НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Станчо » 17 Яну 2017, 04:48

vurgun написа: 1 - ДДС при покупко-продажба на биткойни не се дължи.
2 - Държавата иска да си платиш данъка за всяка сума която е влязла в банковата ти сметка и не идва от твой роднина, без значение как си я въртял, на колко си купил, какво си продал и каква ти била идеята за тея пари и колко ти е загубата.


Искаш да кажеш че ако продам един биткойн на някой от България за 1500лв то данъци нямя да плащам за нищо , защото в банковата ми сметка ще пише че парите са пристигнали от България не от чужбина?
От предния пост не можах да се изкажа като хората , затова ще се опитам пак... Значи аз се регистрирам като фирма и като производител на ZEC примерно и си купувам хардуер за тази цел с която да ги произвеждам у дома. Все едно да си купя конци за да правя в къщи мартенички и после да ги продам някъде в интернет. Така по тази логика ако си продам мартеничките извън България да речем в Германия и спечеля за тях 1000лв то ще трябва да платя за тях ДДС , както и за ZEC ако го продам извън България. Така но ако ги продам в България на някой си то ДДС отпада правилно ли съм разбрал, но ако имам банкова сметка в Германия и спечелените пари си ги преведа в моята сметка в Германия и после да реша да си ги прехвърля в БГ сметката то какво става , че ще си плащам ДДС когато прехвърлям пари между моите си сметки. Нещо тези закони много ми куцат и има много примери с които нещата не са ми ясни защо и как , но както и да е. Примерно ако реша да подаря биткойна на чичо ми не да му го продам , а от своя страна той реши да ми прехвърли 1000лв в банковата сметка защото много ме обича то до тук ДДС не се плаща никъде.
Друго да попитам, ако някой ден след 10 години реша да си купи апартамент за 100 000лв със спечелени пари от биткойни и просто забележат, че аз не съм работил никъде през изминалите години и нямам доходи от никъде (това при положение че продавам биткойни на някой от България за да не плащам ДДС) и не мога да докажа че парите ми са от биткойни спечелени и тези от данъчното могат да ми вземат апартамента, че и да ме глобят за някакви неща там. Излиза че ако печеля по много пари (примерно по 5к на месец) по добре е да си им плащам данъците там 10% ли колкото са.
Последна промяна Станчо на 17 Яну 2017, 05:13, променена общо 3 пъти
Станчо
 
Мнения: 27
Регистриран на: 14 Юни 2014, 02:57

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 17 Яну 2017, 05:10

Станчо написа:
vurgun написа: 1 - ДДС при покупко-продажба на биткойни не се дължи.
2 - Държавата иска да си платиш данъка за всяка сума която е влязла в банковата ти сметка и не идва от твой роднина, без значение как си я въртял, на колко си купил, какво си продал и каква ти била идеята за тея пари и колко ти е загубата.


Искаш да кажеш че ако продам един биткойн на някой от България за 1500лв то данъци нямя да плащам за нищо , защото в банковата ми сметка ще пише че парите са пристигнали от България не от чужбина?
От предния пост не можах да се изкажа като хората , затова ще се опитам пак... Значи аз се регистрирам като фирма и като производител на ZEC примерно и си купувам хардуер за тази цел с която да ги произвеждам у дома. Все едно да си купя конци за да правя в къщи мартенички и после да ги продам някъде в интернет. Така по тази логика ако си продам мартеничките извън България да речем в Германия и спечеля за тях 1000лв то ще трябва да платя за тях ДДС , както и за ZEC ако го продам извън България. Така но ако ги продам в България на някой си то ДДС отпада правилно ли съм разбрал, но ако имам банкова сметка в Германия и спечелените пари си ги преведа в моята сметка в Германия и после да реша да си ги прехвърля в БГ сметката то какво става , че ще си плащам ДДС когато прехвърлям пари между моите си сметки. Нещо тези закони много ми куцат и има много примери с които нещата не са ми ясни защо и как , но както и да е. Примерно ако реша да подаря биткойна на чичо ми не да му го продам , а от своя страна той реши да ми прехвърли 1000лв в банковата сметка защото много ме обича то до тук ДДС не се плаща никъде.
Друго да попитам, ако някой ден след 10 години реша да си купи апартамент за 100 000лв със спечелени пари от биткойни и просто забележат, че аз не съм работил никъде през изминалите години и нямам доходи от никъде (това при положение че продавам биткойни на някой от България за да не плащам ДДС) и не мога да докажа че парите ми са от биткойни спечелени и тези от данъчното могат да ми вземат апартамента, че и да ме глобят за някакви неща там. Излиза че ако печеля по много пари (примерно по 5к на месец) по добре е да си им плащам данъците там 10% ли колкото са


