Litecoin minin rig , малко помощ.

Всичко за малкия крал - Лайткойн

Модератори: ekrem, Moderators

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Странник » 14 Яну 2014, 16:35

Пробвал съм и на х1 слот и пак си работи всичко без проблем - но възникваше проблем и се товареше процесора успоредно с копането.
В интерес на истината всеки опит за овърклок в копане на скрипт даже влошава крайната скорост .
Но който желае нека си купува такива удължители с молекси ако ще се чувства по-спокоен от това.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Flex » 14 Яну 2014, 16:46

"В интерес на истината всеки опит за овърклок в копане на скрипт даже влошава крайната скорост ."
Не се сещам за такава карта дори, някои (примерно 290) си имат т.нар. sweet spot, но винаги може нагоре, докато разбира се може картата или не те устройва консумацията вече. Преди малко си пуснах една от 7950-ките на 700кхш, все още е тихичка и на 71 градуса.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот danbi » 14 Яну 2014, 17:35

Flex написа:Доколкото чета всъщност се опитват да те убедят, че те си харчат от допълнителните портове и до 75 вата от самия слот. Кето, ако вадиш от PCIEх16 слотовете си е напълно ок, но не е ок, ако го правиш с х1.


Ето някой който ме е разбрал.

Освен това, тия 10-25-75W от дъното не са само 12V (каквото идва от допълнителните захранвания), а също 3.3 и 5V. Така че "помагането" всъщност е доста по-малко от 75W, тъй като касае само 12V по-скоро е до 66W.

Всички не-12V напрежения които картата ползва така или иначе идват от дъното, но те не се влияят от тия допълнителни захранвания на екстендъра.

В края на краищата, тези захранени екстендъри съществуват, за да можеш да пуснеш няколко мощни платки на дъно, което не е предвидено за такива консумации. Нищо друго.
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Странник » 14 Яну 2014, 18:51

И според теб колега излиза че след като не са ми захранени екстендърите с молекс кабели не мога да си пусна 5 видеокарти заедно?
Или искате да ми кажете че цялата мощност от 1450 вата в момента преминава през дънната платка и екстендърите?
Кое не разбрах в случая?
Допълнителните напрежения не ги коментирах предвид че не са толкова важен фактор в цялата консумация.

Flex написа:"В интерес на истината всеки опит за овърклок в копане на скрипт даже влошава крайната скорост ."
Не се сещам за такава карта дори, някои (примерно 290) си имат т.нар. sweet spot, но винаги може нагоре, докато разбира се може картата или не те устройва консумацията вече. Преди малко си пуснах една от 7950-ките на 700кхш, все още е тихичка и на 71 градуса.

В момента картите ми работят на 730 кH/s без овърклок и са на 65 градуса без кой знае какво напъване.
Scrypt копането зависи от много фактори които комплексно трябва да се взимат предвид за да има оптимални резултати.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Flex » 14 Яну 2014, 19:41

Странник написа:И според теб колега излиза че след като не са ми захранени екстендърите с молекс кабели не мога да си пусна 5 видеокарти заедно?
Или искате да ми кажете че цялата мощност от 1450 вата в момента преминава през дънната платка и екстендърите?
Кое не разбрах в случая?
Допълнителните напрежения не ги коментирах предвид че не са толкова важен фактор в цялата консумация.


Можеш, на твоята платка. Имаш 4 х16 слота, които гарантирано дават по 75В всеки и 1 х1, който по спецификация е 25, но тъй като е само 1, може и него да са го пуснали на 75. На стандартната ширпотреба от 1х16, 3-4х1 има голям шанс х1 да са с по 25вата и да подпалиш пистите с такъв опит. Идеята е такава - на х16 слотове нямаш проблеми, на х1 зависи от реализацията на дъното, ако си късметлия - спестяваш си 2-3-5 лева на екстендър, ако не си - отиваш да си купиш ново дъно, разтопените писти трудно ще минат гаранцията :)

Странник написа:В момента картите ми работят на 730 кH/s без овърклок и са на 65 градуса без кой знае какво напъване.
Scrypt копането зависи от много фактори които комплексно трябва да се взимат предвид за да има оптимални резултати.


На 7950? Не съм слагал къстъм биосите със затегнатите тайминги на паметта още, ще пробвам тея дни, но ми се вижда много добър резултат за такава карта. Аз съм на 1120/1650 на 1.100 напрежение, стоково на паметта (май 1.6 беше), ти с какво си ги качил така?
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Странник » 14 Яну 2014, 21:51

Колега всяка една карта от 5-те общо дърпа като луда ламя над 250 вата - за какви 75 вата ми говориш на слотове х16 или 25 вата на на слот х1?
Къде се разминаваме въобще в цялото повествование тук?
Картите ми са HD7970 ...а не HD7950.
Според вас излиза че на слот х16 имам 75 вата максимум и като сложа екстендър с молекс добавям още 120 вата като възможност.Простата сметка показва 195 вата сумарно максимум.
На слот х1 с екстендър и молекс съответно става 145 вата максимум .
Е до 250 вата и повече в овърклок нима не се набива на очи осезателаната разлика?
Моите екстендъри нямат молекси и цялата мощност от над 250 вата на карта си идва по два 8 пинови кабела до видеокартата.
И нямам никакви ядове с пътечки,стопени букси или проблеми с копането.
Захранването както споменах по рано е 1500 ватово и има резерв от мощност.
Вентилаторите са 12 волтови на видеокартите и същи взимат захранване от въпросните букси ,а не през шината на дънната платка.Това го бях пояснил по рано в мой пост в експеримент направен от мен.
Копам с 1050/1500 и 1.100
Последна промяна Странник на 14 Яну 2014, 22:18, променена общо 1 път
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Flex » 14 Яну 2014, 22:12

