Родна реч, омайна, сладка

дъра-бъра

Модератор: Moderators

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот ekrem » 23 Ное 2013, 13:22

предлагам раздел Лафеджийница да се преименува на ЗИП- по БЕЛ :lol:
Аватар
ekrem
 
Мнения: 572
Регистриран на: 30 Май 2013, 17:23
Местоположение: Гуанджоу

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот crab » 23 Ное 2013, 13:27

ekrem написа:предлагам раздел Лафеджийница да се преименува на ЗИП- по БЕЛ :lol:


СИП колега, да не задължаваме всички, че ще останат 1-2ма да пишат в другите раздели като всички бъдем скъсани на контролните :))
crab
 
Мнения: 347
Регистриран на: 27 Авг 2013, 14:38
Местоположение: София

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот deep.blue » 12 Фев 2014, 23:05

Правилата са затова, да се рушат балансирано. Човешките езици са създадени с оглед гъвкавост. На който не му харесва - има strong static type programming languages. Но като прочета "евала", "кефи" и сие турцизми, и се присещам за Аушвиц.
deep.blue
 
Мнения: 34
Регистриран на: 30 Яну 2014, 21:59

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот marincho » 12 Фев 2014, 23:58

deep.blue написа:Правилата са затова, да се рушат балансирано. Човешките езици са създадени с оглед гъвкавост. На който не му харесва - има strong static type programming languages. Но като прочета "евала", "кефи" и сие турцизми, и се присещам за Аушвиц.

Така да го кажа меко - ти си за бан.
И да, много ме "кефят" разни работи. А когато мерна малоумни идиоти като теб, се сещам, че местата като Аушвиц всъщност са били добра идея. Само дето са били експлоатирани от грешните "хора", и са пращани пак грешните там.
Не разбирам шльокавица
Аватар
marincho
 
Мнения: 903
Регистриран на: 03 Юни 2013, 21:20

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот Странник » 13 Фев 2014, 00:29

deep.blue написа:Правилата са затова, да се рушат балансирано. Човешките езици са създадени с оглед гъвкавост. На който не му харесва - има strong static type programming languages. Но като прочета "евала", "кефи" и сие турцизми, и се присещам за Аушвиц.


Мнението ти е пълно с противоречия.
Хем правилата да се нарушават балансирано,хем да има гъвкавост в езика и хем после казваш че евала,кефи и други турцизми в езика ни те карат да се сещаш за Аушвиц.
Следователно ако ти кажеш таратор,кибрит,сърми и много други подобни също си за Аушвиц така ли?
Опитай се да ги замениш тези думи с чисто български такива но да бъдат пак една дума като въпросните турцизми с оглед оптимална пестелива форма на комуникация - тоест с 1 дума да казваш много неща.
Вземи прочети и произведението на Чудомир (ако си го чувал, че в училище не се учи) ''Под шарената черга'' и да ми кажеш дали и той е за Аушвиц.
А какво да кажем за многото чуждици на английски език в българския език?
Или пък за израз като ,,Тоя е много cool!''
Пак ли за Аушвиц се сещаш? :lol:
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот deep.blue » 13 Фев 2014, 02:21

Странник написа:
deep.blue написа:Правилата са затова, да се рушат балансирано. Човешките езици са създадени с оглед гъвкавост. На който не му харесва - има strong static type programming languages. Но като прочета "евала", "кефи" и сие турцизми, и се присещам за Аушвиц.


Мнението ти е пълно с противоречия.
Хем правилата да се нарушават балансирано,хем да има гъвкавост в езика и хем после казваш че евала,кефи и други турцизми в езика ни те карат да се сещаш за Аушвиц.
Следователно ако ти кажеш таратор,кибрит,сърми и много други подобни също си за Аушвиц така ли?
Опитай се да ги замениш тези думи с чисто български такива но да бъдат пак една дума като въпросните турцизми с оглед оптимална пестелива форма на комуникация - тоест с 1 дума да казваш много неща.
Вземи прочети и произведението на Чудомир (ако си го чувал, че в училище не се учи) ''Под шарената черга'' и да ми кажеш дали и той е за Аушвиц.
А какво да кажем за многото чуждици на английски език в българския език?
Или пък за израз като ,,Тоя е много cool!''
Пак ли за Аушвиц се сещаш? :lol:


Жегва те факта, че си чифут? :violin:
Няма лошо, но си мери постъпките (думите на чифутина нямат значение, защото нямат стойност и са обременени от чифути - ракът на планета Земя - банкерите). България е за българите, рано или късно всеки, който посяга на тази нация, загива мъчително и бавно. Като се замисля - ти какво правиш сред копачите, чифутино?!
Последна промяна deep.blue на 13 Фев 2014, 02:32, променена общо 6 пъти
deep.blue
 
Мнения: 34
Регистриран на: 30 Яну 2014, 21:59

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот deep.blue » 13 Фев 2014, 02:24

''''
Или пък за израз като ,,Тоя е много cool!''
'''
Ако си келеме на 15, да, бива, особено след облъчването от 1989ва насам.
Но аз нямам познати, които ползват подобни паразити в изказа.
deep.blue
 
Мнения: 34
Регистриран на: 30 Яну 2014, 21:59

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот Странник » 13 Фев 2014, 03:16

deep.blue написа:''''
Или пък за израз като ,,Тоя е много cool!''
'''
Ако си келеме на 15, да, бива, особено след облъчването от 1989ва насам.
Но аз нямам познати, които ползват подобни паразити в изказа.


