Закупуване на ASIC копачка..?

FPGA, ASIC, scrypt ASIC

Модератор: Moderators

Закупуване на ASIC копачка..?

Мнениеот newromancer » 25 Апр 2018, 15:35

Здравейте на всички.
Нов съм във тази сфера и във този форум и по съвета на повече от колегите тук, преди да пиша реших да попрочета
някоя и друга тема. Мисля да вложа до 5 к.лева за закупуването на една или две копачки. Като според калкулатора
на NiceHash - който сте постнали във помощ за новоначинаещи, кайто най-изгодна в момента ми дава Baikal Giant N,
като слагам цена на тока - 0.25 ст/кв. Дококото четох има някакъв "форк" - не го разбрах това добре какво е на
алгоритъма CryptoNight т.е. преминаване към версия 7 на същия, а мисля че правилно съм рабрал че Байкал Н - копае
на алгоритъма CrN - но не и на новата версия 7. Това не можах да го разбера добре, но това прави Байкалите негодни
да копаят ако съм го разбрал правилно и към какво друга копачка да се ориентирам - Байкал Дж.Б и Байкал Дж.10х също според
калкулатора ще носят добри доходи на месец ?
Според NiceHash калкулатора - Байкал Н - 712,41 лв/месец, Байкал Б - 635,81/месец , Байкал 10х - 603,81/месец
Най-евтините цени които намерих в нета на:
- Байкал Н - 550 usd
- Байкал Н + -1000 usd - честно казано не разбрах каква е разликата между двата
https://asicminermarket.com/product/bai ... ero-miner/
https://asicminermarket.com/product/bai ... lus-miner/
- Байкал Б - 1699 usd
https://asicminermarket.com/product/bai ... r-giant-b/
- Байкал 10х - 1700 eur
https://anenberg.store/product/baikal-x10/
Доколкото разбрах последния е с мултиалгоритъм, докато другите са само със по един. Ще съм благодарен на всякакви съвети,
но не мисля да правя ригове със карти, това не е опция при мен. Благодаря ви предварително.
newromancer
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Апр 2018, 14:09

Re: Закупуване на ASIC копачка..?

Мнениеот Mateev » 25 Апр 2018, 15:58

Това, което се случи в последно време, е появата на ASIC-и за копане на двата най-популярни алгоритъма - EtHash и CryptoNight. По първия масово се копаеше Ethereum, а по втория - Monero. Появата на тези ASIC-и силно ще обърка плановете на стотици хиляди миньори по света, копаещи Ethereum с графични карти или Монеро с процесори. Според мене е въпрос на 2-3 месеца да се случат тези неща.

Екипа, който се занимава със софтуера на Монеро, отреагира светкавично, и смени алгоритъма на CryptoNightV7. Това отряза достъпа на ASIC-ите до този алгоритъм и силно вдигна "акциите" на самото Монеро. В резултат на това то си запази позициите и дори получи силен ръст в интереса към него и разбира се в цената му. Всички останали CriptoNight валути може да се каже, че се провалиха, и станаха неизгодни за копане. Към днешна дата копането на Monero с CryptoNightV7 алгоритъма носи 5-6 пъти по-добри доходи от копането на обикновените CryptoNight валути.

Екипа, който се занимава със софтуера на Ethereum, на свое съвещание се отказа да модифицира алгоритъма, за да го направи недостъпен за ASIC-ите. Според мене това решение обрече на загуба стотици хияяди съществуващи собственици на ригове с графични карти, и отвори вратите за масова покупка на нов хардуер (ASIC-и), който ще замени стария (риговете). Въпреки това при Ethereum-а все още не се забелязва толкова голяма разлика в ефективноста на копането, но според мене е въпрос на време това да се случи. Говорим за наколко месеца. Вероятно събитията тука ще се развиват по-бавно, но в края на краищата всички ригове с графични карти ще станат неизгодни за копане.

Моята препоръка, базираща се на личните ми разсъждения:
Ако ще купуваш някакъв ASIC, нека това да е такъв, който да може да копае EtHash алгоритъма (другото му име е DaggerHashimoto). Cryptonight ASIC-ите въпреки че на пръв поглед изглеждат много изгодни, на практика няма да имат какво да копаят. Цената на CryptoNight алгоритъма се срива много бързо (5-6 пъти за по-малко от месец), и не се знае колко още ще се срине за времето на живот на новозакупения хардуер.

ПП: Всичко написано е само мое лично мнение, без претенции то да е единственото вярно. В него има прогноза, която може и да не се сбъдне ... :D
Последна промяна Mateev на 25 Апр 2018, 16:49, променена общо 2 пъти
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Закупуване на ASIC копачка..?

Мнениеот danisapfirov » 25 Апр 2018, 16:22

ETC ще остави вратата отворена за ASIC машините и няма да предприема мерки за смяна на алгоритъма.
Аргумента, е че те не могат да имат отношение към хардуера и да фаворизират един за сметка на друг.
Смятат, че пазара на ASIC също би било да стане по-конкурентен и от това да спечелят потребителите.
От друга страна производителите на карти вероятно ще започнат да губят и ако искат да поддържат сегмента
на миньорите ще се наложи да предложат конкурентни решения.

В краткосрочен план хода на Monero изглежда печеливш, но в дългосрочен не се знае дали това решение
е било далновидно.
Аватар
danisapfirov
Radix Ambassador
 
Мнения: 1078
Регистриран на: 22 Авг 2016, 10:24

Re: Закупуване на ASIC копачка..?