Ще се опитам да отговоря само на част от нещата.
1. Както стана ясно при биткойн не се начислява ДДС, защото биткойн не е стока, дължиш само данък печалба/общ доход или просто плосък данък 10%
2. Ако някой ден си купиш апартамент за 100000лв. от НАП могат ако решат/искат да ти направят ревизия като физическо лице до 5г. назад. При тази ревизия ти трябва да докажеш от къде имаш 100000лв. за въпросния имот. Например имаш 1000лв. дарение от чичо ти, имаш 20 000 от дарение от баба ти и 15 000 подаръци от сватбата да кажем. Да не забравяме, че се слагат праг на бедност някаква сума, която ти харчиш всеки месец - например 120лв * 60 = 7200лв за 5г. Според тази проста сметка няма как да докажеш от къде имаш останалите 64000лв.+7200лв. и НАП просто ти начисляват на тази сума данък 10% + лихви + глоби. В случай че сумата е голяма (не знам точната в закона) се счита за укриване на данъци в особено големи размери и там се носи наказателна отговорност.

Вече дали ако фирма регистрирана по ДДС "произвежда" биткойни или друга криптовалута нямам представа какво и как се осчетоводява, но ще ми е много интересно ако някой по компетентен внесе яснота по този въпрос.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Станчо » 17 Яну 2017, 05:13

И още нещо сега се сетих - В моята сметка не пристигат биткойни, а евро си ми пристига от Германия от някаква фирма там, която ми ги е пратила , което данъчните не ги интересува германската фирма защо ми ги е пратила. В България нали нямаме данъци за това, че си превеждам пари между европейски банки? По тази логика аз не дължа нищо. Законите на страната ни са брутално изкривени и няма да се оправят никога , защото тези които ги правят не ги разбират :) По добре е да си ходя всяка година и да си плащам 10% данъци на някаква сума която аз реша колко да е , защото тези неща не могат да се проследят. Изкарал си 20 000лв за годината ходи отчитай 500-1000лв ДДС за да ти е мирна главата някой ден. До това заключение стигнах аз
Станчо
 
Мнения: 27
Регистриран на: 14 Юни 2014, 02:57

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот johnkill » 17 Яну 2017, 09:28

Станчо не знам в каква сфера от стопанството си учил ама от икономически работи хал хабер си нямаш. Тука някакви ДДс-та въртиш яко мазало. Ти дори не знаеш, че повечето от фирмите в България не могат да ти издадат дори фактура с ДДС (ха познай защо). Тотално бъркаш данъците (пример ДДС и печалба/общ доход или просто плосък данък 10% както е писал горе 2Good). И защо си мислиш че от Германия няма ДДС? Ти за VIES не си ли чувал никога.
johnkill
 
Мнения: 411
Регистриран на: 24 Ное 2015, 13:23
Местоположение: Burgas

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Zmejsky » 17 Яну 2017, 09:35

ако си продам мартеничките извън България да речем в Германия и спечеля за тях 1000лв то ще трябва да платя за тях ДДС , както и за ZEC ако го продам извън България.

