"Физически" койни-малко know-how.

Модератор: Moderators

"Физически" койни-малко know-how.

Мнениеот PoorMan » 27 Юни 2013, 14:05

Здравейте! Аз не съм много напреднал в тези неща и затова не се сърдете ако допусна грешки или ако не разбирам някои неща правилно.

Имам малко биткойни, и бих искал да разбера правилно концепта на физическото им възпроизвеждане на какъвто и да е носител.
Ще поставя някои "начални условия" и от там нека пробваме да разрешим казуса? :ugeek:

Нека имаме 2ма биткойн ентусиасти.
Иван има най обикновен компютър (нека да е с Уиндоус), инсталирал си е биткойн клиент, който си работи както следва и е синхронизиран. Иван има 0.1 BTC, и е решил да покаже що е BTC на своят приятел Петър. Петър, обаче смята че ако не може да държи нещо в ръка то няма стойност.(Око да види-ръка да пипне :mrgreen: )
Иван е решил да му "разкаже играта" и да му покаже колко не е прав. Прочита в нета за физическите койни и решава и той да пробва да пренесе 0.001 BTC на хартиен носител чрез домашния си принтер, като предварително е криптирал информацията на носителя с някаква програма, така че Петър ще може лесно да я "разчете" по-късно, когато получи носителя.
Иван обаче не разбира някои неща относно как работи всичко това и затова влиза в bitcoinbg.eu и пуска нова тема която се казва...

Иван вече е прочел как някои успешно пренасят койни физически на хартиен метален, или "flash" носител, прочел е що е то "Private-key" и се чуди:
За да се запишат определен брой койни на носител, трябва ли тези койни да се прехвърлят в портфейл, който след това да се прехвърли на въпросния носител, и желаещият да ги получи трябва да изтрие собсвеният си уалет от %appdata% да сложи полученият уалет нан егово място и влизайки в синхронизираният си клиент чрез новополученият уалет, да препрати монетите на своя стар уалет, оставяйки полученият от Иван празен?
ИЛИ
Да се запише код на носител, който след това Петър да напише чрез няккава команда в конзолата на своя BitCoin QT, и по този начин да уведоми веригата че те са вече негова собственост.

Допълнителни притеснения:
Петър е нов и току що започва да използва БитКойн клиент, като трябва да свали 15 гигабайтовата верига. Но Петър досега не е имал уалет, и неговият уалет ще започне да съществува от днешния ден, и практически за неко цялото съдържание на веригата преди тази дата е безсмислено, ще заема място на диска му и синхронизацията му ще отнеме дни.
Може ли Петър да започне да синхронизира клиентът си с веригата от датата когато е създал своят портфейл, и така от тази дата нататък всички транзакции които го интересуват и засягат неговия уалет ще бъдат налице?
ИЛИ
Петър създава днес първия си портфейл и има един стар, отпреди година;
Обаче не иска да си пълни диска с цялата верига и да губи време за синхронизация:
Със команда или със готова опция биткойн клиентът търси в цялата верига транзакции касаещи само и единствено неговият портфейл, след което се записват на твърдият му диск заемайки по малко от килобайт, и Петър има наличен пълноценен портфейл с който може да работи без да се товари с цялата верига.
Довиждане! :)
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Re: "Физически" койни-малко know-how.

Мнениеот ZAX » 27 Юни 2013, 21:16

И на мен не ми е съвсем ясно защо е цялата тази говнарщина с портофейлите... При условие че ако го изтриеш си губиш коините вместо да можеш да си ги върнеш после на база това че всички портофейли в цял свят са синхронизирани. Т.е. в тези 15GB би трябвало да има всички съществуващи адреси. От там нататък обаче не виждам как ще докажеш че еди кой си е бил твой, но пък и не виждам защо тогава да не може да се хаква системата, но това се надявам запознат да може да го обясни...

Също не ми е ясно какво ще се случи когато вече има 21М BTC и никой вече няма причина да копае, да не говорим какви ще са трудностите до тогава и дали няма да спре да се копае и доста по-рано... Т.е. как ще се извършват транзакциите без миньорите?!

