Касова бележка за стоки и услуги платени с биткоин

Модератор: Moderators

Касова бележка за стоки и услуги платени с биткоин

Мнениеот Fizioterapevt BG » 29 Юни 2014, 00:17

Здравейте, още разучавам и чета за биткойн, така че определено спадам в графа начинаещи. Идеята на биткойн ми харесва и искам да работя с него- според мен това е бъдещето. Имам малък търговски обект в гр. Пловдив, в който бих искал да се извършват плащания с биткойн срещу услугите, които се предлагат там. Също така искам хората посещаващи уебсайта на фирмата ми да могат да поръчват и плащат с биткойн. Виждам, че от сайта за групово пазаруване Grabo вече са въвели тази опция. Нямам техния екип, нито тяхната експертиза в онлайн продажбите- фирмата ми е малка и дейността и е съвсем различна, а и се съмнявам, че счетоводителката ми ще е запозната с това как точно да стане тая работа с осчетоводяването на биткойн валутата и нейното данъчно облагане от страна на държавата. Всякакви добронамерени мнения са добре дошли, благодаря ви. Има ли възможност за издаване на касов бон срещу биткойн всъщност и данъчните наясно ли са с този начин на разплащане? :D
Fizioterapevt BG
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Юни 2014, 23:57

Re: Касова бележка за стоки и услуги платени с биткоин

Мнениеот Spoon.Net » 29 Юни 2014, 08:44

определено това е тема която ще следя с интерес. по мой лични наблюдения всичко до момента е на принципа "куче влаче рейс" :). собствениците на грабо са копачи и това е причината да приемат бтц тоест запознати са и вярват в идеята. имате моите адмирации че се интересувате от бтц. аман от тесногръди коне с капаци за който "стабилната" ни банкова система е било и ще бъде единственото нещо в което вярват и е свързано с фиат пари. относно смешниците от данъчното, има тема в която на дълго и широко се коментира как нямат основание да слагат данък върху нещо за което реално не знаят стока ли е, услуга ли е, валута ли е. некомпетентния ми съвет е да проучите добре как стой въпроса с обмяната на бтц към левчета в джоба и след това за започнете да ги приемате, защото само от не знаене може да се получи кофти момент в който да не извлечете позитиви от бтц. поздрави и успех в начинанията.
Аватар
Spoon.Net
GPU Mining Moderator
 
Мнения: 1014
Регистриран на: 21 Сеп 2013, 17:13

Re: Касова бележка за стоки и услуги платени с биткоин

Мнениеот Странник » 29 Юни 2014, 09:41

Биткойн набира сила лека полека.
В момента никъде по света не е признат за официална валута и ако все пак се стигне до държавни взимания -такси и данъци - това автоматично значи и юридическо признаване че е валута,актив или финансов инструмент.Въпрос на юридическа формулировка.
В България все още няма никаква яснота по този въпрос освен някаква нещастна бележка под линия в сайта на НАП които искат данъци 10% върху печалбите от биткойн,но нямат документална нормативна база за целта.Отделен е въпроса че и да имат - потока обменени стоки и услуги през биткойн е доста по труден за проследяване по принцип спрямо фиат парите и следенето им чрез банките..Всеки ще попита защо - ами защото освен биткойн има и лайткойн,дарккойн,догекойн и още над 300 не толкова надеждни валути.Ако започна да прехвърлям активи през всичките нодове на поне 10 валути накрая е абсурд да ми хванат следите.Но не е невъзможно наистина.Но е много трудоемко.
Проблема за биткойн все още си остава волатилния му курс който все повече обаче се установява към все по стабилни нива с времето.Засега се колебае между 430 -450 евро за 1 BTC. Като цяло една фирма може да избере бърза продажба на BTC за фиат пари на момента според текущия курс или да избере да запази монетите си с идеята че в бъдеще курса може да се повиши от което да спечели още повече фиат пари.Но риска от спад в цената на BTC също съществува защото е извън всякаква регулация този ресурс и зависи само от свободния пазар който вече мисля че не е толкова свободен като цяло.
Всяка виртуална валута е вид ''банка'' която се ползва с доверието на инвеститорите си като цяло.На фона на ударите към две големи банки у нас всеки който е наясно с биткойн икономиката ще избере на момента биткойн и по този начин ще се застрахова дори и цялата ни скапана държава да фалира заедно с всички банки в нея.Просто няма да го бърка това по никой начин защото ще може да си осребри във фиат пари биткойните по всяко време ако трябва чрез банкова сметка в която и да е банка по света.Все някога и банките ще станат излишни ,но засега това е положението.
На първо време бих посъветвал питащия в темата да си даде труд да се запознае с историята на биткойн( както и LTC,DRK,DGC -другите конвертируеми виртуални валути) ,неговите колебания в цената досега и да следи във времето от сега нататък как се движи и според това да прецени за себе си и своите цели дали това му изнася.Освен това във форума има и други собственици на фирми които могат да споделят опит с Bitpal системата за разплащания.За ''касов бон'' в биткойн обществото се счита номер на превод в системата от един адрес към друг адрес.Всяка трансакция на биткойн си има номер който може да се проследи в блокчейна на биткойн който е с публичен достъп.Този начин е застъпен във всички виртуални валути които си имат свои регистри и блокчейн системи отделни от тези на BTC.Всяка е сама за себе си.А валутите са над 300 вече - спрял съм да ги броя вече дори :D
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Касова бележка за стоки и услуги платени с биткоин

