НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Re: Закупуване на голямо количество биткойн

Мнениеот Mateev » 12 Юни 2018, 11:19

Ако наистина има много хора, които искат да изсветлят големи суми в биткойни, един от начините е да започнат да купуват имоти директно с криптовалути. Имотите в България са нещото, което струва много пари, но в същото време покупко-продажбите масово се декларират на много по-ниски цени (обикновено на данъчната оценка, която е в пъти по-ниска от истинската стойност). Така можете да преобразувате биткойните в официален имот, който си носи стойноста, но няма да предизвика въпроси откъде имате пари, за да го купите.

Ето аз например съм склонен да продавам имоти директно срещу криптовалута, а в нотариалния акт ще пишем данъчната оценка на инмота. Склонен съм да продавам срещу криптовалута и всякакви други предмети или вещи, с които съм се задръстил през годините. Например радиоуправляеми модели на самолети, хеликоптери или леки коли, и части за тях. Или пък промишлени контролери (Siemens Logo, S7-200 и т.н.). Мога да продавам срещу криптовалута и кошери, пчелни семейства или дори цели пчелини.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот miner99 » 12 Юни 2018, 11:22

ixch написа:НАП не е шега работа. Имайте предвид, че сте виновни до доказване на противното, за разлика от всяко друго правораздаване.
Мисля, че със сигурност пейпал им докладват и си сътрудничат, но за револют не е сигурно. И Швейцарската тайна отпадна тази година.
И кешът го махат в много страни постепенно.
Като цяло положението не е добре. Всичко ще се следи и използва срещу нас.

За щастие крипто дойде точно на време преди да стане твърде грозно! За всичко, което трудно се вижда от НАП (стандарт на живот) може да се ползва крипто без после да има следи. Става дума за най-големите разходи, като храна и почивки в наши курорти, но не и недв. имоти и автомобили, което всъщност е най-важното, но няма как. Ако нямат данни използват средното за страната, което не е високо..

По мисли сме брая! Но как точно да се купува изгодно през крипто? Това към днешна дата е твърде ограничено в БГ.
Кеша изчезва, защото е анонимен. Забранява се и изпозването на КЕШ за големи суми. Отделно си спестяват печатането и обработката, по лесно е всичко което правим да са числа директно в базата им данни.
Аз поне отдавна не пазаря с карта и реално никой не може да ми проследи хартийките, т.е. имам големи недоказани разходи. Парите ги тегля кеш и до там с проследяването...
miner99
 
Мнения: 190
Регистриран на: 21 Яну 2018, 04:03

Re: Закупуване на голямо количество биткойн

Мнениеот GenaDP » 12 Юни 2018, 11:32

miner99 написа:Да предположим, че съм вкарал в кпирто 100 000 лева. И те са станали 500 000 лева. Въпроса е може ли безпроблемно да се изтеглят 100 000 лева? Знам, че това няма да се хареса на НАП и може да стане страшно, ако няма декларирана печалба, въпреки че те няма да знаят за наличието на други 400 000 в коини в някакъви портфейли.


Ако можеш да докажеш разхода от 100 000 лв. за купуване на крипто - нямаш грижи, няма да има данък. Ако не можеш - задели си десятък за държавата.
GenaDP
 
Мнения: 140
Регистриран на: 01 Сеп 2017, 15:58

Re: Закупуване на голямо количество биткойн

Мнениеот Mateev » 12 Юни 2018, 11:58

Не е достатъчно само да се заплати 10% на държавата, и така да се изперат парите без никакви други въпроси. Такова нещо е възможно само ако бъде обявена данъчна амнистия.

Ако няма амнистия, трябва да се докаже, че парите са спечелени по честен и почтен начин. Само тогава плащането на 10% данък дава свободата парите да се харчат без притеснения от НАП. Това "доказателство" трябва да е някакъв бизнес или някаква покупко-продажба. Може дори и да е само някаква декларация, но написаното в нея трябва да изглежда разумно и да не предизвиква съмнения. И не забравяйте прага от 50 000 лева декларирани приходи на година (от продажба на стоки и услуги), който ще ви вкара в играта с ДДС-то, дори и да сте физически лица.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Закупуване на голямо количество биткойн

Мнениеот miner99 » 12 Юни 2018, 13:57

Mateev написа:Не е достатъчно само да се заплати 10% на държавата, и така да се изперат парите без никакви други въпроси. Такова нещо е възможно само ако бъде обявена данъчна амнистия.

