Litecoin minin rig , малко помощ.

Всичко за малкия крал - Лайткойн

Модератори: ekrem, Moderators

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Странник » 13 Яну 2014, 17:09

Все още не разбирам за какво са ви тези молекси по екстендърите при положение че видеокартата си има собствено захранване от захранващия блок на специална PCI-e подсилена за целта шина.Моите удължители нямат молекси и всичко си работи без грешка от април месец насам.Видеокартите са зверове Сапфир HD7970 и си гълтат доста ток като мощност.Де факто до момента не съм забелязал следи от проблеми по дънна платка,букси или каквото и да е от подобен род.Някой ми спореше че на тези видеокарти захранването на вентилаторите идвало през дъното - нищо подобно няма.Захранването им е по две 8 пинови букси.Един вид една видеокарта на две PCI-e захранващи линии се пада.Опитах да пусна само на едната букса захранване... ядрото работи и се появи картина на монитора, но не тръгваха вентилаторите.Опитах на другата букса само да подам захранване - вентилаторите тръгваха но нямаше картина на монитора.Това го казвам от собствен опит,а не прочетено в нета.Отделен е въпроса ако си претоварвате процесора в продължително копане...там вече нещата стават други.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот danbi » 13 Яну 2014, 17:33

Странник написа:Един вид една видеокарта на две PCI-e захранващи линии се пада.


12V шината на ATX захранването е еднаква. Може да са няколко, но пак имат "общо" предназначение. Няма нищо лошо в това да ползваш например SATA куплунзите за захранване за да подадеш мощност към "PCIe" захранването на видеокартата посредством адаптер/кабел.

Ако разгледаме спецификацията на PCIe шината (http://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express), ще видим, че всичко що е захранване идва от 1x частта, другото са само данни.

Това, което "захранения" преходен кабел прави е да прекъсне 12V захранването от дъното към платката и да го подава отделно. Причините са няколко:

1. Всеки слот трябва да осигурява по максимум 75W. Ако имаш 5 карти в една система, това прави "някакви си" 375W които трябва да минат през пътечките на дъното. Не всяко дъно ще оцелее дълго време с подобен тормоз. А също така това захранване трябва да отиде от захранващия блок до дъното -- не всеки захранващ блок е предвиден да храни толкова мощно дъно.

2. Удължителните кабелчета са с тънък проводник и понякога са дълги -- това допълнително влошава нещата.

3. По спецификация PCIe 1x трябва да дават 10-25W по подразбиране. Някои дънни платки не са опроводени за повече! А при други не е сметнато и.. може да поизгорят.

Най-добре е да ти е мирна главата и да осигуриш това захранване на платката през отделен кабел -- не през дъното. Аз лично за последния месец убих две (вярно, доста стари) дъна черпейки повече ток отколкото те могат да дадат.
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Странник » 13 Яну 2014, 17:53

Колега - сумарната мощност(от контакта) която гълтат тези карти в режим на копане е ''някакви си'' 1450 вата (измерено чрез фабричен немски ватметър-разклонител) -ако тази мощност минаваше през дънната платка вече досега да се е овъглила много отдавна.Разбира се това важи за моя модел видеокарти.По слабите видеокарти нямат такива захранващи букси за директно захранване и черпят ток през PCI-e шината на дънната платка както спомена съвсем изчерпателно и професионално в своя пост.В известен смисъл за такива модели по-слаби видеокарти е оправдано да има паралелно захранване през молекс за да има гаранция дънната платка да не вземе да изпуши.Като цяло имах за идея да изтъкна че подобни удължители с молекси не са задължителни за по-мощните видеокарти както е в моя случай или подобни които си имат своя директна захранваща букса.По този начин през дънната платка не преминава голямата мощност необходима за такива по-мощни видеокарти.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот larry12 » 13 Яну 2014, 19:02

тоест молекси не би трябвало да са нужни за 5бр. Сапфир р9 280Х ВапорХ те са с 2 х 8 пин-а захранване ? :think:

