Чудих се оня ден...

Модератор: Moderators

Чудих се оня ден...

Мнениеот bai-ganio » 15 Фев 2014, 14:49

Ако теоретично си представим само, че се случи някакво екстремно събитие като война, гражданска война, банкови фалити и т.н, и се случи т.нар bank run.
Ясно е че ще банките ще затворят, понеже нямат толкова пари, ще има опашки и още по-голямо задълбочаване на кризата. Тогава като пари трябва да се ползват ценни метали и... you guessed it. :D. Естествено пълният потенциал на крипто валутите се появява когато транзакциите са директно п2п. Сега де факто мошенници като Мт Гокс го играят като банка и докато има посредник между двете страни на транзакцията, ще има и измами.
Аз не съм по принцип песимист, но екстремалните събития описани по-горе, мисля че чукат на вратата.

А за да тържествуват крипто-валутите, тези елементи са задължителна част от пъзела.
bai-ganio
 
Мнения: 83
Регистриран на: 07 Дек 2013, 15:50

Re: Чудих се оня ден...

Мнениеот Flex » 15 Фев 2014, 17:56

И аз съм се чудел точно за това и стигнах до същите изводи. Хамериката няма как да се оправи без война.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Чудих се оня ден...

Мнениеот cnerd » 17 Фев 2014, 13:40

Мии, не съм много сигурен. В ситуация на гореспоменатите екстремни условия, ценните метали ще станат още по-ценни, да, но за криптовалутите се съмнявам.
Все пак, парче сребро/злато можеш да размениш навсякъде по всяко време, с :btc: не е съвсем така.
Ако заложните къщи почнат да приемат криптовалути, да, може би, но иначе... По-скоро липсата на възможност да се обмени бтц към фиат би довел до краха и на този етап. След 10 години може би ще са други нещата, ама сега...
cnerd
 
Мнения: 734
Регистриран на: 05 Юли 2013, 12:48

Re: Чудих се оня ден...

Мнениеот Странник » 17 Фев 2014, 14:23

Ако теоретично си представим че цялото население на Европа се събуди утре с идеята че еврото е някаква африканска валута и че цял
живот са плащали сметките си с BTC всеки ще започне да работи,предлага услуги и продукти само за BTC.
В резултат еврото ще си остане една ненужна хартия с всичките банки и институции покрай него.
Според мен именно това са прозрели като пряка опасност( кошмара на банкера ;) ) банковите анализатори и в глобален мащаб бяхме свидетели
на различни warnings от едва ли не всички държавни централни банки по света.
Това е моята визия.
Разбира се хипотетичния сценарии е невъзможен и в момента се случва преходния период
в който и двете системи ще се борят взаимно за доверието на хората в глобален мащаб.
На този етап за да имаш биткойн трябва да си го купиш с фиат пари,злато или сребро от някой копач.
Друг е въпроса ако копача поиска от този който купува биткойн стока,продукт или услуга за целта,а не фиат пари или други активи.
В този ред на мисли подозирам че негативите от досегашния произвол на световната банкова
система са в плюс за биткойн икономиката на което се дължи и досегашното развитие на явлението с виртуалните валути въобще.
Усърдния черен пиар спрямо биткойн досега също подкрепя тезата ми.
Сякаш с долари или фиат пари въобще не се върти незаконна черна търговия и тъмни сделки...ама това е друга дълга тема.
Едва ли има обикновен човек по света който като чуе за банки да не псува съвсем откровено.

В един по друг аспект глобална биткойн икономика ще изхвърли много излишни днес неща, ще породи и нов начин на мислене също.
В момента глобалните лидери на фондовите борси - долара,еврото,японската йена се борят или подкрепят по между си в зависимост
от моментните си интереси за печалби.
С глобална биткойн икономика това всичкото ще изчезне.Вече принципа ''Разделяй и владей'' няма да е толкова лесно приложим.
Федералния резерв и централната европейска банка няма да могат да си печатат
долари и евро както си искат...де факто никой днес не може да ги спре или им нареди да не го правят.И те го правят...САЩ започнаха
кризата,напечатаха си долари и първи излизат от кризата отново.Банковите експерти вече започнаха да спрягат да се връща златния стандарт
...но засега това е немислимо с оглед докъде ни докара световната банкова система.Точно до задънена улица в момента.
Отделно е че за световния банков елит е просто немислима,абсурдно еретична идеята някакви си копачи ( разбирай направо плебеи) и нищожества там да печатат
новите пари на бъдещето.Това по всеки смисъл е неприемлива и несмилаема мисъл за банковия глобален елит.
Свободни печатари на пари във всеки дом и къща - абе вие луди ли сте или ще полудявате? - Това не може да го бъде просто.Така мислят те. :)
С биткойн ще има глобално мислене и глобален интерес да има стабилен курс и нормална търговия в глобален мащаб.
Пък кой знае -покрай това голяма част от човешкия потенциал вече ще се насочи в други полезни дейности за човечеството.
Не претенедирам за изчерпателност или точност още повече че не съм икономист...споделям само размисли и визията си за възможното бъдеще.

