НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Mateev » 13 Юни 2018, 09:53

Ще дам и конкретен пример. Например ако харчите повече, отколкото официални доходи имате, значи се нуждаете от документи за допълнителни доходи. Тези документи ще бъдат разход за фирмата, която ви ги е издала, така че тука има взаимен интерес.

Подходящ документ за получен доход например се явява един граждански договор, в който вие например извършвате някаква услуга на фирмата, с която сте сключили този договор. Друг подходящ документ може да бъде например договор за наем, с който вие отдавате ваше имущество за временно чуждо ползване. Върши работа дори и документ, че сте спечелили пари от лотария, спортни залози или от фиш от тотото. За целта трябва да издирите някой, който наистина е спечелил, и след това да откупите фиша от него преди получаването на парите. Форекс брокерите, казината или бинго залите също са подходящи за "официално" реализиране на печалба или на загуба.

Важат и всякакви други документи, но трябва навреме да мислите за тях. Например ако в рамките на годината продавате някакъв имот или кола, пишете че сте ги продали на истинската цена, а не на занижена такава, каквато е масовата практика. Ако продавате нещо през Еконт, пишете истинската стойност, и си пазете бележките. Въобще ако сте в режим "НУЖДА ОТ ОФИЦИАЛНИ ДОХОДИ", съобразете всички свои действия да водят към получаване на документи за това.

Много е важно навреме да го осъзнаете всичко това. Криененто на данъци не означава, че трябва да правите всичко без документ. Точно обратното - означава, че внимателно трябва да осмислите от какви документи се нуждаете съгласно личната ви сметка през съответната година (от приходи или от разходи), и след това целенасочено да търсите начин да се сдобиете с такива документи.

Повтарям още веднъж, защото е много важно:
Правенето на всичко без документи е много лоша идея, ако искате да криете данъци. Важи точно обратното - трябва да правите много внимателен подбор и навременно търсене на документи така, щото личната ви сметка на приходите и разходите през дадената година да не излиза на червено. Тази сметка трябва да е подкрепена с документи, които при нужда да можете да покажете на НАП.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот papi92 » 13 Юни 2018, 12:55

Абсолютно съм съгласен с Матеев. Рано или късно на всички с червени сметки ще им дойде реда. Тази държава има все по-голяма нужда от пари, а те няма от къде да се вземат, освен от данъците.
BTC: 1papi29c5HTMyFsmwVxFPKn6yfzcGPGeB
papi92
 
Мнения: 172
Регистриран на: 26 Сеп 2013, 19:20

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот amxcs » 11 Юли 2018, 16:24

Mateev написа:Важат и всякакви други документи, но трябва навреме да мислите за тях. Например ако в рамките на годината продавате някакъв имот или кола, пишете че сте ги продали на истинската цена, а не на занижена такава, каквато е масовата практика. Ако продавате нещо през Еконт, пишете истинската стойност, и си пазете бележките. Въобще ако сте в режим "НУЖДА ОТ ОФИЦИАЛНИ ДОХОДИ", съобразете всички свои действия да водят към получаване на документи за това.

И на истинската цена също трябва да се плати данък печалба :violin:
amxcs
 
Мнения: 85
Регистриран на: 01 Фев 2018, 08:32

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Nikolllay » 20 Юли 2018, 10:17

Какви са санкциите за укривани на данъци при годишен доход до 50К, освен глобите?

Нещо по-фрапантно случва ли се?
Nikolllay
 
Мнения: 103
Регистриран на: 29 Юни 2017, 08:58

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот steffo » 20 Юли 2018, 11:06

Nikolllay написа:Какви са санкциите за укривани на данъци при годишен доход до 50К, освен глобите?

Нещо по-фрапантно случва ли се?


От значение е какъв е размерът на данъчното задължение, защото е криминализирано само укриването на данъци в "големи размери". Такива са данъчни задължения над 3000 лв. В случаите когато едно лице не е подало декларация, потвърди неистина или затаи истина в декларация и т.н. /виж чл. 255 от НК/ в общия случай отговорността е лишаване от свобода от една до шест години и глоба до две хиляди лева.
steffo
 
Мнения: 89
Регистриран на: 27 Юли 2014, 18:35

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот Nikolllay » 20 Юли 2018, 13:34

Ехе, да бе...
Има хора търгуват в ОЛХ с десетки хиляди нелегално и едва няколко случая имаше на получени глоби + 10%-то процента да се платят.
Тука за затвор чак се заговори :lol:

Аз имам друг дерт - теглил съм доста вече за тази година и ще изтегля още доста. Само, че за какво съм взел до момента нямам документ - през бг борси и изипей и събраните документи заминаха погрешка в коша. Тоест аз за няколко К лева нямам документи.
Какво правя в случая? Какво и как да обявя?
Nikolllay
 
Мнения: 103
Регистриран на: 29 Юни 2017, 08:58

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 21 Юли 2018, 02:15

Nikolllay написа:Ехе, да бе...
Има хора търгуват в ОЛХ с десетки хиляди нелегално и едва няколко случая имаше на получени глоби + 10%-то процента да се платят.
Тука за затвор чак се заговори :lol:

Аз имам друг дерт - теглил съм доста вече за тази година и ще изтегля още доста. Само, че за какво съм взел до момента нямам документ - през бг борси и изипей и събраните документи заминаха погрешка в коша. Тоест аз за няколко К лева нямам документи.
Какво правя в случая? Какво и как да обявя?



Ти реално догодина ще трябва да обявиш доходите си от сделки с биткойн и други криптовалути в данъчната си декларация за 2018-а, нямам представа дали easypay могат да ти издадат справка, но не виждам защо да не могат, другото което е минало по банка също лесно можеш да си изкараш извлечение, според мен това са достатъчни документи за да си подадеш декларацията в периода 01.01.2019-30.04.2019
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот bmwe37 » 21 Юли 2018, 16:50

Аз пак си платих 5-цифровата печалба от криптотата за 2017(В долната граница разбира се :D ). До момента за 2018 е 5 цифрена като ако криптотата се изтрлят пак нагоре има потренциал да стане и 5 цифрена и в по-горната горната граница.

Само че ми се струва направих голяма простотия. Юни месец се дипломирах като на всички е известно, че здравните осигуровки на студентите редовно обучение до 26 години се плащат от държавата. Записах магистратура задочно обучение, тъй като не ми се ходи до университета всеки ден, пак и да има повече време да следя криптото :) . На задочното обучение не се плащат здравни осигуровки и отидох в нап да заявя да си плащам здравните осигуровките сам. От там ми дадохА Заявление 7 по чл 40 ал.5 и вече ще си плащам осигуровките сам(20лв и стотинки) на месец.

Няколко дена след това обаче попаднах на този текст в интернет:
Лицата, които не са осигурени на друго основание, внасяли здраните си осигуровки по чл 40 ал.5 т.1 от ЗЗО и същевременно имат получени доходи подлежащи на данъчно облагане съгласно данните от данъчната декларация по 1л.50 от ЗДДФЛ, определят окончателен размер на здравноосигуртелния доход. За целта те попълват Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към данъчната декларация по чл.50 от ЗДДФЛ


Аз го разбирам, че ще трябва да плащам 8% здравни осигурохвки върху дохода ми от крипто, и като ги сложим към 10-те стандартни стават 18%.
Когато си подавах декларацията за 2017 в началото на годината имаше опции. Местно лице, чужденец, самоосигуряващ се и лице по чл.40 ал.5 още тогава се чудих какво е това животно и ей го дойде ми на главата.

Дали правилно тълкувам закона и дали нещата са така за 18-те процента?
bmwe37
 
Мнения: 28
Регистриран на: 21 Юли 2018, 16:20

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 21 Юли 2018, 21:51

bmwe37 написа:Аз го разбирам, че ще трябва да плащам 8% здравни осигурохвки върху дохода ми от крипто, и като ги сложим към 10-те стандартни стават 18%.
Когато си подавах декларацията за 2017 в началото на годината имаше опции. Местно лице, чужденец, самоосигуряващ се и лице по чл.40 ал.5 още тогава се чудих какво е това животно и ей го дойде ми на главата.

Дали правилно тълкувам закона и дали нещата са така за 18-те процента?


НЕ, специално за това съм питал, твоите са доходи от други източници (криптовалути) и не формират осигуровки, даже мисля (но не съм сигурен), че и като СОЛ не е нужно да се осигуряваш, още повече си бил студент редовно. Спокойно, НАП ще са доволни, че си изряден платец. Все пак нищо не пречи да се консултираш със счетоводител, само да не те объркат повече ;)
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4956
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот emmobg » 22 Юли 2018, 10:34

2GOOD написа:
bmwe37 написа:Аз го разбирам, че ще трябва да плащам 8% здравни осигурохвки върху дохода ми от крипто, и като ги сложим към 10-те стандартни стават 18%.
Когато си подавах декларацията за 2017 в началото на годината имаше опции. Местно лице, чужденец, самоосигуряващ се и лице по чл.40 ал.5 още тогава се чудих какво е това животно и ей го дойде ми на главата.

Дали правилно тълкувам закона и дали нещата са така за 18-те процента?


НЕ, специално за това съм питал, твоите са доходи от други източници (криптовалути) и не формират осигуровки, даже мисля (но не съм сигурен), че и като СОЛ не е нужно да се осигуряваш, още повече си бил студент редовно. Спокойно, НАП ще са доволни, че си изряден платец. Все пак нищо не пречи да се консултираш със счетоводител, само да не те объркат повече ;)


До колкото съм запознат ако няма други трудови възнаграждения(разбирай не се водиш на трудов договор-т.е не друг а ти сам трябва да внасяш задължително здравни осигуровки ) би следвало да си попълнил една декларация(не съм сигурен май номер 7 беше), с която да заявиш, че ти сам ще ги внасяш( реално се водиш безработен-т.е никой не ти внася здрави). Та в този случай си внасяш всеки месец минимума(20.40лв за тази година) и когато дойде време за данъчна декларация отбелязваш тази сума(сумарно) като предварително внесени(някъде в началото беше), тогава след попълването на останалите таблици(май приложение номер 5 беше за крипто/финансови активи..) и се попълва образец 2004/таблица 2 по спомен , където за всеки месец сумарно си смяташ какво си кеширал и съответно се приравнява с това което си внесъл(минимума) към това което си декларирал по месеци(ако е над максималната осигурителна сума-2600 за тази година се довнася съответно разликата). Пример през годината си внасяш всеки месец по 20.40лв(общо 244.80-тази сума се отбелязва в началото и реално се "приспада" от данъчната основа), но да речем Януари,Февруари и Март си кеширал и през всеки от месеците си надхвърлил тези 2600 като доход тогава от таблица 2(приложение 2004)ти се преизчислява сумата, която трябва да довнесеш за здравни. Останалото са си 10%, относно социалните, вариантите май са нещо през фирма да минава, но не знам тогава как точно се случват нещата и дали си струва гимнастиката освен ако не искаш да теглиш ДДС, но от физическо лице без сигурен постоянен предвидим приход(предвид движенията на цените в сферата) не знам дали си струва гимнастиката. Имайте предвид, че в БГ нещата са сравнително приемливи. В някой държави е по-неурегулирано, но пък има и места, където ако си държал актива повече от година данъците са по-малки или ги няма изобщо за крипто(Португалия).
emmobg
 

ПредишнаСледваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, AJB, filchef, Google [Bot], ionicle, Kartoff, qbadabaduuu, UserX1XO