3 са вързани на едно захранване в момента и бачкат без проблеми , удължителите и дъното не са нагрети , утре ако успея да намеря 750В захранване ще навържа и другите 2бр. само към него.
Аватар
larry12
 
Мнения: 839
Регистриран на: 03 Яну 2014, 16:40

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Странник » 13 Яну 2014, 20:26

Именно колега @ larry12 - щом имаш 2х8 пин захранване на видеокарта -екстендърите и дънната платка няма какво да ги мислиш повече.Иначе горещо препоръчвам да се спазва задължително при пресмятане на консумирана и налична мощност от захранващи блокове да има резерв винаги поне 10% като минимум при режим на копане.
EDIT:
При видеокарти с възможност за превключване между два BIOS-а препоръчвам по ниския вариант като честота защото така сумарната консумирана мощност спада значително при едни и същи параметри зададени на cgminer.
Илюстрация:
Настройки за копане - 1000МHz -ядро,1500 -памет.
При избор на BIOS 1 с фабрична честота на ядрото 950MHZ - общата консумация е 1350 вата измерена с ватметър преди компа.
При избор на BIOS 2 с фабрична честота на ядрото 1000MHZ-общата консумация нараства на 1450 вата с пикове над 1500 вата измерено преди компа с упоменатия ватметър.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот danbi » 13 Яну 2014, 22:38

Накратко: освен ако не ползваш супер скъпа дънна платка, направена за големи мощности, не ползвай екстендъри без захранване!
Подсказка: не случайно специализираната "за копане" платка на Asrock има допълнителни куплунзи за подаване на 12V директно към PCIe слотовете.

По-нашироко: теоретически, ако дънната ти платка е добре изпълнена, би трябвало да можеш да получиш по 75W от всеки 16x слот. Не всяка платка е добре проектирана/направена и в най-добрия случай и скъсяваш живота.
Всеки 1x слот дава по подразбиране 10 или 25W. Може да даде и повече, но трябва а) да е прокетиран за това и б) са бъде инструктиран съответно от BIOS/OS и периферията. Може да се предположи, че ако един 1x слот може да дава повече от 25W то ще бъде маркиран по някакъв начин (особено на по-евтините платки) с нещо като "high power".
Дънни платки с цени под $100 са евтини в този смисъл, както и да ги погледнеш. (едно от най-скъпите неща в съвременната електроника е читавото захранване)

Различните видео карти може да се държат различно, ако имат достатъчно захранване от дъното или не. Картата може да се държи нестабилно, да не постига максимални производителности. Кой знае, може и да успее да дефектира. Разбира се, вероятно има карти които могат да се захранват само от външните куплунзи.

Ето тук има една интересна дискусия по темата, с най-различни изводи. То в такива неща изводите си ги прави всеки сам. http://www.reddit.com/r/litecoinmining/ ... er_cables/

ПП: Колега @Странник, изобщо не се и опитвам да оспоря опита ви -- но е твърде възможно хората които следват съвета да ползват *друг* хардуер. В случая характеристиките на дънната платка са по-съществени от тези на видеокартата. А най-вече ако и да им тръгне някак си системата сега, не значи че ще оцелее до края на годината. Между другото, тия ватове дето ги давате за обща консумация означават, че ползвате мощно захранване. В този случай е редно да се уточни, че мощното захранване вероятно дава и повече ток към шините за дънната платка и ... в момента мощните захранвания са кът и вероятно новите инсталации ще се правят с доста по-малки системни захранвания.
Аз затуй предпочитам да си кажа мнението, но не и да давам акъл. :)
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Странник » 14 Яну 2014, 05:37

