НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот krokadul » 01 Мар 2021, 10:27

Здравейте, колеги. Прочетох темата и мисля, че си отговорих на въпросите, но все пак може ли някой да потвърди следното:
До момента, до който не се извърши преобразуване във фиат, не се дължат никакви данъци, независимо от обема и типа на търгуваните криптовалути, вкл. т.нар. stablecoins, които поне формално са с твърд курс спрямо фиат?
Питам защото във някололко чужди форуми видях мнения, че всяка крипто сделка е данъчно събитие. Две от държавите, за които се твърдеше, че това важи са в ЕС - Австрия и Германия и се зачудих да няма някакво ново законодателство, което да се отнася за целия ЕС?
krokadul
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Мар 2021, 10:15

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот filchef » 01 Мар 2021, 13:36

krokadul написа:Здравейте, колеги. Прочетох темата и мисля, че си отговорих на въпросите, но все пак може ли някой да потвърди следното:
До момента, до който не се извърши преобразуване във фиат, не се дължат никакви данъци, независимо от обема и типа на търгуваните криптовалути, вкл. т.нар. stablecoins, които поне формално са с твърд курс спрямо фиат?
Питам защото във някололко чужди форуми видях мнения, че всяка крипто сделка е данъчно събитие. Две от държавите, за които се твърдеше, че това важи са в ЕС - Австрия и Германия и се зачудих да няма някакво ново законодателство, което да се отнася за целия ЕС?

Не знам дали е вярно но доколкото съм чувал в Германия сделките с криптовалути са освободени от данък както е в Португалия.
Това всяка сделка да е данъчно събитие е напълно безмислено и практически неосъществимо защото много колеги търгуват с ботове които извършват хиляди сделки дневно - не виждам как ще бъде проверявано едно такова счетоводство даже да има извлечение от борсата за което много се съмнявам защото се извършват директно през API на борсата.Такива измишльотини са патент на Щата Ню Йорк като повечето от борсите, на които се търгуват криптовалути директно ограничиха достъпа на жителите на този щат до платформите си.Търговията с криптовалути не се различава по нищо от търговията на форекс пазара а там самия брокер дава сумарната годишна печалба или загуба на съответното портфолио - даже и да има регулации единни за ЕС един ден не ми се вярва те да бъдат по рестриктивни от тия на форекс пазара
„За богослова познанието започва с Бог, за естествоизпитателят познанието завършва с Бог."
Макс Планк
„Толерантността ще достигне такова ниво, че на интелигентните хора ще бъде забранено да мислят, за да не обидят идиотите.“
Фьодор Достоевски
Аватар
filchef
 
Мнения: 2228
Регистриран на: 30 Сеп 2013, 20:49

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот jkminkov » 02 Мар 2021, 15:32

krokadul написа:Здравейте, колеги. Прочетох темата и мисля, че си отговорих на въпросите, но все пак може ли някой да потвърди следното:
До момента, до който не се извърши преобразуване във фиат, не се дължат никакви данъци, независимо от обема и типа на търгуваните криптовалути, вкл. т.нар. stablecoins, които поне формално са с твърд курс спрямо фиат?
Питам защото във някололко чужди форуми видях мнения, че всяка крипто сделка е данъчно събитие. Две от държавите, за които се твърдеше, че това важи са в ЕС - Австрия и Германия и се зачудих да няма някакво ново законодателство, което да се отнася за целия ЕС?


за България е така, нямаш печалба, ако не си продал срещу законно платежно средство(такива са фиатните валути), обмена за стейбълкойни се води замяна(за еквивалентна стойност) по ЗЗД и не води до данъчно събитие - наличие на облагаема печалба.
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот perla » 02 Мар 2021, 15:51

Някъде в обясненията на НАП го има черно на бяло и аз го бях писал коин <-> коин не се облага, не се отчита.

Тази седмица очаквам обяснения на НАП за криптовалути. Другата седмица започва активната кампания за данъци. Видяли сте, че продажбите по интернет ще са попълнени в дан декларации.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот krokadul » 02 Мар 2021, 18:25

Ясно, мерси за информацията. Предполагах, че е така а и честно казано ми се вижда безумно, а и невъзможно да се облага всяка крипто транзакция. Аз лично в никакъв случай не бих могъл да проследя откъде съм спечелил и откъде изгубил, освен при крайната сметка с превръщане в евро.
krokadul
 
Мнения: 2
Регистриран на: 01 Мар 2021, 10:15

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот perla » 06 Мар 2021, 10:34

Отлагат попълнените данъчни декларации за 16.03.

Интересно видео от вчера за наложените платежи.
https://www.youtube.com/watch?v=bZuhZSl0Yko

Споменават данни за 13 пощенски оператора и 40 милиона транзакции.

Все още очаквам екстра обяснения/видео и за крипто.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот qwerty » 07 Мар 2021, 12:20

perla написа:Все още очаквам екстра обяснения/видео и за крипто.


Току що драснах един имейл на НАП че ако се хванат да направят едно подобно разяснително видео за крипто + как да се попълнят декларациите биха помогнали на много хора, пък ще видим какво ще стане.
qwerty
 
Мнения: 9
Регистриран на: 19 Мар 2017, 16:27

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот perla » 07 Мар 2021, 12:25

Мисля че го правят. В първото съобщение (за наложените платежи) пишеше, че поради по-комплексния характер на криптовалути ще има последващи разяснения. Затова очакваме включване. Хубаво си ги побутнал де.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 07 Мар 2021, 14:24

perla написа:Мисля че го правят. В първото съобщение (за наложените платежи) пишеше, че поради по-комплексния характер на криптовалути ще има последващи разяснения. Затова очакваме включване. Хубаво си ги побутнал де.


Политиката на НАП последните години е да помагат на хората да бъдат изрядни вместо да ги търсят за глоби, което според мен е начина за изсветляване на данъчното облагане въобще. Очаквам с нетърпение тяхното видео, който го засече да го качи в темата за данъчните декларации и крипто
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот qwerty » 07 Мар 2021, 14:54

Quick update - ВЕЧЕ получих отговор (в рамките на 2 часа след изпратеното запитване от мен). Отговора гласи че ми благодарят изпратените идеи и предложения и за активната гражданска позиция.... НООО КЪМ МОМЕНТА НЕ СА ПОЛУЧИЛИ ДРУГИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ТАКЪВ ВИД РАЗЯСНИТЕЛНО ВИДЕО. Допълнили са че все пак са препратили писмото за "анализ на необходимостта и съответно възможностите за реализиране на такова видео в срока за подаване на декларациите до края на април."

Наистина съм впечатлен колко бързо са го погледнали (за 2 часа в неделя...). Може би наистина се опитват да помогнат на хората с такъв вид съдържание което е много добре. Ако наистина аз съм първия/единствения с такова предложение няма да се занимават(логично). Може би ако се активизираме малко и други като мен се опитат да отделят малко време и да драснат по един имейл с подобно предложение и конктренти по-общи въпроси които да бъдат засегнати ще има по-голяма тежест. Най-общо аз в моя имейл засегнах въпросите кога се плаща 10% и кога 15% (колко продажби за годината трябва да имам), много семпло да покажат коя част на данъчната декларация трябва да се попълни и как, има ли прагове до каква стойност може да минеш само с данък и т.н.
qwerty
 
Мнения: 9
Регистриран на: 19 Мар 2017, 16:27

ПредишнаСледваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin