НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 02 Апр 2014, 15:45

milan_gl написа:Админа да поясни от кой точно текст вади резюмето "02 Април 2014" ? От преходните и заключителни разпоредби в закона ли е изменение или от правилника за прилагането му ? Този цитат може да се тълкува по 1000 начина и има още 1000 двусмислици . Правилно отбелязва колега от форума че това засяга приходи от ... на BTC но пък приходи може да се правят и от ред други виртоални валути . Още повече че такива доходи се отнасят в ГДД към приходите от борсови и финансови операции . В нашият най-общ случай с доходите от БТЦ ние затваряме кръг на "производство" със материални активи , себестойност , амортизации , режиини и т.н. По смисълът на закона би трябвало "дохода от производство и продажба" на БТЦ да се отнасят към съвсем друга графа от ГДД а именно като доход от услуги например ! Още повече че този вид услуги се отнася за дейност извършвана извън територията на страната ! Защото с нашият хардуер ние дефакто извършваме услуга по изчисляване на крипто алгоритми и за това ни се заплаща по определен начин ! Изобщо скоро няма да има ясното по цялата тази работа . Всеки адвокат би ви измъкнал с аргументи от този род ако се стигне до вземане на данъци по съдебен ред . Вече е въпрос на личен избор и който реши да декларира да си декларира ама като гледам тука все какви са колегите във форума , едва ли ще има някой който да си е избил на 100% инвестициите и все още да работи със същите мат. активи на печалба без да прави нови инвестиции . Не си набутвайте таралеж в гащичките момчета ! Веднъж написана една ГДД и има години на ред да ходите и да обеснявате на НАП че вече не се занимаваш с това и за това не правите вече отчисления в бюджета .


Датата е цитат от текста публикуван в сайта на НАП - линка го има в долната част на поста:
http://www.nap.bg/news?id=1815

Иначе да има много неясноти и всичко, което казваш е така, но печалбата си е печалба и в/у нея е нормално да се дължи данък. Въпроса е не спада ли повече към финансовите операции - борси и т.н. където данък до колкото знам няма.

Значи копаещите са производство, търгуващите са борсови играчи, има някои които играят хазартни игри с биткойн и така го придобиват - въпросите са много....
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот milan_gl » 02 Апр 2014, 16:01

Това е само "news" и не е засегнато още в нито един законов или подзаконов акт ! Просто админа на http://www.nap.bg/page?id=1 е счел да запълни с нещо чуто/недочуто полето за реклами !
Аватар
milan_gl
 
Мнения: 280
Регистриран на: 18 Яну 2014, 08:27
Местоположение: Варна

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Странник » 02 Апр 2014, 16:05

ggushterov написа:Ако си спомням правилно Странника и Chris се караха в една тема кой е по-по-най във данъчното...може някой от тях да хвърли светлина върху казуса :lol:

Нямам какво да деля с никого тук че да се карам с когото и да е.Друг е въпроса че някои хора възприемат това за караница.
Лично аз се придържам към поведение каквото повикало-това и се обадило.
Когато говорех да стоим ниско под радарите някои хора тук ми се смееха и се говореха зад гърба ми какви ли не епитети.
На мен не ми дреме откровено казано от това как ме наричат.
Сега когато излязох прав за пореден път нека екипа на форума се позамисли в бъдеще за своята ''известност'' и какво тя донесе за копачите .
В този смисъл бих препоръчал поне спиране на скриптовете които да ни показват на първа страница в Google.

Ако някой декларира дори и един път в НАП подобен доход просто ще привлече вниманието към себе си.
На база ваша декларация влизате в базата им данни и край.
Отделен е въпроса при проверка дали не можеш да кажеш че си платил вече в страна от ЕС подобен данък чрез такса или както каза колегата по горе
ама аз търгувам с LTC или пък че си продал произведение на изкуството - въпрос на юридически хватки и формулировки.
Слабото звено са отново банките в случая и според това излиза че хора с по високи доходи от BTC не бива да надвишават 10 000 лв. месечен оборот
към една сметка и една банка защото от банката са длъжни по закон да докладват за това в НАП.

Тук в базата данни на форума има повече от достатъчен доказателствен материал за данъчно преследване на доста лица в конкретни суми.
А като отново изляза прав и ви погнат данъчните мислете на тях какво ще обяснявате ,а не на мен тук.
С излишни глупави спорове не мисля да си губя времето тук.
Както съм споменавал и преди - аз ще се смея последен.
Към екипа на форума специално - моля преосмислете си политиката на форума и отново ви призовавам да се придържаме ниско под радарите.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 02 Апр 2014, 16:11

@ Странник няма никакви скриптови, гуглето си е достатъчно умно само да си прецени какво и кога да слага на 1-ва страница.

