как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

дъра-бъра

Модератор: Moderators

как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот BGanio » 27 Окт 2014, 22:49

Значи мноо съм бос в мрежите ама вече издивях
Имам две мрежи - едната оптика от Мегалан със техния скапан рутер и хъбове след него
Има и друга мрежа на Онлайн дирек - с рутер ТП ЛИНК некакъв си и хъбове след него
Въпроса е как и какво да направя че кат спре единя скапан провайдер (Онлайн директ в последно време често) да ползват машините интернета от другия
Аватар
BGanio
 
Мнения: 459
Регистриран на: 13 Сеп 2013, 19:09
Местоположение: София

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот BGanio » 27 Окт 2014, 22:54

Ако требва още един рутер - намира ми се един линксис без уайфи
Аватар
BGanio
 
Мнения: 459
Регистриран на: 13 Сеп 2013, 19:09
Местоположение: София

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот guBaHe » 27 Окт 2014, 22:56

Трябва ти малко по-специален рутер.

Нещо такова http://reloadbg.com/product/373/

И някой, който да го настрои правилно. Правил съм го преди година и половина - голяма мъка беше, ама оттогава не е пипано и не са ми звъняли - значи работи :)

П.С. Не съм аз Човека !
Последна промяна guBaHe на 27 Окт 2014, 22:56, променена общо 1 път
http://freebtclist.com - faucet сайтове за сатошита с таймери за всеки сайт и други благинки.
Аватар
guBaHe
 
Мнения: 528
Регистриран на: 14 Ное 2013, 19:19

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот greo » 27 Окт 2014, 22:56

споко...утре ще ти дойде вдъхновението ...
на свежо.......
не съм го правил това но ти желая да успееш ;)
Аватар
greo
 
Мнения: 488
Регистриран на: 08 Окт 2013, 19:56

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот BGanio » 27 Окт 2014, 22:58

Прав си - и без тва немам толкоз дълъг кабел че да го направя днес
Аватар
BGanio
 
Мнения: 459
Регистриран на: 13 Сеп 2013, 19:09
Местоположение: София

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот 2GOOD » 28 Окт 2014, 01:01

guBaHe написа:Трябва ти малко по-специален рутер.

Нещо такова http://reloadbg.com/product/373/

И някой, който да го настрои правилно. Правил съм го преди година и половина - голяма мъка беше, ама оттогава не е пипано и не са ми звъняли - значи работи :)

П.С. Не съм аз Човека !


Микторика е отличен избор :dance: :dance: :dance: :clap: :clap: :clap: :clap:

Ако трябва ще помагам с настройките, където съм сложил подобна машинка работи безпроблемно ;)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4961
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот zigzag » 28 Окт 2014, 01:56

BGanio написа:Значи мноо съм бос в мрежите ама вече издивях
Имам две мрежи - едната оптика от Мегалан със техния скапан рутер и хъбове след него
Има и друга мрежа на Онлайн дирек - с рутер ТП ЛИНК некакъв си и хъбове след него
Въпроса е как и какво да направя че кат спре единя скапан провайдер (Онлайн директ в последно време често) да ползват машините интернета от другия


load balancing - това е когато вземаш от няколко нета и разпределяш по машините
failover - това е когато единия нет спре автоматично да прехвърля на друг нет
Traffic Shaping- това е когато на всеки клиент се определя лимит на трафика
Link Backup - резервния нет

Тия екстри може да се направят по няколко начина.
-рутер на който екстрите ги има в оригиналния firmware ... не знам до колко е надеждно това, евтините марки ...
-рутер с openwrt ... високо ниво на надеждност ако се нагласи добре
-микротик ... високо ниво на всичко, единствено се оплакват от проблеми ако има и 3G за превключване. Трябва да се подбере внимателно хардуера, защото има модели с ниско качество.
-някакво старо енерго ефективно PC/лаптоп с рутиращ софт, pfsense го хвалят има и други ... високо ниво на надеждност
-Може да се инсталира софт и на виртуална машина.

Не е за начинаещи, но ако ти е интересно може да се научиш. Може да купиш нещо готово с dual wan или multi wan ... но най-добре според мен е къстъм машинка. Рутер с openwrt ще е най-евтино, някакво дъно с малка консумация ще е най-стабилно и функционално.
Последна промяна zigzag на 28 Окт 2014, 11:48, променена общо 1 път
zigzag
 
Мнения: 399
Регистриран на: 05 Фев 2014, 21:51

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот guBaHe » 28 Окт 2014, 09:35

Взимай микротика - всякакви изяви със WRT-та за такова нещо само ще ти вгорчат живота. Не си струва и компютър са се слага - ще харчи минимум 10 пъти повече ток, има вентилатори и дискове, които ще ти шумят. Микротика не е толкова скъп, а и излиза много по-евтино от свестен рутер за WRT някакво (не говорим за TP-LINK) или от компютър.

Лично аз със OpenWRT не можах да подкарам пренасочването на портове за Link на XBOX-a, със DDWrt тръгна, но я се логне, я не, със обикновен рутер TP-Link работеше чудесно, от година съм с микротик рутерче - пак е ок.

Ако искаш безпроблемна работа - микротика е твоето нещо. Струва колкото 2 обикновенни рутера, върши доста повече работа. На теб ти трябва доколкото разбрах failover само, което се настройва сравнително лесно. Мъката е при load balancing и както каза колегата по-горе, а ако има и 3G връзка замесена....
http://freebtclist.com - faucet сайтове за сатошита с таймери за всеки сайт и други благинки.
Аватар
guBaHe
 
Мнения: 528
Регистриран на: 14 Ное 2013, 19:19

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот crab » 28 Окт 2014, 10:10

и аз залагам на микротик, само дай още някой лев отгоре вземи по хубав клас ;)
wi-fi-то му е по-добро, гигабитови портове (ако вземеш по високият клас), хубав интерфейс за настройки, после можеш и VPN да си сложиш към него и харчи има няма 5 вата ток.

и най-големият бонус цитирам 2GOOD "Ако трябва ще помагам с настройките" тъй че за 100-120 кинта си решаваш проблема и получаваш стабилна мрежа :D :D
crab
 
Мнения: 347
Регистриран на: 27 Авг 2013, 14:38
Местоположение: София

Re: как се први бридж ако имаш 2 ИСП-та

Мнениеот LT530 » 28 Окт 2014, 10:32

guBaHe написа:Взимай микротика - всякакви изяви със WRT-та за такова нещо само ще ти вгорчат живота. Не си струва и компютър са се слага - ще харчи минимум 10 пъти повече ток,


:lol: OpenWRT на сапунерка TPLink WR740N за 10 лева на втора употреба, прави load balancing, failover, virtual tunnel over IP и source based routing срещу трима доставчици. На 50 Mbps на основен канал държи 48 през тунела. С две ръце и два крака съм за zigzag.

Тъй като гледам най-еФтиното тикче със същото MCU и същото количество RAM е 82 лева. БГаньо ако разкаже малко повече за постановката, ще му направя една бърза оферта за конфигурирана сапунерка за два доставчика
LT530
 
Мнения: 338
Регистриран на: 01 Авг 2014, 09:54

Следваща

Назад към Лафеджийница

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, AJB, ionicle, Sando_83, Sevo, silversurfer, Spenchoni, viniamin