Биткойн Lightning Network /LN/

Модератор: Moderators

Re: Биткойн Lightning Network /LN/

Мнениеот 2GOOD » 30 Сеп 2020, 16:16

papi92 написа:Raspberry pi 4 през UPS и скрипт за гасене при ниско ниво на батерията. Принципно е добре да се ползва SSD, но понеже нямах 1ТБ SSD при инсталирането ползвам нормален 2.5 HDD. При HDD синхронизирането на мрежата става доста по-бавно. Понеже имам вече свален блокчейна заради нормален core wallet го копирах и не се наложи да чакам 3 седмици синхронизация. Трябва ми диск около 1ТБ (и 640GB ще свърши работа), защото съм пуснал и Electrum Rust Server, който допълнително си индексира целия блокчейн. Използвам проекта RaspiBlitz.


Лелей, 3 седмици при налят блокчейн, в крайан сметка го оставяш там и то си работи, но все пак доста време. Иначе и аз имам няколко 1тб 2.5 дискчета и обмислях да позлвам такова и точно затова ми беше въпроса, и юпси се търкалят насам, остава да взема една малинка Иначе имам и един x220 със счупена матрица, който може да свърши тази работа, но е доста по-обемен.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Биткойн Lightning Network /LN/

Мнениеот papi92 » 17 Окт 2020, 17:50

2GOOD написа:
papi92 написа:Raspberry pi 4 през UPS и скрипт за гасене при ниско ниво на батерията. Принципно е добре да се ползва SSD, но понеже нямах 1ТБ SSD при инсталирането ползвам нормален 2.5 HDD. При HDD синхронизирането на мрежата става доста по-бавно. Понеже имам вече свален блокчейна заради нормален core wallet го копирах и не се наложи да чакам 3 седмици синхронизация. Трябва ми диск около 1ТБ (и 640GB ще свърши работа), защото съм пуснал и Electrum Rust Server, който допълнително си индексира целия блокчейн. Използвам проекта RaspiBlitz.


Лелей, 3 седмици при налят блокчейн, в крайан сметка го оставяш там и то си работи, но все пак доста време. Иначе и аз имам няколко 1тб 2.5 дискчета и обмислях да позлвам такова и точно затова ми беше въпроса, и юпси се търкалят насам, остава да взема една малинка Иначе имам и един x220 със счупена матрица, който може да свърши тази работа, но е доста по-обемен.

3 седмици отнема от началото. При копиран блокчейн отнема около 30 минути.
BTC: 1papi29c5HTMyFsmwVxFPKn6yfzcGPGeB
papi92
 
Мнения: 172
Регистриран на: 26 Сеп 2013, 19:20

Re: Биткойн Lightning Network /LN/

Мнениеот gecata » 04 Яну 2023, 20:55

Някой наскоро да е правил нещо по -въпроса?
И тази година е добре да подпомогнем идеята.
Пуснах LN нод, чакам да си изтегли блокчейна.
Наздраве
gecata
 
Мнения: 50
Регистриран на: 13 Сеп 2017, 12:02

Re: Биткойн Lightning Network /LN/

Мнениеот MadDog » 06 Яну 2023, 10:15

gecata написа:Някой наскоро да е правил нещо по -въпроса?
И тази година е добре да подпомогнем идеята.
Пуснах LN нод, чакам да си изтегли блокчейна.
Наздраве


Наздраве! Я кажи Геца, сега колко пари месечно излизат разходите на LN нод, само за да си имаш собствени канали с лайтнинг портфейл към тях?
Имам една щайга с голям хард и от 2019 не съм пускал нодове на блокчейна, защото вече има доста LN портфейли, които ти отварят канали буквално за няколко сатоши такса.
“In the new world, you have to accept total transparency. It will become part of your personality”
“Everything will be transparent. If you have nothing to hide you have no reason to be afraid.”

ВТС bc1q8mr7s0k9qga5fuwrhst2n84d0f2gdhtvd38fcp
Аватар
MadDog
 
Мнения: 243
Регистриран на: 31 Яну 2014, 18:08
Местоположение: София -град

Re: Биткойн Lightning Network /LN/

Мнениеот 2GOOD » 06 Яну 2023, 15:50

MadDog написа:
gecata написа:Някой наскоро да е правил нещо по -въпроса?
И тази година е добре да подпомогнем идеята.
Пуснах LN нод, чакам да си изтегли блокчейна.
Наздраве


Наздраве! Я кажи Геца, сега колко пари месечно излизат разходите на LN нод, само за да си имаш собствени канали с лайтнинг портфейл към тях?
Имам една щайга с голям хард и от 2019 не съм пускал нодове на блокчейна, защото вече има доста LN портфейли, които ти отварят канали буквално за няколко сатоши такса.


Относно диска, хубаво е да има и едно малко ССД към него, дори 32ГБ вършат работа или каквото и да е. На него слагаш chainstate и блок/индекс а самите блокове на хард диска, така хем е бързо, хем не е нужно да е на голямо ССД. При нужда мога да направя едно ръководство как се прави на Windows и на linux това упражнение. Иначе въпросната щайга в зависимост от конфигурацията и захранването ще харчи около 40-50W на час, което на месец прави 7.50лв. не е съвсем без пари, но не и кой знае какво. Един приятел си направи на расбери, там консумацията е значително по-ниска, той ползва umbrel - готово решение. Сега предполагам, че и там може да се сплитнат нещата на два носителя, но предвид, че bitcoin core е на докер, ще е занимавка.

umbrel-bitcoin-node.png
umbrel-bitcoin-node.png (534.38 KiB) Прегледано 1942 пъти
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Предишна

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], George, Google [Bot], ionicle, Kris, MadDog, mincho, Sando_83, Spenchoni, svetlim, viniamin