НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 06 Май 2018, 15:30

Така да се върнем на темата, за новодошлите и неразбралите, срока за подаване на данъчна декларация за 2017-а година изтече преди няколко дни. Все пак за догодина имайте в предивд темата ни свързана с облагането на сделки от криптовалути /биткойн, етериум и г.н./ в тази тема:

viewtopic.php?f=3&t=5400
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот ixch » 10 Май 2018, 00:47

НАП не е шега работа. Имайте предвид, че сте виновни до доказване на противното, за разлика от всяко друго правораздаване.
Мисля, че със сигурност пейпал им докладват и си сътрудничат, но за револют не е сигурно. И Швейцарската тайна отпадна тази година.
И кешът го махат в много страни постепенно.
Като цяло положението не е добре. Всичко ще се следи и използва срещу нас.

За щастие крипто дойде точно на време преди да стане твърде грозно! За всичко, което трудно се вижда от НАП (стандарт на живот) може да се ползва крипто без после да има следи. Става дума за най-големите разходи, като храна и почивки в наши курорти, но не и недв. имоти и автомобили, което всъщност е най-важното, но няма как. Ако нямат данни използват средното за страната, което не е високо..
ixch
 
Мнения: 199
Регистриран на: 07 Апр 2014, 13:20

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот jkminkov » 14 Май 2018, 18:51

Mateev написа:Дори и да не познаваме закона или как функционир НАП, ние можем да си направим следните разсъждения:
Обект на данъчно облагане за едно физическо лице е всичко, което то притежава на свое име (пари, имоти, коли и т.н.). Няма значение под каква форма е получено, освен разбира се ако не е дарение или наследство.


абсолютно невярно, наследство, освен по права линия, подлежи на данъчно облагане, а всички даренията са облагаеми!
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Mateev » 14 Май 2018, 20:09

чл. 13, ал. 2 ЗДДФЛ "Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт";
чл. 44, ал. 6 ЗМДТ "Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи"
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Herzog » 14 Май 2018, 21:05

Mateev написа:чл. 13, ал. 2 ЗДДФЛ "Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт";
чл. 44, ал. 6 ЗМДТ "Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи"


Така е!
https://lex.bg/bg/laws/ldoc/2134174720
GIGABYTE GA-990FXA-UD3
AMD FX-8320 Octa-Core 3.5GHz AM3+
5xMSI Black Radeon RX Vega 64
4xRX 5700 XT
1xRadeon VII
Windows 3.11
Аватар
Herzog
 
Мнения: 489
Регистриран на: 29 Дек 2013, 21:17
Местоположение: София

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот NAKATA » 15 Май 2018, 11:00

'''Най-трудното за разбиране нещо на света е данъкът върху доходите.''Алберт Айнщайн
NAKATA
 
Мнения: 143
Регистриран на: 08 Май 2017, 01:21
Местоположение: Стара Загора

Re: Закупуване на голямо количество биткойн

Мнениеот miner99 » 11 Юни 2018, 14:44

Може ли аз да питам ДО КАКВИ СУМИ може да се тегли безпроблемно? И КОЯ борса?
Има ли начин да не се "влезе в регистъра" и НАП да правят проверки за 10 000 документа и укриване на данъци. Говорим за сума по-малка от вложената за крипто, частно лице, където нямам намерение да декларирам печалба (печалбата в BTC не е работа на НАП, най-малкото защото няма регистър, а те не го признават за валута) и не искам един хубав ден да ми искат документи за всяка стотинка или да ми правят частна ревизия.
miner99
 
Мнения: 190
Регистриран на: 21 Яну 2018, 04:03

Re: Закупуване на голямо количество биткойн

Мнениеот GenaDP » 11 Юни 2018, 20:03

От всяка борса може да изтеглиш безпроблемно цялата сума, с която разполагаш.
По темата НАП, ДАНС и т.н. не е зле да се запознаеш със съдържанието на този закон:
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2134420482
GenaDP
 
Мнения: 140
Регистриран на: 01 Сеп 2017, 15:58

Re: Закупуване на голямо количество биткойн

Мнениеот superlud » 11 Юни 2018, 21:43

GenaDP написа:От всяка борса може да изтеглиш безпроблемно цялата сума, с която разполагаш.
По темата НАП, ДАНС и т.н. не е зле да се запознаеш със съдържанието на този закон:
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2134420482


Не е така. Всички борси имат лимит за теглене. И НАП проверяват и дребните копачи та да не говорим за 500 к евра, там и БНБ ще те погне ако не можеш да докажеш произход и то убедителен а не просто декларация.
superlud
 
Мнения: 36
Регистриран на: 01 Юни 2016, 23:13

Re: Закупуване на голямо количество биткойн

Мнениеот miner99 » 12 Юни 2018, 11:09

Не става въпрос за мръсни пари, а за данъци и следене под лупа.
Да предположим, че съм вкарал в кпирто 100 000 лева. И те са станали 500 000 лева. Въпроса е може ли безпроблемно да се изтеглят 100 000 лева? Знам, че това няма да се хареса на НАП и може да стане страшно, ако няма декларирана печалба, въпреки че те няма да знаят за наличието на други 400 000 в коини в някакъви портфейли.
И друг въпрос. До колкото разбирам в днешно време няма "швейцарски банки". Т.е. не можеш да останеш незабелязан за финансовата мафия по никакъв начин? Ясно е, че ако те забележат - става проблем дори да си изряден, ще се намери къде да си виновен, че да се искат подкупи, глоби и т.н. Мен най-много ме притеснява лигитимността на крипто и войната срещу него. Ако изкараш пари от търговия - няма никакъв проблем да си декларираш печалбата, но дали е същото с Биткоин? Някой има ли опит с това?
miner99
 
Мнения: 190
Регистриран на: 21 Яну 2018, 04:03

ПредишнаСледваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, ionicle, viniamin