Колкото до физическата изява на монетките. Те са официално призната валута от няколко месеца. Дори в съседна Гърция има банкомат, а надявам се скоро и у нас да можеш да отидеш и да си изтеглиш монетките в каквато искаш валута. Но до тук все още това е просто една хартийка намацана от нечий държавен принтер. За мен която и да е валута има стойност чак след като отида до магазина и си купя нещо за ядене с нея.

Така че Иван води Петър на почивка в Кипър и там му натрива носа : ]
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: "Физически" койни-малко know-how.

Мнениеот Gele » 27 Юни 2013, 21:57

И на мен не ми е съвсем ясно защо е цялата тази говнарщина с портофейлите... При условие че ако го изтриеш си губиш коините вместо да можеш да си ги върнеш

Портфеила можеш да си въстановиш , като си копираш фаила wallet.dat намиращ се в С:-> потребители ->appdata ->rouming _> bitcoin , и го съхраниш .
При изтриване на портфеила този фаил се замества на същото място в новия портфеил и така . :D
0882 369541 SkyPe: Hristow4
Аватар
Gele
 
Мнения: 71
Регистриран на: 13 Юни 2013, 17:12
Местоположение: София

Re: "Физически" койни-малко know-how.

Мнениеот ZAX » 27 Юни 2013, 22:18

Знам, но ако ми изгори харда и не съм го копирал, к'о пра'им?!

П.П. Вчера си похарчих първите(всичките) спечелени койни: 0.085 (13 лева), които съм изкопал за една седмица, значи печеля по 60 лева - тока (ако се наложи да го плащам) на месец. След това дадох малко почивка на миньора, така че сега мога да подаря на някой остатъка от 0.00048543 BTC (7.4 стотинки) и да си изтрия портофейла, без да ме бъркат стотинките в пула, те ще си седят там поне докато не започна пак да копая и задам на колко да се пращат и сменя адреса (интересно какво става ако не го сменя). Също предполагам има опция да си пратя конкретна стойност, но аз не съм търсил такава опция, понеже си ги дърпах при достигането на всеки минимум от 0.01 (или поне така беше по дифолт). Btw, транзакцията била по-малка от не разбрах колко, защото не пишеше (значи пула може да ми праща без такса при 0.01 или пък ме скубе и той, не знам) и затова трябваше да платя такса от 0.0002 BTC (3 стотинки). Само за сравнение всеки месец банката краде от мен много повече и то без да съм извършвал абсолютно никакви транзакции, освен това не мога да си подаря или похарча парите както намеря за добре... Затова абсолютно винаги си занулявам сметката в някой магазин, като преди това проверявам на банкомат колко имам и харча точно толкова, а след това те няма как да ми вземат нито такса за банкомата, нито такса за пос терминала в магазина, нито да ми смучат за поддръжка и още един куп измислени такси... Е предполагам си ги взимат при следващото внасяне на пари... Вместо просто да ми плащат те на мен, заради влога ми при тях. Само не знам каква поддръжка има карта която е изтекла... Всъщност ето каква:

