Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

FPGA, ASIC, scrypt ASIC

Модератор: Moderators

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот jamiemirror » 04 Фев 2018, 00:22

:lol:
Последна промяна jamiemirror на 20 Май 2018, 23:54, променена общо 1 път
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот Mateev » 04 Фев 2018, 08:10

Коя от всичките идеи и пробвана и как така не са нужни вентилатори?

Самият Antminer се нуждае от своите вентилатори най-малкото заради това, че се нуждае от информация за техните обороти, за да се опитва да ги регулира. Ако ги няма собствените му вентилатори, вероятно ще изпадне в грешка.

Това с минералното масло е интересно и точно нещо подобно съм си мислил и аз, но не ми харесва, че собствените вентилатори си остават на антминера. Ами ако той се опита да ги завърти с голяма скорост? Та те ще изгорят поради огромното съпротивление на течноста.

Въобще склонен съм да си мисля, че клипа с минералното масло е някаква измама. Няма как тази система да работи дълго време. Външния радиатор е прекалено малък, за да разсее 1.5 kW топлинна мощност. Помпичката за вода също е с много малък дебит за такива мощности. Нима може да осигури 500 литра на час? Самите вентилатори на антминера трябва да се въртят 100 пъти по-бавно, но как антминера го е научил това? И въпроса с контактните повърхности - въпрос на време е тънък слой масло да проникне под тях и да прекъсне контакта. Става въпрос за куплунга на LAN мрежата - там натиска е много слаб.

И за капак - самите камъчета на дъното и корабчето отпред...... :)
Те са ярък признак за подигравката, която автора на клипа си прави с нас. Ако вентилаторите на антминера се завъртят с пълни обороти, макар и за кратко преди да изгорят, течноста в аквариума ще започне буквално да ври и кипи, и камъчетата ще бъдат засмукани в антминера.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот jamiemirror » 04 Фев 2018, 16:18

:lol:
Последна промяна jamiemirror на 20 Май 2018, 23:54, променена общо 1 път
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот steich » 30 Апр 2018, 22:18

Колеги, имам проблем с шума на две S9-ки ... някой успя ли да ги подкара потопени под трансформаторно масло или там каквото е ... такъв вид охлаждане ?
steich
 
Мнения: 11
Регистриран на: 27 Ное 2017, 00:16
Местоположение: София

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот steich » 01 Май 2018, 10:59

Попаднах на доста интересна тема за чисто водно охлаждане без потапяне във флуид, но с малка преработка ... проблем са водните панели които се монтират между платките.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2666719.0;all
steich
 
Мнения: 11
Регистриран на: 27 Ное 2017, 00:16
Местоположение: София

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот Mateev » 01 Май 2018, 11:52

steich написа:Попаднах на доста интересна тема за чисто водно охлаждане без потапяне във флуид, но с малка преработка ... проблем са водните панели които се монтират между платките.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2666719.0;all

Този явно е добър водопроводчик, но лош електротехник. Направил е страхотна водна система да си охлажда всичкия топлещ хардуер, но е забравил един важен факт - в помещението ще има прекалено висока влажност най-вече заради отворения съд, пък и заради неминуемото капене или кондензи по всичките му системи. Тази висока влажност ще създаде възможност за появата на мухъл, спори, бактерии и всичко останало, като част от тях ще се лепят не само по стените, но и вътре в електрониката.

Имам такова помещение, в което се намират системите ми за управление и контрол на сондажите. Трябва да ви направя снимки, за да видите какво се случва след няколко години експлоатация. Всичко ръждясва, всичко мухлясва, контактори се сменят често, а електронните контролери ако не са херметични, загиват за нула време. Периодично се случват аварии (ще се случват и при този пич) и като шурне от някъде вода под налягане, окъпва всичко в цялото помещение.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот Mateev » 01 Май 2018, 12:06

Ако сте готови да жертвате цяло едно помещение, не е ли по-лесно да го звукоизолирате. Например със слой дунапрен, налепен по вътрешната стена на помещението. Колкото до топлината - ами изхвърляте я извън помещението с тръби от станиол, директно закрепени към изходящите вентилатори на ASIC-ите. Не забравяйте да оставите и голям пасивен отвор за влизащия в помещението въздух.

