Увиснала транзакция

Модератор: Moderators

Re: Увиснала транзакция

Мнениеот BAUAR » 08 Яну 2018, 11:28

Не съм я активирал тази опция при изпращането. Не ми е увисвала толкова много време транзакция... При положение, че не мога да пипна таксата през wallet-а какво друго ми остава? rescan, reindex ?
Аватар
BAUAR
 
Мнения: 160
Регистриран на: 16 Юли 2014, 11:39

Re: Увиснала транзакция

Мнениеот Mateev » 08 Яну 2018, 12:52

Имаше някъде опция за стартиране на валета в режим, при който не отчита изпратените транзакции, но не си спомням как ставаше. След това в този режим втори път изпращаш същата транзакция, но с по-голяма такса за превода. Това ще предизвика унищожаване на старата транзакция, защото мемпула ще детектира двойно плащане.

Чел съм някъде за това, но не съм го пробвал.

Другия вариант е във валета ти да е останала една сума, която представлява остатъка от нацепването на 2 на някой от записите, включени в предишната транзакция. Тази сума от остатъка можеш да си я изпратиш отново на тебе, но с по-голяма такса за превода. Така за да усвои тази по-голяма такса, спечелилия миньор ще е принуден да активира и старата ти транзакция.

Това също съм го чел, но също не съм го пробвал. Пробвах обаче нещо друго, и то стана съвсем случайно. Вече имах една зависнала транзакция, но реших да направя друга транзакция към друг реципиент за покупка на HashRate. Тъй като бях опарен, тази втората транзакция беше с доста по-голяма такса за превода. Пуснах я и буквално след минутка тя беше включена в следващия блок, но най-голямото ми учудване беше, че в този блок беше включена и старата транзакция, въпреки че дадените за нея такси бяха безнадеждно малки.

Сега като се замисля, се е случило точно това, което го обясних. В двете транзакции е имало вземане на пари от една и съща приходна транзакция, и миньора за да усвои големите такси от новата транзакция, се е принудил да включи в блока и старата.

Първопричината това да е възможно е, че при биткойна парите от дадена получена транзакция винаги трябва да се харчат наведнъж. Не е възможно частично похарчване. Поради тази причина когато се опиташ частично да похарчиш някаква сума от тази приходна транзакция, в действителност клиента автоматично харчи цялата сума. Една част от нея я праща на този, на когото пращаш, а останалата част от сумата я праща пак на тебе, но тя вече попада в блокчена като нов запис. Тази втората сума, която се е върнала при тебе, можеш пак да я изпратиш на някого или на себе си, но вече с по-голяма такса за превода. И миньора за да усвои по-голямата такса, ще се наложи да активира и предишната все още невключена транзакция, която съдържа другото парче от нацепената на 2 приходна транзакция.

Правейки два такива превода, които съдържат в себе си парчета от една и съща приходна транзакция, ти всъщност принуждаваш миньорите едновременно да впишат в блокчейна и двата превода. Друг избор те нямат, защото логиката на блокчейна е такава. Когато един миньор е принуден да впише в блокчейна едновременно две свързани една с друга транзакции, то той гледа сумата от платените такси по двете транзакции. И ако тази сума го устройва, то тогава той вписва в блока едновременно и двете транзакции.

Тази логика дава шанс на потребителите на биткойн мрежата с втора транзакция да добавят такси към първата, но това е възможно само ако в портфейла ти е останало някакво парченце от предишната транзакция. Трябва да провериш има ли такова парченце в твоя портфейл (нещо, което си го пратил сам на себе си), и с негова помощ ще можеш да си разрешиш проблема със зависналата транзакция. При мене това го детектирам много лесно, защото в портфейла си си водя списък с адресите на всеки, от когото получавам и на когото пращам. И в тези списъци давам имена на изпращачите и на получателите. И после в прозореца за изпращане на транзакция има един бутон INPUTS, който ако се натисне, и в на екрана се показва откъде ще се вземат парите, с които ще се комплектова тази транзакция. И в колонката Received with label ми пише откъде са дошли тези пари, и само на един единствен ред пишe "(change)" Точно в този ред се намира парченцето, което е останало от изпращането на предишния превод. Ако това парченце го включиш в нова транзакция, ще принудиш миньорите да третират двете транзакции (старата и новата) като една единствена, и едновременно да ги включат в един и същи блок. Това е валидно при положение, че старата ти транзакция все още виси неизпратена - само тогава това парченце може да се използва за нейното ускоряване.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Увиснала транзакция

Мнениеот filchef » 08 Яну 2018, 13:47

BAUAR написа:Не съм я активирал тази опция при изпращането. Не ми е увисвала толкова много време транзакция... При положение, че не мога да пипна таксата през wallet-а какво друго ми остава? rescan, reindex ?

С кой уолет си за да можем да кажем нещо - имаш ли досъп до частните ключове на входовете на транзакцията - ако да може да се направи дабъл спенд или чайлд пей фор парентс в зависимост от това дали искаш да я канцелираш транзакцията или искаш да мине.
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: Увиснала транзакция

Мнениеот BAUAR » 08 Яну 2018, 15:38

@Mateev - благодаря ти за отговора. Виж научих неща, които до сега не ги знаех. Но за съжаление няма как да пусна 2-ра транзакция. Трябва да си изпратя тази.