Мнениеот jamiemirror » 25 Апр 2018, 20:06

Всички тия цифри и сметки са без кръчмаря:
1. в Найсхеш гледай дневния добив, останалите са доста нерелевантни
2. покупка, доставка, ДДС, чакане понякога с месеци - това бърка доста инак простите сметки за доходността
Времето е основния фактор тук, дори не цената.

Инак Байкал са приложими и за домашна употреба, аз бих стоял настрана от еН-модела, Х10 изглежда най-добре.
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Закупуване на ASIC копачка..?

Мнениеот Herzog » 25 Апр 2018, 20:45

danisapfirov написа:ETC ще остави вратата отворена за ASIC машините и няма да предприема мерки за смяна на алгоритъма.
Аргумента, е че те не могат да имат отношение към хардуера и да фаворизират един за сметка на друг.
Смятат, че пазара на ASIC също би било да стане по-конкурентен и от това да спечелят потребителите.
От друга страна производителите на карти вероятно ще започнат да губят и ако искат да поддържат сегмента
на миньорите ще се наложи да предложат конкурентни решения.

В краткосрочен план хода на Monero изглежда печеливш, но в дългосрочен не се знае дали това решение
е било далновидно.


ASIC-ите като цяло компрометират идеята на Крипто-валутите!
Изначалната схема е била всеки да си "кОпа" от домашния комп.......
GIGABYTE GA-990FXA-UD3
AMD FX-8320 Octa-Core 3.5GHz AM3+
5xMSI Black Radeon RX Vega 64
4xRX 5700 XT
1xRadeon VII
Windows 3.11
Аватар
Herzog
 
Мнения: 489
Регистриран на: 29 Дек 2013, 21:17
Местоположение: София

Re: Закупуване на ASIC копачка..?

Мнениеот newromancer » 27 Апр 2018, 16:47

Намерих Байкалчетата на този сайт,
https://anenberg.store - някой пазарувал ли е от него за да ми даде
малко повече инфо, доволен ли е, всичко ок ли е било с поръчката
и прочие.
newromancer
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Апр 2018, 14:09

Re: Закупуване на ASIC копачка..?

Мнениеот jamiemirror » 27 Апр 2018, 20:04

Herzog написа:
danisapfirov написа:ETC ще остави вратата отворена за ASIC машините и няма да предприема мерки за смяна на алгоритъма.
Аргумента, е че те не могат да имат отношение към хардуера и да фаворизират един за сметка на друг.
Смятат, че пазара на ASIC също би било да стане по-конкурентен и от това да спечелят потребителите.
От друга страна производителите на карти вероятно ще започнат да губят и ако искат да поддържат сегмента
на миньорите ще се наложи да предложат конкурентни решения.

В краткосрочен план хода на Monero изглежда печеливш, но в дългосрочен не се знае дали това решение
е било далновидно.


ASIC-ите като цяло компрометират идеята на Крипто-валутите!
Изначалната схема е била всеки да си "кОпа" от домашния комп.......


Тая работа е приключила още с първия риг. Не са АСИЦ-ите проблема...
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Закупуване на ASIC копачка..?

Мнениеот kondev » 30 Апр 2018, 10:15

Моят съвет е да не гледаш къде е най-евтино, а къде е най-сигурно.Има сумати скамове поркай криптото така че трябва най-много да се пазиш. А най-сигурното е има 4-5 производителя на Асиц, влизаш в сайта и купуваш от там или виждаш, кой им е оторизирания дистрибутор.
kondev
 
Мнения: 11
Регистриран на: 10 Окт 2017, 11:37

Re: Закупуване на ASIC копачка..?

Мнениеот newromancer » 02 Май 2018, 10:12

Благодаря на всички за съветите :)
Имам още доста неясноти относно копаенето, но ще ги изяснявам във ход.
Имам следния въпрос - мисля да се спра на съвета на колегата на Байкал Джайънт х10 - или
да добавя още малко парици и да взема Иносиликон С11 - малко по скъпа е 3600 долара, байкала е 2700
Та въпроса ми е следния: Като дам на Байкала ми дава че може да копа Кварк, интересното е че тази валута
почти никъде не се намира. Тук примерно на описанието - дават че копачката може да копае Кварк - но долу
където са посочени валутите - кварка липсва. Не разбирам защо?
https://www.asicminervalue.com/miners/baikal/bk-x
На Алгоритъмс - има Кварк, на Дескрипшънс - също има кварк, но долу на
Минабълс койнс - няма Кварк.???
Другото което ми е интересно - защо във Найсхаша няма копачки - като примерно - D9 DecretMaster и S11 Seamaster на Иносиликон, също
я няма Bitmain A3, новата B3, която ще излиза сега май месец, и вече е разпродадена. Друго нещо, което ми направи впечатление в Найсхаш калкулатора не виждам никъде - трудност на копаене да се слага, автоматично ли го смята за деня както е или изобщо не го пресмята.
newromancer
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Апр 2018, 14:09

Re: Закупуване на ASIC копачка..?

Мнениеот Mateev » 02 Май 2018, 10:20

NiceHash поддържа реална пазарна цена не на криптовалутите, а на различните алгоритми за копане. Върви най-отдолу на сайта и в лявата колонка чукни линка за алгоритмите. Там ще видиш актуалните им цени. Също така ако натиснеш бутона за подробности от дясно, ще видиш графика как се е движила цената на тези алгоритми за последните няколко месеца.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Следваща

Назад към Специализиран Хардуер ASIC

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], filchef, George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin