Българин създаде Еthereum базирана система за е-гласуване

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Българин създаде Еthereum базирана система за е-гласуване

Мнениеот AJB » 30 Авг 2017, 10:24

Българин разработи неуязвима на хакерски атаки система за електронно гласуване, базирана на Еthereum платформата. Иновацията бе създадена по време на Берлинския .deMocracy Hackathon и спечели второ място на престижния форум. Системата работи под формата на мобилно приложение и разполага с втори интерфейс за преброяване на постъпилите гласове, изготвяне на различни отчети и статистики.

Изображение

Авторът е Виктор Байчев – IT проджект мениджър в немска фирма с български произход. Той живее и работи в Берлин и желае да се развива в сферата на блокчейн системите и езиците. За творението си обяснява, че решава проблема с уязвимостта на електронното гласуване, което използва централни сървари. Създаването на приложението му е отнело около денонощие, като негови партньори в начинанието са били шестима негови колеги, пише MOVE.BG.

По отношение на идентификацията, Байчев посочва, че може да се използва наличния на устройството метод за верификация, като пръстовия отпечатък, например. Той споделя, че екипът е готов да предостави системата на България, която би трябвало да въведе е-гласуването през 2019-а година.

Използването на Еthereum системата у нас ще породи необходимост от нагаждане на софтуера, а и ще трябва да се набави необходимия хардуер, който да оперира с нея, но решението е реално и използваемо, твърдят авторите на проекта.
Аватар
AJB
Editor In Chief
 
Мнения: 172
Регистриран на: 11 Фев 2015, 23:17

Re: Българин създаде Еthereum базирана система за е-гласуван

Мнениеот danisapfirov » 30 Авг 2017, 13:35

Аз ли нещо не разбирам или другите много разбират, е това не мога да го разбера.

До колкото знам тази мрежа на Ethereum може да обработи най-много 450 000 транзакции за денонощие.
Също така броя на гласовете, които евентуално може да се подадат от България са 6 000 000 и това трябва да стане в рамките на деня на гласуване.
Това значи от 06:00 до 19:00 или 9 часа прозорец за гласуване.

Чудя се ако 5% от способното да гласува население (300 000 души ) реши да подаде гласа си в рамките на тези 9 часа дали ще успее?
Според вас ще стане ли работата?

Иначе евалла на момчето. Кадърно умно. Само така!
Последна промяна danisapfirov на 30 Авг 2017, 13:38, променена общо 1 път
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Българин създаде Еthereum базирана система за е-гласуван

Мнениеот 2GOOD » 30 Авг 2017, 13:37

danisapfirov написа:Аз ли нещо не разбирам или другите много разбират, е това не мога да го разбера.

До колкото знам тази мрежа на Ethereum може да обработи най-много 450 000 транзакции за денонощие.
Също така броя на гласовете, които евентуално може да се подадат от България са 6 000 000 и това трябва да стане в рамките на деня на гласуване.
Това значи от 06:00 до 19:00 или 9 часа прозорец за гласуване.

Чудя се ако 5% от способното да гласува население (300 000 души ) реши да подаде гласа си в рамките на тези 9 часа дали ще успее?
Според вас ще стане ли работата?


Ами според мен проблема е при теб, броят транзакции няма отношение към брой гласували и самия smart contract.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Българин създаде Еthereum базирана система за е-гласуван

Мнениеот danisapfirov » 30 Авг 2017, 13:39

Е това не ми е ясно.
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Българин създаде Еthereum базирана система за е-гласуван

Мнениеот stylius » 30 Авг 2017, 13:40

Това е по-скоро proof of concept, демонстрация, че нещо такова може да бъде базирано на блокчейн технология. Очевидно е, че проект за 2 дни няма да оправи гласуването в България или където и другаде да бъде. Трябва си доста работа и развитие, като вероятно това ще включва собствен блокчейн, не етериум базиран.
stylius
 
Мнения: 202
Регистриран на: 08 Юни 2017, 19:52

Re: Българин създаде Еthereum базирана система за е-гласуван

Мнениеот danisapfirov » 30 Авг 2017, 13:44

Etereum тогава настрана щом не може. А има ли блокчейн технология, която да поеме това нещо?
Наистина, реално.

Извинявайте малко съм прост и за това питам пак. :)
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Българин създаде Еthereum базирана система за е-гласуван

Мнениеот jkminkov » 30 Авг 2017, 18:36

всякакво софтуерно решение неподплатено от хардуер, разбирай карта с чип или някакъв токен подлежи на клониране.
дистанционното гласуване по никакъв начин не гарантира тайната на вота и дали гласувалия има право на вот или е отстъпил(разбирай продал) вота си на друг.
единствената полза е гаранция за верността на вота/разбирай каквото си пуснал - това е отчетено/, но това може да се реализира и с хартиен вот!
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Българин създаде Еthereum базирана система за е-гласуван

Мнениеот papi92 » 31 Авг 2017, 09:36

Все си мисля, че трябва да гласуват хора със завършен поне 12 клас и да могат собственоръчно да изпишат името на партия/човек за който гласуват (без цифри). Това ще реши голяма част от проблемите с купуването на гласове. Блокчейн технологията не го решава тоя проблем.
BTC: 1papi29c5HTMyFsmwVxFPKn6yfzcGPGeB
papi92
 
Мнения: 172
Регистриран на: 26 Сеп 2013, 19:20

Re: Българин създаде Еthereum базирана система за е-гласуван

Мнениеот blockchain » 09 Окт 2017, 17:13

И пак стигаме до този, който брои гласовете. Нали знаете, че например както е сега системата, в училище се гласува, от там се носят бюлетините на пункт в града, от там по-голям град или столицата, от там вече не се броят една по една, а се гледат само протоколите, от там който последен гледа, дали не може да си промени някоя друга бройка... Схемата е пирамидална и след като накрая завършва на 1-2-3 човека, какво значение има колко "уфсе" са се карали за кой са гласували. Е има и манипулация по медии, купуване на гласове по държавни институции, фирми и т.н.
При електронното гласуване мафията ще трябва да включи още едно лице, някой системен администратор техен човек примерно.
Според мен блокчейн системата би трябвало да обработва бройката гласове на всички риг-ове и да не може никой по никакъв начин да манипулира бройката.
Малко мои размисли относно "гласуването" :)
blockchain
 
Мнения: 22
Регистриран на: 16 Май 2017, 12:21

Re: Българин създаде Еthereum базирана система за е-гласуван

Мнениеот jkminkov » 10 Окт 2017, 00:53

секционната комисия си прави фалшификациите, след тях всичко е проформа за легитимация на фалшификацията, ако не са осрали протокола никой няма да отвори чувала, никой!
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково


Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, Google [Bot], ionicle, Kartoff, viniamin