Аха, наистина нещо не се разбираме :)
Да вземем една 7970-ка с 250 харчлък. Тя обаче не се храни цялата от едно място, самия процесор е нацепен на много части и (грубо) - 70Вата идват за компонент Х от пци-е слота, 2 по 90вата идват от 2-та молекса. Всичко това е прекрасно, разпределя се натоварването, всички са щастливи. Когато обаче една такава карта я сложиш на х1 слот, който обаче е опроводен за 25 вата нещата стават различни. Може един да издържи, но ако на дъното има 4 такива х1 и 4-те до тях стига точец по тънка писта, предвидена да държи макс 100В, а товара е близо 300, то тази писта става черна.

А за скоростите да, 7970 добре ъндърволтната на нещо като 1000/1500 вади толкова, но дигаш ли и честотата се дига и производителността, затова ми беше странно дето го спомена.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот danbi » 14 Яну 2014, 22:16

Странник написа:Според вас излиза че на слот х16 имам 75 вата максимум и като сложа екстендър с молекс добавям още 120 вата като възможност.Простата сметка показва 195 вата сумарно максимум.
На слот х1 с екстендър и молекс съответно става 145 вата максимум .



Подозирам, че не си разбрал този бит информация, и от там следвя цялото объркване. Ситуяцията е следната:

По спецификация 16x слот може да ти даде 75W, ако периферията си ги поиска правилно. Иначе е длъжен да даде 25W минимум.
По спецификация 1x слот може да ти даде 25W, ако периферията си ги поиска правилно. Иначе е длъжен да даде 15W минимум.

Тези "захранени" екстендъри правят две неща:
1. Прекъсват 12V захранването от слота към картата, при което картата чери 0W от 12V (вместо максималните 66W).
2. Подават 12V към картата през 16x  слота от друг източник, а именно от така наречения "молекс". Колко ще дърпа картата си е нейна работа, според мен ще дърпа колкото може -- макар че ако е добре направена, би трябвало да не дърпа повече от 66W (ама... не да не знаем как се правят тия неща).

Нищо не добавяш, заменяш. Пак всичко идва от захранването ти.

Единствения смисъл от "захранен" екстендър е да удължиш живота на дънната платка, тъй като през нешната 12V шина ще минава по-малко ток -- със всички последици. Няма друга причина. Както правилно отбелязваш колега, картата ще си дърпа от другите захранвания -- като не и стигат, ще ти забива или работи не-добре, ти ще я обявиш за "калпава бройка", и или ще се "оправиш" с някой друг BIOS, или ще и намалиш малко зора, докато влече в рамките на това което може да изсмуче от другите захранвания.

За хората които не искат да купуват скъпи дънни платки за целите на копането, не са геймъри и т.н. тези захранени екстендъри са добър избор.
Също така, позволява да ползват множество маломощни захранвания, дори "основното", което няма да му се налага да храни и още няколко x 66W.

Това е, няма друго.
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Странник » 14 Яну 2014, 22:33

Ако говорим за нисък клас видеокарти които нямат отделни захранващи букси всичко което казваш за 75 вата от шината го приемам.
Но когато говорим за две 8 пинови букси поставени от производител и минали тестове с международен сертификат за качество малко трудно ще ме убедиш
че се дърпа 75 вата ток винаги от PCI-e х16 слота постоянно независимо от всички други условия.
Ако надъня моите видеокарти на як овърклок много неща могат да се овъглят наистина.
По горе споменах - който иска да си купува такива екстендъри молекси ако ще се чувства по-спокоен.
Пак ще повторя - овърклока е проблема най-вече както и задклавиатурното устройство...а не молекси,екстендъри или дънни платки.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Flex » 14 Яну 2014, 23:12

Зачетох се за консумацията:
- ако имаш ток от борда и от молекосовете - дърпа от всички
- ако имаш 2x8 и прекъснеш захранването от борда ще тегли само и единствено от конекторите и ако не ги клокваш си добре (твоята ситуация, май)
- ако имаш 1х6 и 1х8 и прекъснеш захранването от борда - ще дръпне над спецификациите по молексовете и всичко може да се очаква като резултат

Продължава да не е ясно какво става, като захранването не е прекъснато, ами слабо от дъното. Май някой с молекс и мултицет трябва да вземе да го измери...
Генералния отговор е ясен де - даваш по 5лв отгоре и си вземаш с пауър такъв, дето ти върши работа във всички случаи с всички карти и всички дъна и ти е мирна главата, но е интересен въпроса. Някой желаещ да го измери?
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

ПредишнаСледваща

Назад към LTC - Litecoin (Лайткойн)

Кой е на линия

Регистрирани потребители: George, ionicle, Kris, Spenchoni, viniamin