как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

дъра-бъра

Модератор: Moderators

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот BGanio » 28 Окт 2014, 11:17

Айде да се посмеете малко да ви кажа аз как си го представях - от двата рутера ръгаш по един кабел във един суич и от там към другите суичове и машини пък те се оправят сами кога от къде да взимат нет :)
Благодаря за съдействието и офертите - ще се опитам да го разуча тоз въпрос щото ми е интересно
Аватар
BGanio
 
Мнения: 459
Регистриран на: 13 Сеп 2013, 19:09
Местоположение: София

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот ironman » 28 Окт 2014, 18:27

LT530 написа:
guBaHe написа:Взимай микротика - всякакви изяви със WRT-та за такова нещо само ще ти вгорчат живота. Не си струва и компютър са се слага - ще харчи минимум 10 пъти повече ток,


:lol: OpenWRT на сапунерка TPLink WR740N за 10 лева на втора употреба, прави load balancing, failover, virtual tunnel over IP и source based routing срещу трима доставчици. На 50 Mbps на основен канал държи 48 през тунела. С две ръце и два крака съм за zigzag.

Тъй като гледам най-еФтиното тикче със същото MCU и същото количество RAM е 82 лева. БГаньо ако разкаже малко повече за постановката, ще му направя една бърза оферта за конфигурирана сапунерка за два доставчика


С OpenWRT ще стане да, ама нали знаеш приказката "С пръдня боя не става"
Ако ще си го ползваш за вкъщи да го рестартираш по няколко пъти на седмица - става.
Ако искаш да го сложиш и да забравиш, че съществува ти трябва просто друг клас оборудване ;)
HASHLINK.EU - Your safety crypto mining platform!
Последвайте ни в Тwitter @HashlinkEU
Аватар
ironman
 
Мнения: 121
Регистриран на: 26 Яну 2014, 22:04
Местоположение: Варна

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот guBaHe » 28 Окт 2014, 20:46

Мдам, точно споменатия модел си купи един колега за вкъщи и има постоянно ядове - много ниска скорост като цяло, щом има закачено нещо на безж. мрежа, сложихме му WRT - ама там почнаха другите проблеми - не пуска нет понякога - иска си рестарта... абе не става. WRT (което и да е от двете) признавам на Бъфало на рутерите - там наистина е желязо и не е спирало, само че му опука порта и не ми стигат 4, та затова си взех МТ.

Което ме навежда на мисълта, че ако желаеш - може да се спазарим за някой лев за тоя рутер, стига да има кой да ти го настрои да работи с 2 wan порта, при изгорял основен - аз не се наемам :)
http://freebtclist.com - faucet сайтове за сатошита с таймери за всеки сайт и други благинки.
Аватар
guBaHe
 
Мнения: 516
Регистриран на: 14 Ное 2013, 19:19

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот LT530 » 29 Окт 2014, 10:14

BGanio написа:Айде да се посмеете малко да ви кажа аз как си го представях - от двата рутера ръгаш по един кабел във един суич и от там към другите суичове и машини пък те се оправят сами кога от къде да взимат нет :)


И това става, но не е удачно. В твоя случай най-красивия вариант е:
  • Нещо в което влизат "WAN-овете" на двата доставчика
  • Това нещо прави Load balancing и Failover. И NAT евентуално.
  • Това е свързано към суич и оттам на колкото суича ти душа желае.
Недостатъка на подобна конфигурация е Single point of failure. Решава се с второ такова Нещо което е конфигурирано едно към едно с действащото и може да се подмени в рамките на 5 мин. Въпроса дали ще се налага рестрат зависи само от това какво натоварване може да поеме Нещото. Или с други думи ако е за твое собственно ползване една сапунерка върши идеална работа.

ironman написа:Ако искаш да го сложиш и да забравиш, че съществува ти трябва просто друг клас оборудване ;)

Естественно. OpenWRT може да бъде натоварено и на желязо, Тика също но се опорочава идеята. Платките на подобни софтуерни суичрутери са еднотипни и еднакво ненадеждни. Въпреки това са достатъчно еФтино решение. Така например част от моите мравки вземат нет през точно предложената конфигурация - сапунера 740N с три доставчика за Load Balancing и failover. В момента няма прекъсване вече 31 дена :D А и между другото всяка една мравка работи с OpenWRT, да не би да ги рестартираме по няколко пъти седмично 8)
В къщи обаче постановката е друга. Лаптоп без дисплей с качен pfsense, дублирана конфигурация на USB стик и личния ми лаптоп и 2950 на cisco двете общо на цена 68 лева опа грешка - флашката не помня на каква цена я взех но май беше сувенирен рекламен подарък. Това чудо се ресва само ако спре тока.

guBaHe написа:Което ме навежда на мисълта, че ако желаеш - може да се спазарим за някой лев за тоя рутер, стига да има кой да ти го настрои да работи с 2 wan порта, при изгорял основен - аз не се наемам :)


Какъв точно е модела ( ако искаш може и на ПМ )? Между другото това което кръщават WAN не е задължително да е WAN
LT530
 
Мнения: 338
Регистриран на: 01 Авг 2014, 09:54

Предишна

Назад към Лафеджийница

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Bing [Bot], Google [Bot], ionicle, Spenchoni, viniamin