Упътване при избор на ASIC копачка

FPGA, ASIC, scrypt ASIC

Модератор: Moderators

Упътване при избор на ASIC копачка

Мнениеот Странник » 03 Окт 2013, 00:57

Упътване при избор на ASIC копачи за абсолютно начинаещи.

Предлагам кратко упътване за желаещи да си закупят ASIC копачки.
Преди всичко говорим за потенциални печалби от вложени средства
които вярвам нямате излишни в момента.Не бих се учудил и ако някой
влезе в заеми на всяка цена само и само за да спечели.Преди да направите
тези стъпки прочетете следните съображения и примери по-долу.

Важни критерии по които се формира потенциалната печалба и възвръщаемост на вложени
средства в бъдещето са следните:

1.Срок за доставка - много от общите поръчки на база чипове имат срок от
100 дни за изпълнение.Този срок идва от самия доставчик,а не от посредника
който движи цялата поръчка.Оказва се че 100 дни са фатално много и в един момент
ако сте калкулирали някакви печалби и вложени средства то след 100 дни всичко става
съвсем друго - просто отивате твърдо на загуба.Това се случва поради факта че трудността
при копане на BTC галопира в рамките на 90 -120% на месец като статистика досега.

2. Покачваща се трудност - колкото повече миньори се включват в добива на BTC толкова и
трудността се покачва и от там вашия персонален добив на BTC пада ако не сте вложили нови
средства в нови изчислителни мощности.Реално всяка нова компания предлагаща нови технически
решения като копачки със съответните цени дава още по-голям достъп на желаещите да си закупят
подобни устройства.До скоро имаше само две фирми на пазара и наплива беше огромен към тях.
Сега вече фирмите са много повече и сами можете да видите в линка по-долу техния брой.
Не е трудно човек да се досети какво предстои в скоро време.


3.Цена на предпочитана валута - в нашия случай говорим за евро преди всичко.Тук вече никой
не се наема да гадае накъде ще тръгне курса на BTC в близките седмици,да не говорим за месеци.
В случая ще се въздържа от всякакви коментари и прогнози.Само ще споделя наблюдението че курса
скача за кратко време когато има активиране на разплащания по големи поръчки за ASIC чипове.
Разбира се може и да греша но имам основания да твърдя това на база лични наблюдения.Оставям на вас
да си прецените.

4.Консумирана мощност на вашия копач - тук вече се визират разходите за консумирана електроенергия.
В момента се случва преход към 28 nm архитектура която е с още по-добра ефективност от предните модели
чипове.


5.Процентна такса за пула в който копаете - обикновено варира от 2 - 3 до 5% от добива ви.

Едно важно уточнение- ASIC копачките могат копаят не само BTC ,но и други алтернативни криптовалути които са
от вида SHA-256.
Примерно сравнение можете да си направите тук:
http://www.coinwarz.com/cryptocurrency

След изброеното нека направим сравнителен анализ на примерни пресмятания чрез калкулатора
на този линк: http://mining.thegenesisblock.com/

Направих калкулация на офертите от шведите - KNC.
Срок на доставка - ноември месец 2013г.
https://www.kncminer.com/categories/miners
Ето вижте какво се получава за двата им модела които предлагат:
http://mining.thegenesisblock.com/a/3576ea2f32 за модела им Saturn 275GH/s
http://mining.thegenesisblock.com/a/039fb0c312 и за модела им Jupiter 550 GH/s.

Първо обърнете внимание какви праметри съм заложил от изброените по-горе критерии.
Ясно се вижда че са в най-оптимистичните варианти като даже съм пренебрегнал таксата
на пуловете както и промяна в цената на BTC.
Ако имате 100 дена закъснение просто си изберете 3 месеца закъснение - а именно януари като срок
за получване и реално ползване за да видите накъде ще сте.
В посочения за Jupiter от моя случай ясно се вижда че при тези оптимистични темпове на растеж на трудността,
закована цена на BTC и срок на доставка ноември месец вие ще сте на печалба още декември месец .Вашия таван до който ще бъдете на печалба е лимитиран до септември 2014 г. при тази скорост.Дотогава ще сте с около 2820 USD напред плюс 5000 USD вложени за покупката на копачката.

За модел Saturn съответно се получава същия алгоритъм на печалба като още декември вие ще сте на плюс с избити разходи за покупката.От там до месец май 2014 ще сте само на печалба и ще бъдете с 944 USD напред плюс 3000USD вложени като разход при покупката.
Какво имам на предвид?Именно тези два примера на тази фирма са съобразени изцяло с потенциалния клиент и му гарантират сигурна печалба напред във времето.Това наричам коректно ценообразуване.Но остава висящ въпроса за времето на доставка на въпросните копачки нали?Както и евентуални закъснения.Съветвам ви да изисквате на всяка цена такава информация преди да плащате каквото и да е.

Сега предлагам да преминем към частните обяви и анонси които все по-често се появяват в нета за подобни копачки.
Тук ви предлагам една частна оферта която търси цена от 25 BTC за 112 GH/s.
Ще си кажете ехааа ама корава копачка- да разбира се,още повече че и можете до ден-два да си я получите.
Да погледнем оптимистичния сценарии заложен от предните два примера какво ще ни покаже.
http://mining.thegenesisblock.com/a/0f5d8f993d
И хоп изненадкаааа!
Виждаме червени числа в дясно...оказва се че дори и при закована цена на BTC и оптимистичен сценарии за покачване на трудността 91% на месец и без такса за пула вие ще сте 700 USD на загуба в началото или средата на март 2014г.И после просто гасите копачката си защото за друго няма и да става.

Сега да разгледаме друга частна оферта.Попълваме същите оптимистични прогнози за трудността и закована цена на BTC.
ASIC копачка за 19 BTC и скорост 83 GH/s и консумация на ел.енергия - 630 вата.Тук консумацията е приблизителнa на база изчисления поради факта че не е спомената в обявата.
http://mining.thegenesisblock.com/a/fc3b9aeef6
И какво получаваме? Същата картинка - края на февруари или началото на март гасите копачката със загуба от 625 USD.
Това е положението.

Сега да разгледаме някой търг или обява в e-bay.
Спрях се на тази обява случайно поради факта че е в UK -все пак си е Европа.
http://www.ebay.com/itm/Butterfly-Labs-60-Sc-60gh-s-Asic-Bitcoin-Miner-BTC-in-hand-BFL-Cheapest-Uk-/300979516591?pt=UK_Computing_Other_Computing_Networking&hash=item4613c6f4af

Попълваме отново оптимистичния сценарий от горните примери с тази разлика че вече включваме и 50USD за доставката.

http://mining.thegenesisblock.com/a/0239c459ca

И какво излиза - същата история с тази разлика че ако платите 1830 GBR както си иска англичанина в началото на февруари 2014 г. ще бъдете само с 467 GBR или 756 USD на загуба.

Дадените тук примери имат за цел да пояснят доколкото е възможно че има твърде некоректни продавачи които залагат скрита лимонка на купувачи които нямат достатъчно инфо или знания в този бранш.
Печалбите прогресивно намаляват с времето ако разчитате на един и същ хардуер и скорост.
Уверен съм че повечето от нас едва ли се чудят какво да си правят парите за да се хвърлят в рискови начинания.Не ми се мисли за хора взимащи заеми...
Ако някой може да се надява на спад в трудността на BTC добива ще го посъветвам да размисли и да си провери предни статистики по въпроса.
Тук някой си е поиграл да събере всичко на едно място относно тези статистики:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AmcTCtjBoRWUdHVRMHpqWUJValI1RlZiaEtCT1RrQmc#gid=0
Можете да си изтеглите този файл и на компа си.

В заключение - уважаеми съграждани бъдете внимателни в какво и как си влагате парите.
Компромисния вариант е да се пазарите за по-добра цена при обявите или да изисквате неустойка при закъсняла доставка още при договарянето (това последното е само хубава идея,но на практика не се е случило още) - друг избор нямате.
Разбира се по никой начин не претендирам за изчерпателност в упътването.
Който може и желае да добавя още детайли и факти по темата.
Постарах се да представя обективно всичко както си е в момента.
Късмет в копането ви пожелавам!
Последна промяна Странник на 03 Окт 2013, 03:27, променена общо 2 пъти
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Упътване при избор на ASIC копачка

Мнениеот CYPER » 03 Окт 2013, 02:42

1 - 28 микрона е различно от 28nm.
2 - 100% гарантиран факт е, че процентът, показваш с колко се е покачила трудността спрямо предната не е фиксиран и сегашните 30-40% на всеки 2016 блока няма да бъдат винаги толкова. Тоест няма нито един калкулатор, който може да направи правилна прогноза - такъв не може да съществува.
3 - Търгът на Ebay е за 1830 паунда, а не 1830 долара както си вкарал в калкулатора.
CYPER
 
Мнения: 136
Регистриран на: 01 Авг 2013, 19:22

Re: Упътване при избор на ASIC копачка

Мнениеот Странник » 03 Окт 2013, 03:39

Благодаря за забележките колега -напълно основателни бяха.
Вече направих някои малки поправки.
Относно трудността наистина няма как да се предвиди в бъдеще
развитието и.Но в моя анализ се опирам на статистически
данни с трайна тенденция към повишаване без изгледи за
спадове дори и за момент както се е случвало преди.
Основната ми идея си остава не абсолютна точност,а по скоро
приблизителна визия за нещата базирана на статистика
която да насочи потенциален купувач за какво да си отваря
очите най-вече.
Все пак не вярвам повечето наши съграждани които ще четат
тук темите да имат излишни средства ей така по каприз да
рискуват хиляди евро или долари за да напълнят джоба на някой
некоректен продавач само защото нямат идея с какво се захващат.
Това е моята отправна точка и мотив да напиша този пост.
Нямам претенции за изчерпателност или пределна точност,но съм
уверен че вероятността трудността да надхвърли 100% за месец е много по голяма
отколкото да падне под 80-90% на месец за в бъдеще.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Упътване при избор на ASIC копачка

Мнениеот CYPER » 03 Окт 2013, 03:49

Странник написа:Благодаря за забележките колега -напълно основателни бяха.
Вече направих някои малки поправки.
Относно трудността наистина няма как да се предвиди в бъдеще
развитието и.Но в моя анализ се опирам на статистически
данни с трайна тенденция към повишаване без изгледи за
спадове дори и за момент както се е случвало преди.
Основната ми идея си остава не абсолютна точност,а по скоро
приблизителна визия за нещата базирана на статистика
която да насочи потенциален купувач за какво да си отваря
очите най-вече.
Все пак не вярвам повечето наши съграждани които ще четат
тук темите да имат излишни средства ей така по каприз да
рискуват хиляди евро или долари за да напълнят джоба на някой
некоректен продавач само защото нямат идея с какво се захващат.
Това е моята отправна точка и мотив да напиша този пост.
Нямам претенции за изчерпателност или пределна точност,но съм
уверен че вероятността трудността да надхвърли 100% за месец е много по голяма
отколкото да падне под 80-90% на месец за в бъдеще.


Тя трудността със сигурност ще скача с все повече и повече проценти спрямо предния скок, обаче тоя калкулатор дето си го дал се олива яко. Тия 30% на всеки 2016 блока не са до без край.
Oct-14 - 350802000000 трудност
Тая трудност отговаря на 2511138TH/s скорост на мрежата.
Това са 2.5 милиона машини по 1TH/s
Някак си ми се струва невероятно.
CYPER
 
Мнения: 136
Регистриран на: 01 Авг 2013, 19:22

Re: Упътване при избор на ASIC копачка

Мнениеот 2GOOD » 03 Окт 2013, 03:52

http://btcinvest.net/en/bitcoin-mining- ... ulator.php

Този калкулатор има опция за намаляне на процентите за всеки период и ми се струва най-обективен на този етап.