Супер скъпа дънна платка ли е Gigabyte 990FXA-UD5 колега?
Въобще ми е много интересно от тези молекси какво толкова се очаква и за какви 75 вата консумация през шината ми говорите след като самата видеокарта си иска над 250 вата мощност в режим на копане?
Молекса при натоварване над 10 А или 120 вата започва да му се затоплят кабелите -казвам го от опит тъй като имам ASIC платка включена по този начин.
Така че и молекс няма да ви спаси ако претоварвате системата си въобще в овърклок.
Изрично съм споменал в моите постове че говоря за хардуера в моя случай.
Захранването ми е 1500 ватово наистина,но това с нищо не променя факта относно молексите монтирани допълнително към екстендърите.
Хората проектирали подобен клас видеокарти неслучайно са сложили две захранващи 8 пинови букси на мощните модели видеокарти.
Отново ще го повторя за вас специално колега както и отбелязах в предния си пост- при ниския клас видеокарти без външно директно захранване е наистина добра идея да има молекс към екстендъра за всеки случай за да се предпази дънната платка и PCI-e шината от претоварване.
При високия клас видеокарти е излишен подобен молекс към екстендъра защото видеокартата е проектирана и обезпечена с две захранващи 8 пин букси.И когато говорим за мощности все още ми е интересно за какви 75 или 25 вата мощности говорим след като видеокартите си искат над 250 вата мощност на единична бройка в режим на копане? Заради високата си консумация са обезпечени и с двойно захранване като букси.

Разгледах снимки на видеокарти HD7950 и виждам че и те са с по две букси за захранване.
Относно стойностите като ватове -гарантирам че това е така защото измервам с ватметър консумацията на копачката постоянно.
Относно линка който беше даден - въпросния колега с изгорели слотове никой не знае какво точно е правил и какви ги е забъркал.
Ако е дънил видеокартата здраво на овърклок нищо чудно да му е изпушил PCI-e слот .... особено след като 2 8 пинови букси не са били достатъчни като захранване.
Режима в който карам моите видеокарти го споменах по рано ...това и ми гарантира дълга и безаварийна работа на копачката.
Дори и да се постави екстендър с молекс към видеокарта - това добавя 120 вата мощност наистина но в прекален овърклок това няма да ви спаси защото вече самата видеокарта ще изпуши най-вероятно.
В заключение - копая с малък овърклок ,картите си копаят без проблем,захранването си работи с резерв от мощност,не ми греят нито екстендъри (без молекси са моите) нито захранващи кабели към видеокартите,нямам следи от прегряване по самата дънна платка където и да е.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот danbi » 14 Яну 2014, 13:15

Личния опит настрана, ама трябва да се чете, наистина.

990FXA-UD5 има 5 броя 16x PCI-e слота. Не бих казал, че спада към евтините карти, както и да го погледнеш. А защо трябва да се чете: в PCI-Express спецификацията пише, че един 16x слот *трябва* да осигурява тия 75W мощност. Задължителното за един 1x слот е 10W или 25W. Схващате ли разликата? Вашата дънна пратка е направена да дава (поне) 5x75W към тия слотове.

Да разгледаме сега, типичната "масова" платка която се ползва за копане: 1 или 2 16x слота (някои имат по "цели" 3) и останалото --- 1x слотове. (не дискутирам т.н. "сървърни" платки които имат 4x и 8x слотове -- ширпотребата е 16x за видео и 1x за всичко останало).

Та на една такава платка с 1x слотове, никой производител няма да се хаби да осигурява по 75W на всеки слот, нищо, че технически е възможно -- защото спецификацията не го изисква.

В този ред на мисли, какво е вашето обяснение на следния феномен:
Gigabyte R9 270OC има 2бр. 6-пинови захранващи куплунга
Sapphire R9 270x има 1бр, 6-пинов захранващ куплунг.

Шантаво, нали? втората би трябвало (и дори го прави) чери повече мощност. Как ли се захранва?

Относно т.н. "молекси". Както споменах, една от тия жички е проектирана да издържа до 8А. (това е така, откакто има ATX захранвания). Всеки 6-пинов куплунг има 3 двойки, тоест би трябвало да осигурява 3*8*12=288W захранване на картата. Един куплунг. 8-пиновия, колкото и да е странно осигурява още две маси (моята теория е, че така може да се черпи повече от дъното, където масите са малко кът). Остава въпроса, щом картата може да се храни само от там, защо са и два такива куплунга, след като не консумира толкова много? ;-)

Истината е, че тия карти си черпят ток от всякъде.

