Нужда от мнения, за стартиране на начинание в крипто-сферата

дъра-бъра

Модератор: Moderators

Нужда от мнения, за стартиране на начинание в крипто-сферата

Мнениеот nikolayr680 » 13 Май 2018, 22:48

Привет на всички колеги. Пускам тази тема в опит да получа/прочета/разбера, различни мнения на колеги (било то с дългогодишен и не чак толкова, опит в "крипто" сферата), за начинание, което ми се иска да развия.

Тъй като от началото на 2018 година (а и малко преди това), се вижда значително поскъпване на редица хардуерни компоненти на свободния пазар за повечето хора в България (поради редица фактори, за които няма да задълбочавам), самостоятелната сглобка на майнинг ситема, а било то и поръчка от някой сайт/магазин и др., се превърна в по-скъпо начинание, водещо до редица негативни в сферата резултати (неефективност от майнинг с графични карти, нежелание за навлизане в сферата и др.).
От известно време търся било то доставчици в чужбина, възможности за покупка на по-евтин, достатъчно добър хардуер в България (било то от частни лица/основни доставчици и др.).
След известно "ровене" из нета, доста проведени телефонни разговори и др., мисля че успях да стигна до добър към момента подбор от възможности за евтино сглобяване на майнинг системи на по-достъпни цени за хората.

Споделям мнението/идеята си, тъй като ме е яд на някой фирми и "продавачи" на майнинг системи, независимо от труда който се полага за сглобката на една машина, искат безбожни суми за да може клиента да се сдобие с посочената, стигащи до размери от сорта на 1000-2000лв повишаване на цената (считайки това за заплащане за работа по системата). Да съгласен съм, че не всеки може и в крайна сметка това е вид бизнес, както и че си е трудоемко, и трябват познания, но все пак смятам, че има начин и цената да е по-ниска, защото много търговция из България виждам са на принципа "ден-година-храни".

Идеята ми е да започна начинание в което да се стремя да осигурява по-добри цени на майнинг системи до колкото е възможно, за повече хора.
Тъй като нямам възможност да "затворя" десетки, а било и стотици хиляди левове в хардуер, чакащ някой да го купи, смятам да изпробвам друга система (докато тече процеса на информиране,организация и евентуална реализация на фирма за този тип дейност).
Към момента съм подбрал няколко варианта за системи, за които ще споделя детайли и ценови диапазон, като споделям предварително че съм свалил така наречената печалба от тях до почти максималния минимум според мен, но преди това искам да поставя един въпрос, за които бих се радвал да чуя каквото и да е мнение :

Как мислите, ще се приеме от мнозинството, покупко-продажбата на майнинг системи от ФЛ (да се разбира частно лице) в момента ? Имайки предвид, че от различни дискусии, коментари и т.н, съм установил, че откъм защита и на двете страни по подобно начинание (докато успея да установя идеалния вариант да запазя всичко както го планувам посредством фирма, която да е лице на начинанието), има възможности за договор между Физически лица (нотариално заверен) за поръчка, капаро, покупко-продажба.

След всичко казано до тук, искам да вмъкна малко информация за мен, тъй като не обичам да започвам каквото и да е говорейки за себе си :
Работя усилено в сферата на транспортния бизнес, откъдето имам и достъп до информация и контакти с доста хора от целия свят. От (лично за мен) дълго време съм нагазил в "крипто" сферата. Да не съм професионалист, нямам страшно много познания в сферата на компютрите, но смятам че са достатъчни за това начинание, както и непрекъснато се стремя да ги обновявам, посредством чете/отбиране на достоверни мнения от различни източници и др. В начинанието си не търся нито милиони печалби, нито доход с които да стоя вкъщи по цял ден и да не правя нищо (разправяйки на хората как печеля много пари). Това почти със стоенето вкъщи, неправейки нищо, единствено харчейки постоянно пари, съм го постигнал (положително или не), което и беше движителя да навляза в средите на "криптото". В начинанието си търся начин, с който да помогна (макар и за някой хора по странен начин), на хора имащи нужда в дадения момент, запълвайки ползотворно свободното си време.

