НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Herzog » 03 Май 2018, 21:25

Mateev написа:510 * 70 = 35 700 лв.


Ако данъка за автомобила ми, за 1(една) година е 35 700 лв., повярвайте ми, г-н Матеев, че нямаше да водим този диспут тук! :)
Предполагам, че имате на разположение юристи, които да Ви обяснят каква е разликата между ПРЕСТЪПЛЕНИЕ и НАРУШЕНИЕ! :)
GIGABYTE GA-990FXA-UD3
AMD FX-8320 Octa-Core 3.5GHz AM3+
5xMSI Black Radeon RX Vega 64
4xRX 5700 XT
1xRadeon VII
Windows 3.11
Аватар
Herzog
 
Мнения: 489
Регистриран на: 29 Дек 2013, 21:17
Местоположение: София

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Mateev » 04 Май 2018, 08:19

Престани да спориш, защото така само доказваш думите ми, че мозъка ти отчаяно се опитва да намери оправдание, че постъпва правилно.

Големите престъпления винаги започват с "малки прегрешения" и тяхната привидна ненаказуемост постепенно изкушава дадения човек да потъва все по-дълбоко и по-дълбоко. Това е пътя на криминално проявяните личности. Никой не е станал престъпник от раз. По-скоро това е изминаването на дълъг път от постепенно утежняващи се едно след друго уж невинни прегрешения.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот jamesdavidso » 04 Май 2018, 14:09

Mateev написа:
jamesdavidso написа:
jamiemirror написа:Крайно време е за без-фиатна икономика и разплащания, видяло се е :)

Хич не смятам за редно да купя нещо за 100 лева, и ако цената му се вдигне до 10 000, да му платя десетократно по-голям данък от вложените първоначално пари.

Неплащането на данъци е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ. Това, че някой си е измислил някакво фалшиво оправдание, не го оправдава. Ако случайно не знаете, убийците също си имат собствено "оправдание" защо убиват хора.

А най-лошото от всичко това не е, че много българи са мошеници, и крият данъци, а че имат наглоста да се гордеят с това, и дори се хвалят в публичното пространство. Жалка картинка ......


Матеев, симпатизирам ти на нравоучителния подход, за разлика от много други, ама да ме цитираш с такива груби разсъждения е прекалено дори и за теб.
Никъде не казвам, че не плащам данъци, дървен философ такъв!
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 376
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Mateev » 04 Май 2018, 15:04

Аз не обвинявам конкретно тебе. Забележи, че написаното от мене в цитата е в безлична форма. Тоест говоря по принцип за съществуващото явление, а не за конкретен човек. Думите ми са много внимателно подбрани така, че да не обидят никого, освен разбира се тези, които сами се чувстват мошеници. Но като такива те сами са се самоопределили, а не аз. Както е казал народа - гузен негонен бяга.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Mateev » 04 Май 2018, 17:32

jamiemirror написа:А презумпцията на невинност кучета я яли... аман от глупости в тая тема вече.


Презумпцията за невинност я има само в първото писмо от НАП, в което те УЧТИВО те молят да им предоставиш 10-20 килограма документи за всички твои приходи и разходи през последните 5 години. И ако са доволни от предоставените документи, процедурата приключва. Ако обаче нещо не им хареса, играта се качва на ниво 2 - следствени действия с право за разпити, обиск и конфискация на документи и информационни носители. Следва 3-то ниво - обвинение и съдебно дело. На това ниво обикновено се губят 3-4 години от живота по разните му там съдебни инстанции, и 10-20 хиляди лева разходи за адвокати. И ако адвокатите не са от най-добрите, следва последното 4-то ниво - присъда, която ако ви е първата в живота, може и да е условна. Със сигурност към нея освен годините затвор ще има и конфискация на имущество, която обикновено води до пълното разоряване на дадения играч, достигнал до това ниво.

За който не знае, всеки един българин си има лична сметка в НАП, в която сметка освен приходи се начисляват и разходи, и се следи нейния баланс. Ако разходите не се знае какви са, се начисляват средностатистически стойности за начина на живот (храна, дрехи и т.н.). И веднъж годишно всяка една териториална служба на НАП сортира в нарастващ ред всички хора със червени сметки (харчили повече, отколкото получавали) и след това избира първите няколко стотин човека, на които им изпраща писмо с любезна молба да обяснят защо сметката им е на червено, като към обяснението искат да се приложат документи за всички видове приходи и разходи през последните 5 години.

Тази игра съм я играл. Сина ми влезе в ниво 1, защото още докато беше студент, бях направил глупоста да купя на негово име 2 нови леки коли - една за него и една за приятелката му. И сметката му в НАП стана -80 000 лева. И получихме това писмо от първото ниво на играта на НАП. Отговорът към писмото беше много прост "баща ми ми даде парите", но въпреки това се изприщихме, докато съберем една камара официални документи за всякакви приходи и разходи през последните 5 години. Един месец обикаляхме 100 инстанции и работодатели, докато съберем всичко.

