Без паника! ФЛ не се регистрират в НАП при търговия с крипто

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Без паника! ФЛ не се регистрират в НАП при търговия с крипто

Мнениеот AJB » 12 Авг 2020, 20:59

На днешното си заседание Министерски съвет определи таксата за вписване в публичния регистър на лицата, предоставящи услуги за обмяна между виртуални валути и признати валути без златно покритие и доставчиците на портфейли, които предлагат попечителски услуги!

Понеже темата предизвика бурни дебати в чата, нека да изясним - НАП не очаква да споделим колко койни имаме под дюшека си (или в своя хардуерен портфейл, което е нещо различно от "дигитален портфейл" - акаунт в борса или друг посредник за покупко-продажба на крипто :mrgreen: :twisted: ). Тоест, няма изискване и необходимост физически лица, които търгуват с крипто, да се регистрират в НАП. Има изискване само да декларират приходите си от койни.

Изображение

Още през 2018 година, с приемането на Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), влезе в сила напълно смисленото изискване всички борси, брокери, чейндж бюра и посредници, които оперират с криптовалути, да се регистрират като такива. Това е и причината много от българските посредници да изискват верификация на самоличността. Просто се елиминира рискът от злоупотреби и посивяване на криптото.

И, да си дойдем на думата, днес, много вероятно заради изтънялата хазна, МС взе че постанови колко точно ще трябва да плащат тези посредници, за да се регистрират - 50 лева.

Ето го и прессъобщението за въпросното решение:

Министерският съвет прие постановление за допълнение на Тарифа №12 за таксите, които се събират в системата на Министерството на финансите по Закона за държавните такси. Промяната е свързана с определяне на такси в размер на 50 лв. за вписване в новосъздадения публичен регистър на лицата, които по занятие предоставят услуги за обмяна между виртуални валути и признати валути без златно покритие и доставчиците на портфейли, които предлагат попечителски услуги.

Допълнението е свързано с измененията в Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), с които се въвеждат разпоредбите на Директива (ЕС) 2018/843 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2018 г. за изменение на Директива (ЕС) 2015/849 за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма. По този начин в кръга на задължените да прилагат предвидените в закона мерки бяха включени лицата, които по занятие предоставят услуги за обмяна между виртуални валути и признати валути без златно покритие и доставчиците на портфейли, които предлагат попечителски услуги. Целта на вписването на тези лица в публичен регистър към Национална агенция за приходите е да се повиши прозрачността по отношение на тяхната дейност и да се създаде възможност за ефективен контрол по прилагането на мерките срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма.

Законът предвижда вписването в регистъра да се извършва при условия и ред, определени в наредба на министъра на финансите, като за това да се събират такси по тарифа, одобрена от Министерския съвет. Със средствата ще се обезпечи финансово поддържането на регистъра при минимални разходи за подлежащите на вписване лица.

С приетото Постановление се променя и чл. 8 от Тарифа № 12 с оглед прецизиране и актуализиране на ползваната терминология.
Аватар
AJB
Editor In Chief
 
Мнения: 170
Регистриран на: 11 Фев 2015, 23:17

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, qbadabaduuu, Spenchoni, svetlim, viniamin