Споделям и вариантите на по-горе споменатите майнинг системи :
Вариант 1 :
Дънна платка : H81 Pro BTC R2.0
Видео Карта : Sapphire Radeon RX470 4GB
Процесор : Intel Celeron G1840 2.7gHz
Рам Памет : Kingstom 1600mHz DDR3 4GB
Захранване : Raidmax Cobra 700 W (2броя)
Твърд Диск : Kingston 120GB SSD SATA3
Рейзъри : V008C / V008S (6 броя)
Адд2Псу : Включен
Стойка : Включена
Продажната цена се формира около : 3700 лв.

Вариант 1.1 :
Дънна платка : Gigabyte GA-H110-D3A
Видео Карта : Gigabyte Radeon RX570 4GB Aorus (6 броя)
Процесор : Intel Celeron G3930/G3900
Рам Памет : Kingston HyperX Fury 2400mHz DDR4 4GB
Захранване : Raidmax Cobra 700 W (2броя)
Твърд Диск : Kingston 120GB SSD SATA3
Рейзъри : V008C / V008S (6 броя)
Адд2Псу : Включен
Стойка : Включена
Продажната цена се формира около : 4350 лв.

Подготвил съм още различни варианти, но оставям само тези 2, просто за пример, за да може да споделите по-конкретно мнение.
Искам да споделя, на вниманието на модераторите/администраторите, че този пост не е с цел продажба на каквото и да било, а чисто информативен, най-вече за мен. Ако преценят да бъде изтрит/заключен/преместен или каквито действия за нужни.

Очаквам коментари, предложения и каквото и да е мнение. Единствено моля да бъде запазен добрия тон, и без личности нападки.
Поздрави.
nikolayr680
 
Мнения: 47
Регистриран на: 11 Окт 2014, 16:13

Re: Нужда от мнения, за стартиране на начинание в крипто-сфе

Мнениеот Mateev » 14 Май 2018, 00:05

Аз мога да ти помогна с един ориентир за това, което според мене е пазарната цена на един риг. Става въпрос за фирмите, които предлагат закупуването на контракти за Hash мощности. Например HashFlare в момента предлага закупуването на едногодишни контракти по EtHash алгоритъма по 18 USD на MH/s.

Пред един купувач на ригове винаги стои алтернативата - физически риг ли да си купи или контракт със същата мощност например от HashFlare. И тогава се появява и икономическата изгода - ако се намери риг, по-евтин от 18 USD/MH/s, значи си заслужава.

Та за да можем да преценим изгодноста на твоите ригове, кажи ни с колко MH/s ще копаят Ethereum-a.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Нужда от мнения, за стартиране на начинание в крипто-сфе

Мнениеот nikolayr680 » 14 Май 2018, 00:38

Скоростите варират в леки граници, но са следните Етереум : 170-180 мх/с на дуал с Декред 4000-4200 мх/с, Разработва се оптимизация за други двойки с етереум в момента (т.е. проверяват се настройки стабилност и т.н) ...

Абсолютно благодаря за информацията и мнението, ползотворно за мен. Ще го имам предвид и ще го включа в окончателните предложения, когато са напълно готови (ако се стигне до тях естествено), като допълнителен показател за информация към останалата информация относно системите.

Според теб, това че една физическа система за майнинг реално не е ограничена само в един алгоритъм (погледнато генерално на системата без финните настройки за съответния алгоритъм), бива ли да е показател за пазарна цена и би ли било умесно да се счете като плюс на физическата система? Т.е. че купувайки мощност от както спомена за примера HashFlare, се ограничаваш само в алгоритъма, за който си закупил (а дори на места и в самата монета за добив) , или не би било уместно поради ред други фактори ?
nikolayr680
 
Мнения: 47
Регистриран на: 11 Окт 2014, 16:13

Re: Нужда от мнения, за стартиране на начинание в крипто-сфе

Мнениеот Mateev » 14 Май 2018, 01:00

Физическия риг е по-гъвкав, защото можеш през срока на експлоатацията му при нужда да сменяш алгоритмите.