Мнениеот plamar » 29 Юни 2014, 15:02

Не знам колко от търговците който приемат плащане в биткоин реално приемат при себе си монетите. По-скоро ползват платформата Битпей (май тази беше) която обменя койните в пари и плаща на търговеца в пари, виж проучи този момент, защото тогава няма да имаш проблем с касовите бележки (освен ако не са само в долари и евро)
plamar
 
Мнения: 158
Регистриран на: 15 Юли 2013, 18:21

Re: Касова бележка за стоки и услуги платени с биткоин

Мнениеот Bathory » 29 Юни 2014, 15:40

https://coinkite.com/faq/terminal
Ето едно интересно линкче.
Bathory
 
Мнения: 55
Регистриран на: 25 Мар 2014, 18:03

Re: Касова бележка за стоки и услуги платени с биткоин

Мнениеот larry12 » 29 Юни 2014, 17:28

bitpay,coinbase,coinkite или директно готов онлайн магазин с вградена опция плащане с БТЦ, аз ползвам shopify и съм доволен, работят с BitPay и с bips.me, гомба шоп-а мисля и те я имат тая опция.
Аватар
larry12
 
Мнения: 839
Регистриран на: 03 Яну 2014, 16:40

Re: Касова бележка за стоки и услуги платени с биткоин

Мнениеот 2GOOD » 04 Юли 2014, 01:38

Не съм много на ТИ със счетоводството и данъчните, но ми е иснтересно ако когато продаваш койните на борсата - тази транзкация влиза в сметката на фирма и тогава могат да се обложат приходите, но какъв документ ще има за тази транзакция ми е въпроса, защото до колкото съм запознат ако продадеш стока или услуга с метод на плащане "по банков път" то трябва да има съответният документ за това - фактура. Или да се издава проформа на клиента, и чак когато влезнат пари по сметката да се издава данъчна :think:

Страхотна тема, ще я следя с интерес !!!
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4958
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Касова бележка за стоки и услуги платени с биткоин

Мнениеот larry12 » 04 Юли 2014, 21:17

аз лично не смятам да платя и стотинка данък в/у печалбата от биткойни , независимо дали ги получавам през няколкото ми сайта или ги копая.
самата държава иска да събира пари но не знае как, процедурата не е точно написана, няма ясни изисквания, никой в НАП реално няма представа какво е Биткойн.... до момента в който тия неща се уточнят и се напишат черно на бяло си свиркайте и тва е. гледайте преводите да са под 10К за да не попадате в полезрение на данъчните и проблеми няма да имате. :whistle:

както всичко друго в нашата държавица "облагането" на средства дошли от крито валути е пълен фалш..... нещо като плащане на МИТО и ДДС и предоставяне на подправен invoice със paint от PayPal.....
Аватар
larry12
 
Мнения: 839
Регистриран на: 03 Яну 2014, 16:40

Re: Касова бележка за стоки и услуги платени с биткоин

Мнениеот ilianp67 » 04 Юли 2014, 22:26

къде е тази държава че не я виждам на картата ? :D
ilianp67
 
Мнения: 32
Регистриран на: 03 Фев 2014, 11:05

Re: Касова бележка за стоки и услуги платени с биткоин

Мнениеот ilianp67 » 04 Юли 2014, 22:32

Има ли възможност за издаване на касов бон срещу биткоин всъщност и данъчните наясно ли са с този начин на разплащане?


според мен едно потупване по рамото след транзакцията - напълно достатъчно
ilianp67
 
Мнения: 32
Регистриран на: 03 Фев 2014, 11:05


Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, ionicle, viniamin

cron