Кристин Лагард - вижда края на банките и триумф на криптото

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Кристин Лагард - вижда края на банките и триумф на криптото

Мнениеот danisapfirov » 02 Окт 2017, 21:20

Част от изявлението на изпълнителният директор на МВФ Кристин Лагард на заседание на Bank of England

Засега виртуалните валути като Bitcoin представляват малко или никакво предизвикателство пред съществуващите фиат валути и централни банки. Защо? Тъй като те са твърде волатилни, твърде рискови, твърде енергийно интензивни и тъй като основните технологии все още не са мащабируеми. Много от тях са твърде непрозрачни за регулаторите; и някои са били хаквани.

И все пак, защо гражданите биха предпочели да държат виртуални валути, а не физически долари, евро или стерлинги? Това е така тъй като един ден може да бъде по-лесно и по-безопасно от получаването на хартиени сметки, особено в отдалечени региони. И тъй като виртуалните валути биха могли да станат по-стабилни.

Например, те биха могли да бъдат издадени с доларово покритие едно към едно или срещу стабилна кошница от валути. Издаването може да бъде напълно прозрачно, управлявано надеждно, по предварително определено правило, алгоритъм, който може да бъде наблюдаван ... или дори "умно правило", което може да отразява променящите се макроикономически условия.

По-добри условия при зад гранични преводи предлагани от криптовалутите

Четири долара за градинарски съвети на дама в Нова Зеландия, три евро за експертен превод на японска поема и 80 пенса за виртуално представяне на историческата Fleet Street: тези плащания могат да се извършват с кредитни карти и други форми на електронни пари , Но таксите са сравнително високи за сделки с малка стойност, особено на зад граничните преводи.

Вместо това гражданите могат един ден да предпочитат виртуални валути, тъй като те потенциално предлагат същите разходи и удобство като паричните средства, без риск за сетълмента, закъснения при клиринг, централна регистрация, посредник за проверка на сметки и самоличност. Ако частните виртуални валути останат рискови и нестабилни, гражданите могат дори да призоват централните банки да предоставят цифрови форми на законно платежно средство.

Така че, когато икономиката на новата услуга дойде да почука на вратата на Bank of England, ще я приемете ли вътре? Предложете й чай и финансова ликвидност?

Нови модели на финансово посредничество

Една от възможностите е разпадането или отделянето на банкови услуги. В бъдеще можем да поддържаме минимални салда за платежни услуги на електронни портфейли. Останалите салда могат да се държат във взаимни фондове или да се инвестират в платформи за взаимно заемане на кредити, които имат голям ръст и изкуствен интелект за автоматичен кредитен рейтинг.

Това е свят на шестмесечни цикли за разработка на продукти и непрекъснати актуализации, предимно на софтуер, с огромна премия за прости потребителски интерфейси и надеждна сигурност. Свят, в който данните са цар. Свят на много нови играчи без налагане на клонове.Някои твърдят, че това поставя въпросителн върху модела на частичното банкиране, който познаваме днес, ако има по-малко банкови депозити и парични потоци в икономиката чрез нови канали.

Как ще се извършва паричната политика в този контекст?

Днешните централни банки обикновено влияят върху цените на активите чрез първичните дилъри или големите банки, на които те предоставят ликвидност на фиксирани цени - така наречените операции на открития пазар. Но ако тези банки щe стават по-малко пригодни за новия финансов свят и търсенето на парично предлагане на централните банки намалее, може ли осъществяването на паричната политика да остане толкова ефективно?

Източник
https://fee.org/articles/imf-head-predi ... ocurrency/
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], guBaHe, ionicle, Kartoff, shulio, UserX1XO