@filchef - с Bitcoin Core v0.15.0.1 съм. И транзакцията трябва да си мине, не искам да е канселирам. Но и такса не е никак малка и хич не ми се иска да им давам още :)
Аватар
BAUAR
 
Мнения: 160
Регистриран на: 16 Юли 2014, 11:39

Re: Увиснала транзакция

Мнениеот mprimov » 08 Яну 2018, 16:48

Имах същия проблем преди около месец - намерих тази тема:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1802212.0
По-специално, процедурата за Bitcoin Core:
Bitcoin Core

Bitcoin Core makes making Full RBF transactions very easy. Simply go to the transactions list, right click the transaction that is stuck, and choose the "Abandon Transaction" option.
If that option is greyed out, then you must go to the Bitcoin Core datadir and delete the mempool.dat file. Then restart Bitcoin Core with the -walletbroadcast=0 option and then you should be able to use "Abandon Transaction".
If the above two options fail for some reason, then you can start Bitcoin Core with the -zapwallettxes option to clear all unconfirmed transactions from your wallet.
Once the transaction is either Abandoned or cleared from the wallet, you can simply go to the Send tab and send the Bitcoin again but make sure that you include a sufficient transaction fee.

При мен трябваше да изтрия mempool.dat файла и после да стартирам с -walletbroadcast=0 портфейла и всичко мина ОК
Успех
mprimov
 
Мнения: 102
Регистриран на: 08 Май 2014, 14:55

Re: Увиснала транзакция

Мнениеот jkminkov » 08 Яну 2018, 19:09

viewtopic.php?f=6&t=5265&start=10#p49698

zapwallettxes иска rescan, единствената "екстра" след едночасовото къртене на харда е, че ти изчезват транзакциите с ? отпред.
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Увиснала транзакция

Мнениеот BAUAR » 08 Яну 2018, 22:25

Получи се по начина на @mprimov - за което му благодаря.
Аватар
BAUAR
 
Мнения: 160
Регистриран на: 16 Юли 2014, 11:39

Re: Увиснала транзакция

Мнениеот Metamorph » 12 Яну 2018, 20:48

jkminkov написа:https://bitcoinbg.eu/forum/viewtopic.php?f=6&t=5265&start=10#p49698

zapwallettxes иска rescan, единствената "екстра" след едночасовото къртене на харда е, че ти изчезват транзакциите с ? отпред.

При SSD въобще не е проблем рескана. За минути си преброява до сто процента и зарежда. Обаче изчзват транзакциите ,за които блокчейна не е чул нищо. Онези ,които са регистрирани в него , каквито и zapwalletsec да се пускат , не се изтриват. Чаках аз една транзакция повече от две седмици, накрая мина. (Предишният ден със същата такса изпратих и за няколко часа се прати).
Metamorph
 
Мнения: 394
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 12:02

Re: Увиснала транзакция

Мнениеот jkminkov » 14 Яну 2018, 15:22

jkminkov написа:https://bitcoinbg.eu/forum/viewtopic.php?f=6&t=5265&start=10#p49698

zapwallettxes иска rescan, единствената "екстра" след едночасовото къртене на харда е, че ти изчезват транзакциите с ? отпред.


целта е не да чакаш, а да double-spend-неш транзакцията, а мрежата се изключва за да не я заредиш пак от други peer-и.
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Увиснала транзакция

Мнениеот BAUAR » 19 Яну 2018, 16:58

mprimov написа:Имах същия проблем преди около месец - намерих тази тема:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=1802212.0
По-специално, процедурата за Bitcoin Core:
.........
При мен трябваше да изтрия mempool.dat файла и после да стартирам с -walletbroadcast=0 портфейла и всичко мина ОК
Успех


Колеги,
Дали след подобна операция, която е направих два пъти през последният месец .. самият wallet ще спре да изпраща транзакции?
Вчера изпратих транзакция в 21:10 с доста висока такса и все още не е минала. А мрежата не е натоварена...
А и последната транзакция изобщо не я виждам дори в Blockchain. изпратена е до адрес на abucoins.com

Преди тази транзакция бях изпратил една транзакция, която също я затрих. Но още стои непотвърдена в Blockchain а уж е Abandon-нах.
Това е тази стара транзакция: https://blockchain.info/en/tx/67e2b25c1 ... ee30fddca2

И по интересното е, че никъде не се вижда новата транзакцията. Само тук:
https://live.blockcypher.com/btc/tx/525 ... 23bc80ba7/

В blockchain или btc.com не се вижда.
Тук ми е публичният адрес: https://blockchain.info/address/1AsFvhX ... udLXYexTGf

Инфо от Bitcoin Wallet-а:
Date: 18.1.2018 г. 21:10
To: abucoins 392M4PcWyAgSc8SFGcfL8WKyFYocgBw8yE
Debit: -0.05000000 BTC
Transaction fee: -0.00627840 BTC
Net amount: -0.05627840 BTC
Transaction ID: 5258bda44245170f8642d8023389043d1887e715b7189a2d429a66823bc80ba7
Transaction total size: 3909 bytes
Аватар
BAUAR
 
Мнения: 160
Регистриран на: 16 Юли 2014, 11:39

ПредишнаСледваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: George, ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin