[Ревю] Spondoolies SP20E Jackson

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

[Ревю] Spondoolies SP20E Jackson

Мнениеот 2GOOD » 31 Дек 2014, 19:17

След известни затруднения с освобождаването на пратката ето го и моето ревю на биткойн копача Spondoolies SP20E Jackson.

Машината пристигна в много добра, биоразградима опаковка

Изображение

В кашона, освен самото устройство няма нищо друго, което за мен е ОК. Има достатъчно много информация в интернет включително и това ревю, как да включите устройство и какво ви е необходимо, а и ако сте го поръчали се предполага, че знаете как се инсталира.

Още преди да пристигне машината бях доста притеснен за захранващите кабели, SP20 има само 4 PCIe 6-пинови конектора а според спецификацията на сайта на Spondoolies консумираната мощност от стената е 1200W, да ги кажем 1080W за самото устройство разделено на 4 прави по 270W на букса, което е далеч над спецификацията и прави по 7.5A на кабел или дори повече при тестовете за това ревю.

Изображение Изображение

Като домашен миньор понякога се налага да оставям "фермата" без надзор съответно горещи кабели и букси е нещо с което не мога да рискувам, затова реших да се подготвя и си направих нови кабели за моето DPS 2000BB захранване. Използвах изцяло медна жица 1.5 mm² запоена за самата букса и калайдисана от към захранването. След като вече включих устройството разбрах, че може да се настройва колко мощност да консумира за всяка букса индивидуално, което е страхотно особено ако ползвате различни захранвания с този биткойн копач, все пак внимавайте с върховите натоварвания, защото вече има случаи на разтопени букси.

Изображение

Като габарити SP20 много наподобава мравките на Bitmain може би една идея по-дълго, ето и точните размери:
D 380mm; W 110mm; H 140mm

Първи впечатления:
Много добро качество на изработката и изглеждаща отлично машина, не е нещо толкова важно за нас като биткойн миньори, но винаги е добре дошло :)

Изображение Изображение

От предната страна на устройството се намират всички конектори и отворите за въздух. От другата страна е изходящия вентилатор

Изображение

Да коте, това нещо те тормози толкова много последните дни, но затова ще говорим по-късно ;)

Инсталация:
Трябва да си подготвите едно мощно захранване от 1200W или повече или две 600-750 ватови. Свързаността е посредством стандартен мрежови кабел има и опция за USB WiFi, но не съм пробвал. Просто свържете устройството към домашната си мрежа, изчакайте да зареди (около минута/две) и отворете следната страница за да видите IP адреса на машината http://myminer.io

Изображение

Много потребителски метод за откриване на машината, просто натиснете Go to miner и въведете заводските потребителско име и парола: admin/admin
Настройките са лесни, трябва да си заложите вашите басейни, които може да подреждате с просто приплъзване и сте готови за копане :)

Изображение

Specification and Performance:

Както споменах по-рано за захранване използвам Delta DPS 2000BB PSU с 90-92% ефективност.

Изображение Изображение

SP20 представлява две платки, всяка с по 4 Rockerbox 28nm ASICs
Rated hash rate: 200 GH/s per chip
Rated Voltage: 0.7 V, voltage range is 0.63 V - 0.8 V

Spondoolies продават машината като 1700GH, аз лично не я насилвах толкова много, ето ги и моите резултати:

Изображение

В предишните си ревюта смятах консумацията и ефективността на самото устройство, но предвид че всички вече дават ефективност от контакта ми се стори разумно и аз така да ги смятам за да е по-лесно за всички.

На раздела Settings на миньора имате две опции за настройки: Basic и Advanced тестовете от 1 до 7 са с advanced настройки на волтажа, докато последните 3 са базирани на потребителските (basic) настройки:
SF, MR - slow fans, medium rate
MF, HR - medium fans, high rate
TF, HeR - turbo fans, highest rate

Резултатите са впечатляващи, особено ефективността от 0.5W за GH при това от контакта, според мен отлично постижение. Тестове 1 до 3 са по-скоро за по-горещите месеци от годината, в зависимост от цената на биткойн и трудността разбира се. Страхотно е, че устройството предлага подобни възможности, това със сигурност ще удължи живота му на експлоатация. Според мен на този етап тест 5 предлага отличен баланс м/у производителснот, консумация и шум.

Раздела Asic stats предлага детайлна информация за текущото състояние на миньора, включително консумацията за всеки LOOP (2 чипа), волтаж и температура на DC2DC регулаторите, температурата на самите чипове и т.н. Биткойн миньора има и още два сензора за температура един на входа и два на изходящия въздушен поток - горе и долу.
За мен като ентусиаст тази информация е от изключителна важност и много ми помага за прецизната настройка на машината.