Описание на операциите:
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————
Дата_______Основание________________________________________Вальор__________Дебит_____Кредит______Салдо
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————
|_________ |_____________________________________ Старо салдо |23.06.2013|_____ 22.16|_____21.81|_____-0.35 К|
|24.06.2013|21:18:47 Такса за поддържане на с-ка за месец06 2013 |24.06.2013|______ 0.30|______0.00|_____-0.65 К|
|_________ |________________________________Оборот за периода | ________ |______ 0.30|______0.00| __________ |
|_________ |____________________Натрупан оборот и крайно салдо | ________ |_____ 22.46|_____21.81|_____-0.65 К| ——————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Аз наистина нямам представа кой по дяволите и защо ми е пратил тези 20 и няколко лева, но те няма как да оправдаят това което трябва да направя за да си ги взема: Да си извадя нова дебитна карта, понеже някой си решил че тя трябва да изтича, защо?! Всъщност тя вече ме чакала в банката, автоматично се издавала, но защо?! Моята карта си е като чисто нова и искам да си ползвам нея. Не искам нова карта, с нов пин, който няма да мога да запомня няколко месеца... Забравих да попитам дали се плаща за това, иначе наистина не разбирам защо си правят труда и създават това неудобство и усложнения и за мен и за тях... И на всичкото отгоре за да си я взема трябва да платя повече от 20-30 лева за нова лична карта, която да чакам още някакво време (през което банката да ми открадне още поне 65 стотинки), и която също не знам защо по дяволите трябва да сменям... Евентуално ако могат и едни 50-тина лева глоба да ме изнудят да платя, но последният път не им се получи : ]

Не благодаря, но не се нуждая от услугите на банките и държавните институции. Те ми излизат твърде скъпо когато не ги ползвам и още по-скъпо когато ги ползвам!
Последна промяна ZAX на 27 Юни 2013, 22:26, променена общо 1 път
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: "Физически" койни-малко know-how.

Мнениеот jkminkov » 27 Юни 2013, 22:26

с pywallet можеш да си изкараш частния ключ(на хартия?) на някой от адресите(които имат баланс) от текущия портфейл, който може да изтриеш и след това да ги импортираш в друг портфейл(подарък?) и да си ги прехвърлиш по друг собствен адрес(на който друг не ти знае частния ключ)

новата версия 0.8 сваля достатъчно бързо блоковете
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: "Физически" койни-малко know-how.

Мнениеот ZAX » 27 Юни 2013, 22:32

Няма по-бърза от нея. Скъса ми нервите 30 часа... През които не можех да си ползвам нета... Да не говорим че съвсем скоро на SSD-то ми просто няма да има място и така или иначе ще трябва да го изтрия и да го държа на външния хард, което обаче не може да стане, понеже програмата е направена по идиотския начин и държи непременно да си оаква C:-то. Та сега се питам има ли "portable" версия? И Дори да има още 30 часа няма да мога да си ползвам PC-то за нищо друго, още по-малко за копане... Даже в Skype не мога да вляза докато портофейла гърчи нетеца ми... За сравнение на максимално бърз нет, поне можех да си ползвам компа, но пак отне САМО 20 часа...
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: "Физически" койни-малко know-how.

Мнениеот PoorMan » 28 Юни 2013, 00:01

Благодаря на всички включили се!
jkminkow, това за pywallet го прочетох, също така прочетох и аргументирани мнения че било опасно да се унищожи портвейла така или да стане неизползваем, но затова всеки си прави backup, нали? (по надолу продължавам с въпросите относно тези неща, така че stay tuned :)
ZAX, защо се притесняваш, че портфейлът ти може да бъде унищожен? Какво ти пречи да си хвърлиш 1 копие на флашка, а защо не и на дискета (ако компютърът ти поддържа такова устройство, а може би дори на хартия? Може да се запише информацията на хартиен носител(или практически всякакъв друг носител) който след това да сканираш и да си върнеш достъпа до уалета....
Всъщност аз мисля че всеки отговорен човек трябва да има поне 3 физически копия на уалетът си, на различни не-електронни-(немагнитни) носители за по добра устойчивост. Допълнително можеш да си ги криптираш по познатите начини със някакъв софтуер, и после със pass-phrase да си ги декриптираш; а защо не всеки да си прави свое собствено криптиране, което се базира на различен алгоритъм, и само ти можеш да си го разчетеш? Така практически няма начин за хакване, разкодиране, и т.н. -колкото и мощен "копач" да имаш като не знаеш с какъв алгоритъм е криптирано нещо какъв е шансът той да бъде разгадан и разбит?

Но моля ви да се върнем поне за малко към темата темата, (и сега отново към jkminkow,
Така както разбирам единственият начин да се предоставят монети които в последствие ще могат да се осребрят от физически носител, е тези монети да се поставят в Биткойн портфейл, този портфейл да се напечата, (или private-key-а на този портфейл да се знае, и така практически с въвеждането на този ключ в нечий портфейл монетите моментално стават собственост на въпросният индивид? Но какво става тогава с портфейлът чиито private-key e import-нат? Той бива "погълнат" от този портфейл който е взел private-key-a и изчезва безследно завинаги??? Или просто остава празен??? Ако в последствие някой заредо този портфейл с някаква сума, по горе споменатият отново ще може да "източи" съдържанието му тъй като вече има private-ключа?

Освен това, реално погледнато, монети НЕ МОГАТ да съществуват ИЗВЪН нечий портфейл! Няма BTC който да съществува извън даден портфейл!
Тогава защо Casascius (производител на физически BTC) твърди, че бит-монетите които се съдържат от неговите "носители" се съдържат в block-chain-а под формата на "код" който можел във всеки един момент да се осребри?

Та ето това не ми е ясно: нали всички монети принадлежат на някакъв wallet адрес? И как точно става осребряването.

Освен това аз мога да си направя безркаен брой адреси за получаване и адреси за изпращане на BTC.
И ето това:

можеш да си изкараш частния ключ(на хартия?) на някой от адресите(които имат баланс) от текущия портфейл
Значи мога да имам примерно 20 адреса за получаване и 20 за изпращане, и всеки един от тези адреси да "държи" различно количество BTC, като всички те са част от моят портфейл? И да изпратя на някой един от тези адреси, и така този адрес ще стане ли собственост на новият си получател-той ще може ли да получава/праща от него?
Не копая.
PoorMan
 
Мнения: 40
Регистриран на: 27 Юни 2013, 13:43

Re: "Физически" койни-малко know-how.

Мнениеот ZAX » 28 Юни 2013, 00:28

Повече ме притеснява факта, че ми предстои преинсталация на ОС в най-скоро време и след това ще чакам нови 30-40 часа (което значи че най-малко 2 дни няма да мога да ползвам интернет... но разбрах че процеса на синхронизация не трябва да се прекъсва и ако го направя след това започва отново, така че ако спре тока или нета значи може безкрайно дълго да чакам...). Та кои файлчета да копна, така че да избегна нова пълна (4 години назад) синхронизация, но без да омажа нищо. 2040-та ще се синхронизира по 1 месец...

П.П. до тук никой не спомена, че всъщност има и web базирани портофейли, които нямат нищо локално при теб, така че това е най-лесният начин да си съхраниш монетките, независимо от твоя хардуер. Примерно ако нямаш лаптоп става малко неудобно да си мъкнеш PC-то или още повече пък рига...
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

Re: "Физически" койни-малко know-how.

Мнениеот xahoo » 28 Юни 2013, 00:35

Аз си синхронизирах моя портфейл по 3-4 часа на ден в продължение на десетина дена :)
xahoo
 
Мнения: 24
Регистриран на: 06 Юни 2013, 03:39

Re: "Физически" койни-малко know-how.

Мнениеот Hristo » 28 Юни 2013, 00:39

Може да си запазите сваленото до момента....
Копирате го на друг дял на диска.... преинсталирате, пускате wallet-а за малко , колкото да си създаде директорията, и после прекопирвате обратно запазената база....
Gigabyte GA-990FXA-D3, OctalCore AMD FX-8350@4100 MHz, RadeonHD 7950 3GB GDDR5,
2x4GB GeIL DDR3@2666 MHz DUAL CHANNEL,ASUS XONAR DX PCI EXPRESS 7.1 AUDIO,
Storage: 1x60GB Corsair Force 3 SSD,1x500GB,1x1500GB,600W FortronPSU, 600W UPS
Аватар
Hristo
 
Мнения: 290
Регистриран на: 30 Май 2013, 00:10
Местоположение: Г@бр0в0

Следваща

Назад към Общи Дискусии

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, Spenchoni, teomihsav, VaCo, viniamin