си изгубил докато потвърдя тази информация!
Да не мислите, че и намен ми е кеф да плащам допълнителни здравни дали ще даваш 20 лв. на месец или 100лв. същата услуга ползваш :) , но така е закона и ако не го спазваме следват санкции.
Има 2 вида осигуровки здравни и социални(за пенсия).
Като самоосигуряващо се лице може да се има лице на свободна професия(лекар,адвокат и т.н). Тези хора си плащат всичките осигуровки и здравно и за пенсия.
Погледнато само от гледна точна на здравното като си безработин си плащаш осигуровките като самоосигуряващо се лице от гледна точна на здравното и тва няма нищо общо със осигуровките за пенсия. Самоосигуряващ се, тъй като тия 20.40лв ти си ги плащаш всеки месец т.е сам си осигуряваш здравното.

Всеки един гражданин без значение какво работи и прави плаща 8% здравно, като си безработен плащаш 8% от половината минимална, ако вземеш пара над половината минимална от облагаем доход доплащаш. Просто и ясно!
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Spenchoni, UserX1XO