Иначе посочих HashFlare само като един ориентир, за да може човек да се ориентира за цената на рига - дали е изгодна или не. Фирми като HashFlare диктуват пазарните цени на HashRate, защото се предполага, че те имат достъп до възможно най-евтините ASIC-и и/или графични карти за ригове. Така че искаме или не е хубаво да се съобразяваме с техните цени и да се мъчим да си купим ригове по цени, по-ниски от тези на HashFlare.

Този ориентир е необходим, защото в OLX има огромно предлагане на всякакви ригове с всякакви конфигурации по всякакви цени. И повече от половината от тях са неизгодни за покупка. Затова за мене си лично аз съм си определил такъв критерий - най-ниска цена за един MH/s при копане на Ethereum. И трябва да ти кажа, че в OLX има доста некоректни продавачи. Например нарочно не пишат с какъв HashRate копае техния риг, а когато им звъннеш и ги попиташ - започват да усукват и да те заливат с всякаква друга информация, но не и с тази, която те интересува.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Нужда от мнения, за стартиране на начинание в крипто-сфе

Мнениеот nikolayr680 » 14 Май 2018, 02:06

Абсолютно подкрепям твърдението за некоректните търговци в OLX, тъй като и аз съм си патил от тях и от подобни на БорсаПлазма и т.н. ... Това е и една от причините да имам желание за това начинание .. Съгласен съм и, че първо не е невъзможно а напротив и второ е препоръчително да бъдат конкретно описани характеристиките на системата, както хардуерни компоненти, така и възможната и производителност, та какво описах производителността на тези машини , съм дал близки граници като може спокойно да се приеме , че средата между дадените стойности е точната погледнато в дългосрочен план, просто на моменти наблюдавам пикове на рейта и спадове затова съм дал долната и горната граница в коментара.
Отбелязъл съм си коментара за това сравнение и смятам, че е напълно удачно и ще бъде поместено в информацията на всяка система.
Въпросът откъм некоректните търговци в OLX и БорсаПлазма (които са пресен пример - мой колега поръчва риг за 7000 лева, накрая той пристига дори без да е сглобен, за настройки изобщо не става дума, гаранционни карти написани на ръка и др. подобни), ме притеснява от гледна точка както за сигурност на клиента , така и на този който предлага системата. От гледна точка на това, че и двете страни са физическо лице, какви предложения за документи (осигуряващи сигурност и точно гласящи детайли/срокове и др. важна информация относно поръчки/капариране и др.), освен тези за които знам като договор за капаро/поръчка/покупко-продажба, между физически лица с подписи и нотариална заверка.
nikolayr680
 
Мнения: 47
Регистриран на: 11 Окт 2014, 16:13

Re: Нужда от мнения, за стартиране на начинание в крипто-сфе

Мнениеот laik2 » 14 Май 2018, 11:21

Проблема идва от там, че ако искаш да си купиш само карти - не може, но за цял риг може...
Може би са малцина като мен, но предпочитам всички карти да са ми запечатани в кашончета и непипани от друг.
laik2
 
Мнения: 441
Регистриран на: 28 Окт 2016, 10:35

Re: Нужда от мнения, за стартиране на начинание в крипто-сфе

Мнениеот Pacimir » 14 Май 2018, 11:22

Карти има при всички вносители вече... разликата за Sapphire NITRO+ RADEON RX 580 8G между солитрон и scan.co.uk е под 15лв. (говоря за дилър цена)
има и пулсове, има и специал-и
Пулса в асбис в момента е 20лв. по евтин от цената в scan.co.uk, та тези начинания ми изглеждат мъртвородени.
Като завъртиш и над 15-20хил. лв. в личната си банкова сметка за бързо ще светнеш при НАП и току виж ти дойде реда за проверка
Pacimir
 
Мнения: 24
Регистриран на: 08 Яну 2018, 23:40

Re: Нужда от мнения, за стартиране на начинание в крипто-сфе

Мнениеот nikolayr680 » 14 Май 2018, 12:12

Колега @laik2, не можах напълно да разбера какво имаш предвид? В моята идея за начинание, не влизат само системите, а поне и основните компоненти (не съм го споменавал до сега, тъй като мислех че може да се подразбере. Извинявам се за пропуска).