Не е така , ако продаваш извън БГ дължиш ддс в "" да речем в Германия "" а в БГ ддс то ти се връща /ако си рег-ан по ддс / за ел енергия материали итн под 1 или др форма
Аватар
Zmejsky
 
Мнения: 753
Регистриран на: 29 Май 2013, 17:11

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Станчо » 17 Яну 2017, 11:04

Аз че не разбирам от ДДС и данъци е вярно , нямам си идея от тези неща и за това питам тук по запознатите, но никой нищо конкретно не казва. Питам направо:
1. Сега от сайта кракен, които от Германия ми прехвърлят евро в моята българска сметка аз дължа 10% данък на тези всичките пари така ли става? Тука не говоря за криптовалути а само за евро.
2. Така , а ако продам в криптобг то в банката ми ще пристигат пари от българската пиб и ще дължа ли 10% данък на тези всичките пари, защото моята сметка също е в пиб и се получава вътрешен трансфер просто.
3. Примерно вече съм събрал 10к лева и си ги нося в мен и полицаите ме хващат и ме питат от къде са тези пари след като съм безработен и как ще докажа, че съм си ги изкарал по честен начин от интернет. Какво трябва да си пазя извлечения от банката предполагам , което няма да е достатъчно според мен.
4. Вече съм им доказал, че са от банковата ми сметка по някакъв начин , но как ще докажа че съм ги изкарал по честен начин в интернет , ами не ми ги е пратил някой мафиот от Германия/България. Ще трябва да им дам паролата си в борсата ли или паролата за електронният си портфейл, но дори и там може да ги няма всички данни кое и как съм прехвърлял и няма начин да се проследят нещата както трябва.
5. Така могат да се заядът с мене ако поискат, че няма да мога да докажа нищо после от къде са тези пари , а всъщност просто си лежах в нас и си ги спечелих.
6. И накрая ако докажа че са мои парите и ще ме питат , защо не съм им платил данъците и хайде отново проблеми. Затова питам дали съм длъжен да ходя и да ги плащам.
7. Какво ще ми искат в данъчното, когато отида за да ги плащам тези данъци и правилно ли е да си измислям сам някакви цифри , както четох в едно друго място.
Станчо
 
Мнения: 27
Регистриран на: 14 Юни 2014, 02:57

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот marcoin » 17 Яну 2017, 12:28

Та за да приключа темата с ДДС, като си купувате или продавате долари плащате ли ДДС? Та същото е с ВТС.
marcoin
 
Мнения: 174
Регистриран на: 08 Май 2015, 21:50

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот marcoin » 17 Яну 2017, 12:37

Станчо написа:Аз че не разбирам от ДДС и данъци е вярно , нямам си идея от тези неща и за това питам тук по запознатите, но никой нищо конкретно не казва. Питам направо:
1. Сега от сайта кракен, които от Германия ми прехвърлят евро в моята българска сметка аз дължа 10% данък на тези всичките пари така ли става? Тука не говоря за криптовалути а само за евро.
2. Така , а ако продам в криптобг то в банката ми ще пристигат пари от българската пиб и ще дължа ли 10% данък на тези всичките пари, защото моята сметка също е в пиб и се получава вътрешен трансфер просто.
3. Примерно вече съм събрал 10к лева и си ги нося в мен и полицаите ме хващат и ме питат от къде са тези пари след като съм безработен и как ще докажа, че съм си ги изкарал по честен начин от интернет. Какво трябва да си пазя извлечения от банката предполагам , което няма да е достатъчно според мен.
4. Вече съм им доказал, че са от банковата ми сметка по някакъв начин , но как ще докажа че съм ги изкарал по честен начин в интернет , ами не ми ги е пратил някой мафиот от Германия/България. Ще трябва да им дам паролата си в борсата ли или паролата за електронният си портфейл, но дори и там може да ги няма всички данни кое и как съм прехвърлял и няма начин да се проследят нещата както трябва.
5. Така могат да се заядът с мене ако поискат, че няма да мога да докажа нищо после от къде са тези пари , а всъщност просто си лежах в нас и си ги спечелих.
6. И накрая ако докажа че са мои парите и ще ме питат , защо не съм им платил данъците и хайде отново проблеми. Затова питам дали съм длъжен да ходя и да ги плащам.
7. Какво ще ми искат в данъчното, когато отида за да ги плащам тези данъци и правилно ли е да си измислям сам някакви цифри , както четох в едно друго място.