Сега по темата, на мен новината ми се струва позитивна и стъпка в правилната посока, макар и много непохватна и може би прибързана. Едно нещо е факт, НАП признават Биткойн за: финансов актив, това е първото становище относно Биткойн на държавна институция.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 99ufo99 » 02 Апр 2014, 16:19

2GOOD написа:@ Странник няма никакви скриптови, гуглето си е достатъчно умно само да си прецени какво и кога да слага на 1-ва страница.

Сега по темата, на мен новината ми се струва позитивна и стъпка в правилната посока, макар и много непохватна и може би прибързана. Едно нещо е факт, НАП признават Биткойн за: финансов актив, това е първото становище относно Биткойн на държавна институция.


Според мен, тях въобще не им пука какво е.. важното е да се пълни хазната и да не е в графа " нАркотици ".

Това че искат да щавят от още едно място, нищо не узаконява или регламентира.
Виж ако се изкажат по въпроса от Мин.Фин. е друга работа.. да го дефинират какво точно е , как се стига до придобиването му, да ни признават разходите по производството .. и те тогава да идва % облагане... ама сложноооо ;) така е най-лесно.. давайте 10 % .. и точка.
Аватар
99ufo99
 
Мнения: 209
Регистриран на: 13 Яну 2014, 21:08

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот milan_gl » 02 Апр 2014, 16:24

НАП наблягат на приходите от тази дейност а не на естеството на БТЦ така че 2GOOD погрешно те навежда мисълта в тази насока . НАП се интересуват от КЕША от БТЦ и едва ли скоро ще проевят апетит от БТЦ портфейла ти и количеството БТЦ в него . Да ама още като не им е ясно как да си предявят претенциите и пускат една "новина" в сайта си че рибките като нас трябва да си декларират тези доходи под някаква си форма . Дори и под такъв начин да не ти подлежат доходите за облагане ! Защото приходите от борсови операции извън страната не се облагат с данъци ! Това е за да си подадеш едн път малкото пръстче ! И после като си напишат вече под законовата нормативна уредба ще ти кажат "Елате пиленца на Батко да ви щипна сладко-сладко " :whistle:
Аватар
milan_gl
 
Мнения: 280
Регистриран на: 18 Яну 2014, 08:27
Местоположение: Варна

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Spoon.Net » 02 Апр 2014, 16:35

аз смятам че няма как да искат процент от приходите на някого при положение че няма точно описано в закон от какво идват тия приходи. аз не виждам нищо лошо няколко човека да ми пращат пари всеки месец. даряват хората ... имат раздават. да докажат че търгуваме с нещо ! ако признаят бтц за разплащателно средство или най малко за продукт /което според мен е почти същото/ тогава могат да имат претенции за данъци върху спечеленото тоя месец. като изяснят как ще стане това, да формулират и как аджаба ще кажат колко съм изкарал аз тоя месец и аз лично ще платя. всичко друго е лаене на месечината.
Аватар
Spoon.Net
GPU Mining Moderator
 
Мнения: 1014
Регистриран на: 21 Сеп 2013, 17:13

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот farmdve » 02 Апр 2014, 16:56

Мамка му, "приходите" ми възлизат от миналата година до този момент на ~4000лв, това са 400лв за тези крадци.
1JYFJnWKmhAwK9FMM3TM2SCjhCuc1qKc4r
farmdve
 
Мнения: 574
Регистриран на: 29 Май 2013, 13:24

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 02 Апр 2014, 16:57

farmdve написа:Мамка му, "приходите" ми възлизат от миналата година до този момент на ~4000лв, това са 400лв за тези крадци.


Не забравяй да извадиш разходите ;)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4957
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот farmdve » 02 Апр 2014, 17:06

2GOOD написа:
farmdve написа:Мамка му, "приходите" ми възлизат от миналата година до този момент на ~4000лв, това са 400лв за тези крадци.


Не забравяй да извадиш разходите ;)

Разход особено няма, не знам дали съм го казал преди, но аз никога не съм инвестирал в Биткойн, имах си карта и от там станах две, от там още един блок соло и така. Сега наистина, купих монети на цена 670 долара, сега сме под 500, това ако важи не знам.
Отделно ако важи, че съм загубил миналата година 2 монети и половина(тогава възлизаха на 300 долара) чрез хазарт.
1JYFJnWKmhAwK9FMM3TM2SCjhCuc1qKc4r
farmdve
 
Мнения: 574
Регистриран на: 29 Май 2013, 13:24

ПредишнаСледваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, filchef, Hristo, ionicle, viniamin