Craig S Wright ли е създателят на Биткойн? (обновена)

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Craig S Wright ли е създателят на Биткойн? (обновена)

Мнениеот 2GOOD » 09 Дек 2015, 03:54

Конспирациите за това кой е Сатоши Накамото - мистериозният създател на Биткойн може би никога няма да престанат, но този път следата е гореща.

Изображение

От Wired.com смятат, че създателят на Биткойн е 44 годният д-р Крейг Стивън Райт (Craig Steven Wright). Самият той все още не е коментирал твърдението, но са на лице доста сериозни доказателства от страна на Wired, които може да видите в линка по-горе.

Изображение

Междувременно се появи статия в Gizmodo.com, според която Крейг Райт е работил по проекта Биткойн заедно с Dave Kleiman, американски компютърен специалист починал 2013-а година.

Изображение

Още по темата в следващия пост.
Обновена - Крег Райт: Аз съм Сатоши
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Craig S Wright ли е създателят на Биткойн?

Мнениеот AJB » 09 Дек 2015, 22:04

Въпреки че до този момент Райт не е попадал в полезрението на издирващите Накамото ентусиасти, оказва се че биографията му напълно пасва на теорията, че той е Бащата на Биткойн. Дали това е така, или Райт просто търси популярност чрез заблуда, все още не е ясно, а не се знае и дали някога ще разберем. Но Wired дават няколко доказателства в полза на твърдението, че 44-годишният гений е личността, зад която стои Накамото.

Блогът на Райт
През ноември т.г. редакторите на Wired твърдят, че са получили документи, според които се откриват изненадващи връзки между Райт и Накамото. Анонимен източник твърди, че в блога на австралиеца са публикувани криптографски материали, свързани с концепцията за Биткойн още през лятото на 2008-ма година, близо 3 месеца преди появата на електронната валута.
В друг пост Райт призовава читателите си да му изпратят имейли, криптирани с PGP код. Софтуерът пък бил свързан с имейл акаунт с име на потребителя „satoshin“, подозрително наподобяващо малкото име, използвано в предполагаемия псевдоним Сатоши Накамото. Онлайн изданието открива и архивиран блогпост от януари 2009, който в последствие е бил изтрит. В него Райт заявява, че „Бета версията на Биткойн ще бъде пусната утре“. При това часове преди официалното пускане на Биткойн.

Изображение

Имейли
Доказателствата се трупат и с неясна кореспонденция между австралиеца и адвоката му, както и с близък приятел на Райт – Дейвид Клеймън, който, между другото, е покойник. Починал без пукната пара през април 2013-а. Е, поне без пукнат долар, за Биткойн не се знае.
Сред изтеклите писма има кореспонденция между Крейг и Дейв Клейман, в която австралиецът се обръща с молба за помощ, заявявайки че работи по нова форма електронни пари. „Бит кеш, Биткойн“. Три години по-късно изпраща ново писмо, в което заявява, че не може да понася повече тази потайност около самоличността си.
От кореспонденцията става ясно, че в даден момент австралиецът убеждава Клеймън да поеме управлението на „The Tulip Trust“ – сметка с над 1,1 млн. биткойни, обикновено свързвани с Накамото. Парите трябвало да бъдат върнати на Райт през 2020-а година.
Според информация на бизнес партньорите на Клейман – Патрик Пейдж и Картър Конрад, след смъртта му Райт се обърнал към тях с молбата да приберат компютъра му и да проверят дали на него има wallet.dat файлове. След като получил имейла с тази молба, Пейдж позвънил на Райт за повече информация.
В крайна сметка австралиецът му казал, че Клейман, заедно с още няколко души, създали Биткойн. Само че тази теория леко увисва, когато партньорите му се замислят каква огромна нужда от пари е имал Клейман в последните месеци на живота си. Ако бе Накамото, или един от хората, които стоят зад името, ако става дума за група, дали нямаше да използва Биткойн-ите си?

Още доказателства
Подозрителен се оказва и фактът, че Райт влиза в Hotwire мрежата (опита на раит за биткойн банка) с 23 млн. долара в биткойни през 2013-а година. Странно количество от електронната валута за, така да се каже, неизвестен в онова време играч в Биткойн средите.
Бившата съпруга на австралийския гений също потвърждава теорията, обяснявайки, че Райт още преди години работел върху „дигитални пари“, но без да използва името „Биткойн“. Всички други интервюирани от Gizmodo, обаче, отговарят уклончиво или директно отричат да има връзка между Райт и Накамото.
Най-убедителното доказателство до този момент, обаче, остав факта, че през януари 2014-а година Райт праща писма до трима свои колеги от имейл адрес на името на Сатоши Накамото, но подписани от Крейг Райт, с посочен телефон за връзка на негово име. Имейлът за обратна връзка пък е регистриран на името на Райт.

Изображение

Wired признава, че всички тези доказателства може и да са изфабрикувани от Райт. Сянка на съмнение хвърля и фактът, че изданието е успяло да се добере изобщо до тези „доказателства“.

Проблеми с данъчните
Появява се и чернова на писмо, подписано от Накамото, което Райт изпратил на колега през 2014-а година. Идеята на австралиецът е да наклони везните в своя полза, когато се оказва притиснат от правителството във връзка с данъчни проверки. „Опитах се по всякакъв начин да скрия факта, че аз управлявам Биткойн от 2009-а година. Когато всичко това приключи, мисля че вече целият свят ще знае“, гласи отчаяното обяснение на Райт пред адвокатите му и данъчните служби от февруари 2014-а година.

Изображение

Въпреки това, опитите на австралиеца да „се покрие“ след като сайтовете започват да ровичкат, също говори за евентуална връзка между него и Накамото. Към момента Райт е минимализирал присъствието си в интернет пространството, което буди доста въпроси. Според Gizmodo, това потвърждава подозренията.
Междувременно, днес стана ясно, че австралийските власти са обискирали дома на Райт. В ранните часове на днешния следобед, над 10 униформени претърсили къщата от горе до долу. Властите отричат връзка между обиска и Биткойн. Според официалното изявление на полицията в Сидни, Райт е разследван от данъчните служби. Домът на австралиеца, обаче, бил празен от няколко дни – Крейг и съпругата му Рамона се изнесли в началото на декември.
Аватар
AJB
Editor In Chief
 
Мнения: 170
Регистриран на: 11 Фев 2015, 23:17

Re: Craig S Wright ли е създателят на Биткойн?

Мнениеот flavius » 10 Дек 2015, 09:47

Преди 40 минути човекът който контролира акаунта [email protected] отрече статията:


Satoshi Nakamoto via bitcoin-dev -
[bitcoin-dev] Not this again.
I am not Craig Wright. We are all Satoshi.
flavius
 
Мнения: 65
Регистриран на: 10 Окт 2013, 12:27

Re: Craig S Wright ли е създателят на Биткойн?

Мнениеот davidorento » 10 Дек 2015, 15:08

журналистически партенки
davidorento
 
Мнения: 144
Регистриран на: 03 Ное 2013, 14:50

Re: Craig S Wright ли е създателят на Биткойн?

Мнениеот larry12 » 10 Дек 2015, 15:34

+ 1

Всички “доказателства” са анонимно изпратени..... :clap:
Аватар
larry12
 
Мнения: 839
Регистриран на: 03 Яну 2014, 16:40

Крег Райт: Аз съм Сатоши

Мнениеот AJB » 02 Май 2016, 12:56

След като през декември сп. "Wired" гръмна с новината, че Крег Райт е Сатоши Накамото, спекулациите около името на австралийския предприемач се засилиха. Съмненията, обаче, останаха. Изненадващо, Райт събра три медийни компании - британската BBC, The Economist и GQ, за да заяви най-официално - Аз съм Сатоши. Нещо повече, освен вече известните доказателства, на място бизнесменът предложи и криптографски доказателства като подписа няколко съобщения с ключове, използвани в зората на Биткойн.

Изображение

Редица големи имена в Биткойн средите подкрепиха твърдението на Райт, че е Сатоши. Сред тях е и Жон Матонис от Фондация Биткойн. Според него, австралиецът отговаря и на трите категории - криптографска, социална и техническа, което подкрепя твърденията за самоличността му като създател на електронната валута.

Що се отнася до признанието, магнатът коментира, че оповестява публично, че е Накамото, тъй като след разкритията през декември е бил подложен на множество проверки и журналистически преследвания. В резултат в пресата са излезли и куп неприятни информации за него, което е навредило на близките му. По този повод решил да сложи край на спекулациите.

"Не го исках. Не искам да бъда лицето на каквото и да било. Не искам пари, не искам слава, не искам обожанието на хората. Просто искам да ме оставят намира", коментира Райт пред BBC.
Аватар
AJB
Editor In Chief
 
Мнения: 170
Регистриран на: 11 Фев 2015, 23:17

Re: Крег Райт: Аз съм Сатоши

Мнениеот 2GOOD » 02 Май 2016, 14:02

Историята около Крайг и Сатоши продължава да се завързва. По-рано днес Гавин обяви, че според него Wright наистина е Сатоши Накамото http://gavinandresen.ninja/satoshi, но дали това е така.

Малко по-късно се появи и публично подписано съобщение:
http://www.drcraigwright.net/jean-paul- ... nificance/

Още по темата с подписа тук:
https://news.ycombinator.com/item?id=11609707
https://dankaminsky.com/2016/05/02/vali ... hi-or-not/
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Крег Райт: Аз съм Сатоши

Мнениеот dark-thirty » 02 Май 2016, 14:06

И се започна усилено редактиране на страницата на Сатоши в Уикипедия - https://en.wikipedia.org/w/index.php?ti ... on=history
#cryptoanarchy
Аватар
dark-thirty
 
Мнения: 105
Регистриран на: 10 Апр 2015, 17:49

Re: Крег Райт: Аз съм Сатоши

Мнениеот silence » 02 Май 2016, 14:31

ЦРУ НАСА ФБР си прикриват следите, намериха човек които да поеме отговорността ха ха, нали някои беше казал че първите ключове били от NSA
silence
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Яну 2014, 21:45

Re: Крег Райт: Аз съм Сатоши

Мнениеот dark-thirty » 02 Май 2016, 17:37

Gavin explains how Craig Wright convinced him:

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/commen ... inced_him/

Craig signed a message that I chose ("Gavin's favorite number is eleven. CSW" if I recall correctly) using the private key from block number 1.

That signature was copied on to a clean usb stick I brought with me to London, and then validated on a brand-new laptop with a freshly downloaded copy of electrum.

I was not allowed to keep the message or laptop (fear it would leak before Official Announcement).

I don't have an explanation for the funky OpenSSL procedure in his blog post.
#cryptoanarchy
Аватар
dark-thirty
 
Мнения: 105
Регистриран на: 10 Апр 2015, 17:49

Следваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin