НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот bmwe37 » 22 Юли 2018, 13:40

emmobg написа:
2GOOD написа:
bmwe37 написа:Аз го разбирам, че ще трябва да плащам 8% здравни осигурохвки върху дохода ми от крипто, и като ги сложим към 10-те стандартни стават 18%.
Когато си подавах декларацията за 2017 в началото на годината имаше опции. Местно лице, чужденец, самоосигуряващ се и лице по чл.40 ал.5 още тогава се чудих какво е това животно и ей го дойде ми на главата.

Дали правилно тълкувам закона и дали нещата са така за 18-те процента?


НЕ, специално за това съм питал, твоите са доходи от други източници (криптовалути) и не формират осигуровки, даже мисля (но не съм сигурен), че и като СОЛ не е нужно да се осигуряваш, още повече си бил студент редовно. Спокойно, НАП ще са доволни, че си изряден платец. Все пак нищо не пречи да се консултираш със счетоводител, само да не те объркат повече ;)


До колкото съм запознат ако няма други трудови възнаграждения(разбирай не се водиш на трудов договор-т.е не друг а ти сам трябва да внасяш задължително здравни осигуровки ) би следвало да си попълнил една декларация(не съм сигурен май номер 7 беше), с която да заявиш, че ти сам ще ги внасяш( реално се водиш безработен-т.е никой не ти внася здрави). Та в този случай си внасяш всеки месец минимума(20.40лв за тази година) и когато дойде време за данъчна декларация отбелязваш тази сума(сумарно) като предварително внесени(някъде в началото беше), тогава след попълването на останалите таблици(май приложение номер 5 беше за крипто/финансови активи..) и се попълва образец 2004/таблица 2 по спомен , където за всеки месец сумарно си смяташ какво си кеширал и съответно се приравнява с това което си внесъл(минимума) към това което си декларирал по месеци(ако е над максималната осигурителна сума-2600 за тази година се довнася съответно разликата). Пример през годината си внасяш всеки месец по 20.40лв(общо 244.80-тази сума се отбелязва в началото и реално се "приспада" от данъчната основа), но да речем Януари,Февруари и Март си кеширал и през всеки от месеците си надхвърлил тези 2600 като доход тогава от таблица 2(приложение 2004)ти се преизчислява сумата, която трябва да довнесеш за здравни. Останалото са си 10%, относно социалните, вариантите май са нещо през фирма да минава, но не знам тогава как точно се случват нещата и дали си струва гимнастиката освен ако не искаш да теглиш ДДС, но от физическо лице без сигурен постоянен предвидим приход(предвид движенията на цените в сферата) не знам дали си струва гимнастиката. Имайте предвид, че в БГ нещата са сравнително приемливи. В някой държави е по-неурегулирано, но пък има и места, където ако си държал актива повече от година данъците са по-малки или ги няма изобщо за крипто(Португалия).
Последна промяна bmwe37 на 24 Юли 2018, 19:47, променена общо 1 път
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот bmwe37 » 22 Юли 2018, 14:11

Едит: разясниха ми се нещата благодаря за инфото
Последна промяна bmwe37 на 24 Юли 2018, 19:48, променена общо 1 път
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот shulio » 22 Юли 2018, 14:32

Облагаемият доход в редове от 1 до 12 в колона 5 се определя като:
- сумата в ред 13, формирана от облагаемия доход от упражняване на трудова дейност


Сигурно ключа се крие в "трудова дейност"
shulio
 
Мнения: 235
Регистриран на: 12 Фев 2014, 14:41

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот emmobg » 22 Юли 2018, 14:46

bmwe37 написа:И аз така го четох и го разбирам, след като съм се регистрирал по чл. 40 ал5.. Но има един тънък момент, който предполагам трябва да се разясни с кадърен счетоводител. Да речем, че за година от крипто съм направил 24000лв(средно по 2000лв на месец) и съм се осигурявал по чл.40 ал 5. Тогава излиза, че от тези 24000лв давам 8% за здравни осигуровки, тънкият момента е ако изтегля всичките 24000лв в 2 месеца само да кажем, когато и пикът на биткойн-а, тогава само за 2-та месеца ли ще плащам или се смятат средно на година?

Нещо от рода на:
Януари:0
Февруари:0
......
Ноември: 12000
Декември: 12000

Ако е само за 2-та месеца: максималният осигурителен доход е 2600лв. т.е ще платя 8% върху 2600лв само за Ноември и Декември. И сумарно на годишна база стават 2% от общата сума няма да ме сбъркат.

Обаче ако се калкулират 24000лв : 12 = 2000лв на месец и за всеки месец 8% от 2000 ще ми стане лошо и тогава май ще търся вариант да записвам редовно.


Във въпросната таблица когато си въведеш данните за всеки месец нещата ти се изчисляват автоматично какво дължиш като сума за довнасяне за здравните. Реално попълвайки тази таблица като човек без други трудови доходи ти реално трябва да вкараш база за здравни осигуровки половината от минималната работна заплата(за 2018 е 510лв->225*8%=20.40лв, което е минимума дължим по закон) това за месеците където не декларираш нищо съответно нямал си приходи. За останалите месеци си вкарваш сумите които си декларира-така е направено, че ако вкараш примерно 3000лв дължимите здравни за конкретният месец ще бъдат дължими за максималният осигурителен доход, който е 2600лв(т.е реално ти ще платиш тези 8% върху 2600, а не върху 3000). След попълването на всички полета коректно крайната сума да довнасяне ще бъде калкулирана и дължима отделно 10-те % данък. А не е ли малко рано за данъчни декларации още ?
p.s Сега виждам, че то си е описано подробно отдолу "1. Годишен осигурителен доход, върху който се внасят окончателни осигурителни вноски
(ред 13, колона 7 -"минус" ред 13, колона 6)". От това по-ясно...а ако все още не е ясно си свали една декларация в PDF и си я попълни да видш как се случват нещата .
emmobg
 

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот bmwe37 » 22 Юли 2018, 16:45

emmobg написа:
bmwe37 написа:И аз така го четох и го разбирам, след като съм се регистрирал по чл. 40 ал5.. Но има един тънък момент, който предполагам трябва да се разясни с кадърен счетоводител. Да речем, че за година от крипто съм направил 24000лв(средно по 2000лв на месец) и съм се осигурявал по чл.40 ал 5. Тогава излиза, че от тези 24000лв давам 8% за здравни осигуровки, тънкият момента е ако изтегля всичките 24000лв в 2 месеца само да кажем, когато и пикът на биткойн-а, тогава само за 2-та месеца ли ще плащам или се смятат средно на година?

Нещо от рода на:
Януари:0
Февруари:0
......
Ноември: 12000
Декември: 12000

Ако е само за 2-та месеца: максималният осигурителен доход е 2600лв. т.е ще платя 8% върху 2600лв само за Ноември и Декември. И сумарно на годишна база стават 2% от общата сума няма да ме сбъркат.

Обаче ако се калкулират 24000лв : 12 = 2000лв на месец и за всеки месец 8% от 2000 ще ми стане лошо и тогава май ще търся вариант да записвам редовно.


Във въпросната таблица когато си въведеш данните за всеки месец нещата ти се изчисляват автоматично какво дължиш като сума за довнасяне за здравните. Реално попълвайки тази таблица като човек без други трудови доходи ти реално трябва да вкараш база за здравни осигуровки половината от минималната работна заплата(за 2018 е 510лв->225*8%=20.40лв, което е минимума дължим по закон) това за месеците където не декларираш нищо съответно нямал си приходи. За останалите месеци си вкарваш сумите които си декларира-така е направено, че ако вкараш примерно 3000лв дължимите здравни за конкретният месец ще бъдат дължими за максималният осигурителен доход, който е 2600лв(т.е реално ти ще платиш тези 8% върху 2600, а не върху 3000). След попълването на всички полета коректно крайната сума да довнасяне ще бъде калкулирана и дължима отделно 10-те % данък. А не е ли малко рано за данъчни декларации още ?
p.s Сега виждам, че то си е описано подробно отдолу "1. Годишен осигурителен доход, върху който се внасят окончателни осигурителни вноски
(ред 13, колона 7 -"минус" ред 13, колона 6)". От това по-ясно...а ако все още не е ясно си свали една декларация в PDF и си я попълни да видш как се случват нещата .
Последна промяна bmwe37 на 24 Юли 2018, 19:48, променена общо 1 път
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот emmobg » 22 Юли 2018, 17:44

http://www.nap.bg/page?sId236fsL=30&sId ... textMode=0 трябва ти БАРКОД варианта.Ако не се справяш може би е добре да потърсиш професионална помощ.
emmobg
 

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот amxcs » 26 Юли 2018, 13:23

А данък дължи ли се, ако през бг борса се купят бтц за 1000лв примерно, с тях се купят видео карти, изкопват се бтц на стойност 1000лв и се обръщат пак в левове през чуждестранна/бг борса на стойност 1000лв. Така печалбата излиза 0лв :roll:
amxcs
 
Мнения: 85
Регистриран на: 01 Фев 2018, 08:32

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 26 Юли 2018, 16:15

amxcs написа:А данък дължи ли се, ако през бг борса се купят бтц за 1000лв примерно, с тях се купят видео карти, изкопват се бтц на стойност 1000лв и се обръщат пак в левове през чуждестранна/бг борса на стойност 1000лв. Така печалбата излиза 0лв :roll:


Когато се извършва "дейност по занятие" (копане) трябва да се регистрирате като фирма и тогава можете да отчитате разходи и приходи и да плащате данък в/у печалбата само, иначе се плаща върху приходите.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот amxcs » 26 Юли 2018, 17:29

Ялова работа, тогава пък няма да я има далаверата с евтините карти по 300лв, защото няма да са купени от фирмата.
amxcs
 
Мнения: 85
Регистриран на: 01 Фев 2018, 08:32

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот ZAX » 17 Окт 2018, 06:48

Търся някой филипинец, да ми обясни как да си регистрирам фирма там. Токът им е по-скъп, но животът е 5 до 10 пъти по-евтин. Та ще мога да си позволя да си плащам и данъците, тук не мога да си го позволя.
ZAX
Spammer
 
Мнения: 1934
Регистриран на: 15 Юни 2013, 19:51

ПредишнаСледваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: filchef, George, ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin

cron