Станчо много си се филмирал за 10к лева, само да ти кажа че първо ти нищо не трябва да доказваш, първо органите на реда трябва да докажат че си виновен в нещо, защото по презумпция всеки е невинен до доказване на противното. Ето ти линк на министерството на финансите http://www.minfin.bg/bg/page/827
marcoin
 
Мнения: 174
Регистриран на: 08 Май 2015, 21:50

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот vurgun » 17 Яну 2017, 13:15

Станчо много си се филмирал за 10к лева, само да ти кажа че първо ти нищо не трябва да доказваш, първо органите на реда трябва да докажат че си виновен в нещо, защото по презумпция всеки е невинен до доказване на противното.


@marcoin, това за презумпцията е хубаво, само където не е на място. Органите на реда след като докажат че е виновен в нещо следва наказание, а не доказване на обратното и напротив трябва да доказва, ако не иска да го погнат, защото после ще му се стъжни живота когато поредни години е подавал документи с невярно съдържание.

2GOOD е дал добър пример с покупката на апартамент - няма как да се извади документ за произход на парите освен ако не го е правил регулярно през годините и има съответните документи. Това нещо се проверява елементарно спрямо данъчната ти декларация, така че няма как да се случат някакви промени в годините назад.
vurgun
 
Мнения: 19
Регистриран на: 21 Дек 2013, 01:57

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот zigzag » 17 Яну 2017, 20:40

Станчо написа:Аз че не разбирам от ДДС и данъци е вярно , нямам си идея от тези неща и за това питам тук по запознатите, но никой нищо конкретно не казва. Питам направо:
1. Сега от сайта кракен, които от Германия ми прехвърлят евро в моята българска сметка аз дължа 10% данък на тези всичките пари така ли става? Тука не говоря за криптовалути а само за евро.
2. Така , а ако продам в криптобг то в банката ми ще пристигат пари от българската пиб и ще дължа ли 10% данък на тези всичките пари, защото моята сметка също е в пиб и се получава вътрешен трансфер просто.
3. Примерно вече съм събрал 10к лева и си ги нося в мен и полицаите ме хващат и ме питат от къде са тези пари след като съм безработен и как ще докажа, че съм си ги изкарал по честен начин от интернет. Какво трябва да си пазя извлечения от банката предполагам , което няма да е достатъчно според мен.
4. Вече съм им доказал, че са от банковата ми сметка по някакъв начин , но как ще докажа че съм ги изкарал по честен начин в интернет , ами не ми ги е пратил някой мафиот от Германия/България. Ще трябва да им дам паролата си в борсата ли или паролата за електронният си портфейл, но дори и там може да ги няма всички данни кое и как съм прехвърлял и няма начин да се проследят нещата както трябва.
5. Така могат да се заядът с мене ако поискат, че няма да мога да докажа нищо после от къде са тези пари , а всъщност просто си лежах в нас и си ги спечелих.
6. И накрая ако докажа че са мои парите и ще ме питат , защо не съм им платил данъците и хайде отново проблеми. Затова питам дали съм длъжен да ходя и да ги плащам.
7. Какво ще ми искат в данъчното, когато отида за да ги плащам тези данъци и правилно ли е да си измислям сам някакви цифри , както четох в едно друго място.


На теория трябва да се плати 10% плосък данък върху чистата печалба. Като мине годината смяташ приходи разходи и ако си на печалба, декларираш я и плащаш 10%.

На практика , никой няма да те натиска за нищо и няма смисъл, логика, причина и т.н. да плащаш каквото и да е.

10к са джобни пари, 100к не са крупна сума. Ако те питат кажи : целувах бабички в Германия, даваха ми пари. :mrgreen:

Ако искаш да си "изпереш" някакви пари залагай на мачове с подбрани арбитражни (противоположни) залози и си пази печелившите фишове. Вадиш им 100 фиша по 1000 лева и ето от къде са ми парите.
zigzag
 
Мнения: 399
Регистриран на: 05 Фев 2014, 21:51

ПредишнаСледваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, AJB, ionicle, Kartoff, UserX1XO, viniamin