НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 14 Юли 2020, 23:57

Sheremon написа:благодаря за краткият и ясен отговор!Нали няма проблем обаче с години да държа други крипто валути и премерно като ги преобразувам в биткойн и ги продам,чак тогава да подам декларация?Още един въпрос примерно в Скрил там няма биткойн а само CFD за крипто.Ако търгувам съвсем малки суми примерно превърна 50 лева от Стелар в левове и ги изтегля,пак ли трява да подам такава декларация и кой месец тъй като април вече мина :)?Само въпрос :)


Всъщност аз не съм експерт счетоводител или нещо такова, но данъка си важи за всякакви доходи извън такива установени с трудов договор. Т.е. без значение от какво генерирате печалба, дали сте търгували акции на Apple или Биткойни или нещо друго, при реализирана печалба се дължи данък. В България поне за момента той се смята много лесно заради "плоският данък", който винаги е 10% без значение от сумата. Печалбата реализирана през годината се декларира в началото на следващата, като срока е (по спомен) до края на Април. Месец за месец се декларират сделките, когато имате регистрация по ДДС, но данъка се плаща веднъж в годината след подаването на данъчна декларация.

Погледни другата тема, много добре е описано как всеки сам да си попълни декларацията при продажба на криптовалута, а и за други неща е приложимо.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Sheremon » 15 Юли 2020, 00:03

Мерси!Така е,освен мисля,че за хазарта.Лека вечер!
Sheremon
 
Мнения: 49
Регистриран на: 14 Юли 2020, 18:57

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот ОбикновенЧовек » 14 Авг 2020, 09:32

На някой от подалите декларация, НАП после свръзвала ли се е с тях да им иска документи които да доказват декларираното?
ОбикновенЧовек
 
Мнения: 24
Регистриран на: 21 Ное 2018, 12:45

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 14 Авг 2020, 10:29

ОбикновенЧовек написа:На някой от подалите декларация, НАП после свръзвала ли се е с тях да им иска документи които да доказват декларираното?


Досега не ми се е случвало, просто подавам декларация, плащам си данъка и това е.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот ОбикновенЧовек » 15 Авг 2020, 11:22

2GOOD написа:
ОбикновенЧовек написа:На някой от подалите декларация, НАП после свръзвала ли се е с тях да им иска документи които да доказват декларираното?


Досега не ми се е случвало, просто подавам декларация, плащам си данъка и това е.


Но в какъв диапазон са сумите?
ОбикновенЧовек
 
Мнения: 24
Регистриран на: 21 Ное 2018, 12:45

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот ixch » 02 Окт 2020, 22:35

Интересно ми се вижда въпросът със стейбълкойни - те реално са криптовалути и съответно не се плаща данък при обмяна например btc -> USDC. Докато при обмяна в USD се дължи, дори да не се изтеглени от борсата, а си стоят там - пак се плаща, докато USDC или USDT не.
ixch
 
Мнения: 199
Регистриран на: 07 Апр 2014, 13:20

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот jamesdavidso » 02 Окт 2020, 22:39

ixch написа:Интересно ми се вижда въпросът със стейбълкойни - те реално са криптовалути и съответно не се плаща данък при обмяна например btc -> USDC. Докато при обмяна в USD се дължи, дори да не се изтеглени от борсата, а си стоят там - пак се плаща, докато USDC или USDT не.


Плащаш само ако имаш постъпили пари по сметка след продажба на криптовалути.
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 373
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот bastri » 25 Окт 2020, 12:10

Здравейте приятели!
Да предположим, че искам да направя следната обмяна btc/usdt:
Coinomi (1 btc)>coinbase обмяна срещу Tether (13 000usdt) > coinomi.
След като не се дърпа към банкова сметка, нап няма как да разберат, но след време ако започне обмен - ще излезе тази обмяна!
Дължа ли данък? (понеже нап говорят и за обмяна на крипто!!).
Благодаря
Последна промяна bastri на 25 Окт 2020, 17:37, променена общо 1 път
bastri
 
Мнения: 20
Регистриран на: 02 Яну 2020, 19:24

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот filchef » 25 Окт 2020, 13:41

bastri написа:Здравейте приятели!
Да предположим, че искам да направя следната обмяна btc/usdt:
Coinomi (1 btc)>coinbase обмяна срещу Tether (13 000usdt) > coinomi.
След като не се дърпа към банкова сметка, нап няма как да разберат, но след време ако започне обмен - ще излезе тази обмяна!
Дължа ли данък? (понеже нап говорят и за обмяна на крипто!!).
Благосря

Не съм счетоводител, одитор или някакъв специалист по данъчно облагане, но в случая според мен не се дължи данък защото usdt е криптовалута, а не законна валута.Друг е въпроса, че зад тая криптовалута с капитализация близо 16 милиарда долара и която се обменя за долари в съотношение приблизително 1:1 стоят група от фирми срещу, които се водят дела в американските съдилища и която утре може да не струва и цент ако съдът отсъди, че е без покритие или с някакво частично покритие - всеки си носи сам риска.
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2248
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот jamesdavidso » 27 Окт 2020, 12:57

USDT е доста рисков за държане. Виж, ако идеята е да го прехвърлиш към борса без KYC и да не ти вземат данък при продажба, за това става!
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 373
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

ПредишнаСледваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, UserX1XO, viniamin