Родна реч, омайна, сладка

дъра-бъра

Модератор: Moderators

Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот IvJorell » 23 Ное 2013, 03:17

Наръчник за гладко писане

1. Не допускай изречения от по една дума. Дразнят.
2. Избягвай фразеологизмите - откак свят светува, те са бита карта.
3. Внимавай да не задръстиш текста с... многоточия.
4. Не ползвай търговски сигли & съкращения и т.н.
5. Помни (винаги), че скобите (дори когато ти се струват необходими) прекъсват нишката на повествованието.
6. Написаното е зграда чийто основи са правописът.
7. Възможно най-рядко поставяй кавички: нищо не “губиш”.
8. Никога не обобщавай.
9. Чуждиците съвсем не са индикация за bon ton.
10. Бъди крайно пестелив откъм цитати. Както казва Емерсон: “Мразя цитатите. Изразявам се със собствени мисли.”
11. Сравненията наподобяват фразеологизмите.
12. Не претрупвай фразата; не повтаряй два пъти едно и също; да повтаряш два пъти едно и също е излишно (под “претрупване” следва да се разбира ненужното разгръщане или обяснение на идея, която читателят очевидно вече е разбрал от самото начало, без повтаряне).
13. Само тъпите копелета се изразяват просташки.
14. Може би не е лошо да бъдеш повече или по-малко конкретен.
15. Литотата е най-великата от изразните техники.
16. Не смесвай висок и нисък стил - както и да ги изтипосаш, няма да стане по-яко.
17. Ако пишеш скучно, турцизмите също няма да ти оправят дереджето.
18. Слагай, запетайките, където им е мястото.
19. Не минавай често на нов ред.
Стига, разбира се, това да не е наложително.
20. Прекалено дръзката метафора е безпомощна като дерайлирал лебед.
21. Между впрочем, употребявай думите правилно, всяка щекотливост може да те провали.
22. Толкова ли не може без реторични въпроси?
23. Бъди кратък и ясен, старай се да съсредоточиш идеите си във възможно най-малкия брой думи, като грижливо избягваш дългите фрази - още повече накъсаните с вметнати изречения между тирета, които неизбежно разконцентрират невнимателния читател, - така че да не допринесеш с твоя начин на изказване за онова в крайна степен наситено и зловредно информационно замърсяване, което без съмнение (и най-вече в случаите, когато става въпрос за текстове, натъпкани с ненужни или лесно избежими уточнения) е една от трагедиите на нашето съвремие, робски подчинено на диктата на медиите, били те електронни или не.
24. Правилната употреба на пълният член може и да ти изглежда най-несъществения проблем, но за много читатели е важен белег за твоят културен статус.
25. Не бъди излишно емоционален! Не злоупотребявай с възклицателните!
26. Ползвайки голям брой деепричастия се излагаш, показвайки, че или превеждаш лошо, или се правиш на забележителен, прибягвайки до не особено типични за твоя език средства.
27. Наричай направо с имената им авторите и персонажите, които имаш предвид, без перифрази. Не забравяй, че още в края на XIX в. така правеше Патриарха на българската литература, когато пишеше златните си страници за Апостола на свободата и останалите.
28. В началото прибегни до captatio benevolentiae, за да спечелиш читателя (ако разбираш какво имам предвид).
29. Всяка завършена фраза трябва да има.
30. И не започвай изреченията със съюз.


Не е срамно, ако допускаш грешки. Срамно е когато не се опитваш да ги избегнеш, а продължаваш да задълбочаваш проблема :)
Аватар
IvJorell
Spammer
 
Мнения: 86
Регистриран на: 08 Ное 2013, 01:03

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот 2GOOD » 23 Ное 2013, 03:22

Хубав наръчник Ив, но като го гледам и си мисля, че по-добре да не пиша :)

Много обичам многоточия и скоби, какво да направя като мисълта ми е ту тук, ту там :)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот Foxtail » 23 Ное 2013, 07:10

е не .... аз стигнах до точка 3 и вече бях забравил какво е 1, даже не знам какво е фразеологизми, по български и литература имам не малкото Среден 3 и даскалицата ме викна да ми каже че ще видя къде жевеят раците защото в нейните часове пиехме коняк !!!
Foxtail
 
Мнения: 143
Регистриран на: 27 Авг 2013, 11:12

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот ggeorgiev » 23 Ное 2013, 08:22

IvJorell написа:Наръчник за гладко писане

...
6. Написаното е зграда чийто основи са правописът.
...