И аз нямам такива познати,но е факт че го чувам по медии,филми и в речника на хлапета във всекидневието.
За сравнение може да се каже на жаргон :''Тоя е много печен тип'' вместо ''Тоя е много cool!
Има все пак алтернатива което издава и бедния речник на хлапетата,облъчването от медии и малоумни преводи на субтитри.
Но други думи от всекидневието във и извън жаргона няма как да изчезнат или бъдат заменени с други.

Келеме - справки тук:
келемя – неразорана, пустееща, крайна земя, старнище. В БЕР е дадена абсурдната етимология с турското диал. keleme уморен, отпуснат, от арабското kelāla – умора. Трябва да кажем че в български съществува точна калка (дума или израз, образувани чрез буквален превод от чужд език) на този турцизъм – келеме, обида означаваща неблагонадежден, мързелив човек, проидоха. Така че няма нищо общо с обработваема земя. Съществува и мнение че келемя произлиза от турско-персийското kel – запустяла земя. /СИ-РРОД,стр.200/ Но думата липсва в посочените от Х.Фиюзи персийски заемки в български. В тох./б/ kalymiye, тох./а/ kalime, klime – крайна земя. Според Д.Адамс тези понятия се отнасят за означаване на крайна, регионална, somo klymi – странична земя. /DA-DT-b/ Сравни с латинското culmen – склон, тракийското kalas – покрайнина, старнище, kapas – склон, кховарското c`uala – склон. Тохарската етимология точно обяснява българската дума келемя – необработена земя, старнище. Тохарската етимология е възможна.

Списък на други турцизми в българския език чакащи за промяна с други подобни по смисъл с чисто българско звучене:
http://bg.wikibooks.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B4%D1%83%D0%BC%D0%B8_%D0%B2_%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F_%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BA

Преди да посягаш към Аушвиц задълбай малко в нещата... всъщност колкото и да е странно нещата не са никак прости.
:wink:
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот cnerd » 13 Фев 2014, 13:58

Честно ви казвам, като чуя някой да нарича разни думи "турцизми", направо ми се пукат хемороидите.

Какво значи турцизъм, бе, ей? Българският и турският език са се мешали, премешвали и омешвали в продължение на 500 години и вие сега се опитвате да диференцирате кое от къде е дошло.

Ми, айде тогава да си говорим за всички думички, които са дошли и от другите езици? Да махнем всички чуждици, технически и научни термини и да видим какво ще остане. В момента има толкова много думи в българският език, дошли от английски, руски, немски и още куп други езици, че не разбирам изобщо за какво си говорите. Турцизмите ви били проблем. Че те са по-български от българският език тея "турцизми".

Един език е добър, когато може да се изменя лесно и да възприема/създава нови форми и думи, без потребителите му да усетят.
cnerd
 
Мнения: 734
Регистриран на: 05 Юли 2013, 12:48

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот Странник » 13 Фев 2014, 14:40

deep.blue написа:.........

Жегва те факта, че си чифут? :violin:
Няма лошо, но си мери постъпките (думите на чифутина нямат значение, защото нямат стойност и са обременени от чифути - ракът на планета Земя - банкерите). България е за българите, рано или късно всеки, който посяга на тази нация, загива мъчително и бавно. Като се замисля - ти какво правиш сред копачите, чифутино?!


Ти ме преби направо бе човек!!! :lol: :lol: :lol:
Няма как да знаеш точно какъв съм или не съм.
Името ми е славянско за твое сведение,както и корена ми поколения назад.
Има хора от форума които могат да потвърдят това.
Добре се вижда според делата ми тук до този момент дали съм чифутин,циганин или там каквото се сетиш.
Чифутски и цигански номерца други хора правят тук и скубят без жал всеки наш съгражданин тук защото болен на легло се е.е .
Ако си толкова голям националист - прави като мен тук да те видим можеш ли.
По делата си личи всичко,на приказки отдавна не обръщам внимание. :lol:
Остани си със здраве!


@cnerd много си прав че има много чуждици в нашия език от много други езици от всякакъв калибър и във всяка област.
Но въпросния наш колега много се дразни - ама ха де... пробвай да се разбереш с него.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща

Назад към Лафеджийница

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, AJB, filchef, Google [Bot], ionicle, Kartoff, svetlim, UserX1XO

cron