Потенциалът на Биткойн - какво пропускат критиците

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Потенциалът на Биткойн - какво пропускат критиците

Мнениеот 2GOOD » 09 Дек 2013, 18:26

Една неделя Joe Weisenthal от Business Insider, призна, че преосмисля предишното си виждане, че Биткойна е „валута за клоуни”. Но Matt Yglesias , още не е убеден, че Биткойна е нещо специално:

„ Биткойните са по-портативни(преносими), отколкото куфарче пълно със $100 банкноти или диаманти. Значи има някаква полза. И въпреки че мисля, че инфлационната параноя е тъпа, със сигурност е истински феномен. И всичко, което може да направи златото, Биткойна може да го направи по-добре. Всъщност комбинираме контрабандната полезност на парче хартия със снимка на Бен Франклин, със свойствата на златото да хеджира инфлацията. Това е добро постижение. Но няма да подпали светът. „

Изображение

Не знам, дали Биткойна ще подпали света, но мисля, че този анализ пренебрегва характеристиките, които финансовата биткойн мрежа има потенциала да направи.

За да видим, какво пропуска Мат, ще ни помогне връщането назад до аналогията, която направих преди няколко седмици: началото на Интернет. Интернетът през 1980, беше незначително, странно и неприветливо място. Четейки официалното съобщение на Барт Гилмън за Интернета около 1988, ми е лесно да си представя здравомислещите хора, които са се чудели защо милиони долари от парите на данъкоплатците са били харчени, за да могат няколко хиляди „нърда“ да спорят за техните любими научнофантастични привилегии и да си изпращат помежду си възхваляващи телеграми.
И наистина, ако попитате „нърд“ от началото на 90-те, за какво е ставал Интернет, те ще се поизпотят, докато дадат убедителен отговор. Много „нърдове“ са имали непълни идеи за революционните интернет приложения. Други са пробутвали луди теории за това Интернет да се превърне в глобална, необременена от правителството, зона на свободната реч.

Както видяхме, повечето от точно тези идеи се оказаха грешни, когато дот-ком балона се спукваше. Но антиправителствената идеология на няколко ранни Интернет потребители не са имали много общо с успеха му. Очевидно това не е означавало, че Интернет, като цяло е бил краткотрайна мода. Какво направи Интернет специален обаче не беше определено приложение, а фактът, че той осигури отворена за всеки инфраструктура, с важно предназначение за движението на информацията по целия свят.

Неограниченият характер на Интернет е особено силен, защото иновациите могат да се случват на много „пластове”. След като Тим Барнс-Ли разгърна основните способности на Интернет протоколите като създаде Мрежата, други като Лари Пейдж и Марк Зукербърг, използваха мрежата като основа за още повече усъвършенствани услуги.

Съвсем наскоро Facebook на Зукърбърг сам по себе си се превърна в платформа, върху която хиляди други изградиха онлайн услугите си.
Причината толкова много „нърдове“ да са развълнувани от Биткойна е, че те виждат потенциала на Биткойна да направи същото с финансовите услуги, което направи Интернет за информацията: осигури платформа с водещо предназначение, която всеки може да използва, за да ръководи сложни, финансови транзакции. Отворената архитектура на мрежата означава не само, че всеки може да използва мрежата, означава също, че подобренията на един човек може да се превърнат в основа на друг. Оптимистите прогнозират, че конкуренцията между Биткойн предприемачите ще доведе до стабилно подобрение на техническите възможности на системата на Биткойна, точно както конкуренцията в Интернет породи World Wide Web и след това Google и Facebook.

Досега бях доста абстрактен. На какъв вид специфично приложение може да Биткойна да даде възможност? Да отговорим на този въпрос е трудно по същата причина, поради която е трудно да се обясни съществуването на Интернет през 1988: приложенията, които съществуват не са толкова впечатляващи и е трудно да се спекулира с бъдещето, без да звучите доста технически или малко луди. Но ето няколко примера, за да поясним какво е възможно.

Ще започна с компании като Bitpay, които дават възможност на търговците да приемат Биткоини без да трябва да знаят каквото и да било за криптовалутата. Когато потребителите извършат плащане с Биткойн, Bitpay автоматично конвертира плащането в еквивалентната цена на местната валутата на търговеца и депозира парите в конвенционалния банков акаунт на търговеца.

Тази презентация от 2012 на Мике Харн и свързания към нея материал описва широк набор от биткойн приложения, които може да се окажат важни в бъдеще. Биткойн не само дава възможност парите да бъдат превеждани от едно лице на друго, но също има сложна система от многостранно подписване на транзакциите, която позволява създаването на комплексни електронни споразумения.

Например, да предположим, че Алис иска да купи продукт от Боб, но не е сигурна, че може да се довери на Боб. Биткойна и позволява да създаде транзакция, която плаща на Боб, но прави плащането зависимо от одобрението на Чарли. Дори по-добре, транзакцията може да бъде така структурирана, че Чарли да не може да вземе парите за себе си. Единствените му възможности са да изпрати парите на Боб или да ги върнете на Алис.
В своята реч Hearn също описва как бъде създадена кампания за набиране на средства, подобна на KickStater с интегрирани микроплащания – всичко без да трябва да се доверявате на посредници.

Миналата седмица моя бивш възпитаник – съветникът Ed Felten, писа за планове за изграждане на децентрализиран прогнозируем пазар, които да използва Биткоини. Eric Mill, от фондацията Sunlight, наскоро туитна, че „децентрализирани, неизменими записи на дейност гарантирани от консенсуси в мрежата са революционни, а само Биткойна го прави.”

Що се отнася до по-дългосрочните приложения, преди доста време прогнозирах, че международните парични преводи са пазар, които е много вероятно да бъде разрушен от Биткойна. Никой не е създал ключова алтернатива на Western Union, но появата на Биткойн банкоматите е стъпка напред в създаването на по-евтини парични преводи.

Трудно е да се направят прогнози дали някое определено приложение ще се докаже, че е важно. Без съмнение, когато някои хора, или може би всички, четат тази статия през 2023, някои от прогнозите ще звучат глупаво. Но аз се уверих, че Биткойна е това, което Jonathan Zittrain нарича генеративна технология : също като компютъра и Интернет, той осигурява инфраструктура с важно предназначение, която всеки може да използва, за да се изгради мощни приложения. Няма начин да знаем, колко важни тези приложения може да са. Но да съдим Боткойна по настоящото му приложение е като да правим същата грешка като отхвърлянето на зараждащия се Интернет, защото Usenet и FTP са били тромави.

Превод: els
Източник: The Washington Post
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Потенциалът на Биткойн - какво пропускат критиците

Мнениеот Spoon.Net » 09 Дек 2013, 20:33

много време ще мине преди снобите да повярват че може да държиш пари на флашка и няма проблем че не можеш да ги пипнеш.
Аватар
Spoon.Net
GPU Mining Moderator
 
Мнения: 1014
Регистриран на: 21 Сеп 2013, 17:13

Re: Потенциалът на Биткойн - какво пропускат критиците

Мнениеот steam » 12 Дек 2013, 17:14

2GOOD написа:В своята реч Hearn също описва как бъде създадена кампания за набиране на средства, подобна на KickStater с интегрирани микроплащания – всичко без да трябва да се доверявате на посредници.


По този повод си мислех, че с биткойн може спокойно да бъдат решавани хуманитарни кризи, прескачайки корупцията по трасето. Хуманитарните акции, подпомагащи глобални кризи като тези от цунамитата или земетресения, които разтърсват целия свят могат да бъдат подпомагани много силно. Представете си една проста ситуация. Става земетресението в Япония. Целият свят се трогва и отделните хора на другия край на земното кълбо искат да направят нещо веднага, защото не само часовете, но и минутите са от значение. Така решавам да купя с биткойн едно кило захар и 2 хляба и да ги пратя до физическото място, където се събират даренията там на място. И ако онлайн се уреди статистика за всичко поръчано до момента, нужди от поръчки за отделни стоки, покрити нужди и т.н. за да може хората да се ориентират какво да купят и нещата се връзват. Поръчката ми взлиза в статистиката и т.н.
steam
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Дек 2013, 14:26

Re: Потенциалът на Биткойн - какво пропускат критиците

Мнениеот newuser » 13 Фев 2014, 13:43

Преди години в конспиративни филми ни плашеха от виртуална валута, чипове в кожата. Ето че дойде време сами да си ги търсим и искаме - за по-добро. Валутата е анонимна, но кое е такова в интернет?
Как си представяте бъдещето, след като е приет официално биткойна - 100 000 души примерно(копачи и предприемачи и няколко борси) държат всички койни и всеки по света, за да си получи заплатата в койни трябва да си купи от тях, правителствата на всяка държава ще почне да купува койни от частниците - нали срещу това се негодува - ФЕД? Излиза че те ще са новите господари на света. Кой нормален от сегашните власт имащи ще го допусне, освен ако не участва и той?
newuser
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Яну 2014, 12:26


Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], Google [Bot], ionicle, Kartoff, viniamin