Звука, който ще влиза или излиза от помещението можете да го спрете с шумозаглушители на принципа на аспусите на леките коли. Тоест прави се някаква кутия, и въздуха се движи в нея на зиг/заг. От вътрешната страна тази кутия също е облепена с тънък слой дунапрен. Въздушния поток свободно ще минава през кутията, но звуковите вълни ще се подтискат, защото за да излязат навън ще се нуждаят от много на брой отражения от стените, които обаче са покрити с поглъщащ звука материал (дунапрен).
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот jamesdavidso » 01 Май 2018, 13:48

jamiemirror написа:Пробвано е топене в най-обикновено рапично масло (най-евтино е, не друго). Без вентилатор. Без циркулация, без помпи - просто в кофа на челна стойка (заради конвекцията). Нищо му няма и на контакта в ЛАН-буксата, нито на контактите на захранването - абсолютно нищо никъде не е нужно да се променя.


Навремето експериментирах със стари дъна и видеокарти в маслена баня (пластмасов контейнер 10тина литра). Тогава само чипсетите и процесорите имаха термодатчици, температурите бавно се качваха докъм 60 градуса и не вдигаха повече. Потапял съм и захранвания, никакви проблеми нямаше.
Аватар
jamesdavidso
 
Мнения: 369
Регистриран на: 17 Фев 2018, 19:52

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот steich » 01 Май 2018, 16:29

Пробвах моите 9-ки да ги пусна без вентилатори, не става ... т.е. ако се потапят трябва да са някакси на външния радиатор. Обмислях вариант от 3 стереупорени кутии с звуко изолация, двете за 2-та ASIC-a а 3-тата да е с прегради за да се опитам да подтисна звука ... докато не пробвам няма как да разбера какъв ще е резултата. Определено звука идва от разликата на оборотите в 2-та вентилатора, защото на моменти е пренебрежимо нисък, на моменти бучи, на моменти свисти/свири. Предполагам ако се потопи целия ASIC в трансформаторно масло примерно ... предполагам вентилаторите ще заминат заради съпротивлението от флуида.

Това с допълнителните радиатори и преправянето мисля че не е вариант, тъй като се изолира всеки един от радиаторчетата спрямо общия с термопроводяща лепенка, но площта на топлоотдаване ще е малка и според мен ще има проблем ако не се обдухва добре ... т.е. пак проблем.
steich
 
Мнения: 11
Регистриран на: 27 Ное 2017, 00:16
Местоположение: София

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот Mateev » 01 Май 2018, 22:43

Явно не сте разбрали принципа на шумозаглушаването, а той е много лесен.... :D

За да го разберете, първо трябва да си припомните, че скороста на разпространение на звуковите вълни е 330-340 m/s. В същото време въздуха на една ASIC машина едва ли надхвърля повече от 2-3 m/s. Следователно от гледна точка на звуковите вълни въздуха в копачката е едва ли не неподвижен. Знаейки това забравяме за него и започваме да мислим как се движат самите звукови вълни. Ами те се движат по права линия .... :D И ако поставим някаква мека преграда по техния път (дунапрен, фибран, стиропор), те няма да могат да я преодолеят. Да, някаква част ще премине през стената на преградата, но тази част ще е много малка. Друга част ще се отрази, и отразената вълна може да намери отвора, но пак това ще е много малка част, особенно ако се постараем с преградите така, щото да има 2-3 отражения преди достигането на отвора.

От тука идва и идеята за шумозаглушителя. Нека да си представим буквата S, но с прави ъгли по всички чупки. Ако копачката се сложи в централната част на тази буква, звуковите вълни трябва да претърпят двойно отражение, преди да напуснат единия от двата отвора. При такава конструкция би трябвало да се получи идеален шумозаглушител, от който ще се чува едва ли не само леко свистене на въздуха.

Ще се опитам да нарисувам как си представям конструкцията на този шумозаглушител. Може да се направи бързо и лесно с 1-2 листа фибран.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

ПредишнаСледваща

Назад към Специализиран Хардуер ASIC

Кой е на линия

Регистрирани потребители: George, ionicle, Kris, Spenchoni, UserX1XO, viniamin