А друга истина, че ако дъното е проектирано за това и може да издържи нужните токове (както въпросното 990FXA-UD5) , то нищо не пречи човек да ползва и незахранени удължители.

Между другото, може да проверите дали картата може да работи без захранване от дъното много лесно. Според тази табличка http://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express#Pinout, прекъсвате пътечки A1, A2, B2 и B3. По-лесно експеримента може да се направи с "захранен" удължител, като не му включвате захранването -- защото той трябва да прави точно това -- да прекъсва тези шини към дънната платка и да ги подава отвън.
Без пот няма мед.
BTC: 14z9d1E42v9Y4jF5cpaAgBoLVZSSwY6wqs LTC: LY8tN9dBLwaVdUf5EvCcCyrW1dTPH8k5wB
danbi
 
Мнения: 207
Регистриран на: 18 Дек 2013, 10:51
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Странник » 14 Яну 2014, 15:38

Колега с цялото ми уважение искате да ме убедите че независимо от това че има две 8 пинови букси към моя модел HD7970 видеокарта- мощност продължава да се черпи през PCI-e слота успоредно?
Много ме радвате най-откровено казано особено и като ви споделя факта че никой от кабелите които захранват видеокартата няма и помен дори леко да се затопля (което си е косвен признак за претоварване) Както споменах молекс кабелите са предназначени най-вече за захранване на харддискове или DVD и меко казано още на 120 вата консумация както споменах в предния си пост започват да се затоплят което си е явен косвен признак за претоварване.

Явно смятате че някои хора в Sapphire са пълни кретени за да допуснат дори вариант 250 вата да минават през PCI-e шината или дори част от тази голяма мощност?
Лично аз не смятам да си правя подобни експерименти за които вие споменавате с моята техника.
Броя захранващи букси към видеокартата се определят от производителя и щом са преценили че стигат два 6 пинови ,един 6 пинов или два 8 пинови букси както е при мен няма какво да се чудим с вас или да обявяваме нещо за феномен.
Явно производителя е преценил че това захранване стига и това на мен ми е предостатъчно като цяло.
Самите видеокарти (както и дънни платки) като дизайн и крайни тестове за качество мисля че покриват определени световни стандарти създадени за целта преди да влязат в търговската мрежа за продажба.
Това че даден потребител дъни една видеокарта в зверски овърклок например по никакъв начин не се покрива или спасява видеокартата или дъното нито чрез молекси към удължител,нито от марково захранване.
Ако дадена видеокарта бъде монтирана без удължител и молекси към дънната платка (както е нормално) колега каква би се случило при копане в нормални параметри?
Със сигурност нищо смущаващо няма да има.
Ролята на удължителите си остава единствено и само да изкараш видеокартата далеч от кутия или другите видеокарти за да се осигури оптимално охлаждане и нищо друго.
Тези направи си сам допълнителни захранващи кабели и мен ме учудват като цяло - но си ги има ... е щом има риби да си ги купуват ще има и кой да им ги продава.


Лично аз нямам опит със споменатите вече от вас видеокарти поколение R9 и мисля че други потребители тук би следвало да споделят опит и наблюдения по скоро относно мощност и консумация.
Аватар
Странник
 
Мнения: 678
Регистриран на: 01 Юни 2013, 11:16
Местоположение: Варна

Re: Litecoin minin rig , малко помощ.

Мнениеот Flex » 14 Яну 2014, 16:00

Доколкото чета всъщност се опитват да те убедят, че те си харчат от допълнителните портове и до 75 вата от самия слот. Кето, ако вадиш от PCIEх16 слотовете си е напълно ок, но не е ок, ако го правиш с х1.
Flex
 
Мнения: 793
Регистриран на: 02 Юни 2013, 17:32

ПредишнаСледваща

Назад към LTC - Litecoin (Лайткойн)

Кой е на линия

Регистрирани потребители: AJB, filchef, ionicle, Kartoff, puffyto, UserX1XO, viniamin