Добива на ценни метали и диаманти които са банкови активи са в строга регулация и всяка страна има годишни квоти за добива им с оглед да има
стабилност в цената им в световен мащаб и въпросните банки да си работят на спокойствие.
Нима мислите че Русия или Южна Африка например нямат потенциала да наводнят пазарите със злато и диаманти днес?
Няма как да го направят защото първо те ще изгубят също от това и второ защото направо може да има война срещу тях.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Чудих се оня ден...

Мнениеот bai-ganio » 17 Фев 2014, 20:35

странник,

Малко по малко повече и повече търговци приемат биткоин. Но за да стане глобална валута е необходима ужасяваща криза, която да накара хората да изгубят доверие в сегашната система. Разбирай хиперинфлация.
Иначе за златото се говори наистина, че има достатъчно кюлчета държани В хаваите да сринат цената всеки момент ако пожелаят. Изобщо ние сме толкова малки прашинки. Изобщо не знаем и разбираме какво се случва и какво може да се случи :D
bai-ganio
 
Мнения: 83
Регистриран на: 07 Дек 2013, 15:50

Re: Чудих се оня ден...

Мнениеот kopacha » 17 Фев 2014, 21:38

Много интересна тема ама чак "да се молим за война или кризи" за да видим какво ще стане с биткойна е малко силно
kopacha
 
Мнения: 514
Регистриран на: 10 Юни 2013, 10:09

Re: Чудих се оня ден...

Мнениеот kopacha » 17 Фев 2014, 21:56

Все пак мисля, че докато няма някаква яснота около курса, в смисъл че да може да се прогнозира до някаква степен, да се утвърди койна като разменна валута, големите търговци ще гледат скиптично на койна. Според мен именно големите разлики цената на койна, се които наблюдават са причина много хора и търговци да отбягват да търгуват засега с тази валута, защото изглежда като финансов балон. За мен времето е от огромно значение за налагането на койна на пазара.
kopacha
 
Мнения: 514
Регистриран на: 10 Юни 2013, 10:09

Re: Чудих се оня ден...

Мнениеот Странник » 17 Фев 2014, 22:27

Когато Китай направи своя избор за биткойн се видя къде отиде всичко и как имаше стабилен курс около 850 евро и 1000 долара.
По красноречив пример и факт от това нямам как да дам.
След завоя назад пак се видя какво се случи.
Реално ако Китай подържаха биткойн още - утре китайците като ти кажат
искаме плащане в биткойн ,а не в евро,долари или друго... и мелницата се
завърта без войни и кризи.
Искаш екстендъри,дънни платки...чипове,таблети - плащай в BTC и гледай какво става тогава.
Просто света няма да има накъде да отиде.
Уви този шанс отмина вече ...засега.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Чудих се оня ден...

Мнениеот bai-ganio » 18 Фев 2014, 00:59

kopacha написа:Много интересна тема ама чак "да се молим за война или кризи" за да видим какво ще стане с биткойна е малко силно


То не става въпрос да се молим да стане. Неизбежно е през нашия жизнен цикъл да не станем свидетели на такива събития.
bai-ganio
 
Мнения: 83
Регистриран на: 07 Дек 2013, 15:50

Re: Чудих се оня ден...

Мнениеот TradeBTC » 21 Фев 2014, 12:42

bai-ganio написа:
kopacha написа:Много интересна тема ама чак "да се молим за война или кризи" за да видим какво ще стане с биткойна е малко силно


То не става въпрос да се молим да стане. Неизбежно е през нашия жизнен цикъл да не станем свидетели на такива събития.


Напълно вярно, като се има предвид в какви времена живеем.
TradeBTC
 
Мнения: 39
Регистриран на: 20 Фев 2014, 20:37

Следваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, dakata, Google [Bot], Hristo, ionicle, viniamin, yaro