Не е срамно, ако допускаш грешки. Срамно е когато не се опитваш да ги избегнеш, а продължаваш да задълбочаваш проблема :)


До тук стигнах, видях грешката, и спрях :)
Пише се "сграда".
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот crab » 23 Ное 2013, 10:03

Георгиев, то това е целият текст, във всеки ред е написано какво не трябва да се допуска като в него е допуснато това ;)
crab
 
Мнения: 347
Регистриран на: 27 Авг 2013, 14:38
Местоположение: София

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот ggeorgiev » 23 Ное 2013, 10:22

Да, но както е написано, звучи по-скоро като лозунг, а не като правило. А и както на няколко пъти сме дискутирали - тфа нее некъф форум по праопиос и граматика, за мен е важно да си разбираме надрасканото, не да дирим праописните грешки, оти ако почнем така - вместо да обсъждаме важните и тематични неща, ки почнем да си глеаме грешките :) Язе ки си пиша как си ми е кеф, па кой сака - да си ми редактирва грешките, и да транслира на убав и книжовен български :)
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот crab » 23 Ное 2013, 11:05

ххаха , то не всичко е за превод, гугъл ще се затормози да прави превод Бг-БГ :))), ама тези точки съм ги чел и друг път и са си за фън според мен:))
инъче си прав, ако тръгне някой да спори за правопис в определена тема, то ще забравим за темата и ще навлезем в граматиката. Това съм го виждал в някой форуми и е страшно досадно - то там идваше и едно като виц май за дир.бг форума -> по спомен:
1 пише тема с някакви въпроси по тема Х, 3-ма го критикуват за правописа, 8 човека изваждат грешки на тези 3-мата и се заяждат с тях. 5 човека споменават че са виждали в други теми същите хора да пишат и не са приятни. 9 човка са на страната на тези 3-мата че във форум трябва да се пише правилно. 4 решават че щом ще е так те няма да посещават този форум и тн :D
crab
 
Мнения: 347
Регистриран на: 27 Авг 2013, 14:38
Местоположение: София

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот ggeorgiev » 23 Ное 2013, 11:12

:) това редовно се случва и в друг известен ни форум :)
По-добре корем от бира, отколкото гърбица от работа!
Аватар
ggeorgiev
 
Мнения: 459
Регистриран на: 28 Май 2013, 21:59
Местоположение: Сандански

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот IvJorell » 23 Ное 2013, 11:26

Не мисля да ходя и да ви издирвам грешките или по-лошо да порицавам някого как пише. Не съм го правила до сега, няма да го правя и за напред.

Темата е доста неангажираща, който иска и има желание може да си свери някое друго правило или да се коментира правописа извън сериозните теми.

-------------

Малко наблюдение над целия форум:
1) Най-честата грешка, която е изключително дразнеща е неправилната употреба на "в/във" и "с/със". Самото правило е повече от ясно:

Ако първата буква от следващата дума за почва с в/ф, тогава пред нея се пише във. Ако ли е - з/с, тогава пишем със.

2) Следващата най-срещана и отново изключително дразнеща грешка. Обърквацията на който/които.

Ако пояснявате за дума, която е в единствено число и мъжки род - който. Ако съответно думата е от множествено число - които.

Дори няма да споменавам за запетайките, понеже от многото решаване на задачки, някак си остават в небитието. Горните две правила са толкова лесни, толкова интуитивни - изобщо не трябва да се напрягаш, за да разбереш кое да се използва. Spell check-a не може да помогне в тези два случая :)
Аватар
IvJorell
Spammer
 
Мнения: 86
Регистриран на: 08 Ное 2013, 01:03

Re: Родна реч, омайна, сладка

Мнениеот dobo79 » 23 Ное 2013, 11:30

ggeorgiev написа:Да, но както е написано, звучи по-скоро като лозунг, а не като правило. А и както на няколко пъти сме дискутирали - тфа нее некъф форум по праопиос и граматика, за мен е важно да си разбираме надрасканото, не да дирим праописните грешки, оти ако почнем така - вместо да обсъждаме важните и тематични неща, ки почнем да си глеаме грешките :) Язе ки си пиша как си ми е кеф, па кой сака - да си ми редактирва грешките, и да транслира на убав и книжовен български :)


Евала колега.Подкрепям те напълно.Аз си мислех че се намирам във форум,в който се обсъжда гениалната концепция и развитие на виртуалната валута Биткоин,пък то се оказва че трябва да минавам матура по български език.Айде по-добре не.Предпочитам да си използвам многоточие,скобички,препинателни знаци и всякакви други пособия,с които да направя написаното от мен максимално лесно и разбираемо за останалите колеги.
Аватар
dobo79
 
Мнения: 319
Регистриран на: 29 Май 2013, 14:51

Следваща

Назад към Лафеджийница

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, George, Google [Bot], guBaHe, ionicle, Spenchoni, viniamin