Иначе темата е добра инициатива, все пак форума е за това да си помагаме и мисля, че с общи усилия може да стане една добра тема.
Благодарности на: 12good4Buys8cvTj6EB4MTGNTSC4w9Swnz
Аватар
2GOOD
Site Admin
 
Мнения: 4953
Регистриран на: 28 Май 2013, 15:40
Местоположение: Planet Mars

Re: Упътване при избор на ASIC копачка

Мнениеот Странник » 03 Окт 2013, 04:38

Преди месец и на мен ми се струваше невероятно 1457.375 THash/s но в момента това е факт.
На 05 Април трудността беше 7 673 000 ,а сега е 148 819 200 -за 6 месеца - 19,39 пъти е скочила спрямо април.
Грубо пресмятане излиза по 3,23 пъти на месец.
Да не говорим за новите фирми както е в случая с KNC - Jupiter 550 GH/s без овърклок - това е една машина.
Дали няма да се продават като топъл хляб как мислиш?
Скоро бях чел твой коментар (надявам се да не греша нещо и да те бъркам с друг ) колега по този повод че никога не си имал идея
че някога ще имаш машина която да надхвърля скоростта на цял един пул...
И на мен не ми се вярва това за тия скорости още повече че и аз съм пряко вътре в нещата ,
но това което видях дотук като развитие ми сочи че като нищо може да се случи и този сценарий.
Не смятам да коментирам точността на този или някой друг калкулатор ...по важното е всеки потенциален
купувач да има отправни опорни точки като входяща информация за да си преценява с какво си има работа.
Все пак говорим за доста пари и не считам за правилно наши съграждани да се набутват яко в някои оферти с цената на заеми
и лишения поради незнание.
И както 2GOOD спомена - трябва да си помагаме преди всичко.

EDIT
Справки и към първия закон на Мур който е актуален повече от 40 г. вече...
Новата триизмерна архитектура на Intel в процесорите Ivy Bridge по 22 nm технология
продължават действието на този закон за който до скоро се смяташе че ще престане да
действа.
Има и втори закон на Мур изведен през 1998г.
Митичния Сатоши е наистина гениален...
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Упътване при избор на ASIC копачка

Мнениеот crab » 03 Окт 2013, 11:12

Прави ми впечатление че за 28нм архитектура дават 1.4 вата на GH (обявено на сайта на KNC) => 200Гх копач ще консумира 280 вата. Чип на БФЛ за справка този който е при Марто за 2.3Гх на USB е 2.5 вата или 0.92 вата на GH => май разликата ще идва в цената на производството, че чип на 28нм е 3 пъти по евтин от този на 55нм.
От експлоатационна гледна точка обаче (енергийна консумация) който е купил вече БФЛ няма да е на загуба спрямо KNC.
crab
 
Мнения: 347
Регистриран на: 27 Авг 2013, 14:38
Местоположение: София

Re: Упътване при избор на ASIC копачка

Мнениеот Chris__ » 03 Окт 2013, 11:32

Инициативата на @Странник е страхотна, остава да видим ще има ли ефект върху продавачите... :D
Chris__
 
Мнения: 308
Регистриран на: 21 Юли 2013, 20:55

Re: Упътване при избор на ASIC копачка

Мнениеот iana_crs » 03 Окт 2013, 12:19

:clap: :clap: :clap: От мен , БРАВО ! - и благодарско за темата . :clap: :clap: :clap:
iana_crs
 
Мнения: 47
Регистриран на: 18 Сеп 2013, 10:09

Re: Упътване при избор на ASIC копачка

Мнениеот cnerd » 03 Окт 2013, 12:29

Странник, браво, хубава инициатива. Само я прегледах, като я прочета по-подробно може и да ръкопляскам дори :)
food for thought: от друга страна пък, всеки продукт си има остатъчна цена. Ако някой иска да се позаиграе със сметките и търговските си умения, може да пробва да купи асик на цена 10 лева, да изкара 3 лева с него за 1 месец и след това да го продаде за 8. Задържането на хардуер е като задържането на валута, стои и отлежава, я се дигне цената, я не. В тази връзка @chris__, цената се определя от търсенето и обратното. Ако спрем да купуваме ще падне и цената
cnerd
 
Мнения: 734
Регистриран на: 05 Юли 2013, 12:48

Следваща

Назад към Специализиран Хардуер ASIC

Кой е на линия

Регистрирани потребители: 2GOOD, Bing [Bot], George, Google [Bot], ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin