НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 07 Мар 2021, 22:10

qwerty написа:Quick update - ВЕЧЕ получих отговор (в рамките на 2 часа след изпратеното запитване от мен). Отговора гласи че ми благодарят изпратените идеи и предложения и за активната гражданска позиция.... НООО КЪМ МОМЕНТА НЕ СА ПОЛУЧИЛИ ДРУГИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ТАКЪВ ВИД РАЗЯСНИТЕЛНО ВИДЕО. Допълнили са че все пак са препратили писмото за "анализ на необходимостта и съответно възможностите за реализиране на такова видео в срока за подаване на декларациите до края на април."

Наистина съм впечатлен колко бързо са го погледнали (за 2 часа в неделя...). Може би наистина се опитват да помогнат на хората с такъв вид съдържание което е много добре. Ако наистина аз съм първия/единствения с такова предложение няма да се занимават(логично). Може би ако се активизираме малко и други като мен се опитат да отделят малко време и да драснат по един имейл с подобно предложение и конктренти по-общи въпроси които да бъдат засегнати ще има по-голяма тежест. Най-общо аз в моя имейл засегнах въпросите кога се плаща 10% и кога 15% (колко продажби за годината трябва да имам), много семпло да покажат коя част на данъчната декларация трябва да се попълни и как, има ли прагове до каква стойност може да минеш само с данък и т.н.


О, това наистина е много бърз отговор. Можем да пуснем и едно официално от името на форума, с линк към темата с декларациите - ако искат да я прочетат, ако има нещо да допълнят... Само трябва да обосновем няколко основни въпроса, които да ги питаме и да ги формулриаме правилно разбира се. След което ще пуснем един имейл от името на форума, както и потребители могат да изпращам формулировка на въпросите също, за да се види, че наистина има отговорни граждани и крипто ентусиасти :dance:
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот qwerty » 07 Мар 2021, 23:18

Подкрепям с 2 ръце, и дори ще си позволя по-долу да пусна моито въпроси(като отправна точка) които бях задал колкото и неграмотно да са написани, но идеята ми беше на прима виста да щтриховам повечето въпроси които аз си задавам или съм гледал из форума че се коментират.

1. Да се разясни разликата между "продажба на дигитални активи"(които мисля се облагат с 10% данък) и "търговска дейност"(който данък е 15%). Пример - физическо лице, ако продаде крипто активи 5 пъти през годината, в коя от 2те графи бих попаднал.

2. Коя секция от данъчната декларация трябва да се попълни с кратък пример (мисля, че приложение 5 се попълва).

3. Има ли прагове, над които физическо лице трябва да се регистрира по ДДС или други допълнителни изисквания. Пример - физическо лице продава в рамките на годината криптовалути за 20 000лв или 100 000лв.Би ли имало някаква разлика при декларирането на доходите или само данъка ще бъде различен.

4. Как се изчислява стойността, която трябва да се декларира (като от цената на продажбата се извади цената на придобиване). Но ако криптовалутите са купувани през годините на различни цени предполагам за покупна цена се взема средно-аритметично.

5. Какво според Българското законодателство означава "продажба". Обикновено криптовалутите се купуват/продават на борси за такива. В този смисъл под продажба се има предвид продажба на борсата или момента, в който стойността на продажбата в еврово или левово изражение се изтегли в банкова сметка. Пример - физическо лице продава криптоактиви на борса с една транзакция на стойност 100 000лв., но после прехвърля стойността от продажбата на 10 транша в банковата си сметка(тъй като стойноста е голяма за единична транзакция и е възможно да бъде отказана от банката). В този пример според Българското законодателството това 1 или 10 продажби са?

6. Когато се попълва данъчна декларация, в която са декларирани доходи от продажба на криптоактиви, необходимо ли е да се предоставят допълнителни документи. Документи и/или извлечения от борсите за покупка и продажба, както и те с какъв характер са - препоръчителен или задължителен?

7. За физически лица, които работят на трудов договор необходимо ли е да се довнесат осигуровки, ако лицето не се осигурява на максималния осигурителен праг?

8. Как стой въпросът с покупко-продажбата на криптовалути в Revolut, където потребител на приложението може да купува и продава криптоактиви, акции и злато от приложението и да ги държи в него, без да може да ги мести. В този случай евентуалната печалба при продажба трябва ли да се декларира и съответно да се облага с данък или в този случай това е задължение на посредника - в примера Revolut?


Моля админа ако прецени че тук не е подходящо място за тази информация да я премести/изтрие.
qwerty
 
Мнения: 9
Регистриран на: 19 Мар 2017, 16:27

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот perla » 08 Мар 2021, 08:28

Много са общи някои от въпросите. Трябва да се прецизират за точен отговор.
НАП отговаря конкретно само на писма с ЕГН или ЕИК, т.н. заинтересовани лица. Общи от името на форума няма да има отговор.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот qwerty » 08 Мар 2021, 10:55

Да наистина се опитах да ги опиша по-общо като идеята ми беше да са като предложение за подобно разяснително видео подобно на това за онлайн търговията. Но ако искате може да подготяим КОНКРЕТНИ въпроси на които да очакваме конкретни отговори в писмен вид. Аз лично вярвам се ако се хванат хората от НАП и запишат подобно видео с продължителност 30-40 минути ще помогнат много а и хората няма да им пишат с еднотипни въпроси.
qwerty
 
Мнения: 9
Регистриран на: 19 Мар 2017, 16:27

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот coinfidence.io » 15 Мар 2021, 23:49

Доста интересна тема. Имам следния проблем: не ми е ясно как се облага крипто за което вече е плащано данък през всички години до 2020, обаче в друга държава от ЕС, при съвсем различен вид крипто-деклариране (wealth tax)? Това което разбирам е че от 2021 би трябвало да се започва на чисто, ако продавам бтц сега което е купувано през 2019 и е платено данък за него по правилата в Нидерландия (wealth tax) то не би трябвало да платя данък отново по правилата в България (cap gains). Със сигурност ще трябва да се консултирам.
Съжалявам ако на този въпрос е вече отговаряно, не успях да намеря отговор.
coinfidence.io
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Мар 2021, 23:32

Въпрос относно данъците

Мнениеот Kalin_1990 » 21 Май 2021, 10:11

Здравейте! Наскоро аз и моята приятелка решихме да се занимаваме с криптовалути (пълни новобранци сме). Решихме първоначално да инвестираме 15 лева в ADA/ Cardano на цена около 1.76 преди около 2 седмици в Revolut. Няколко дена след това успяхме да си направим регистрация в Binance, от където купихме няколко пъти. Идеята първоначално беше от бинанс да изпратим Etherium в Trust Wallet на цена 30 лева. След като видяхме, че таксата за местене на Етериум е 15 долара и се отказахме :lol: . Решихме да вземем BitTorrent Token (Etherium>Bitcoin (или мисля, че беше USDT)>BTT) и на следващия ден Shiba Inu токенът беше наличен в Binance. От там продаваме BTT-то и взимаме Shiba Inu на горе-долу 0.000032. След няколко дена правим повторна малка инвестиция в същия токен (отново 30 лева в Шиба Ину на 0.000031). След няколко дни отново вкарахме 30 лева за Шиба Ину на цена от 0.000021. И тази седмица реших да взема SafeMoon Token на цена от 30 лева в сайта Gate.Io (купих за 30 лева USDT в Binance и го преместих в портфейла си в Gate.Io). Покупките на Шиба Ину бяха от картата на моята приятелка, а тази на SafeMoon беше от моята карта (и двете са към DSK). Та въпроса ми е за тези горе-долу 135 лева, които сме вкарали какво трябва да се направи в НАП? Чета и слушам всякакви работи , но става голяма обърквация. Какво трябва да се декларира? Как трябва да се декларира? Вие декларирате ли си изтеглените пари от тези Exchange-и и има ли такива, които не са правили абсолютно нищо?

П.П. Смятам да държа токените минимум до края на годината или поне година напред. Има и няколко пъти, в които съм продавал Шиба Ину токена на 0,000035 и после съм го купувал на по-евтино.
Предварително се извинявам за глупавите въпроси.

ЕДИТ1: Объркал съм се като съм писал за Етериума. Метнал съм Етериум в Евро и от там в USDT и от там в евро => Shiba
Последна промяна Kalin_1990 на 21 Май 2021, 11:06, променена общо 1 път
Kalin_1990
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Май 2021, 09:51

Re: Въпрос относно данъците

Мнениеот qbadabaduuu » 21 Май 2021, 10:14

за 135лв няма смисъл да се занимаваш

деклариране се извършва до края на март, и ако не бъркам до 1000лв не дължиш нищо само трябва да се декларират, но за 135лв наистина е безсмислено да го правиш
qbadabaduuu
 
Мнения: 442
Регистриран на: 18 Сеп 2020, 01:16

Re: Въпрос относно данъците

Мнениеот Kalin_1990 » 21 Май 2021, 10:28

qbadabaduuu написа:за 135лв няма смисъл да се занимаваш

деклариране се извършва до края на март, и ако не бъркам до 1000лв не дължиш нищо само трябва да се декларират, но за 135лв наистина е безсмислено да го правиш


А какво може да се случи като не декларирам? А и да си представим примерно някаква оптимистична ситуация, в която токените поскъпнат и мога да издърпам едни 100/500/1000 лева и нагоре. Какво се случва тогава?
Kalin_1990
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Май 2021, 09:51

Re: Въпрос относно данъците

Мнениеот jkminkov » 21 Май 2021, 15:44

2 глоби по 100 лева, но като гледам какво сте купували, печалба няма да има :violin:
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: Въпрос относно данъците

Мнениеот perla » 21 Май 2021, 16:13

Има тема за данъците с обсъждани доста неща.
В твоя казус никакви последствия няма да има спокойно, няма кой да се занимава с пари за една вечеря.
Новини не гледате ли, специално днеска?
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

ПредишнаСледваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], George, Google [Bot], ionicle, Kris, mincho, Spenchoni, svetlim, viniamin