Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

FPGA, ASIC, scrypt ASIC

Модератор: Moderators

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот Mateev » 01 Май 2018, 22:57

Ето една набързо нарисувана картинка на това как трябва да изглежда шумозаглушителя. Идеята е да се сложи за основа един лист фибран. След това да се направят стени от фибран по нарисуваната от мене схема, и най-накрая за капак също да се сложи лист фибран.

За съжаление разсъжденията ми са само теоретични и нямам време да ги пробвам, но ако някой го направи, ще съм много благодарен да каже резултатите.
Прикачени файлове
Шумозаглушител за ASIC.xlsx
(9.42 KiB) 311 пъти
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот jamiemirror » 01 Май 2018, 23:12

:lol:
Последна промяна jamiemirror на 20 Май 2018, 23:55, променена общо 1 път
jamiemirror
 
Мнения: 518
Регистриран на: 24 Окт 2017, 11:42

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот Mateev » 01 Май 2018, 23:28

Ето още една малко по-съвършенна схема на шумозаглушител за ASIC-и. Може и сами да си измислите произволно друго разположение на лабиринта, стига разбира се в него никъде да не може да се нарисува права линия от ASIC-а към някой от отворите.

Колкото повече отражения прави звуковата вълна, преди да достигне до отворите на кутията, толкова по-слабо ще е и нивото на шума. В идеалния случай може да се направи дори и така, щото ASIC-а да може да се сложи в спалнята и да не го чувате когато спите, но мисля че за тази цел ще е необходимо и да се облепят вътрешните стени на кутията с тънък слой дунапрен (напр. 5-10 mm).
Прикачени файлове
Шумозаглушител за ASIC.xlsx
(11.88 KiB) 296 пъти
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот steich » 02 Май 2018, 08:19

Благодаря за идеите ... ще се опитам да сглобя една такава кутия/лабиринт за да видя какъв ще е резултата.
steich
 
Мнения: 11
Регистриран на: 27 Ное 2017, 00:16
Местоположение: София

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот Mateev » 02 Май 2018, 10:01

steich написа:Благодаря за идеите ... ще се опитам да сглобя една такава кутия/лабиринт за да видя какъв ще е резултата.

Когато конструираш преградите и завоите не забравяй, че по цялата дължина на движението на въздуха сечението не трябва да е по-малко от сечението на самите вентилатори. Това е с цел да не се създава допълнително съпротивление на движещия се въздух, иначе ще се влоши охлаждането и ще се повишат температурите върху чиповете.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот steich » 02 Май 2018, 11:04

Да, мисля да е 15/15 см като обаче захранването не мисля да го вкарвам в кутията ... има шум от него но не е такава болка за умиране.

Ако могат да се сетнат оборотите на самите вентилатори ръчно да са еднакви и те останат постоянни, предполагам това ще подобри допълнително ситуацията.

Мисля да направя нещо подобно като резонаторите при автомобилите ... ще видим какво ще се получи.

п.п. ... всъщност май ще трябва да се сложи захранването вътре, тъй като ако го изкарам извън кутията, няма да мога да поставя 2 кутии една върху друга а на мен ми е важно.
Прикачени файлове
Шумозаглушител за ASIC corrected.ods
(11.21 KiB) 278 пъти
steich
 
Мнения: 11
Регистриран на: 27 Ное 2017, 00:16
Местоположение: София

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот Mateev » 02 Май 2018, 11:34

Също не забравяй, че в зоната на ASIC-а не трябва да има никакви луфтове, иначе част от въздуха може да се завърти вътре в кутията, което е много лоша идея. Най-добре е в двата края на ASIC-а плътно допрени до вентилаторите също да има по една стена от по-тънък фибран, в която да е изрязан кръгъл отвор с размерите на отвора на вентилаторите.
steich написа:.... всъщност май ще трябва да се сложи захранването вътре, тъй като ако го изкарам извън кутията, няма да мога да поставя 2 кутии една върху друга а на мен ми е важно.

Наистина така е най-добре най-малкото защото ще спестиш дупченето на отвори за многото на брой захранващи проводници. Ако захранването е вътре, то тогава извън кутията ще трябва да излизат само захранващия кабел и LAN кабела. Постарай се отворите, през които излизат тези кабели, да са много добре уплътнени с дунапрен, иначе през тях могат да излизат директни (неотразени) звукови вълни. Може да пуснеш кабелите да излизат и през въздушните отвори, но тогава не знам дали няма да станат проводник на звуковите вълни. Все пак са меки, но знам ли ..... Трябва да се пробва.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот steich » 08 Май 2018, 21:49

Направих 1-2-3 кутии, като се съобразих с размера на плоскостите които взех. Направих 2 кутии за 2-та ASIC-a и една обща обединяваща тип резонатор ... резултата е покачване на градусите с 4-6, намаляне на шума в помещението наполовина и пълна тишина навън към атмосферата ... само струя въздух която дори не се чува. Единствения пропуск е че не сложих клапи на изхода на 2-те кутии, за да не връща през майнер ако единия спре ... може би и в размера на резонатора ... можеше да е по-малък ... нещо от рода на 60/60 см. Другото е че ако 2-та АСИК-а са на Ф125 ... общата тръба трябваше да е повече но ... изхода пак е на 125 тъй че отпада като вариант. Предполагам ще намерите много косури, но всичко беше тестово а и резултата ме задоволява. Понамалил съм размера на снимките за да мога да ги кача.

Имам обче друг проблем. Единия Асик днес си поиграх да го изолирам и явно съм го претоплил ( работи около 18-20 ч в кутията без проблем преди това ), защото се рестартира пред 3-4 мин ... въпреки че температурите са ОК. Може би някакъв ресет или ... някой имал ли е п одобен проблем ?
Прикачени файлове
Кутия и резонатор намалени.rar
(1.55 MiB) 249 пъти
steich
 
Мнения: 11
Регистриран на: 27 Ное 2017, 00:16
Местоположение: София

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот Mateev » 08 Май 2018, 22:13

След като към атмосферата е пълна тишина, то това автоматично означава, че идеята с отраженията на звука работи, при това много добре. В помещението обаче има шум, защото звуковите вълни се предават през обема на фибрана/стиропора или през някоя друга твърда част. За да си изясниш точно кой излъчва звука, трябва кутията да се прослуша от близо с уред за измерване на децибелите. Има ги такива по 30-40 лв. Може да се окаже нещо елементарно и недомислено, което да се отстрани много лесно.

Това с рестарта и прегряването поради това и аз не се бях сетил. Наистина ако ASIC-а спре, ще спрат и вентилаторите му, и акумулираната в алуминиевите радиатори топлина няма да има кой да я издуха навън. Единично спиране няма да го прегрее, но ако номера с рестарта стане няколко пъти подред, наистина може да се вдигне доста висока температура. Но това ще го има дори и тогава, когато ASIC-ите не са в шумозаглушителна кутия.

ПП: Човешкото ухо има логаритмична скала на чувството за шум, така че субективно усещане за 2-3 пъти по-тихо може да означава повече от 10 пъти подтискане на звуковите вълни. Тоест заглушителя работи сравнително добре и вътре в помещението.
Mateev
 
Мнения: 786
Регистриран на: 20 Дек 2017, 09:55

Re: Antminer S9 - шумоизолация и съхранение

Мнениеот steich » 08 Май 2018, 23:07

Стиропора е 5 см и пак резонира т.е. няма как да се получи пълно заглушаване в помещението, но за мен това не е проблем. Ако вътре се облепи със звукопоглъщащ материал като този

http://www.zvukoizolacia.com/akustichen ... kopol-4-sm

ефекта ще е максимален и предполагам и в самото помещение ще се чува още по малко. Ако някой си прави такива може да пробва.
Важното беше навън да е тихо а да не се чува виене и свистене при менене на оборотите на вентилаторите.

Не разбрах какво имаш впредвид относно рестарта на АСИК-а ... не съм пробвал да натисна бутончето ресет ... малко е скрито вече при мен но не е невъзможно. Как се ресетва ... може би на включен АСИК и с задържане или ... ?
steich
 
Мнения: 11
Регистриран на: 27 Ное 2017, 00:16
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Специализиран Хардуер ASIC

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], George, Google [Bot], gorgar, ionicle, Kris, Spenchoni, svetlim, viniamin