НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облагат

Новини за Bitcoin и криптовалутите

Модератор: Moderators

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот bastri » 27 Окт 2020, 18:50

jamesdavidso написа:USDT е доста рисков за държане. Виж, ако идеята е да го прехвърлиш към борса без KYC и да не ти вземат данък при продажба, за това става!


Борса без kyc няма. дори да не ти искат при депозиране, при теглене на каквото и да да крипто има блок докато не изпратиш документи!
bastri
 
Мнения: 20
Регистриран на: 02 Яну 2020, 19:24

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот jamesdavidso » 28 Окт 2020, 09:54

bastri написа:
jamesdavidso написа:USDT е доста рисков за държане. Виж, ако идеята е да го прехвърлиш към борса без KYC и да не ти вземат данък при продажба, за това става!


Борса без kyc няма. дори да не ти искат при депозиране, при теглене на каквото и да да крипто има блок докато не изпратиш документи!


Явно си по-запознат :mrgreen:
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 369
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот bastri » 29 Окт 2020, 18:44

Ами добре, сподели борса където няма KYC :)
bastri
 
Мнения: 20
Регистриран на: 02 Яну 2020, 19:24

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот jamesdavidso » 31 Окт 2020, 16:37

bastri написа:Ами добре, сподели борса където няма KYC :)


От големите Bitmex доскоро нямаха, виж също Kucoin и ByBit, Bitmax със сигурност нямат до определено ниво.
Отделно има куп по-малки борси.
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 369
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот bastri » 31 Окт 2020, 23:09

Благодаря!
Bitmex веднага поиска док. Bitmax.io вади син екран след 5 мин ползване! От 3 години за пръв път виждам синия екран на смърта. Упнах драйвера (uhd 630 intel i5 8400) но пак не става, сякаш вина нарочно не го харесва...
bastri
 
Мнения: 20
Регистриран на: 02 Яну 2020, 19:24

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот perla » 03 Дек 2020, 21:24

Някой с по голям оборот, физическо лице и последваща задължителна регистрация по ЗДДС?
Какво следва ако в момента обменя 2 биткойна (~60000 лв.). Плащам 6000 данък (10%). Друго?
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 03 Дек 2020, 22:24

perla написа:Някой с по голям оборот, физическо лице и последваща задължителна регистрация по ЗДДС?
Какво следва ако в момента обменя 2 биткойна (~60000 лв.). Плащам 6000 данък (10%). Друго?


Без да съм експерт, ЗДДС гласи, че следва регистрация по ДДС за ФЛ, като данък върху сделките не се дължи. Не съм чул някой Форекс трейдъри да се е регистрирал, те там оборота го правят за ден, но такъв е законът.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот perla » 03 Дек 2020, 22:37

@2GOOD - Благодаря ти, очаквах да се включиш.
ЗДДС регистрация е задължителна и пояснена от НАП тук
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/get/14668 94-00-15.doc
При мен са повече койните и рано или късно влизам в тази хипотеза (50 хиляди за последователни 12 месеца е).
Дори си мисля подавам данъчната декларация 100К и не се регистрирам примерно, какво ако някой много активен НАПаджия реши да ме глобява и регистрира служебно.

Аз се чудя, какво следва след тази регистрация.
Ангажиран ли съм и дали трябва да подавам дневници ДДС с нули и такива неща (каквото подават фирмите)?
Питах две счетоводителки дадоха разнозначни отговори, затова търся още инфо.
perla
 
Мнения: 150
Регистриран на: 16 Май 2019, 10:44

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот 2GOOD » 04 Дек 2020, 00:43

perla написа:@2GOOD - Благодаря ти, очаквах да се включиш.
ЗДДС регистрация е задължителна и пояснена от НАП тук
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/get/14668 94-00-15.doc
При мен са повече койните и рано или късно влизам в тази хипотеза (50 хиляди за последователни 12 месеца е).
Дори си мисля подавам данъчната декларация 100К и не се регистрирам примерно, какво ако някой много активен НАПаджия реши да ме глобява и регистрира служебно.

Аз се чудя, какво следва след тази регистрация.
Ангажиран ли съм и дали трябва да подавам дневници ДДС с нули и такива неща (каквото подават фирмите)?
Питах две счетоводителки дадоха разнозначни отговори, затова търся още инфо.


До колкото съм запознат, се подава всеки месец декларация както всяка друга регистрация по ДДС, като в тази декларация /дневници/ трябва да са включени сделките през месеца. Съответно, ако не може да се справи сам човек с това има и допълнителен разход за счетоводител. Другият недостатък е, че ако се отдава имот под наем или нещо друго, трябва да му се начислява ДДС.

Иначе на другия въпрос, ако не се регистрираш по ДДС закона гласи:
Чл. 178. Данъчно задължено по този закон лице, което е длъжно, но не подаде заявление за регистрация или заявление за прекратяване на регистрация в установените по този закон срокове, се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 5000 лв.


Тази тема е разисквана обширно по форекс форумите и до колкото знам май никой там не се е регистрирал или поне не си признават. Това разбира се не означава, че не си длъжен. При форекса нещата са дори по-сложни, защото те рално взимат пари на заем и търгуват с огромни суми. Реално само с 1 сделка се прави оборота от 50к, докато при крипто търговия нещата са по-близки до 1:1
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: НАП: Доходите от сделки с биткойн се декларират и облага

Мнениеот jkminkov » 07 Дек 2020, 17:34

perla написа:@2GOOD - Благодаря ти, очаквах да се включиш.
ЗДДС регистрация е задължителна и пояснена от НАП тук
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/get/14668 94-00-15.doc
При мен са повече койните и рано или късно влизам в тази хипотеза (50 хиляди за последователни 12 месеца е).
Дори си мисля подавам данъчната декларация 100К и не се регистрирам примерно, какво ако някой много активен НАПаджия реши да ме глобява и регистрира служебно.

Аз се чудя, какво следва след тази регистрация.
Ангажиран ли съм и дали трябва да подавам дневници ДДС с нули и такива неща (каквото подават фирмите)?
Питах две счетоводителки дадоха разнозначни отговори, затова търся още инфо.


и ще ти лъсне Д-то в "супата" им като нерегистриран по ДДС.
дай на ***ното власт и му гледай сеира.
jkminkov
 
Мнения: 1115
Регистриран на: 01 Юни 2013, 13:55
Местоположение: Хасково

ПредишнаСледваща

Назад към Новини

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, filchef, George, Google [Bot], Google Adsense [Bot], ionicle, Spenchoni, svetlim, viniamin