Кипу.Първият блокчейн измислен от Инките!

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Кипу.Първият блокчейн измислен от Инките!

Мнениеот kmetax » 06 Фев 2018, 19:37

Кипу в превод от кечуа означава "възел". Представлява шнур с дължина не по-малко от 30 сантиметра. Към основата са привързани други (отвесни) шнурове с различен цвят. От тях "стърчат" нишки, върху които на различни места са направени възли. Всяко кипу е различно от другите, със своята сложност в цветовете и възлите. На европейците било известно само, че се "четат" от дясно на ляво. Смисълът и съдържанието им и до ден днешен не е разгадан, даже съвременните потомци на инките са безсилни да разшифроват кипу. Болшинството от учените смятат, че разположението и броя на възлите означава информация за количество, а цвета на шнура - предметът за когото става дума в кипуто. Счита се, че е използвано за пресмятане на данъци и реколта, календар, астрономически изчисления и др.

Според досегашните теории, никоя от която не е практически доказана, възленото писмо е форма на предписменост, двоичен код или просто набор от числа. Структурата на кипу е на пръв поглед удивително проста. То се състои от централно въже, от което висят различни по дължина и цвят въженца с навързани по тях разнообразни възли. Загадка обаче си остава защо жителите на Южна Америка са разработили система за писане и осчетоводяване, която тотално се различава от познатите в останалите части на света двуизмерни форми на писменост.

Ъртън и Бризин са направили компютърен анализ на 21 парчета кипу, произхождащи от инкския административен център Пуручуко, намиращ се в центъра на днешно Перу, на около 10 км северно от столицата Лима.

Според получените от тях резултати наборите възли съхраняват данни и показват начина, по който информация за различни видове преброявания и данъци е била синтезирана, обработвана и пренасяна на различните счетоводни нива от инкската административна система. Учените приемат, че в началото на всеки запис би трябвало да стои някакъв топоним, мястото, откъдето произхождат данните. В дадения случай в началото на всяка поредица от възли стоят три с форма на осмица, които според Ъртън и Бризин представляват именно името на местния дворец - Пуручуко.
Ако ме удари селянин важи ли ми гражданската отговорност?
Аватар
kmetax
 
Мнения: 335
Регистриран на: 13 Яну 2014, 23:50
Местоположение: София

Re: Кипу.Първият блокчейн измислен от Инките!

Мнениеот greo » 06 Фев 2018, 22:36

много добро инфо!... не знаех :wink:
Аватар
greo
 
Мнения: 488
Регистриран на: 08 Окт 2013, 19:56

Re: Кипу.Първият блокчейн измислен от Инките!

Мнениеот kmetax » 06 Фев 2018, 23:40

И Аз, но докато ровех нещо за Инките в Уикито много ме учуди факта, че са нямали писменост!След като прочетох остатъка от статията направо ми падна ченето! :o :o
Ако ме удари селянин важи ли ми гражданската отговорност?
Аватар
kmetax
 
Мнения: 335
Регистриран на: 13 Яну 2014, 23:50
Местоположение: София

Re: Кипу.Първият блокчейн измислен от Инките!

Мнениеот greo » 07 Фев 2018, 09:50

Преди около 12 год. срещнах за 1-ви път осъвременената версия на Синхронографа - един от 22-та функциониращи календари на Маите :) ..наричат го още Дриймспел (dreamspell)
..стори ми се доста коректно някакси да има 13 месеца (луни) Х 28 дни = 364 + 1 ден извън времето...
вместо някакви високосни години, промяна на часовото време и други обърквания на естествените природни фази/ ритми...
Сравняват го с един от най-точните календари (обявен от ЮНЕСКО за такъв), който е български.
Идеята е за универсално време, синхронизация и хармонизиране.
Определено има какво да се проумее от знанията, които са оставили мезоамериканските, индиански, както и останалите местни култури под формата на символи и кодове :think:
Аватар
greo
 
Мнения: 488
Регистриран на: 08 Окт 2013, 19:56


Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Bing [Bot], filchef, ionicle, Kartoff, qbadabaduuu, viniamin