Най-накрая когато сина ми занесъл документите в НАП, и от там видели, че аз съм му дал парите, веднага пред очите му влезли в моята сметка и въвели запис от -80 000 лева. И ако моята сметка също беше станала червена, веднага щяха да ме подпукат и мене. Да, ама моята сметка е дебела (много данъци съм дал на тази държава), така че случая приключи мирно и тихо. Не всеки обаче може да се похвали, че се е разминал толкова лесно ..... :D

Та моята препоръка - гледайте да не ви захапе държавната машина, защото е като куче булдог. Един път захапало, много трудно се съгласява да пусне .... :D
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 04 Май 2018, 19:51

jamiemirror написа:
2GOOD написа:Всеки сам си решава дали да си плаща данъците. Аз мсиля, че сме страна с една от най-ниските ставки. Да в Германия имат по-добри социални блага, но там за същото нещо - доходи от биткойн плащат над 30% данък. И като цяло законите са за да се спазват, другото е анархия.


Не е съвсем така, точно в Германия за доста прилични доходи плащам ефективно под 10% данъци :)
Преебават ви тотално с плоския данък, просто защото няма необлагаем минимум - а 90% от доходите са ниски. Реално сте страна с една от най-високите ефективни ставки, но това се дължи най-вече на ДДС, който не е диференциран (освен за туризма).


Имах в предвид конкретно случая за криптовалути и данъците свързани с тях в Германия, информацията я имам от човек там, който потърси помощ дали може да изнесе фермата си в България и какви биха били пречките и облаганията тук. По негови думи данъците достигали 45%, до колко е вярно нямам представа.

По темата с НАП, да всеки си носи глава на раменете, аз лично предпочитам всичко да ми е изрядно и да не се притеснявам от глупости, а и сумите не са ми големи, така че просто не си заслужава риска.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4958
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот miner99 » 04 Май 2018, 19:53

jamiemirror написа:Крайно време е за без-фиатна икономика и разплащания, видяло се е :)

Е, доживях да видя едно хубаво и вярно мнение. И аз искам това, но има една приказка "а дано, ама надали!".
Първо трябва да станем милионери, а после да ги харчим свободно, след някоя друга година.

Според мен Kraken не дават финансова информация, но това трябва да се провери. А може би ще има някой борси, като банките в Швейцария преди години, вероятно са извън ЕС и забити в някоя по-странна държава, като риска там ще е по-голям за по-големи суми.
miner99
 
Мнения: 190
Регистриран на: 21 Яну 2018, 04:03

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот jamiemirror » 04 Май 2018, 19:58

2GOOD написа:Имах в предвид конкретно случая за криптовалути и данъците свързани с тях в Германия, информацията я имам от човек там, който потърси помощ дали може да изнесе фермата си в България и какви биха били пречките и облаганията тук. По негови думи данъците достигали 45%, до колко е вярно нямам представа.

По темата с НАП, да всеки си носи глава на раменете, аз лично предпочитам всичко да ми е изрядно и да не се притеснявам от глупости, а и сумите не са ми големи, така че просто не си заслужава риска.


Мда, нелинейна скала е - но за да ходи в зоната 45% значи сумите са големи и вече облагането не е към физическо лице - там счетоводителите определят разходите и т.н. А в случая с ферма разходи бол, ако въобще плати скоро данъци (щото има и няколко години да амортизира техниката счетоводно) - ще са само върху печалбата след разходите - т.е. пак по-малко от 10% върху цялото изкопано крипто. Както и да е, лирично отклонение :)
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Mateev » 04 Май 2018, 20:35

НАП със сигурност знае за всички сделки с недвижими имущества (земя, къщи, апартаменти и т.н.). Със сигурност знае и за всички покупко-продажби на леки автомобили, защото вносителите, а вероятно и КАТ, са задължени да я подават тази информация. НАП знае и за всички задгранични пътувания (информацията я получава от граничните пунктове). НАП знае и за всички заплати или дивиденти, получени от всяко едно лице. НАП знае и за дадените/получените кредити, знае дори и за банкови трансфери над определена сума (за това не съм много сигурен). По взаимни споразумения НАП обменя информация и за задграничните сметки в някои от държавите. Въобще НАП поддържа в базите си данни всяка една финансова информация, до която се докопа за всеки един човек.

Много голям номер може да ви изиграе купуването на нова лека кола на лизинг. При сина ми се получи точно това. Дефакто благодарение на лизинга изплащането на леката кола е разсрочено за следващите 3-5 години, и работната заплата по принцип е достатъчна да покрие лизинговите вноски. Да, ама в НАП попада информация с името на купувача и срещу него стои пълната стойност на колата. Това е някакъв парадокс или някаква недомислица в софтуера на НАП, и заради тази недомислица огромен брой хора са получавали писма от НАП с искане на документи за всички приходи и разходи през последните 5 години. Поне при нас случая беше такъв - искаха да доказваме суми за доходи върху цялата стойност на колите, въпреки че лизинга им все още не беше изтекъл.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Herzog » 04 Май 2018, 20:42

Mateev написа:НАП знае и за всички задгранични пътувания (информацията я получава от граничните пунктове).


Употребяваш ли? :)
GIGABYTE GA-990FXA-UD3
AMD FX-8320 Octa-Core 3.5GHz AM3+
5xMSI Black Radeon RX Vega 64
4xRX 5700 XT
1xRadeon VII
Windows 3.11
Аватар
Herzog
 
Мнения: 489
Регистриран на: 29 Дек 2013, 21:17
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: Bing [Bot], Google [Bot], ionicle, Spenchoni, viniamin