Ако няма амнистия, трябва да се докаже, че парите са спечелени по честен и почтен начин. Само тогава плащането на 10% данък дава свободата парите да се харчат без притеснения от НАП. Това "доказателство" трябва да е някакъв бизнес или някаква покупко-продажба. Може дори и да е само някаква декларация, но написаното в нея трябва да изглежда разумно и да не предизвиква съмнения. И не забравяйте прага от 50 000 лева декларирани приходи на година (от продажба на стоки и услуги), който ще ви вкара в играта с ДДС-то, дори и да сте физически лица.

Доколкото знам за повече от 50 000 лева годишен доход няма лично ДДС. Ако е доход, чрез девидент примерно. Сега обаче ми изниква въпроса с обръщането на тези пари, понеже сделките в крипто аз примерно правя като ФЛ... логично... дори да има усложнение ще е в пъти по-малко в сравнение със замесването на ЮЛ. Ако пак се върнем на предположението, че BTC е валута, аз нищо не правя освен обмяна на валута - това не е оборот на стоки или услуги.
За доказване на произход - няма грижи, ако човек има много непроследими разходи - храна, гориво, стоки в кеш и т.н. Дори да изтегля недекларирана BTC печалба, няма как да ме хванат за произхода на парите. Естествено Revolut, Mister Tango, Paysera и т.н. ще пеят яко по веригата, дори може би Kraken. Независимо през колко места се прекарват парите, те си оставят следа, освен ако не влязат в Швейцария. "Ходих в Швейцария и внесох в кеш 150 000 евро преди 6 години. Документ нямам! Сега си ги изтеглих" как би реагирал НАП? Ако някой направи така ще трябва ли да доказва нещо, или просто трябва да обжалва актовете?
Между другото Матеев, в момента който искам да купувам с крипто, на теб няма да ти се продава :D Ще трябва да си пазя евро в Kraken (за дълго, ако не го декларират това), и като падне цената да ти платя в BTC :D Проблема с обмяната е следният: всеки който иска да го прави не е за 1000 лева, а доста повече. Значи трябва да обмени коини с някой друг с доста оборот. Тези дето са с доста оборот знаят какво правят и не купуват на върхове, когато ние бихме искаме да продадем.
miner99
 
Мнения: 190
Регистриран на: 21 Яну 2018, 04:03

Re: Закупуване на голямо количество биткойн

Мнениеот GenaDP » 12 Юни 2018, 16:20

miner99 написа:Доколкото знам за повече от 50 000 лева годишен доход няма лично ДДС.


Бòли ги фара в НАП ти 'кво знаеш и 'кво не знаеш... Зèми прочети законите, вместо да философстваш.
GenaDP
 
Мнения: 140
Регистриран на: 01 Сеп 2017, 15:58

Re: Закупуване на голямо количество биткойн

Мнениеот Herzog » 12 Юни 2018, 23:14

GenaDP написа:
miner99 написа:Доколкото знам за повече от 50 000 лева годишен доход няма лично ДДС.


Бòли ги фара в НАП ти 'кво знаеш и 'кво не знаеш... Зèми прочети законите, вместо да философстваш.


То, само с четене ако ставаше.........
Миналата година продадох имот за 100-тина К лв.
Още не са ме регистрирали по ДДС!
GIGABYTE GA-990FXA-UD3
AMD FX-8320 Octa-Core 3.5GHz AM3+
5xMSI Black Radeon RX Vega 64
4xRX 5700 XT
1xRadeon VII
Windows 3.11
Аватар
Herzog
 
Мнения: 489
Регистриран на: 29 Дек 2013, 21:17
Местоположение: София

Re: Закупуване на голямо количество биткойн

Мнениеот GenaDP » 13 Юни 2018, 01:17

Herzog написа:Миналата година продадох имот за 100-тина К лв.
Още не са ме регистрирали по ДДС!


Я, още един гений-мислител...
Но както добре знаем, чукча - писатель, чукча не читатель. :lol:
Последна промяна GenaDP на 13 Юни 2018, 09:36, променена общо 1 път
GenaDP
 
Мнения: 140
Регистриран на: 01 Сеп 2017, 15:58

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Mateev » 13 Юни 2018, 08:18

Ако не ви се четат данъчни закони, най-добре е да се консултирате с някой счетоводител. Иначе непознаването на законите не ви освобождава от отговорноста, която носите по тях. Самата регистрация по ДДС вие трябва да я направите тогава, когато настъпят условия за това. Никой няма да ви я направи автоматично. Ако не се регистрирате по ДДС навреме, ще си понесете съответните наказания, като тука прошка няма.

Въобще навлезе ли се в сферата на бизнеса, а с криптовалутите точно това се прави, човек трябва да започне да се съобразява с изискванията на една камара закони, които преди това не са го засягали. И няма оправдание, както и няма прошка, ако човек не ги знае тези закони, и поради тази причина започне "невинно" да ги нарушава.

Криенето на данъци е национален спорт, и властите го знаят това, но не правят нищо по въпроса за дребните закононарушители, защото разходите по контрола на това явление ще надхвърлят потенциалните приходи в хазната. Когато обаче започне да нараства размера на сумите, с които се злоупотребява, човек трябва да започне да се съобразява със законите, иначе изневиделица може да му се стовари дългата ръка на НАП.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Mateev » 13 Юни 2018, 09:17

Искам само да кажа още нещо, защото по всичко изглежда, че много хора не го знаят. Всеки един човек в трудоспособна възраст е ДЛЪЖЕН да плаща данъци на тази държава, но докато е наемен работник, за неговите данъци се грижи неговия работодател. Обаче в момента, в който човек реши сам да си докара някой друг допълнителен доход, независимо под каква форма, отговорноста за плащането на данъци вече става НЕГОВА ЛИЧНА ОТГОВОРНОСТ, и последствията от неплащането вече си ги носи сам самичък.

Много хора не го осъзнават този тънък момент. Както си пролича от горните постинги, тези хора си мислят, че някой друг е длъжен да мисли за тях или пък да ги регистрира по ДДС. Няма такова нещо. Всеки трябва сам да си мисли за себе си и за плащането на собствените си данъци, и ако не го прави това, трябва да има готовност във всеки един момент от време нещо да се обърка и да бъде подведен под отговорност. При това забележете - гафа може да се случи дори и по сигнал на някой негов комшия-злобар.

По-назад в темата съм описвал как се случва този процес:
1. Получава се писмо от НАП с искане на информация за всички приходи и разходи през последните 5 години, като тази информация трябва да е подкрепена с една дебела папка документи. Не се признават голословни твърдения. Признават се само документално потвърдени приходи или разходи.
2. Ако НАП не остане доволен от информацията в тази папка, минава се на ниво 2, в което вече инициативата се поема от следствените служби, които вече имат правото на разпити, обиски, изземване на документи, компютри и т.н.
3. Нататък процедурата може много да се насложни в зависимост от това какво открият разследващите, и да се стигне дори до съд, като практиката сочи, че повечето от хората по ниво 2 стигат и до ниво 3.

След като човек вече ги знае тези неща, трябва да започне да се подготвя за възможно най-лошия сценарий. Тоест да не изхвърля документите за приходи/разходи, защото не се знае дали някога няма да му дотрябват. Другата подготовка е в един екселски файл да започне да си води всички приходи/разходи по години, и ако сметката към държавата е червена в някоя от годините, предварително да си изясни какво ще прави, ако случайно дойде писмо от НАП. Тоест да се постарае навреме да се сдобие с документ, който оправя сметката. Има много фирми в страната, които с готовност биха издали такъв документ както за приходи, така и за разходи, в зависимост от това дали текущата им година е на печалба или на загуба. Тоест интереса за издаването на такъв документ е взаимен, но човек трябва да се разтропа, за да си го намери. И най-важното - документа трябва да бъде намерен НАВРЕМЕ в текущата година, а не когато НАП ви прати писмо да тръгнете да търсите документи за стари години, което вече е невъзможно.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

ПредишнаСледваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, filchef, Google [Bot], Hristo, ionicle, viniamin, yaro