Изображение

Към задните чипове отива вече горещ въздушен поток, затова тяхната температура е по-висока. За да ги държите по-студени можете да сложите по-ниско стартиращо напрежение и лимит на мощността за unit 2 и 4. Накратко можете да изпържите предните чипове на макс, докато задните стоят ъндерволтнати, досега не съм имал устройство предлагащо толкова големи възможности за тунинговане - страхотно.

Изображение

Когато въведете нови настройки, към чиповете се подава зададеното стартиращо напрежение, като софтуера на устройството бавно го повишава до зададения максимум. Ако на даден чип температурата достигне 125C, той се резетва и неговият волтаж се сваля автоматично докато софтуера не намери оптималните параметри за него. Това много зависи от околната температура, настройките на вентилатора както и самият ASIC.

Охлаждане:

Изображение

Изображение

За охлаждането на машината отговаря една много мощна 120мм перка Y.S.TECH, която изкарва въздуха навън. В биткойнталк се изписа много за това колко точно шумна е SP20-ката... е какво да ви кажа ШУМНА е, но не толкова много колкото някои я изкарват - само котката се плаши, но нея я е страх и от прахосмукачката - ако ме разбирате какво имам в предвид ;) Може би след шумните устройства на Марто нищо не може да ме изненада, но все пак да кажа при перки над 60% SP20 не е подходящо устройство за домашно ползване, нищо че от Spondoolies го представят със слогана: "HOME MINING IS BACK"

Изображение Изображение Изображение

Двете платки са разположени вертикално, докато чиповете в/у тях са в шахматен формат, което до някъде помага, но все пак задните стават по-горещи. Може от Спондо са искали устройството да се стаква лесно и да може да се слага в ракове, но според мен много по-ефективно щеше да е ако машината се охлаждаше с две 120мм перки разположени от страни, платките да са хоризонтални и съответно радиаторите на чипвоете да бъдат завъртяни на 90 градуса. Да горната платка щеше да е по-гореща, но нищо не пречи да се отдели въздушния поток с метална пластина или нещо подобно, всичко е въпрос на разработка. Не ме разбирайте погрешно, това за момента е най-добрият биткойн копач който съм имал, може би просто е в човешката ни същност винаги да искаме повече нали в крайна сметка това движи прогреса ;)

Изображение Изображение

Проблема с охлаждането не е само перката и разположението на радиаторите ами и самите те, потребители от талк-а са успели да ги "разлепят" и се оказва, че медна плочка не е закрепена по никакъв начин за радиатора. Това предполага два прехода през термо паста и съответно по-лошо охлаждане.

Изображение Изображение

Аз съм голям фен на напълно автоматизираните неща, тези които можеш просто да настроиш и забравиш. Този миньор е много близо до тази цел, може би
Спондо ще добавят автоматично регулиране на вентилатора в някой от следващите ъпдейти на софтуера. До колкото знам софтуера е с отворен код, така че може и накой друг да го направи, например въвеждаш си минимална и максимална стойност на перката и да кажем таргет температура на изхода (горе) с тези данни скрипт може да регулира оборотите в определените граници и в същото време да се достигат оптималните скорости на майнъра. Все пак нали е "домашен биткойн копач" потребителя няма да се притеснява за времето или отворени прозорци докато е на почивка да кажем.

Цена:
В предишни ревюта правих сложни проучвания на пазара, сега нещата са малко по-прости:
Technobit HEX4R - 850GH - 365$ (0.43$/GH)
Spondoolies SP20 - 1700GH - 659$ (0.38$/GH)
Bitmain Antminer S5 - 1155GH/s - 418$ (0.36$/GH)

Изображение

Преимства:
    Добра цена
    Пълен софтуерен контрол
    Страхотни overclock/undervolt възможности
    Отлична ефективност
    Лесен за работа, бърз и добре изглеждащ софтуер

Недостатъци:
    Трудно достижима рекламирана скорост
    Auto fan би било добре
    ШУМ

Заключение:
The Spondoolies SP20E Jackson е уникален биткойн миньор с впечатляващи възможност за настройка и оптимизация. Много лесен за работа и настройка. Отлична ефективност предполагаща по-дълъг живот на машината и по-ниски сметки за ел. енергия

Цялата галерия може да намерите тук: http://imgbox.com/g/f9dpu4eptX

Весели Празници
2GOOD

Благодарности на Spondoolies Tech за предоставеното устройство.
Изображение
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4961
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: [Ревю] Spondoolies SP20E Jackson

Мнениеот marincho » 01 Яну 2015, 01:37

Много добре, който хванал за $500 бройката, претрепва всички.

За много години, да сте живи и здрави!
Не разбирам шльокавица
Аватар
marincho
 
Мнения: 903
Регистриран на: 03 Юни 2013, 21:20

Re: [Ревю] Spondoolies SP20E Jackson

Мнениеот zigzag » 01 Яну 2015, 16:02

Още преди да пристигне машината бях доста притеснен за захранващите кабели, SP20 има само 4 PCIe 6-пинови конектора а според спецификацията на сайта на Spondoolies консумираната мощност от стената е 1200W, да ги кажем 1080W за самото устройство разделено на 4 прави по 270W на букса, което е далеч над спецификацията и прави по 7.5A на кабел или дори повече при тестовете за това ревю.

Тъпо е от тяхна стана да сложат 4 букси, би трябвало да са 6. Лошо решение от тяхна страна.
zigzag
 
Мнения: 399
Регистриран на: 05 Фев 2014, 21:51

Re: [Ревю] Spondoolies SP20E Jackson

Мнениеот kopacha » 02 Яну 2015, 14:47

Браво Ники супер ревю! Много ме зариби да си купя :))) Сега да попитам и аз като един истински скъперник :) Колко ддс плати на митницата за това ?
kopacha
 
Мнения: 514
Регистриран на: 10 Юни 2013, 10:09

Re: [Ревю] Spondoolies SP20E Jackson

Мнениеот larry12 » 02 Яну 2015, 14:49

Аз също мисля да поръчвам. Ако някой е навит за групова поръчка + няква нормална сума за него съм съгласен да участвам.

Пс : От къде мога да се сдобия с такова захранване + буксите и платката която вади 12В линиите ?
Аватар
larry12
 
Мнения: 839
Регистриран на: 03 Яну 2014, 16:40

Re: [Ревю] Spondoolies SP20E Jackson

Мнениеот kopacha » 02 Яну 2015, 15:06

Лари и аз ще правя нещо подобно в продавалника има 2250ватови по 160-180лева. Аз търся ако има 3000 ватово най добре, да захраня двете направо. За платка незнам но един колега ми изпрати на мейла как се запоява към клемите направо кабели. А за кабелите купуваш 6пинови букси псие има ги във всички жичкаджийски магазини и кабел (имай предвид че ще минава над 300 вата по едната буксичка така че ако не ти се смята I= U/R :) вземи като на 2GOOD kabela
( ,,Използвах изцяло медна жица 1.5 mm² ''). Другия вариянт е поръчваш от никем Кулър Мастер б700 ! 120 лева х 2 = 240лева , 85+ е КПД-то му Незнам и аз съм много на кантара какво да правя! ако взема такива,
БТВ аз съм навит за групова поръчка! Може да излезе на повече бройки по тънко ддз. Поне ще си цепим ИОРЕ-то и регистрацията която излиза към 30 лв ако не друго:)
kopacha
 
Мнения: 514
Регистриран на: 10 Юни 2013, 10:09

Re: [Ревю] Spondoolies SP20E Jackson

Мнениеот larry12 » 02 Яну 2015, 15:07

Не съм хич на "ти" с токаджийските работи, отделно нямам и много време да си играя да запоявам, ако изпадне готово с извадени 6 пинови букси мога да взема 1 или да платя на някой да го направи.....в краен случай ще го храна с 2 нормални......
Аватар
larry12
 
Мнения: 839
Регистриран на: 03 Яну 2014, 16:40

Re: [Ревю] Spondoolies SP20E Jackson

Мнениеот kopacha » 02 Яну 2015, 15:11

Айде ако се организираме аз ще ти направя споко, само ще си платиш материяла, въпроса е пирамидата да плати довечера :) Иначе сметки без кръчмаря се получава :))))) Пиши в чата да не спамим хубавата тема тука! Даже ако има някой да изтрие последните 2 отговора
Последна промяна kopacha на 02 Яну 2015, 15:12, променена общо 1 път
kopacha
 
Мнения: 514
Регистриран на: 10 Юни 2013, 10:09

Re: [Ревю] Spondoolies SP20E Jackson

Мнениеот larry12 » 02 Яну 2015, 15:12

Съгласен съм. Машинката ми хареса доста пък и мисля да разчистя малко Койнкрафтите.....




пс : 2GOOD, в крайна сметка каква е крайната сума до вас за машинката + всички такси и т.н.
Аватар
larry12
 
Мнения: 839
Регистриран на: 03 Яну 2014, 16:40

Re: [Ревю] Spondoolies SP20E Jackson

Мнениеот zigzag » 02 Яну 2015, 15:35

kopacha написа:Поне ще си цепим ИОРЕ-то и регистрацията която излиза към 30 лв ако не друго:)

Това е безплатно!
zigzag
 
Мнения: 399
Регистриран на: 05 Фев 2014, 21:51

Следваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, AJB, Bing [Bot], Google [Bot], ionicle, Sando_83, Sevo, silversurfer, Spenchoni, viniamin