Колега @Pacimir, хората с моята професия не "светват" в НАП за подобни суми (нека не се чете като похвала), а уточнение.

Можеби и двамата колеги е добре да уточните за какво точно говорите тъй като не се разбира на първо четене, извинявам се ако в мен е проблема.
Съгласен съм, че има карти но много от тях все още са на цени, които не са напълно достъпни за много хора, а в момента например аз имам достъп до много добри цени, които не съм виждал дори при някои от основните вносители с дилърската цена.
nikolayr680
 
Мнения: 47
Регистриран на: 11 Окт 2014, 16:13

Re: Нужда от мнения, за стартиране на начинание в крипто-сфе

Мнениеот Herzog » 14 Май 2018, 23:09

nikolayr680 написа:Колега @laik2, не можах напълно да разбера какво имаш предвид? В моята идея за начинание, не влизат само системите, а поне и основните компоненти (не съм го споменавал до сега, тъй като мислех че може да се подразбере. Извинявам се за пропуска).

Колега @Pacimir, хората с моята професия не "светват" в НАП за подобни суми (нека не се чете като похвала), а уточнение.

Можеби и двамата колеги е добре да уточните за какво точно говорите тъй като не се разбира на първо четене, извинявам се ако в мен е проблема.
Съгласен съм, че има карти но много от тях все още са на цени, които не са напълно достъпни за много хора, а в момента например аз имам достъп до много добри цени, които не съм виждал дори при някои от основните вносители с дилърската цена.


Добре де, нали @Mateev ти даде насоки?
Какво повече ти трябва?
GIGABYTE GA-990FXA-UD3
AMD FX-8320 Octa-Core 3.5GHz AM3+
5xMSI Black Radeon RX Vega 64
4xRX 5700 XT
1xRadeon VII
Windows 3.11
Аватар
Herzog
 
Мнения: 489
Регистриран на: 29 Дек 2013, 21:17
Местоположение: София

Re: Нужда от мнения, за стартиране на начинание в крипто-сфе

Мнениеот nikolayr680 » 14 Май 2018, 23:41

Просто лично за мен мненията на двамата колеги бяха неразбираеми, затова написах, че може би леко уточнение за какво говорят не е лоша идея.
Насоките от колегата @Mateev, са взети под внимание, коментара му беше удостоен с благодарност и помогна.

Това, че един човек е дал някаква насока пречи ли дискусията да продължи? В крайна сметка съм написал, че бих се радвал да получа мнения по въпроса, който поставих от различни колеги, за да видя как изглежда идеята ми като цяло. Въпросът ми беше как ще се приеме идеята за посредничество между частни физически лица (без намесата на фирма, която нямам в момента, в процес на разработка), посредством документи, които биха защитили и двете страни. Идеята ми е да преценя как мнозинството ще приеме това и примерно кой как би реагирал ако види обява за доста добра по цена конфигурация, но примерно влизайки в контакт с въпросния продавач така да го наречем, разбира че няма фирма представител на продукта, а частно лице (да се разбира непознат) ... Кой до колко би бил скептично настроен от гледна точка на скорошните (да се разбира в продължение на няколко години) събития, било то борсаплазма и други многократно некоректно търговци (които дори имат фирми представители) ... Също и някой ако смята, че има други документи спомагащи цялото начинание от гледна точка на само физически лица, е добре дошъл да сподели било то теоретични догадки и/или личен опит, и всичко да се обсъди.
nikolayr680
 
Мнения: 47
Регистриран на: 11 Окт 2014, 16:13

Следваща

Назад към Лафеджийница

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin, yaro